Skocz do zawartości

problem - glony????


flappjack
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na imię mi Tomek :D

Akwarium mam od niedawna - pół roku:

litraż - 120l

filtr Aquel fan 2 100-150 litrów

oświetlenie - 2 świetlówki 18W kupione w pokrywie więc nawet nie wiem jaka barwa :shock:

grzałka Aquel 150 w

 

obsada

na dzień dzisiejszy tylko:

1 bojownik

6 neonków

3 danio

 

roślinki widać na zdjęciach bo poza Nurzańcem reszty nazw nie znam :cry:

 

Problem pojawił się jakieś dwa miesiące temu - początkowo było naprawdę dobrze, rośliny rozrastały się prawidłowo, woda była czysta i nawet jak co tydzień ją podmieniałem to tak naprawdę było mało "brudów". Obecnie połowę roślin musiałem usunąć bo po prostu mi zgniły, lub dostały takiego dziwnego nalotu czarnego, "szlamowatego". Usunięcie tych roślin raczej nic nie dało bo osad wchodzi na następne - sytuacja troszkę poprawiła się przez ostatni tydzień jak wyjąłem z tyłu czarne tło i teraz jest białe - choć nie wiem czy to ma znacznie. Nie bardzo wiem jak zwalczyć ten zielony nalot :twisted::help:

Jednocześnie pojawił się problem z rybkami - z 12 neonków pozostało 6, z 6 danio pozostały 3, po czterech miesiącach zdechły glonojady :oops::oops::oops: - teraz sytuacja się unormowała i od tygodnia rybki nie giną i wyglądają ok.

Test paskowy wody JBL:

NO3-0

NO2-0

GH-10

KH-13

PH-7,6

CI2-0

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Coś złego dzieje się też z roślinkami:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

http://img841.imageshack.us/img841/3685/1000723t.th.jpg

 

Widok ogólny:

http://img717.imageshack.us/img717/5703/1000727va.th.jpg

 

http://img17.imageshack.us/img17/3290/1000728e.th.jpg

 

Proszę o wszelkie sugestie i porady. Odpowiem na wszelkie pytania.

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te glony to zielenice

Masz za niskie no3 wino być 5-15

zapewne niczym nie nawozisz a przyczyna powstawania tego glonu jest zbyt mała ilość fosforanow dobrze by było zrobić test

No i kolejna sprawa do zbyt słabe oświetlenie trzeba dać 0,5wna 1litr

wydaje mi się że filtr też jest za słaby jak na 120l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te glony to zielenice

Masz za niskie no3 wino być 5-15

zapewne niczym nie nawozisz a przyczyna powstawania tego glonu jest zbyt mała ilość fosforanow dobrze by było zrobić test

No i kolejna sprawa do zbyt słabe oświetlenie trzeba dać 0,5wna 1litr

 

 

Ale bzdura :!: :zamieszany:

 

Zielenice

 

Przyczyna:

-nadmiar światła

-nadmiar azotu, fosforu

-brak odpowiedniej filtracji

-nadmierne nawożenie

 

 

Zwalczanie:

-usunięcie nadmiaru azotu i fosforu

-regularne podmiany wody, 20% co 3dni

-osadzenie akwarium roślinami szybko rosnącymi,

-ograniczenie oświetlenia

-wydajny filtr

-wpuszczenie do akwarium ryb, które żywią sie glonami

 

flappjack@ Dalej podmieniasz wodę?

 

Filtr masz za słaby, Dałbym kaskadę a najlepiej kubełek HW 302

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te glony to zielenice

Masz za niskie no3 wino być 5-15

zapewne niczym nie nawozisz a przyczyna powstawania tego glonu jest zbyt mała ilość fosforanow dobrze by było zrobić test

No i kolejna sprawa do zbyt słabe oświetlenie trzeba dać 0,5wna 1litr

wydaje mi się że filtr też jest za słaby jak na 120l

Z tym no3 rzeczywiście powinno być 5-15 ale czy ich mniejsza ilość wywołuje zielenice? A nie nadmiar?

