Jump to content

Nadmierne napowietrzenie


darek3160
 Share

Recommended Posts

Krótko i zwięźle. Czy roślinki mogą obumierać od zbyt intensywnego napowietrzania? Dodam że jako kilkunastoletni zapaleniec nie miałem zbyt dużej wiedzy o pielęgnacji roślin i ryb. Akwarium miałem małe i przerybione :| .Zycie rybom ratował tylko duży i wydajny filtr który bardzo intensywnie napowietrzał mi baniaczek przez około 12 -15 godzin dziennie.Pamiętam że żadnej roślinki nie mogłem, się dochować bo wszystkie od razu marniały i robiły się jak wyschnięta trawa.Oczywiście nic wtedy nie wiedziałem o żadnym CO 2,a jako podłoże miałem piasek (na dnie) ,a na nim wysypany żwirek. Jak sądzicie ,co miało większy wpływ na zagładę mojej roślinności,przerybienie czy zbyt dużo powietrza? A może jest jakaś inna przyczyna?

Link to comment
Share on other sites

Nie rybki nie umierają przez nadmierne napowietrzanie bynajmniej nigdy się z tym nie spotkałam u mnie napowietrzacz na aqua 250l chodzi na 24 godziny w aqua 60l. A jaki masz lityraż i obsade u mnie rośliny rosną bez nawożenia. Myślę, że wina tyczy się obsady i dodam, że

całej sytuacji nie ratuje filtr tylko [...].

Link to comment
Share on other sites

Na chwilę obecną nie mam nic.Chcę tylko zorientować się jakie błędy popełniałem kilkanaście lat temu. Teraz dopiero przymierzam się do założenia 140 L ,więc chcę się jak najwięcej dowiedzieć żeby nie było niespodzianek :D Dzielę się swoimi doświadczeniami (nieco przykrymi jak na razie) bo może ktoś z Was miał podobne przypadki . A skoro to nie filtr ratował sytuację to co?

Link to comment
Share on other sites

Czy roślinki mogą obumierać od zbyt intensywnego napowietrzania?

 

Intensywne tzn.???

 

Od ruchu tafli nic im nie będzie. Ruchem tafli wody swoje akwaria napowietrza 80% użytkowników i jest dobrze.

 

Nie kupuj zbędnych napowietrzaczy czy coś w tym stylu bo to zbędny bajer i w dodatku szkodzi wypłukując CO2 z wody.

Link to comment
Share on other sites

No więc po części sprawa zostaje rozwikłana.Wiem już że napowietrzanie usuwa z wody CO 2, a czy przerybienie samo w sobie może być powodem obumierania roślin ? Nurtuje mnie ten problem dlaczego roślinki tak pięknie mi rosły aż do momentu wpuszczenia ryb. Czy ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem?

Link to comment
Share on other sites

Nie mam teraz akwarium.Dopiero się przymierzam ,a będzie to 140 L. Sprawa obumierania roślin to historia z przeszłości,opisałem ją bo gdy założę niedługo akwarium to nie chciałbym mieć powtórki jak przy moim pierwszym zbiorniczku. A jeśli już pytasz o obsadę ,to z tego co pamiętam to były to jakieś gupiki,gurami, 2 zbrojniki i mieczyki.Pozostałych nie pamiętam. Jako że miałem wtedy kilkanaście lat i niewiele wiedziałem o rybach,wszystkie te żyjątka były zamknięte w 40 litrach :(

Link to comment
Share on other sites

wg mnie sprawa marniejących roślinek

wiąże się bezpośrednio z ilością ryb ... i w linii prostej z ilością odchodów jakie zostawiają one w wodzie.

Im więcej rybich odchodów tym wyższe stężenie azotu w wodzie (NO3), a im wyższe stężenie NO3 tym trudniej o piękne rośliny i ich świetną kondycję.

 

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...