Skocz do zawartości

Akwarium 100l proszę rozwiejcie moje wątpliwości


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, na wstępie chciałbym was wszystkich serdecznie przywitać. Mam na imię Krzysztof, mam 20 lat i jestem z Poznania.

Odziedziczyłem właśnie 100l akwarium od mojego wujka

Wymiary; dł.66cm szer. 41cm wys. 38cm=100L

dodatkowo dostałem :filtr zewnętrzny Fluwal 204 i grzałkę AuaEl 150w.

Aktualnie jako podłoże służy mi piasek kwarcowy.

Teraz pozostaje mi dobór biotopu i zabranie sie za przygotowanie, lecz wiąże się z tym problem. Mianowicie w kranie mam wodę o bardzo wysokim PH jak i bardzo wysoką twardością, z tego co czytałem pozostaje mi hodowanie muszlowców.

 

Bardzo podoba mi się akwarium zamieszczone na tej stronie: http://www.man.poznan.pl/~dominito/akwarium.html lecz obawiam się, iż 100l to za mało.

Możecie mi również powiedzieć, czy jest możliwość w moim przypadku urządzenia sobie akwarium pod styl biotopu "czarna woda"? Co ewentualnie bym musiał zmienić?

 

Poczytałem już dość dużo na temat dojrzewania akwarium i przygotowania go. Już od 2 tygodni akwarium stoi wypełnione wodą i filtr pracuje. Za tydzien zmierze NH3, twardość i inne ważne dane. Co proponujecie mi abym w nim stworzył? Bardzo podobają mi się akwaria z bujną roślinnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dziękuje wam za tak szybkie odpowiedzi.

Co do szyszek olszczy różnicą jest czy użyje alnus incana czy alnus glutinosa?

Starałbym obniżyć koszty bez zakupu sprzętu obniżyć wartości wody. Jeżeli obniżę Ph a twardość pozostanie bardzo wysoka to ryby z tego biotopu podołają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za tak szybkie odpowiedzi.

Co do szyszek olszczy różnicą jest czy użyje alnus incana czy alnus glutinosa?

Starałbym obniżyć koszty bez zakupu sprzętu obniżyć wartości wody. Jeżeli obniżę Ph a twardość pozostanie bardzo wysoka to ryby z tego biotopu podołają?

Zazwyczaj jedno idze w parze z drugim.

 

Zmierz najpierw dokładnie twardość i ph kranówy to się będziemy zastanawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę problemu,skoro chcesz mieć akwarium roślinne

to wcześniej czy później sięgniesz po co2 to pomoże roślinkom rosnąć i utrzymać dobrą kondycję

a przy okazji co2 zmniejszy twardość wody.

Ale to się wiąże z wydatkiem,możesz też samodzielnie zbudować bimbrownię,koszty minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki!

Wiecie, już teoretycznie cały zestaw mam za friko i chciałem go wykorzystać. Nie jest problemem dołożyć kilkanaście złoty tylko chce uniknąć zbędnych wydatków takich jak np. wymiana filtra gdzie tamten pójdzie na śmietnik. Czytałem też o dodawaniu CO2 do wody, należy wtedy kupić własną butlę i doładowywać ją? Chociaż na tym poziomie jak teraz jestem skupmy się na parametrach wody. Pozostaje mi poczekać tydzień aż woda dojrzeje, bo z tego co wiem paratemtry mogą sie zmieniać a po co mamy podejmować pochopne decyzje :D Pamiętam, że znajomy akwarysta mówił, że jak chce czarną wodę w moich warunkach to wypadałoby wode destylowaną dolewać w cotygodniowej wymiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż na tym poziomie jak teraz jestem skupmy się na parametrach wody. Pozostaje mi poczekać tydzień aż woda dojrzeje, bo z tego co wiem paratemtry mogą sie zmieniać a po co mamy podejmować pochopne decyzje :D

Parametry ci się nie zmienią. Musisz zrobić pomiary kranówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki wody kranowej:

Ph= 7,8

Twardość ogólna: niestety tester jest przeterminowany wlałem 100 kropli i nic. Kupie jutro nowy

Twardość węglanowa: 17 kr na 5ml wody

 

Mam jeszcze testy NO2 i NO3 ale one na nic się nie przydadzą w tym momencie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy,

teraz właśnie poważnie zastanawiam sie nad wyborem biotopu. Przesiedziałem kilka dni nad zagłębianiem się w forum i biotopy.

Trochę mi się nie podoba moje akwarium pod względem rozmiarowym

Wymiary; dł.66cm szer. 41cm wys. 38cm=100L

Jest ono dość nietypowe. Rozpisze w punkach moje zagadnienia i prosze was o pomoc:

1) Myślałem nad muszlowcami, ale te ryby raczej pływają blisko dna i mam zbyt wysokie akwarium aby uzyskać zadowalający efekt

2)

Wciąż jestem zauroczony tym akwarium, czy mógłby ktoś powiedzieć co to za gatunek ryb? Z tego co wiem wysoka twarość mojej wody nie bedzie przeszkadzała mi z założeniu biotopu Tanganika

3) Jeżeli o twardość chodzi to czy można ją jakoś zmniejszyć? Czy ryby z czarnych wód przyzwyczajone do miękkiej wody poradzą sobie w twardej?

