Skocz do zawartości

[360l] dziura geophagus'ów


Pappa2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

chciałbym się pochwalić moim świeżo założonym akwarium.

szkło ma niestandardowe wymiary ok 124x53x55 jest wykonane z szyby 10mm - dno i krótsze ścianki oraz z szyby 13mm przednia i tylna szyba. akwarium ma kilka lat. jestem jego 2 właścicielem.

do rzeczy:

 

Sprzęt:

- filtr kubełkowy firmy JBL e1500 (napchany od spodu ceramika, seria gąbek, zeolit, torf, gąbka, wata akwarystyczna, gąbka - po to aby wirnik waty nie wciągnął)

- grzałka firmy Atman 350W ustawiona na 26st C

- dodatkowy napowietrzacz

- wyłączniki czasowe

 

Oświetlenie:

jarzeniówka firmy HAGEN aqua-glo 40w palone na ok 7 godzin

 

Podłorze:

piasek kwarcowy firmy Kreisel granulacja 0,01mm-0.12mm

 

Obsada:

na dzień dzisiejszy to:

 

- geophagus red head tapajos 6 szt.

ekipa sprzątająca

- zbrojnik niebieski 2 szt

- kosiarki 3 szt

 

Parametry wody:

PH 6,8

Temperatura 26 st C

Twardość ogólna 8 st

 

Chwastów brak :D

 

Więc tak.. zbiornik został zreanimowany ok 13 lutego 2011r. Zostało wymienione dno akwarium i ok 19.02.2011r zbiornik został zalany z sukcesem. Nic na razie nie cieknie więc jestem z siebie dumny :geek:

 

25 lutego w akwarium znalazł się zbrojnik niebieski (1 szt), który miał na zadanie sprawdzić parametry wody :twisted: wszystko okazało się wporzątku tz. przeżył.

gdy w akwarium zaczął pleśnieć korzeń (gałąź dębu) doszedł kolejny zbrojnik niebieski. Mimo ich częstego przebywania na tej gałązce nie byli w stanie nadążyć z czyszczeniem. Wtedy właśnie zdecydowałem się na wymieszanie ameryki z azja i wpuszczenie 3 szt kosiarek. Jak na razie pleśń nie wraca. A tak wszyscy mówią że taki korzeń trzeba szorować gotować nacierać sola itp. Dodam, że gałąź była z żywego drzewa, suszyłem ją przez zimę. Później ją sparzyłem wrzątkiem, nacierałem solą. Po włożeniu jej do akwarium wyszła pleśń. Powtórzyłem wszystko od nowa + nadmanganian potasu (NIE UŻYWAJCIE GO W WANIE BO CIEŻKO TO DOMYĆ :) ) i tak w kółko. Aż w końcu wujek google powiedział mi żeby to olać bo nie jest to groźne dla ryb i samo zniknie lub zostanie zjedzone. No i tak się stało...

 

W czwartek 10.03.2011r zakupiłem od pewnej osoby z tego forum 6 szt ziemiojadów red head tapajos. (celowo nie podaje od kogo bo nie wiem czy moge :P jak będzie chciał to sam powie)..

Ziemki są na razie troszkę w małym szoku ze względu na zmianę otoczenia. Zaczynają się wybarwiać. Co do stosunku płci to nie mam pewności. Wiec nie będę pisał. Żeby ziemki miały się gdzie chować w akwarium utopiłem 2 kokosy. Jak się ociepli dojdą następne gałęzie z lewej strony akwarium..

 

Co do obsady dodam, że prawdopodobnie dojdą skalary lub inne pielęgnice.....

 

co będę tyle pisać zobaczcie sami :D foto robione z telefonu wiec sorki za jakość..

Miło widziane sugestie i komentarze.

post-2196-13685162976814_thumb.jpg

post-2196-13685162977163_thumb.jpg

post-2196-13685162977456_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Szczerze? Nic ciekawego. Piach i gałąź. Taka "aranżacja" to 30sekund roboty.

