Skocz do zawartości

Stelaż akwarium 720l 200x60x60 ?


smarcin3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Proszę o pomoc w wykonaniu stelaża pod akwarium 720l.

Jakich profili użyć?Jaka konstrukcja?

Akwarium będzie stało przy ścianie.Za tylną szyba chce puścić węże o filtrów.

Podłoga nie jest równa-panele.Myślę o zakotwiczeniu stelaża w ścianie za akwarium.

Docelowo stelaż ma być obity płytami meblowymi.

Czy robić stelaż na nóżkach czy nie?

Bardzo proszę o rady i jeśli to możliwe projekty stelaża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było zakotwiczyć w ścianie po yo żeby zwietrzyć stabilność. Ale nawet nie myśl o tym aby stelaż wisiał na ścianie, bo zostanie wyrwany z niej. w dodatku w blokach budowanych z wielkiej płyty część ścian jest zrobiona z gipsu. Całość musi twardo stać na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było zakotwiczyć w ścianie po yo żeby zwietrzyć stabilność. Ale nawet nie myśl o tym aby stelaż wisiał na ścianie, bo zostanie wyrwany z niej. w dodatku w blokach budowanych z wielkiej płyty część ścian jest zrobiona z gipsu. Całość musi twardo stać na podłodze.

Gips w ścianach żart miesiąca. Da rade zrobić 720 na półce ale nie wiem czy masz takie umiejętności i wiedze, poza tym nie chwal się sąsiadom co bedziesz miał w domu bo ci może spółdzielnia wpaść i pokrzyżować plany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gips w ścianach żart miesiąca

byś się zdziwił

Da rade zrobić 720 na półce ale nie wiem czy masz takie umiejętności i wiedze

jak chce się zabrać za szafkę ze stalażem to tym bardziej da radę zwykłą zrobi

poza tym nie chwal się sąsiadom co bedziesz miał w domu bo ci może spółdzielnia wpaść i pokrzyżować plany

jakim prawem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym nie chwal się sąsiadom co bedziesz miał w domu bo ci może spółdzielnia wpaść i pokrzyżować plany
jakim prawem?

 

A no takim że blok jest w jakiś sposób "liczony". Wybacz, ale nie pamiętam regułek i fachowych zwrotów, ale ma to powiązanie z dopuszczalna masą obciążenia ciągłego(długotrwałego) na jeden centymetr stropu. W tym przypadku może być tak że sąsiad naśle budowlańców ze spółdzielni/wspólnoty a oni zażyczą sobie weryfikacji obliczeń uwzględniając dodatkowe obciążenie które spowoduje dany zbiornik. Wiąże się to z zatrudnieniem budowlańca który przeliczy na nowo cały budynek i okaże się że dodatkowe obciążenie nie wpłynie w żaden sposób na obciążenie konstrukcji budynku, ale budowlaniec weźmie ładną sumkę za "nowy"/uaktualniony projekt danego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy wytrzyma tylko czy można a to dwie różne sprawy. Co do gipsu w ścianach to jakaś plota, ojciec stawiał bloki w latach 80-90 i nie było miejsca z taką fuszerką a to że ktoś oglądał film że dodawali gipsu do ścian żeby zostało troche betonu dla Pana Zbyszka na garaż niekoniecznie musi być prawdą, poza tym nie jedną ściane kuliśmy w bloku i też to wiem.

Stelaż zrobiłbym z jekli wyszło by ze cięciem, spawaniem, malowaniem ok 400zł do tego musisz doliczyć jakiś blat i montaż. Tak więc się zastanów bo akwarium też trzeba jakoś oświetlić i to kolejne pieniądze, albo HQI albo zrobić odpowiednią pokrywe żeby obniżyć akwarium do 50cm na świetlówka wyszło by 2x taniej. Po tytule nie moge wywnioskować czy to restart i większość sprzętu masz czy to jakiś eksperyment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy wytrzyma tylko czy można a to dwie różne sprawy

i wytrzyma i można

Co do gipsu w ścianach to jakaś plota, ojciec stawiał bloki w latach 80-90 i nie było miejsca z taką fuszerką a to że ktoś oglądał film że dodawali gipsu do ścian żeby zostało troche betonu dla Pana Zbyszka na garaż niekoniecznie musi być prawdą, poza tym nie jedną ściane kuliśmy w bloku i też to wiem.