 

Co do oświetlenia - słyszałem, że to okrzemki a nie zielenice powstają przy zbyt słabym oświetleniu.

A czy trzeba 0,5w na litr? To chyba zależy od tego jakie wymagania mają posiadane rośliny. Ja nigdzie tyle nie mam u siebie.

 

Filtr owszem za słaby.

 

Nie świeci Ci czasem na akwarium zbyt mocno słoneczko? Jak długo świecisz akwarium dziennie?

Polecam zrobić jeszcze testy kropelkowe.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiesz mi chyba żę no3 na poziomie 0 jest ok

-nadmierne nawożenie

Przecież on wcale nie nawozi

Zwalczanie:

-usunięcie nadmiaru azotu i fosforu

-regularne podmiany wody, 20% co 3dni

-osadzenie akwarium roślinami szybko rosnącymi,

-ograniczenie oświetlenia

-wydajny filtr

-wpuszczenie do akwarium ryb, które żywią sie glonami

Co do reszty to jak najbardziej sie zgadza niech zaciemni zbiornik i gdy sie tego pozbędzie dać światło+ nawożenie,to miałem na myśli pisząc wyżej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiesz mi chyba żę no3 na poziomie 0 jest ok

 

Co do reszty to jak najbardziej sie zgadza niech zaciemni zbiornik i gdy sie tego pozbędzie dać światło+ nawożenie,to miałem na myśli pisząc wyżej

Pisałem ogólnie o przyczynach do których należy doliczyć przerybienie, również nieistotne w tym przypadku.

 

Testy paskowe JBL są na tyle niedokładne, że jest to możliwe. Poza tym podejrzewam, że większość wody była ostatnio wymieniana.

 

O zaciemnieniu też nie ma tu mowy, pomyliło ci się z okrzemkami.

 

Proszę, poczytaj najpierw zanim napiszesz, bo potem inny muszą prostować błędy i niepotrzebnie zaśmiecać temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z glonami zaczynają sie zawsze gdy niektóre parametry osiągają skrajne wartości lub znacznie przekraczają normy. Poza tym gdy jest mało roślin dużo ryb itd. Co się dzieje tak naprawdę z tym zbiornikiem. Jedyną dawkę tego co niezbędne dostarczasz wraz z pożywieniem, bo podłoże jest juz wyjałowione i nie zapewnia żadnych substancji odżywczych, rośliny rosły i przestały , bo skończyło sie paliwo. Nie karmisz kilka razy dziennie tylko pewnie raz mała ilością. Nie nawozisz, masz za słabe oświetlenie- tak na marginesie. Glony rozwijają sie w każdych warunkach nie sprzyjających rozwojowi roślin i zwierząt. Co do tych drugich to nie jestem pewien czy nie padły przypadkiem od braku jakiegoś mikro lub makroelementu rozpuszczalnego w wodzie . pomimo tego ze przyjmowały pewnie rozmaity pokarm a nie otręby pszenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki!!!

Fakt że niczym nie nawoże - i może skończyły się substancje w podłożu i karmie raz dziennie wiec z tego podłoże też nic nie uzyska. Reasumując fakt pierwszy nawóz: pytanie do Was co polecacie?

Jeśli chodzi o oświetlenie to obecnie świeci się od 14.00-21.00, 7 godzin to chyba ok? Co do mocy to myślicie, że wystarczy dodać dwa odbłyśniki i będzie ok, czy lepiej dodać jedną świetlówkę - powiedzmy na szybko mogę dołożyć 21W żeby zbliżyć się do 0.5W na litr? Chciałem też zaznaczyć że nie ma dostępu do akwarium światło słoneczne!

 

Czyli Panowie, na tą chwile:

1. nawóz

2. oświetlenie zwiększyć - czy najpierw nawóz i zaciemnienie, a potem więcej światła?

