Skocz do zawartości

Czy szafka wytrzyma ciężar akwarium?


Nocciola
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ta szafka wytrzyma 160l?

http://imageshack.us/photo/my-images/221...vjnbq.jpg/

 

wysokość 80cm, jest zrobiona z sosnowych płyt o grubości 2,2cm (dwie półki z 1,8cm).

Długość: 74cm

Akwarium ma 100cm, więc na szafkę będzie położona płyta sosnowa (2,2cm).

 

Jest dosyć solidna, ale boję się, że jednak nie wytrzyma... a wiadomo, że akwarium 160l wraz z całym wyposażeniem będzie ważyć koło 200kg ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. fotka się nie wczytuje. wstaw może zamiast linku zdjęcie do postu.

 

Z czego jest tył ? Szkoda troszkę, że nie ma przegrody na środku. Gdyby była przegroda to śmiało można by stawiać. Niech się może wypowie ktoś kto ma podobny litraż na szafce bez przegrody. Moim zdaniem jak tył jest też z sosny 2,2 cm to powinno wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z tym będzie pracy,tą szafkę projektował ktoś kto miał zamiar na niej postawić jakiś lekki telewizor w porównaniu z akwarium lekki.

Cała szafka powinna być wzmocniona na środku i na tyle też.Więc zrób tak:

Półki wyciąg,pionowo daj wzmocnienie z podobnej płyty na całej szerokości szafki przegradzając ją na pół.

Szufladę trzeba wyciągnąć i na środku pod płytą zamontować (może być na ścisk akwarium resztę dociąży)kolejne wzmocnienie o tej samej szerokości co wyżej,pod spód dokręcić dodatkową parę nóżek.

Należy wymienić tył szafki płytę pilśniową zastąpić inną 18 mm grubość wystarczy żeby nie chwiała się na boki,najlepiej z tego samego surowca z czego zbudowana jest reszta szafki (walor estetyczny).Pozostaje góra.Na bank sosnowy blat nie będzie na tyle sztywny żeby po jakimś czasie się nie wygiął a 22 mm to za mało.Użył bym do tego klejonego blatu z drewna liściastego (dąb,buk,jesion,grab) grubego na 35 mm o wymiarach dna akwarium lub nawet o 5 cm szerszego i dłuższego żeby lepiej zamaskować istniejący już blat pod spodem (estetyka).Po jednej ze stron masz dwie duże przestrzenie na jednej z nich może stać filtr (widzę że masz jbl-a e900,chyba) spokojnie się tam zmieści po drugiej stronie można zrobić półki na akcesoria akwarystyczne,całość możesz upiększyć montując fronty z przodu żeby nic nie było widać.Mam nadzieję że dość przejrzyście to opisałem i coś z tego zrozumiesz to sporo pracy chyba że masz w pobliżu zakład stolarski oni skleją Ci blat i całą resztę jak rozrysujesz z wymiarami co chcesz.Tak wzmocniona szafka daje pewność że nic się nie odkształci i akwarium nie pęknie zrobisz jak uważasz.Pozdrawiam Grzesiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym się bał. Jeśli to akwa 160L to trzeba przyjąć że całość waży ok 240kg.

Miałem podobny dylemat ostatnio. Moje akwarium stało na dosyć solidnej komodzie. Jednak zdecydowałem się zainwestować w szafkę akwarystyczną. Teraz śpię spokojnie. Nowa szafka przede wszystkim solidnie wygląda i ma pełny tył. Zresztą skręcałem nową i starą i widzę różnice w wykonaniu zdecydowanie na korzyść szafki akwarystycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym się bał. Jeśli to akwa 160L to trzeba przyjąć że całość waży ok 240kg.

Miałem podobny dylemat ostatnio. Moje akwarium stało na dosyć solidnej komodzie. Jednak zdecydowałem się zainwestować w szafkę akwarystyczną. Teraz śpię spokojnie. Nowa szafka przede wszystkim solidnie wygląda i ma pełny tył. Zresztą skręcałem nową i starą i widzę różnice w wykonaniu zdecydowanie na korzyść szafki akwarystycznej.

Możesz się bać,jak najbardziej w niczym to przeszkadza.Brałem pod uwagę większy ciężar a także to że w przyszłości będzie przestawiane częściowo z wodą.Widziałeś na jakich szafkach juvel stawia akwaria?Sam mam 260l na szafce z płyt wiórowych,stoi,mam na to 4 lata gwarancji choć to nie jest juvel.O wymianie tyłu wspomniałem,musi być wymieniony.Skręcanie nowej czy starej szafki czy domontowywanie poszczególnych elementów może różnie wyglądać.Tu decyduje precyzja cięcia,zdolności manualne dobór łączników (kleje,okucia,śruby).To że szafka solidnie wygląda wcale nie oznacza że jest solidna i na odwrót,spójż na moją: http://imageshack.us/photo/my-images/17 ... 281jo.jpg/

Jakie akwarium na niej stoi to pewnie wiesz a pewnie połowa ludzi tutaj by się bała na niej postawić 120l.Sam kiedyś się zastanawiałem czy ona to utrzyma a jednak,śpię spokojnie.

