Skocz do zawartości

PYTANIE DO SPECJALISTOW


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdeczne wszystkich, mam na imię Ania i che założyć akwarium. Jestem kompletnie zielona w tej dziedzinie dlatego napisałam na forum.

Planuje około 100-120l akwarium z filtrem kubełkowym. (prawdopodobnie fluval). Chce zapewnić rybkom jak najlepsze warunki i tu proszę doświadczonych akwarystów o pomoc:

Chciałabym chodowac do trzech gatunków ryb. Bardzo mi się podobają brzanki sumatrzańskie ale nie wiem czy moge dodac do nich bocje (które tez mi się podobają) ale jak już napisałam chce jak najlepiej dla rybek dlatego będę wdzięczna za sugestie odnośnie obsady mojego zbiornika.

dziękuję Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o bocjach wspaniałych to zapomnij za mały litraż. Dla nich najodpowiedniejszy zbiornik to 150 cm szerokości. Bocje karłowate tak tylko z min.8-10 szt. bo to ryby stadne. Brzanki 20szt będzie ok. Bardzo ładne są też brzanki purpurowe( zwłaszcza samce w okresie tarła przy stonowanym oświetleniu) i odeskie na żywo przy odp. oświetleniu robią wrażenie. Powiedziałbym że są nawet ładniejsze od sumatrzańskich. Filtr fluval 205 będzie ok., to dobry filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybka odpowiedz. Będę szukała bocji karłowatych w takim układzie, wiecie może jaka maja nazwę angielska??

Mamy nazwę łacińską Yasuhikotakia (dawniej "Botia") Sidthimunki. Hmm angielska nazwa, jeżeli jak sądze mieszkasz w rejonach UK to nazwa łacińska powinna załatwić sprawę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie zaczynam przygotowywać akwa. 100l firmy Juwel. Jest to zbiornik który "odziedziczyłam" wraz ze osprzetowaniem.

Podłoże - piasek

Filtr - Fluval U4 docelowo chce kubełkowy ale może ten wystarczy? Co sadzicie?

Grzałka - chwilowo dostarczona z akwa proszę o poradę jaka kupić.

Jest tez kurtyna do napowietrzania ale nie wiem czy ja instalować.

Oświetlenie - chyba gloaqa 20w i tez proszę o rade jaka kupić nowa świetlówkę.

Mam zamiar dzisiaj skończyć wiec wstawię fotki później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piasku łatwo o strefy beztlenowe lepszy będzie żwirek o granulacji 1-3 mm.

Filtr za słaby na dłuższą metę ale podczas dojrzewania akwarium może być przy optymalnej obsadzie nie da rady.

Akwarium musi najpierw dojrzewać 2 -3 tygodnie zanim się rybki wpuści,więc masz czas na kupienie innego.Najtańszy i wystarczający o ile odpowiednio uzupełniony wkładami będzie eheim2213+ z zaworami jest cichy a dzięki łatwemu odłączaniu od akwarium gwarantuje komfortową obsługę(wymianę wkładów)polecam dać na dół gąbkę,ceramikę watę perlonową i gąbkę na samą górę.

Grzałka 100w z termostatem wystarczy.

Nie musisz,nie jest potrzebna dzięki deszczowni skierowanej ku tafli wody będziesz miała dobre napowietrzanie wody.

20 wat to za mało ta świetlówka może zostać ale należało by dokupić jeszcze jakieś światełko ale nic nie polece bo nie wiem jakie roślinki chcesz hodować światło czy cieniolubne.

Jak na razie tylko cieniolubne wchodzą w rachubę ale i tak jest za mało światła według mnie.02w/l oj mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 wat to za mało ta świetlówka może zostać ale należało by dokupić jeszcze jakieś światełko ale nic nie polece bo nie wiem jakie roślinki chcesz hodować światło czy cieniolubne.

Jak na razie tylko cieniolubne wchodzą w rachubę ale i tak jest za mało światła według mnie.02w/l oj mało.

No wiem właśnie ze świetlówka jest za słaba. Niestety w pokrywie jest tylko miejsce na jedna świetlówkę, dlatego chce kupić nowa tylko mocniejsza. Niestety nie znam się na roślinkach wcale a wcale. Wiec tez muszę się do Was uśmiechnąć bo w UK w sklepach sprzedają co tylko chcesz i ile chcesz byle sprzedać.

A co do piasku to ja w sumie nie wiem czy to nie jest czasami drobny żwirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześlij fotkę pokrywy myślę że wejdzie świetlówka lub nawet dwie.Pomożemy.

Skoro nie znasz się na roślinach to prościej będzie będzie założyć standardowe oświetlenie i do niego dobierać rośliny.