 

i co jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś. Nawóz pod korzenie i bezpośrednio do wody i zwiększenie oświetlenia o 20 W. Zwiększenie czasu święcenia do 11h Wszystko stopniowo nie od razu czyli oświetlenie zwiększaj świecąc o 1h dłużej niż dzień wcześniej. Nawóz połowę dawki przez tydzień później cała dawkę później dołożenie dodatkowego światła. I zakup nowe szybko rosnące rośliny ale to na końcu. Nawóz polecam Aquaartu classic i macro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zaleceniami działam z akwarium od 5 dni:

-dałem nawóz pod korze

-wlewam nawóz w płynie

-zwiększyłem czas świecenia z 7H do 10H

Teraz uzbrajam się w cierpliwość - roślinki jakby lepiej wyglądały i nie ma tak dużo nalotu brązowego na nich - natomiast mnóstwo jest nalotu zielonego na podłożu i szybach od dołu :cry:

Kiedy było by najlepiej dołożyć tą świetlówkę 20W?

Już mogę to zrobić czy poczekać jeszcze parę dni?

Nowe roślinki szybko rosnące już są w drodze :D

Ciekaw jestem czy uda się to zielone coś zwalczyć :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jutro postaram się zamontować dodatkową świetlówkę :D - to najłatwiejsze :)

Nawóz był:

tabletki ferro tabs pod korzenie

płyn planatamin

Poradźcie jak mam go dawkować :!::!::!::!:

Czyszcze te zielone glony - teraz są tylko na podłożu, a na szybkach praktycznie nie ma :?:

 

Tak patrze na to moje akwarium i mam jedną wątpliwość co do tego co mi radzicie.

Na pewno na początku miałem okrzemki, ale to przy czarnym podłożu źle nie wyglądało, u mnie nie było zresztą źle z tym.

Dołączona grafika

 

 

A teraz problem mam z tym zielonym nalotem sinice? zielenice?

Dołączona grafika

 

Pytanie brzmi:

Czy przy tym zielonym osadzie zwiększenie oświetlenia z 7 do 11 godzin to odpowiednia kuracja?

bo ja usuwam ten nalot i na drugi dzień on wraca :!::!::!:

gdzieś tam wyczytałem że najlepszym sposobem na pozbycie się tego nalotu jest 5-6 dniowe zaćmienie akwarium, a ja zwiększyłem oświetlenie - czyli wręcz przeciwnie :!:

Czy może jednak zostawić tak jak jest - dosadzić roślin szybko rosnących i czekać jak glony znikną :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością dosadź tych roślin. Świecenie 11 godzin według mnie przesada, raczej jakieś 9. Makro w niewielkich dawkach co 2-3 dzień. Dalej załóż tą drugą świetlówkę najlepiej na osobnym włączniku. Przez pierwsze 2 godziny włączaj jedną świetlówkę, 4-5h obie razem, i kolejne 2-3 godziny jedną i później wyłącz obie. Jak możesz zmierz poziom fosforanów i azotanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniedziałek/wtorek powinno być bo mi jeszcze nie przysłali, a zamówienie w poniedziałek było, ale oni wysyłaja tylko 3 pierwsze dni tygodnia więc pewnie będzie na początku tego tygodnia wysłane :!::!:

-MOCZARKA EGERIA DENSA

-CABOMBA

-LUDWIGIA REPENS CZERWONA

-ROGATEK SZTYWNY

 

Jak zastosowałem nawóz w tabletkach i plantamint to nurzańce się poprawiły - jakby było lepiej, choć może mi się wydaje.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo tych nurzańców, z kamienie bym części się pozbył( tych jaśniejszych)

a część obsadził mchem i wrzucił jakiś korzonek w prawy róg.

Dojdą rośliny zniknie problem to po jakimś czasie zniknie problem.

Nie przekarmiaj też rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rybkami ostatnio staram się karmić częściej ale małe porcje - tak żeby wszystko zjadały - i raczej zmniejszyłem im racje.

Rośliny powinny dojechać do połowy przyszłego tygodnia - zaraz jak przybędą to je posadzę.

Jutro zamontuje(postaram się) nową świetlówkę- żeby dobić do światła 0,5W/L

Zobaczymy jakie będą skutki :?: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...