4) Odnośnie oświetlenia. Mam panel który obsługuje 2 świetlówki 18w. Może ktoś mi doradzić po wyborze biotopu jakie świetlówki tam najlepiej wpiąć? Mam oprawki bryzgoszczelne więc nie będzie kłopotów :)

 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, liczę się z waszym zdaniem i wiem, że to forum odwiedza niejeden ekspert w tej dziedzinie :kwiaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie twardości to ja mam pytanie i ewentualną sugestię - jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.

A nie można obniżyć twardości i pH najprościej poprzez stosowanie wody zdemineralizowanej zmieszanej z kranówką przy podmianach?

Woda zdemineralizowana jest w sumie bardzo miękka a kosztuje jakieś 3zł za 4litry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Myślałem nad muszlowcami, ale te ryby raczej pływają blisko dna i mam zbyt wysokie akwarium aby uzyskać zadowalający efekt

2)

Wciąż jestem zauroczony tym akwarium, czy mógłby ktoś powiedzieć co to za gatunek ryb? Z tego co wiem wysoka twarość mojej wody nie bedzie przeszkadzała mi z założeniu biotopu Tanganika

3) Jeżeli o twardość chodzi to czy można ją jakoś zmniejszyć? Czy ryby z czarnych wód przyzwyczajone do miękkiej wody poradzą sobie w twardej?

4) Odnośnie oświetlenia. Mam panel który obsługuje 2 świetlówki 18w. Może ktoś mi doradzić po wyborze biotopu jakie świetlówki tam najlepiej wpiąć? Mam oprawki bryzgoszczelne więc nie będzie kłopotów :)

 

 

Przy tych wymiarach to jedynie muszlowce z Tanganiki.

 

Oczywiście możesz obniżyć PH, na rózne sposoby :szukaj: bo ryby z BW nie dadzą rady w tak twardej wodzie.

 

Jeżeli zdecydujesz się na Tangę lub BW te świetlówki wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżanie pH przy twardej wodzie to walka z wiatrakami i żadne szyszki, liście ani torf tu nie pomogą, kiedyś też kupowałam destylkę i mieszałam z kranówką, ale na dłuższą metę jest to nieopłacalne. Tak jak ktoś wyżej napisał najlepiej zainwestować w filtr odwróconej osmozy, pomaga też specjalne podłoże np. Aquasubstrate II, pH co prawda nie obniża tak jak zapewnia producent, ale wodę faktycznie zmiękcza, nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą metę, bo prędzej czy później podłoże przestanie działać. Polecam filtr RO ;)

 

tylko chce uniknąć zbędnych wydatków takich jak np. wymiana filtra gdzie tamten pójdzie na śmietnik.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli, filtr odwróconej osmozy to nie jest filtr do akwarium tylko zakłada się go na kran w celu uzyskania miękkiej wody, którą wlewa się potem do aqua.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz poważnie zastanawiam sie nad muszlowcami. Powiedzcie mi proszę, czy akwarium będzie się źle prezentowało jesli wysokość mam 38cm?

Właśnie poczytałem troche o nich, jednak to bardzo ciekawe ryby. Chyba lepiej abym z nimi zaczął swoją przygodę, skoro będa u mnie miały dobrze jak miałbym męczyć sie z BW i tym samym robić krzywdę zwierzakom w akwarium. Możecie mi tylko odpowiedzieć na 2 skromne pytania:

 

 

1)Właśnie skontaktowałem się ze sprzedawczynią muszlowców posiada ona muszlowca wielopręgiego, niestety bardziej podoba mi się Lamprologus stappersi. Mój sąsiad posiadający 500l tanganike powiedział mi, że starał się sprowadzić Lamprologus stappersi ale bardzo trudno go dostać. Z ciekawości odwiedziłem też Poznańskie sklepy akwarystycznie i mieli tam muszlowce wielopręgie za 25zł :o gdzie sympatyczna Pani z allegro oferuje mi 6zł za sztukę. Tak więc czy Lamprologus stappersi jest aż tak ciężko dostępny?

 

2) Czy muszlowce mają w mojej wodzie "idealne" warunki? Czy jeszcze będziemy musieli się bawic parametrami?

 

 

Nawet nie wiecie jak jestem wdzięczny, że tłumaczycie mi wszytsko. Staram się czytać jak najwięcej aby nie sprawić krzywdy mieszkańcom mojego baniaka i jeszcze raz dziękuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie pisałem,źe troche wysokie akwa jak na ryby denne. Jakos to załatwie wystrojem. Teraz co do swietlówek. Miałem świetlówki do roślin owadożernych co kiedyś hodowałem i wypadałoby kupić nowe. Możecie mi doradzić jakie kupić bo zbytnio się ie orientuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę mieć jedynie z roślin

nurzańce

Zależałoby mi również aby glony takie w moim zbiorniku powstały:

http://img100.imageshack.us/img100/5796/dsc06427je4.jpg

 

 

 

Byłem zaniepokojony tym, że nalałem wody do zrbiornika i miałem bardzo podejrzany oleisty osad na tafli wody. Postanowiłem wszytsko wylać, wygotować i znów włożyć do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Witam,

 

Oto moje akwarium. Już większośc w nim jest zrobiona, muszę tylko

-Dolać wody

-Posadzić nurzańce

-Poszukać na łące muszelek winniczków i je dosypać, niestety miałem 40 sztuk w wiaderku ale mój pies nie wiedzieć czemu poroznosił je po domu i zniszczył :lol:

-Kupić ciemną tapetę bo strasznie monotonnie wygląda to z brzoskwiniowym tłem

 

I jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...