Nie mówimy o fuszerkach, tylko o tym że w budownictwie mieszkaniowym stosowało się ściany działowe gipsowe grubości 14 cm z płyt gipsowych kanałowych lub z pustaków gipsowych - i na takiej ścianie akwarium nie powiesimy. Na betonowej gr 25 tak

Stelaż zrobiłbym z jekli wyszło by ze cięciem, spawaniem, malowaniem ok 400zł do tego musisz doliczyć jakiś blat i montaż. Tak więc się zastanów bo akwarium też trzeba jakoś oświetlić i to kolejne pieniądze, albo HQI albo zrobić odpowiednią pokrywe żeby obniżyć akwarium do 50cm na świetlówka wyszło by 2x taniej

Dziwne są twoje rady. Jak ktoś zakłada akwarium o takich wymiarach to chyba się liczy z kosztami. Przy 60 cm wysokości HQI to wcale nie konieczność, nie mówiąc już o tym że HQI wcale nie musi wyjść drożej niż np belka oświetleniowa. Wiem bo niedawno badałem rynek

 

Stelaż też można zrobić z drewna (krokwie dachowe lub stropnice 2 sztuki poziomo + 6 nóg 10x10. Wytrzyma na pewno. Zrobi to nawet amator, nie potrzeba też sprzętu aby całość wykonać. No i łatwo obić to płytą meblową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ostatnio nie mam weny , a raczej czasu na pisanie obszernych postów. Przeczytaj dokładnie ten artykuł: http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klub ... itrow.html .

Jest tam i o stelażu i o pokrywie. Przygody ze spółdzielnią także są opisane.

Ucz sie na błędach, ale nie swoich ;)

 

Miłej lektury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

togaj nie upieraj się na czym czego nie wiesz do końca. Akwarium oczywiście że można mieć ale za zgodą spółdzielni lub na własne ryzyko. Po drugie nie ma ścian działowych gipsowych w bloku z wielkiej płyty bo składa się on z prefabrykowanych elementów żelbetowych ( autor jak wie jakim systemem został jego blok zbudowany może trochę więcej poczytać a konstrukcji). Co do moich rad to nie widzę nic dziwnego, chce żeby pomyślał co będzie dla niego najlepsze, a poza tym togaj masz lekkie braki lub nie do końca dobrze zbadałeś rynek, zrób DIY hqi i belkę co wyjdzie drożej? i nie porównuj coś co robisz sam z tym co ktoś robi dla ciebie bo to są inne koszta. I jeżeli mowisz togaj że przy takim litrażu autor liczy się z kosztami ( nie wiem PW ci wysłał? ) to dla czego doradzasz konstrukcje z drewna która może się rozjechać. Zwróć uwagę że krokwia nie dźwiga tak dużego ciężaru. Poza tym miałem namyśli półke pod akwarium bez nóg a że ze stali to bedzie pewniej z resztą nie chce mi się tłumaczyć te 6 nog można było by zrobić ale w 300L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeżeli mowisz togaj że przy takim litrażu autor liczy się z kosztami ( nie wiem PW ci wysłał? ) to dla czego doradzasz konstrukcje z drewna która może się rozjechać. Zwróć uwagę że krokwia nie dźwiga tak dużego ciężaru. Poza tym miałem namyśli półke pod akwarium bez nóg a że ze stali to bedzie pewniej z resztą nie chce mi się tłumaczyć te 6 nog można było by zrobić ale w 300L

 

6 nóg przy konstrukcji drewnianej wystarcza. Wbrew pozorom drewno ma sporo wytrzymałość (popatrz np na stropnice), studiowałem konstrukcje budowlane więc wiem co mówię. Teoretycznie przy odpowiedniej konstrukcji wystarczą 4 nogi :) I dlaczego niby drewno miałoby się rozjechać? Można przecież zakotwić całą konstrukcję w ścianie.