Nie mówię że ograniczając się do piachu i gałęzi/kamieni nie można stworzyć czegoś ciekawego, ale porównaj baniak do zbiorników Playa to zobaczysz o co chodzi.

 

Rozumiem że ryby mają być tu ozdobą... ale nie są. Nie znam się na ziemnojadach, ale te ze zdjęć są blade i zupełnie bez kolorów.

który miał na zadanie sprawdzić parametry wody wszystko okazało się wporzątku tz. przeżył.

Od tego są testy. A jeśliby nie przeżył to co? Kolejny do testowania? Zbrojniki są wytrzymałe. Potrafią przeżyć nawet w wodzie o bardzo złych parametrach, więc to wyjątkowo kiepski sposób testowania jakości wody.

 

Na razie jest to tytułowa dziura. Dużo roboty przed Tobą żeby stworzyć coś co przyciągnie wzrok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie już znasz ......... Akwarium ma surowy klimat i takie mi się Osobiście podobają . Wiadomo ze jeszcze nie jest to efekt końcowy i nie ma co się ścierać . Ja poczekam do momentu kiedy powiesz - To jest TO .

 

Ryby są blade bo są zestresowane -drogą i nowymi warunkami lokalowymi oraz chemicznymi. Jak tylko się zadomowią będę niewątpliwie ozdobą Tego zbiorniczka .

Życzę powodzenia i cały czas czekam na aktualizację tematu .

 

Ps. Nie uważam aby trzeba było ukrywać ze ryby są z Mojego Akwarium ;) Jeśli tylko będziesz miał ochotę wpuścić coś ciekawego a nie dostępnego na zwykłym rynku Pisz .

 

Atreyu - Skoro się nie znasz na Ziemkach to cos dla Ciebie

 

http://www.fishkeepingforum.co.uk/forum ... jos_05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

który miał na zadanie sprawdzić parametry wody wszystko okazało się wporzątku tz. przeżył.

Od tego są testy. A jeśliby nie przeżył to co? Kolejny do testowania?
Atreyu ale głupoty piszesz. Pokarz mi testy które pokażą czy zbiornik dojrzał. Nalej do nowego akwarium swieżej wody i zrób testy. Jak parametry wyjdą w normie to wpuścisz od razu wszystkie ryby? Pewnie ze nie... Dlatego gdy uznałem że już powinno być ok z florą bakteryjną zaczełem wpuszczać pojedyncze sztuki. Padło na glonka. Tyle w tym temacie. A jeśli chodzi o zbiornik pleya to powiem że widziałem ostatnio ładniejszy u shadowa. Do akwarium będą dokładane gałęzie wiec się troszkę zmieni. Jak coś tam utopie to dodam zdjęcia.

 

Atreyu: Byk na byku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

który miał na zadanie sprawdzić parametry wody wszystko okazało się wporzątku tz. przeżył.

Od tego są testy. A jeśliby nie przeżył to co? Kolejny do testowania?
Atreyu ale głupoty piszesz. Pokarz mi testy które pokażą czy zbiornik dojrzał. Nalej do nowego akwarium swieżej wody i zrób testy. Jak parametry wyjdą w normie to wpuścisz od razu wszystkie ryby? Pewnie ze nie... Dlatego gdy uznałem że już powinno być ok z florą bakteryjną zaczełem wpuszczać pojedyncze sztuki. Padło na glonka. Tyle w tym temacie.
A napisałem że bada się tylko przed wpuszczeniem ryb? Później tym bardziej się powinno.

Chyba wyjaśniłem dlaczego to była głupota. Po prostu w wodzie o złych parametrach też by przeżył, więc pomysł był wyjątkowo nieprzemyślany. Obsadę wpuszcza się stopniowo, ale nie "testowo" żeby sprawdzić czy coś przeżyje.

Tyle w tym temacie. A jeśli chodzi o zbiornik pleya to powiem że widziałem ostatnio ładniejszy u shadowa. Do akwarium będą dokładane gałęzie wiec się troszkę zmieni. Jak coś tam utopie to dodam zdjęcia.

