Skocz do zawartości

Nadmierne napowietrzenie


darek3160
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Krótko i zwięźle. Czy roślinki mogą obumierać od zbyt intensywnego napowietrzania? Dodam że jako kilkunastoletni zapaleniec nie miałem zbyt dużej wiedzy o pielęgnacji roślin i ryb. Akwarium miałem małe i przerybione :| .Zycie rybom ratował tylko duży i wydajny filtr który bardzo intensywnie napowietrzał mi baniaczek przez około 12 -15 godzin dziennie.Pamiętam że żadnej roślinki nie mogłem, się dochować bo wszystkie od razu marniały i robiły się jak wyschnięta trawa.Oczywiście nic wtedy nie wiedziałem o żadnym CO 2,a jako podłoże miałem piasek (na dnie) ,a na nim wysypany żwirek. Jak sądzicie ,co miało większy wpływ na zagładę mojej roślinności,przerybienie czy zbyt dużo powietrza? A może jest jakaś inna przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rybki nie umierają przez nadmierne napowietrzanie bynajmniej nigdy się z tym nie spotkałam u mnie napowietrzacz na aqua 250l chodzi na 24 godziny w aqua 60l. A jaki masz lityraż i obsade u mnie rośliny rosną bez nawożenia. Myślę, że wina tyczy się obsady i dodam, że

całej sytuacji nie ratuje filtr tylko [...].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie mam nic.Chcę tylko zorientować się jakie błędy popełniałem kilkanaście lat temu. Teraz dopiero przymierzam się do założenia 140 L ,więc chcę się jak najwięcej dowiedzieć żeby nie było niespodzianek :D Dzielę się swoimi doświadczeniami (nieco przykrymi jak na razie) bo może ktoś z Was miał podobne przypadki . A skoro to nie filtr ratował sytuację to co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy roślinki mogą obumierać od zbyt intensywnego napowietrzania?

 

Intensywne tzn.???

 

Od ruchu tafli nic im nie będzie. Ruchem tafli wody swoje akwaria napowietrza 80% użytkowników i jest dobrze.

 

Nie kupuj zbędnych napowietrzaczy czy coś w tym stylu bo to zbędny bajer i w dodatku szkodzi wypłukując CO2 z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc po części sprawa zostaje rozwikłana.Wiem już że napowietrzanie usuwa z wody CO 2, a czy przerybienie samo w sobie może być powodem obumierania roślin ? Nurtuje mnie ten problem dlaczego roślinki tak pięknie mi rosły aż do momentu wpuszczenia ryb. Czy ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz akwarium.Dopiero się przymierzam ,a będzie to 140 L. Sprawa obumierania roślin to historia z przeszłości,opisałem ją bo gdy założę niedługo akwarium to nie chciałbym mieć powtórki jak przy moim pierwszym zbiorniczku. A jeśli już pytasz o obsadę ,to z tego co pamiętam to były to jakieś gupiki,gurami, 2 zbrojniki i mieczyki.Pozostałych nie pamiętam. Jako że miałem wtedy kilkanaście lat i niewiele wiedziałem o rybach,wszystkie te żyjątka były zamknięte w 40 litrach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie sprawa marniejących roślinek

wiąże się bezpośrednio z ilością ryb ... i w linii prostej z ilością odchodów jakie zostawiają one w wodzie.

Im więcej rybich odchodów tym wyższe stężenie azotu w wodzie (NO3), a im wyższe stężenie NO3 tym trudniej o piękne rośliny i ich świetną kondycję.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...