Odpowiednio przygotowana szafka czy komoda może udźwignąć więcej niż się wydaje,ważne jest ile ma wzmocnień pod spodem,nóżek i czy tył nie jest czasem wykonany z pilśniówki.To podstawa o reszcie nie chce mi się pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie lepiej zastanowić się nad kupnem nowej ewentualnie zrobieniem samemu. Tym bardziej, że nie masz tam drzwiczek, które maskują wyposażenie tj. filtr, butlę co2 i inne tam duperele. Przy tej szafce masz sporo roboty i finansów też swoje pochłonie a nie jestem pewien czy będzie zamierzony efekt (wizualny). Ja ostatnio robiłem szafkę pod moje 200l. zamówiłem gotowe formatki płyta 18mm okleinowane pcv i całość wyniosła mnie ok 150 zł. Mam solidną szafkę i śpię spokojnie sprzęt cały pochowany bo mam dwoje drzwiczek. Także przemyśl i przekalkuluj czy warto przerabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo powiedzieć... kup nową szafkę. Nawet nie wiem, czy uda się przerobić. Mam ograniczoną kase i do tego rodziców, którzy nie bardzo starają się mi pomóc...

A co do filtra, to mam dla niego miejsce poza szafką- także tym się martwić nie trzeba. Żadnego innego sprzętu na zewnątrz nie będzie bo to ma być malawi...

 

A może wystarczyłoby, gdybym płytę, którą mam położyć pod akwarium wysunęła trochę do tyłu- tak żeby wystawała za szafkę. Byłaby wtedy podtrzymywana przez 3 metalowe rury. Akwarium wystawałoby kilka centymetrów za szafkę, ale będzie opierało się na tych rurach. Dzięki temu ciężar nie byłby rozłożony tylko na szafkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym się bał. Jeśli to akwa 160L to trzeba przyjąć że całość waży ok 240kg.

Miałem podobny dylemat ostatnio. Moje akwarium stało na dosyć solidnej komodzie. Jednak zdecydowałem się zainwestować w szafkę akwarystyczną. Teraz śpię spokojnie. Nowa szafka przede wszystkim solidnie wygląda i ma pełny tył. Zresztą skręcałem nową i starą i widzę różnice w wykonaniu zdecydowanie na korzyść szafki akwarystycznej.

Możesz się bać,jak najbardziej w niczym to przeszkadza.Brałem pod uwagę większy ciężar a także to że w przyszłości będzie przestawiane częściowo z wodą.Widziałeś na jakich szafkach juvel stawia akwaria?Sam mam 260l na szafce z płyt wiórowych,stoi,mam na to 4 lata gwarancji choć to nie jest juvel.O wymianie tyłu wspomniałem,musi być wymieniony.Skręcanie nowej czy starej szafki czy domontowywanie poszczególnych elementów może różnie wyglądać.Tu decyduje precyzja cięcia,zdolności manualne dobór łączników (kleje,okucia,śruby).To że szafka solidnie wygląda wcale nie oznacza że jest solidna i na odwrót,spójż na moją: http://imageshack.us/photo/my-images/17 ... 281jo.jpg/

Jakie akwarium na niej stoi to pewnie wiesz a pewnie połowa ludzi tutaj by się bała na niej postawić 120l.Sam kiedyś się zastanawiałem czy ona to utrzyma a jednak,śpię spokojnie.

Odpowiednio przygotowana szafka czy komoda może udźwignąć więcej niż się wydaje,ważne jest ile ma wzmocnień pod spodem,nóżek i czy tył nie jest czasem wykonany z pilśniówki.To podstawa o reszcie nie chce mi się pisać.

Moje obawy dotyczyły samej szafki. Jeśliby ją zmodyfikowała wg Twoich wskazówek to spałbym spokojnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

To pionowe wzmocnienie nic nie da. Pod nim jest szuflada. Tam się tylko półka wygnie i nic więcej.

Dałbym zamiast tego pod blatem w poprzek (po długości blatu) listwę w pionie. Wysoka na około 10cm. Można dać nawet takie dwie, na początku blatu i na środku. Przykręcić je od góry i po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...