 

Zarówno do zbiorników Playa jak i Shadowa masz bardzo daleko. Sporo pracy przed Tobą jeśli masz na celu ich dogonić.

 

Poza tym po raz kolejny przypominam o polskich znakach. Następny post z wybiórczym ich stosowaniem skończy się ostrzeżeniem, w tym wypadku czwartym i dwutygodniowym banem. No i miło byłoby gdybyś pisał nicki z dużych liter, szczególnie jeśli są na początku zdania. Już nie raz tłumaczyliśmy Ci że taka ortografia w dobie przeglądarek sprawdzających pisownie nie przejdzie, a Ty dalej swoje. Podpis nie ma tutaj znaczenia, skoro raz w jednym poście piszesz poprawnie, a raz nie to nie technologia jest winna, a czyste lenistwo.

Atreyu - Skoro się nie znasz na Ziemkach to cos dla Ciebie

http://www.fishkeepingforum.co.uk/forum ... jos_05.jpg

Właśnie takie zdjęcia porównywałem do tych w tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zbiorniki nie są jakieś tam cudowne, do Shadowa brakuje mi jeszcze "troche"

Jedyne co mogę poradzić, to jak chcesz zrobić takie surowe akwarium - same gałązki w jednym rogu, to zrób oświetlenie punktowe - 9-15W E14 2700K z carreoura nada się idealnie!

 

Chcesz dodać do pięknych red headów pielęgnice, tak ?

Masz baniak wysoki na 55cm, więc ja bym osobiście pomyślał nad P. Scalare "Peru" lub "manacapuru".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślin to powiem strzeże że nie chce ich w akwarium. Przed wpuszczeniem kosiarek zastanawiałem się czy do akwarium dodać mech. Ale ze względu że musiałem je wpuścić pomysł legną w gruzach.

Co do obsady to faktycznie zastanawiam się nad skalarami. Dzięki nim powinno zacząć się coś ruszać w akwarium. Ziemki jeszcze się dobrze nie zadomowiły ale coraz częściej urządzają gonitwy.

Co do oświetlenia mam zamiar zrobić coś w stylu przysłony na jarzeniówkę. Czyli chcę żeby nie oddawała światła po całości. Jak to zrobię to wyśle fotki. Dziś byłem z żona i piłą spalinową na spacerze i coś tam mi się ukroiło z martwego drzewa dębu. Czyli na dniach powinienem dodać nowe fotki akwarium.

Do mojego ulubionego moderatora: jeśli chodzi o polskie znaki to raz je mam a raz nie. Zależy czy piszę z telefonu windowsa który nigdy nie stał koło oryginału i został dawno temu przywieziony przez kogoś z chyba Anglii czy z ubuntu 10.04 pl. Z kilkoma moderatorami już rozmowę przeszedłem i wiedzą o co chodzi. Min odbyłem rozmowę z aheadem wiec miło by mi było jak byś tez troszkę przymknął na to oczy. Np teraz piszę z opery mini - czytaj z telefonu. Co do tego glonka to jak za_pewnie przeczytałeś został on wpuszczony po pewnym okresie jaki zbiornik dojrzewał. A nie bezpośrednio do kranówki. Testy też były robione. Został dodamy biobaktol aby szybciej zbiornik dojrzał. Część wody pochodziła z kolegi akwarium. W filtrze znajduje się zeolit który jak wiesz usuwa najbardziej trujące odchody ryb. Wiec według mnie nie było już ryzyka z wpuszczaniem ryb. Ale na wszelki wypadek postanowiłem wpuścić tylko jedna rybę która i tak chciałem mieć w akwarium.

Co do liści w akwarium to wolę na_razie poczekać. Jak zrobię porządek z drzewem to wtedy może coś tam wrzucę. Wtedy będę wiedział ile tego dać aby nie przesądzić.

