Skocz do zawartości

¤ Zielenice punktowe i pył na szybach moje eksperymenty


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt, fosforu nie badałem, muszę zaopatrzyć się w test, ale tanie to one nie są :)

 

Oświetlenie:

http://cenowarka.pl/eu/405486 . Niestety nie ma szans na zamontowanie u mnie belki, bo akwarium jest wysokie i w miarę wąskie.

 

Jest to żarówka energooszczędna Philips o mocy 15W (Odpowiednik tradycyjnej żarówki o mocy 85W). Strumień świetlny: 950lm. Oznaczenie barwy: 827. Temperatura barwowa: 6500K - Tzn. Cool White.

Dodatkowo zastosowałem samoprzylepną folię lustrzaną jako odbłyśnik.

 

Nie nawożę niczym, bo roślinka rośnie mi cały czas bardo ładnie - teraz wypuściła 3 zdrowe listki i szybko pnie się.

Na ile godzin na dobę powinienem uruchamiać światło ? Czy na początek zacząć od 6 godzin i systematycznie zwiększać ?

 

Test jutro zamówię i dam znać jaki wynik. A na szybach na nowo robią się coraz większe kolonie tych zielonych pyłków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wykonałem test na obecność fosforanów i wyszedł poprawnie czyli:

PO4 - <0,02 mg/l

 

Azotany dalej tyle samo czyli:

NO3 - 0

 

I teraz co dalej przy takich wynikach ?

Woda przy systematycznych podmianach lekko zielonkawa i na szybach nieduży zielony pył (przy raz na 1-2 tygodniowym czyszczeniu czyścikiem szyb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, znalazłem już informacje nt. dawkowania Aqua Plant Carbo.

Jednak wyliczyłem sobie taki oto roztwór poprzez ten kalkulator: http://calc.petalphile.com/

 

Dołączona grafika

 

Mam opakowanie 100g soli KNO3. Mój zbiornik mieści 30 litrów wody netto.

Chciałbym osiągnąć poziom 10 ppm KNO3 w swoim zbiorniku. Obecnie mam ok. 0 ppm.

 

Wg tego kalkulatora wyszło mi, że te 100 gramów muszę rozpuścić w 900 ml wody (pojemność pojemnika 1000 ml - 900 ml wody+ 100g soli) żeby otrzymać poziom 10 ppm w jednorazowej dawce 5ml roztworu.

 

I teraz pytanie: Czy ta dawka 5ml jest podana jako raz na tydzień czy na dzień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dawki nawozowe zawsze podawane są jako tygodniowe - tak więc dozując jednorazowo 5 ml takiego roztworu osiągasz poziom NO3 według założeń. Ale to nie jest dobre rozwiązanie - lepiej stosować roztwory o dużo mniejszym stężeniu , podawać objętościowo więcej i dawkę tygodniowa rozbić na dawki dzienne - wtedy mamy większą możliwość kontrolowania parametrów - podnoszenia lub obniżania poziomu danego pierwiastka bez niepożądanych skoków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te 5ml rozbiję na dawki po 1ml na 5 dni w tygodniu. Można to tak zrobić - proponuję jednak posłużyć się kalkulatorem zulixa - zakładka podstawowe - podstawić tylko wielkość akwarium i dzienną dawkę np 5ml i kalkulator poda ile danej soli użyć do wykonania roztworu 500ml aby osiągnąć zakładany poziom pierwiastków w akwarium .Kalkulator zulixa liczy sumarycznie i podaje łączną ilość np podawanego potasu ze wszystkich związków - czyli KH2PO4 , K2SO4 , KNO3 i nie ma żadnych pomyłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja znalazłem fajny artykuł sinice-zielenice-i-stosunek-redfielda-nieco-dlugie-t31264.html , który wyjaśnia u mnie zielenice. Przyczyną nie jest (u mnie) mikro a nadmiar no3 (stosunek N:P).

