Skocz do zawartości

Stelaż akwarium 720l 200x60x60 ?


smarcin3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie jaki stelaż drewniany czy stalowy ja moge zrobić stalowy w autocadzie z obciązeniami (długo to potrwa)

Togaj możesz porozmawiąc z moim ojcem jak chcesz wielu ciekawych rzeczy się dowiesz o budownictwie jak i konstrukcjach drewnianych. Argumenty do mnie przmawiają ale odradzam drewno bo to raczej materiał "ala plastyczny" rozumiecie a 1t wagi to nie żarty. Co się dzieje z autorem ? za 40*40 dałem 150zł a nie 70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Pewnie nie mógł Was czytać i robi stalowo-drewniany stelaż :D

 

Oooo umiecie jednak rozmawiać i wyliczać obciążenia. Więc jak pojawi sie autor tematu to zaproponujcie swoje rozwiązania konkretnie i niech się sam zdecyduje na jakieś. Mam rację ? ;)

 

I bez kłótni mi tutaj. Wiem, że można z Wami prowadzić poważną dyskusję na wysokim poziomie i dojść do konstruktywnych wniosków co do problemów zawartych w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też studiowałem budownictwo kilka ładnych lat i nie skończyłem go, ale co mnie nauczyli to mnie nauczyli (ale ciężko im szło :P ).

 

Wielka płyta - system WK70 - najczęściej, był jeszcze chyba W 70 ale jakoś nie chcieli żebyśmy to projektowali ( na studiach obowiązkowo jest/był za mojej kadencji projekt bloku w systemie Wk 70 - chyba że mnie już pamięć zawodzi). Składał się z gotowych prefabrykatów/segmentów i wystarczyło je tylko poskładać.

 

Co do drewna - nie porównuj więźby dachowej do stolika pod akwa. Faktycznie drewno jest lekkie i ma dobre parametry pod ścinanie, ale pamiętaj że drewno o wiele bardziej pracuję od stali. Zauważ że pięćsetka DeVilla jest wstawiona w koncie i nie zwróciłem uwagi czy jest osadzona w ścianie. Więc ma albo dwa, albo trzy punkty podparcia.

 

Z tego co mi się wydaje to program AutoCAD nie służy do obliczeń tylko do rysowania i nie jest to program dla budowlańców tylko mechaników/konstruktorów a wykorzystywany przez całą rzeszę w różnych zawodach.

Lepiej do obliczeń wziąć zwykły mały programik do obliczeń belek prostych (kiedyś zwał się RAMA). Ponieważ w taki sposób tu będzie liczone obciążenie. Skomplikowane to nie będzie, bo to jest belka prosta z obciążeniem podłużnym z kilkoma podporami - podstawy mechaniki ogólnej/wytrzymałości materiałów.

 

I po co się tak pienić?

 

Osobiście także bym robił ze stali i starał się zrobić solidnie - jak bym miał robić sam. Fakt, sporo ludzi stawiając takie akwa daje je na szafkach ogólnie dostępnych w sprzedaży, ale spora osób, jak mają taką możliwość, robi podmurówkę.

 

A teraz czekajcie cierpliwie na autora bo jak na razie to on najmniej głos w tym temacie zabiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drewna - nie porównuj więźby dachowej do stolika pod akwa. Faktycznie drewno jest lekkie i ma dobre parametry pod ścinanie, ale pamiętaj że drewno o wiele bardziej pracuję od stali. Zauważ że pięćsetka DeVilla jest wstawiona w koncie i nie zwróciłem uwagi czy jest osadzona w ścianie. Więc ma albo dwa, albo trzy punkty podparcia.

Istotniejsze są parametry na zginanie. Drewno zakotwione do ściany i dobrze podparte nie będzie pracować :)

 

Tak jak napisałem, stal jest lepszym rozwiązaniem, ale nie jedynym. Nakładam cały czas nacisk na stwierdzenie że stelaż drewniany musi być dobrze wykonany. Nie ma znaczenia czy będzie stał w kącie czy nie, możemy przecież go zakotwić do ściany. Odsyłam do linków które podał ahaed

tego co mi się wydaje to program AutoCAD nie służy do obliczeń tylko do rysowania i nie jest to program dla budowlańców tylko mechaników/konstruktorów a wykorzystywany przez całą rzeszę w różnych zawodach.

Lepiej do obliczeń wziąć zwykły mały programik do obliczeń belek prostych (kiedyś zwał się RAMA). Ponieważ w taki sposób tu będzie liczone obciążenie. Skomplikowane to nie będzie, bo to jest belka prosta z obciążeniem podłużnym z kilkoma podporami - podstawy mechaniki ogólnej/wytrzymałości materiałów.

Najprościej to wyliczyć na papierze (tak robiłem przy swoim stelażu), autocod nam nic nie wyliczy, tylko możemy zrobić w nim rysunek i sami wprowadzić parametry do obliczeń (chyba że jest jakaś wtyczka której nie znam). Program rama nadaje się jak najbardziej

Osobiście także bym robił ze stali i starał się zrobić solidnie - jak bym miał robić sam. Fakt, sporo ludzi stawiając takie akwa daje je na szafkach ogólnie dostępnych w sprzedaży, ale spora osób, jak mają taką możliwość, robi podmurówkę.

Podmurówka zastępuje jedynie nogi, blat pozostaje zazwyczaj drewniany, dodatkowo wzmocniony ceownikami lub dwuteownikami. Podmurówka poprzez swoją powierzchnię najlepiej przenosi obciążenia na strop.

 

Jak zauważyliście pewnie, osobiście też zrobiłem ze stali :) Bronię jednak uparcie drewna bo nie jest to materiał taki zły jak się o nim myśli. Z drewna można dom postawić, praktycznie wszystko można zrobić. Jeśli ktoś ma zdolności stolarskie a nie ma pojęcia o spawaniu to zdecydowanie niech się bierze za stelaż drewniany. Istotna sprawa przy każdym materiale to jak napisałeś zrobić to solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytam i czytam i.......

mimo wszystko stelaż stalowy

może jakieś projekty podsuniecie ?

a co do wytrzymałości i stawiania baniaka w bloku takiej wielkości nieźle namotaliście mi

w takim razie co proponujecie?

wyliczenia mile widziane ,byłbym bardzo wdzieczny

dzięki i czekam jak temat sie dalej rozwinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stelaż taki jak mój (już widziałeś)m składa się z 3 segmentów (dołóż 1). Każdy segment ma wytrzymałość około tony. Dołóż w każdym segmencie na tyłach skosy lub daj na tył płytę meblową.

Po wypoziomowaniu zakotw w ścianie stalowymi kotwami np fi 10 sztuk 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...