Atreyu: Oczywiście że przymykam, ale są pewne granice. Z całym szacunkiem, ale tłumaczenie się brakiem polskich znaków jeśli w jednym poście, a nawet w jednym zdaniu raz je masz a raz nie jest bardzo naciągane. Żeby nie było że jestem wredny, albo niesprawiedliwy daje ostatnią szansę. Postaraj się trochę bardziej, bo już i tak jest postęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam po dłuższej przerwie.

Ze względu, że nie mogłem wcześniej pisać postów ponieważ bana dostałem chcę przedstawić jak się miała sytuacja w kilka dni temu.

 

25.03.2011

W akwarium wylądował korzeń. Po spreparowaniu go i po kilku dniowym moczeniu w dużym garze został wsadzony do akwarium. Ze względu, że unosił się został przyciśnięty moją gałęziom i delikatnie przysypany piaskiem.

Po kilkunastu minutach ziemki zaczęły się interesować nową dekoracją. Wykopały dziurę pod nim i szczerze mówiąc zaczynałem się bać czy moje darmozjady nie spowodują wypłynięcia korzenia. Ale skończyło się na strachu ;)

 

Kilka dni później 2 szt zaczęły odganiać inne osobniki. Bardziej się wybarwiły i dość mocno pilnowały korzenia. Nie "gryzły" innych ryb. Głównie samiec rozpędzał się i tuż przed samym ciałem innej ryby energicznie zawracał tym samym płosząc ją. Taka sytuacja miała miejsce gdy miał na tyle miejsca żeby się rozpędzić. Czyli ok 20-30 cm. Gdy inny ziemiojad bardzo blisko się zbliżył zostawał przez parę wypychany...

Taka sytuacja trwała kilka dni.

Pewnego dnia zobaczyłem, że para przymierza się do składania ikry. Wyglądało to tak:

- samica zasuwała swoim ciałem po korzeniu

- samiec pilnował rewiru

później zmiana

jednak ku mojemu zaskoczeniu samica nie znosiła ikry.

Po przeszukaniu internetu wujek google "powiedział mi" że ziemki często lubią sobie sprawdzić czy wybrane miejsce nada się do tarła. Chodzi tu bardziej o dostępność ikry dla samca, czy da radę ją zapłodnić.

 

31.04.2011 (czwartek)

Tego dnia postanowiłem sprawdzić czy korzeń już wystarczająco namókł. Miałem zamiar poukładać w akwarium no i skończyło się na chęciach - ziemki złożyły na nim ikrę :mrgreen:

Miałem troszkę obawy czy upilnują ją przez noc. Jak wiecie w akwarium są 2 małe glonojady - z. niebieskie. Ale bez problemowo upilnowały ją przez kilka dni.

Dodam, że przez okres kiedy pilnowały ikry były dokarmiane za pomocą dlugiej rurki przez którą podawałem im papu ;) po pierwszym takim karmieniu ryby gdy widziały rurkę od razu do niej podpływały i czekały na swoją porcję. jak przestawałem sypać karmę odpływały od niej ignorując ją.

 

02.04.2011 (sobota)

Żona zauważyła że ikry jest bardzo mało na korzeniu. Gdy osobiście to zobaczyłem rzuciło mi się w oczy że ikra znajduje się w pyskach pary.

 

03.04.2011 (dzisiaj)

ok godziny 15 para nie ma ikry w pyskach. I tu nasuwa mi się pytanie czy ją zjadły czy gdzieś zakopały? Dalej pilnują korzenia ale mniej zażarcie. Poczekam kilka dni (nie wiem ile? - czekam na wasze sugestie) i jak się nic nie pokarze wezmę się za dekorowanie akwarium - układanie korzenia i podmiankę wody.

 

-----------------------------------------------------------

06.04.2011

 

Zmiana oświetlenia z aqua-glo na zwykłą energooszczędną.

 

Kilka fotek niestety marnej jakości - robione telefonem. Niestety mój SE c902 nie daje rady ze zdięciami akwarium :(

post-2196-1368516338697_thumb.jpg

post-2196-13685163387252_thumb.jpg

post-2196-13685163387513_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie..