 

Mam

0,6-0,8mg/l Po4

20-25mg/l No3

 

Wystarczy, że N:P przekroczy 23 to mam zielenice na szybach. Pojawiają się one po dawkowaniu nagłym dużych ilości no3.

 

W artykule jest błąd we wzorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś po4 do 1,0mg/l

Konwersja jest prosta:

Redfield = Buddy x 1.45

 

Optimum Redfielda = 16 (wartości w przedziale 10 – 20)

Optimum Buddy’ego = 23 (wartości w przedziale 15 - 30)."

Myślę, że tu jest błąd.

 

Skoro optimum Redfielda wynosi 16 i wzór Redfield = Buddy x 1.45 jest prawdziwy to wstawiając do wzoru 16 w miejsce Redfielda otrzymujemy

 

Byddy=x

16=1,45x

x=16/1,45

x=11,03

 

Byddy=11,03 ?

 

Gdyby wzór wyglądał:

 

Buddy = Redfield x 1.45

23=16*1,45

23=23,2

 

zaokrąglając 23,2=23,2, to wzór jest prawdziwy.

Czyli dla

 

Buddy=23 i Redfield=16 wzór Buddy = Redfield x 1.45 jest prawdziwy.

Zatem w artykule prawdopodobnie jest błąd.

 

Może mam zaćmienie. Proszę mnie poprawić.

 

Jeszcze jedno.

 

Dotarłem do oryginału tego tłumaczenia: http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium ... uddy_ratio

 

Jest tam napisane przy kalkulatorze:

Stosunek Redfielda 10-22

Stosunek Buddyego 7-13

Skąd autor tłumaczonego postu wziął:

Optimum Redfielda = 16 (wartości w przedziale 10 – 20)

Optimum Buddy’ego = 23 (wartości w przedziale 15 - 30).

Skąd wogóle współczynnik 1,45? Powinien wynosić 0,59-0,70.

 

Tak to jest jak ktoś tłumaczy i NIE PODAJE AUTORA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie mam już siły na walkę z tymi zielenicami, cały czas atakują rośliny(po tyg są obsypane zielonymi kropkami) i szyby(choć tutaj znacząca ilość jest po 2 tyg)

Akwa 112L, oświetlenie 0,54W/L, podłoże planta soil. Karmienie 2x dziennie małe ilości.

Nawożę({dawki tyg):

Potas 25,9,

Azot obecnie nie dawkuję ponieważ cały czas utrzymuje się poziom 10-20mg/L - czy to nie dziwne?

Fosfor 1,11,

Magnez 1,38,

EC 5ml,

mikro intermag,

od tygodnia cytrynownia.

 

Parametry:

NO3 coś pomiędzy 10 a 20mg/l ciężki do określenia - testy zoolek

PO4 1mg/L - testy zoolek

Fe 0,3mg/L - testy zoolek

Podmiana raz tygodniowo 20% kranówa odstana.

Jutro podmiana i znów muszę ciąć rośliny:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie masz wysokiego N czy P w kranie to testy wyrzuć do kosza i ustal sobie typowe dawki i bądź konsekwentny.

Po drugie to trochę szalejesz z potasem. Nie wiem jaki masz stosunek Mg do Ca ale Mg może być za mało. Fosforu teoretycznie mogłoby być więcej. Intermag to nawóz rolniczy a nie akwarystyczny. Uwierz mi, że on nie nadaje się do akwarium na dłuższa metę. Problemem na pewno był brak CO2. Nie wiem jak wygląda Twoje akwarium ale 20% podmiany to mało. Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem test kranówy no3 to pokazał 5mg/L(niestety nie mogę uzyskać danych z wodociągów).

Czyli radzicie inny test no3(jaki?), mikro jaki nawóz jeśli nie intermag?

Spróbuję jutro jeszcze sprawdzić test zooleka na no3 dodając odpowiednią dawkę do wody destylowanej i zrobię kontrole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...