 

Krokiew dźwiga więcej ciężaru niż można sobie wyobrazić. dachówka, śnieg itp... ciężar akwarium przy tej długości podparcia krokwi to pikuś. Przykład - dach, rozstaw co 80 cm, krokiew ma długość około 5 metrów między podporami. A akwarium - odległość między podporami (nogami) to 1 metr, waga 1 tona, więc uważasz że krokiew dachowa nie utrzyma 200 kg?

Po drugie nie ma ścian działowych gipsowych w bloku z wielkiej płyty bo składa się on z prefabrykowanych elementów żelbetowych

Bywają (rzadko) działówki gipsowe, miałem z nimi styczność, zajmuję się tym na co dzień.

 

Nie chce mi się szukać, ale gdzieś w galerii jest spory zbiornik oparty na stelażu drewniany z 4 nogami... Nie mówiąc o tym że u nas we wsi jest mostek dla traktorów :) 2 bele drewniane (stare) o przekroju tak na oko 15 na 25 i poprzecznie deski 2-cale. Długość około 2 metry (rzeczka w polu). Ile waży traktor?

 

Ta w ogóle to ciężko zrozumieć twój tok rozumowania. Ludzie mają pod takimi zbiornikami szafki drewniane i one wytrzymują, ty się boisz że to nie wytrzyma jeśli w środku będzie dodatkowo stelaż z krokwi lub stropnic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie chce mi się szukać, ale gdzieś w galerii jest spory zbiornik oparty na stelażu drewniany z 4 nogami... Nie mówiąc o tym że u nas we wsi jest mostek dla traktorów :) 2 bele drewniane (stare) o przekroju tak na oko 15 na 25 i poprzecznie deski 2-cale. Długość około 2 metry (rzeczka w polu). Ile waży traktor?

 

 

To akwa DeVilla viewtopic.php?f=22&t=24879&st=0&sk=t&sd=a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blok z wielkiej płyty to stare budownictwo ( koniec - początek lat 90) a nie współczesne. Odnoszenie się do mostków po którym jeżdżą ciągniki to nie ta epoka . Przedstawiasz obraz typowego polaka który robiąc coś robi tak żeby było jak najmniej roboty a potem co będzie to będzie ... ja nie będe dyskutował dalej na ten temat, nie miałem takiej szkoły jak ty ale nie wydaje mi się żebyś ukończył tą szkołe z dobrymi wynikami.

W tamtym roku kupiłem 24mb profilu 40*40*2,3mm za chyba 70zł masz tu ceny stali. Tu znalazłem pierwszą lepszą strone z cenami stali

http://www.psf.net.pl/cennik_STALPRODUKT.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś śmieszny, na prawdę, i daruj sobie osobiste wycieczki. Nie przemawiają do ciebie argumenty, to po co mącisz w temacie? stelaż można wykonać stalowy (sam taki zrobiłem) jak i drewniany. Pozostawmy decyzję zainteresowanemu, oba rozwiązania są dobre. Niech ktoś zamknie ten temat bo zainteresowany już dawno pewnie podjął decyzję, a o budownictwie możesz sobie z tatą porozmawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak tu może człowieka nie ponosić:) Przecież takie akwarium może stać nawet na półce z płyty meblowej (dobrze wykonanej).

Do autora tematu - jak będziesz się decydował na jakieś rozwiązanie napisz na pw co wymyśliłeś to ci wyliczę ile to udźwignie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...