Troszkę się pozmieniało w akwarium.

Oświetlenie zostało zmienione z 40 w aqua-glo na żarówkę energooszczędną 7w

Temperatura zmniejszona z 26 st C na 25 st C

Doszedł długo oczekiwany korzeń. Niestety nadal pływa więc jest jeszcze dociśnięty przez gałąź i kokosy w których jest nasypany piach.

1 para ziemiojadów red head tapajos właśnie odbywa swoje 2 tarło. Pierwsze skończyło się tym że zjadły ikrę którą nosiły w pyskach. Na dzień dzisiejszy pysk samicy jest pusty (zjadła ikrę) a pysk samca pełny ;) samica połakomiła się na jedzenie wsypane do akwarium.

W niedzielę podczas odwiedzin gości 2 para zaczęła szaleć. Samiec postanowił przyciągnąć kawałek kokosa w wyznaczone przez nich miejsce. Chwycił kokos pyskiem lecz niestety nie dał rady go ruszyć. W łupie był piasek. Po chwili wziął i opróżnił jej zawartość. No i znowu próbował go ruszyć. Delikatnie mu się udało ale nie za dużo.. Później po oględzinach terenu wpadł na pomysł że go podkopie. No i znów ciągnął go pyskiem. Udało mu się w ten sposób większy kawałek przesunąć. Więc wpadł na pomysł aby zrobić "zjerzdzalnie" czyli zrobił pyskiem ścieżkę, która była pochyła. W ten sposób przeciągną łupę w wybrane miejsce. A teraz na łupie jest ikra :mrgreen:

 

Cały czas szukam altum-peru niestety w dzisiejszej dostawie do "mojego" sklepu zoologicznego ich nie było. Następna dostawa za tydzień :cry:

 

Niżej fotki owej pary oraz całego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... pielęgnice mistrzami intelektu ;)

I dlatego wszyscy tak bardzo kochamy nasze darmozjady - pielęgnice :D

 

Pierwsza para ziemiojadów red head tapajos się troszkę posprzeczała ze sobą i samiec wywalił samicę z domu :) tz spod korzenia. Dalej trzymał w pysku ikrę, aż do wczoraj. W godzinach ok 12 zauważyłem że wykopał małą dziurkę o wymiarach 2cm x 2cm i tam wypuścił kilka małych tapająsików. Niestety nie nacieszyłem się długo ich widokiem. Po kilku godzinach ślad po nich zaginą. Było to drugie tarło tych ryb. Może za trzecim razem coś z tego będzie.

Druga para dalej "wiatruje" ikrę. Myślę że na dniach będzie nosiła ją w pyskach.

 

W tym tygodniu byłem w moim zoologicznym (sklep na pasażu auchan). Oczywiście nie mieli ryb dla mnie (wiedziałem o tym wcześniej bo dzwoniłem do nich w tej sprawie). Żona poszła na zakupy, a ja popatrzyłem sobie na ryby jakie mają. Zacząłem także rozmowę z jedną z pań sprzedawczyń. Rozmowa zaczęła się od zdania "kiedy będą mieli te altumy" :twisted: no i tak sobie gadaliśmy o rybach. O planach co chcemy mieć w akwarium itp. na koniec rozmowy zostałem zapytany czy nie szukam pracy bo poszukują takiej osoby jak ja :o Ale mi się fajnie zrobiło . Mam już pracę więc nie pytałem o szczegóły. I odmówiłem...

W niedzielę mam dzwonić do niej ponieważ będzie się widziała z hodowcami. I może się uda coś załatwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo.. biedne rybcie jak siedzą przestraszone pod korzeniem :D Dodaj może troszkę skałek albo zieleni tak aby zapełnić dno.

Jak je przywiozłem to faktycznie były wystraszone. A teraz co kilka dni jedna para się trze, od niedawna druga. Kopią dołki przesuwają wszystko co tylko mogą - no coś pięknego.

