Skocz do zawartości

piasek jako podloze


Bonsai
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję w najbliższym czasie wymienić moje kamyczki na ziemię+ piasek na wierzch.

Teraz zastanawiam się tylko, czy mogę pojechać na plażę i użyć piasku własnoręcznie uzbieranego?

 

Wygotowany i wypłukany będzie się nadawał do akwarium?

 

 

agunia997-Pisownia! Jeżeli nie masz polskich znaków to poinformuj o tym w swoim podpisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poleca się piasku z plaży. Znam kilka osób, które tak zrobiło i o dziwo nie mają problemów więc zrobisz jak uważasz. Lepiej kup piasek budowlany i po sprawie sam tak zrobiłem i jest ok. Wymaga tylko dużo pracy, bo jest bardzo brudny. Jeżeli planujesz rośliny to będzie lepiej dać żwirek.

 

 

agunia997-Pisownia! Jeżeli nie posiadasz polskich znaków to poinformuj o tym w swoim podpisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Daj ziemię, siatkę i na to z 4-5cm piasku. Rośliny dłużej się w piasku przyjmują i trochę wolniej rosną. Ale tragedii nie ma. Nie dawaj żwiru pod piasek, bo po kilku odmulaniach żwir będzie na górze, piasek pod nim. Albo żwir albo piasek. Twoja decyzja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony powiem, że u mnie piasek się nie sprawdził. Są z nim tylko problemy, bardziej natury tech., niż wizualnej :) W ostatnim przypadku prezentuje się ładnie, ale tak jak ktoś tutaj napisał, roślinki kiepsko się utrzymują w piasku. Chodzi o to, że wielkość żwiru pozwala na w miarę swobodny przepływ wody i szybsze ukorzenienie roślin, pędy korzeni mogą łatwiej się rozrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę powodu żeby bać się piasku - polecam piasek dekoracyjny z Castoramy, firmy Kreisel, nie jest nawet specjalnie brudny, granulacja powyżej 1mm...zresztą ew. delikatne zmętnienie wody załatwi mechanik. Mi w piasku rosną bezproblemowo rośliny, odmulanie nie stanowi problemu gdyż cały syf jest zmiatany w praktycznie dwa miejsca. Dodatkowo ryby moga pokopać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie każdy piasek się nadaje, byle nie miał za małej granulacji bo później będziesz walczyć z mgłą i żeby nie zmieniał znacząco pH wody...nawet zwykły budowlany się nada, wypłukać, mierzyć pH i do baniaka....a jak casto nie ma pod ręką, zawsze mozna zrobić skok na piaskownicę :)

 

Ja dobierałem ostatnio jakieś 30kg piasku prosto ze składu, zbierałem wierzchnią warstwę z hałdy - piasek jest czyściutki, wypłukany przez deszcz. Poezja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek to chyba najmniejszy problem, ja kupilem 30kg takiego jak sie daje do piaskownicy za niecale 5euro w sklepie budowlanym wiec to nie jakies wielkie koszta. Nie polecam kupowac tutaj (Irl) bialego zwiru bo zawiera strasznie duzo wapnia i jest bardzo zanieczyszczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam piasek w swoim akwarium i nie narzekam. Nawet nic za niego nie płaciłem bo sobie ukopałem ( mieszkam na wsi więc piach tu pełno ) Jedynie trzeba się namęczyć przy płukaniu, bo strasznie długo się schodzi. Na piasek dałem biały żwirek, a w miejscach gdzie wsadzałem roślinki wciskałem w piasek więcej żwirku aby korzonki roślin miały lepszy rozrost. Ważne aby nie brać piasku z piaskownicy, bo w nim jest wiele niespodzianek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilismy zwirek 1mm, wlasnie sie plucze- tu pytanie, jak dlugo powinien sie plukac? Az woda bedzie krystalicznie czysta?

Ziemii jako takiej nie kuplismy ale dostalismy piasek z odzywka do sadzenia roslin. Wiec damy to a na to zwirek.

 

Kupilismy tez dozownik CO2 na tabletki. Ma dzialac do 3miesiecy i dokupilismy 5razbor. 1 chyba nie przezyje...przewraca sie i ogolnie slabo wyglada. Moglo byc za goraco w aucie i sie 'zmeczyla' w woreczku. Pozostale 4smiga, ze ho ho.

Glona nigdzie nie chca nam przyjac :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilismy zwirek 1mm, wlasnie sie plucze- tu pytanie, jak dlugo powinien sie plukac? Az woda bedzie krystalicznie czysta?

(

Zależy jaki to żwirek. Czy budowlany, czy też z zoologika. Lepiej jak woda będzie czysta, ale krystaliczna w 100 % na pewno nie będzie ( podczas płukania ). W akwarium i tak się unormuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Zależy jaki to żwirek. Czy budowlany, czy też z zoologika. Lepiej jak woda będzie czysta, ale krystaliczna w 100 % na pewno nie będzie ( podczas płukania ).

Zmienię Ci nick na: Kolumb.

Może być?

Czy wolisz: Amerigo Vespucci?

 

Pokaż mi jedno, jedno jedyne podłoże. Przy którym podczas płukania nie ma syfu w wodzie. Wyłączamy substraty, bo ich się oczywiście nie płucze. Z tego ja wiem przynajmniej. No chyba że jestem w błędzie ? :zamieszany:

 

Jakieś praktyczne porady?

I bardziej w temacie ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahaed mówi o praktycznej poradzie to ja jedną podam.

 

Kupcie sobie taki materiał kosztujący grosze nazywa się szyfon.

Teraz wykonują go z tworzyw sztucznych więc plus dla nas akwarystów płuczących podłoża.

 

No więc jak już mamy taki szyfon bierzemy go i wyścielamy nim wiadro,sypiemy co tam mamy do płukania, lejemy wodę przewracając wszystko ręką i unosimy szyfon razem z podłożem jak worek. Grawitacja sprawia że drobiny razem z wodą spadają do wiadra. Po trzech takich cyklach nie było mowy o mętniawie już w samym akwa.

 

Tyle mego wywodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...