Jak rozumię chcesz dopiero założyć akwarium ale piasek/żwirek już kupiłaś tak?Na oko napisz jaka tak mniej więcej ma granulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam tez parę roślinek z akwarium mogę je już włożyć? Niestety nie są mocno rewelacyjne ale myślę ze coś z nich będzie, mam tez taki starter do świetlówki wiec mogę jeszcze jedna dołożyć ale nie wiem jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się tu wsadzić jeszcze ze 2 świetlówki Ty masz rurę t8 i takie też wejdą ale są jeszcze t5 3x cieńsze klapy w pokrywie w niczym nie przeszkadzają,tylko jaki zestaw kupić na dziś nie pomogę.

Wsadź do akwarium filtr koniecznie jak masz w nim gąbkę to na razie wystarczy,musi pracować non stop.

W dzień pal światło powiedzmy że o 8.00 ma się zapalić i o 16.00 zgasnąć możesz sama zapalać ale my korzystamy z wyłączników czasowych.Mam nadzieję że rozumiesz.

 

Dostałam tez parę roślinek z akwarium mogę je już włożyć? Niestety nie są mocno rewelacyjne ale myślę ze coś z nich będzie, mam tez taki starter do świetlówki wiec mogę jeszcze jedna dołożyć ale nie wiem jak.

 

Roślinkę możesz wsadzić w podłoże jak najbardziej.Nad resztą popracujemy w czasie dojrzewania akwarium ze światłem nie pomogę nie znam się.

Żaden ze mnie specjalista,to podstawowe sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce mieć tylko brzanki i coś na dnie (bocje karlowata moze kiryski) i tak około 15 brzanek i 6 bocji. Na filtr chce wydać jak najmniej :) ale taki żeby był już wystarczająco dobry. Nie wiem tylko jakiej firmy fluvala ehiem cz moze tetra??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kasa ma znaczenie, kup sobie coś w stylu HW302. Ceny 80-120zł.

 

Czym różni się taki chińczyk za 100zł od JBL'a za 300zł, Eheima za 500zł i AD'y za 3000zł:

- wydajność pompy i zużycie prądu na niekorzyść, ale to tylko śmieszne kwoty w skali miesiąca.

- długością gwarancji i samym "supportem".

- jakością plastików i starannością wykonania.

- bardzo przydatnymi, ale nie wymaganymi dodatkami takimi jak regulacja przepływu, kółka do transportu podczas czyszczenia, mechaniczne blokowanie zaworów, miejsce na grzałkę, prefiltr, czy wyświetlacz. Tego HW nie posiada.

- głośność mocno dyskusyjna, ja mam HW w szafce i go wcale nie słyszę, gdy przyłożę głowę do filtra, wtedy słyszę że działa. Markowy filtr może być całkiem całkiem bezgłośny.

- awaryjność - same w sobie przy poprawnej obsłudze nie są bardziej awaryjne od tetr, czy innych markowych filtrów z tej półki, ale czasem zdarzają się po prostu trefne egzemplarze, tak średnio jeden na kilkanaście/kilkadziesiąt które są głośniejsze. Są to na tyle rzadkie przypadki że nie należy się nastawiać że się na taki trafi, a nawet jeśli, kupujemy drugi, a i tak wychodzi to taniej. :lol:

 

Jak chodzi o samo filtrowanie, czyli to do czego filtr jest zrobiony, biorąc pod uwagę kategorię 3-4l pojemności wkładów, nie zauważysz po prostu różnicy między czymś za 100, a 1000zł. Filtracja biologiczna, zależy przede wszystkim od wielkości złoża, mechaniczna od przepływu i zastosowania odpowiednich wkładów - nie od loga producenta. Tutaj cena nie ma znaczenia, wszędzie można dać praktycznie to samo z tym samym skutkiem. Jak musisz oszczędzać, kup coś taniego, dla samego akwarium na minus to nie wyjdzie.

 

Przy czym bierz taki, na jaki Cię stać, dla własnej wygody i komfortu. Masz na Eheima/JBL - to będą super filtry, masz na Tetrę/Fluvala - też się sprawdzą, masz tylko coś taniego w stylu HW - też będziesz zadowolona. Same filtry, względem ceny jakościowo różnią się wszystkim, ale jakość wody, będzie niemal taka sama, w analogicznych konstrukcjach o podobnym przepływie i ilości wkładów. Filtr, poza całą otoczką, to urządzenie o skomplikowaniu młotka: wlot, komora z wkładami, wylot - tutaj poza prefiltrem producenci nie mają pola do popisu i wszędzie to wygląda tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...