 

Co do dekoracji to na pewno dojdą korzenie. Roślin nie będzie ze względu na

oświetlenie - 7w żarówka.

 

Jestem teraz na urlopie więc nie mam czasu na chodzenie po stawach i szukania korzeniu. Obecnie bawię się w murarza i ocieplam dom. Jak to skończę (o ile skończę :) ) będę stawiał ogrodzenie wokoło domu. A znając życie coś jeszcze się po drodze urodzi..

 

Znów dzwoniłem do sklepu zoo... i znów brak ryb...

 

 

-----------------------------------------------------

23.04.2011

Mały edit:

W akwarium dobrała się 3 para ;) --> jest i ikra..

 

Po świętach idę na zakupy. Jak będą altum-peru to je kupie, a jak nie będzie to kupie zwykłe skalary - pasiaki. Gorzej jak nie będzie i tego i tego :help: skalary marmurkowe, koi, albinosy, mutanty weloniaste i inne wynalazki odpadają :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ze względu, iż bardzo mało informacji w języku polskim jest na temat geophagus red head tapajos postanowiłem troszkę przybliżyć zachowanie owych ryb. Są to oczywiście moje obserwacje...

1. Tarło:

- Ziemiojady strzegą swoich rewirów. Odpędzają inne ryby. Nie gryzą ich tylko poprzez szybkie rozpędzenie się w kierunku intruza i zawracaniem tuż przy nim straszą go. Jeżeli intruz podpłyną blisko jeżą się i ruchem wahadłowym startują do niego. Nie jest to od razu atak tylko najpierw straszenie. Zachowanie bardzo podobne do zachowaniu skalarów - chodzi mi tu o sposób ataku.

- Bardzo rzadko łapią za płetwy inne ryby.Częściej je pukają pyskiem...

2. Ku mojemu zdziwieniu 3 pary zajęły miejsce koło siebie. Obecnie 3 pary ziemiojadów red head tapajos mają wyznaczone swoje terytoria na powierzchni 50 cm x 50cm (akwarium 124x53). Z piasku utworzyły wał dzięki czemu nie widzą siebie i nie wchodzą sobie w drogę. Wał jest wysokości ok 15 cm. Dodam że ryby mają ok 12 cm długości.

3. Mimo, że głównie pilnują swojego terytorium często zdarza się że pływają wszystkie razem. Nie odpędzają się, jeżą itp.

4. Myślałem że same geophagusy red head na dno wystarczą, aby czyścić dno, przekopywać piasek itp. Myliłem się. Te ryby kopią tylko jak coś chcą. Do akwarium przydadzą się sumiki (Tu czekam na wasze sugestię co wpuścić żeby nie wpieprzało się ziemką w ikrę). Zastanawiam się nad kiryśnikami lub kiryskami...

 

Jeszcze żadne tarło nie było owocne...

Od tygodnia nie pojawiła się nowa ikra. Ale to może dlatego że w akwarium moczy się kilka korzeni (może szukają dogodnych miejsc, stres itp.). We wtorek postaram się to wszystko poukładać i zrobić jakąś większą podmiankę wody. Mam nadzieję, że ziemki nie wpadną na pomysł składania ikry, bo wtedy dekorację akwarium i sprzątanie będę zmuszony przełożyć na inny dzień..

 

Dalej szukam ładnych skalarów....

 

Aha jak coś uda mi się zdziałać fajnego z tymi korzeniami dodam aktualne foty. Oczywiście żeby nie było za pięknie z telefonu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na ładną pogodę - burza śnieżna, zająłem się akwarium. Troszkę się pozmieniało - patyki dębu zostały wywalone

- korzenie poukładane (jeszcze co prawda nie tak jak chcę ponieważ kilka jeszcze delikatnie pływa) ale zaczyna już przypominać akwarium ;)

 

Jak się woda wyklaruję dodam fotki całego akwarium. Na razie chcę pokazać wam kompozycję składanych korzeni. Dokładnie z 4 zrobiłem jeden.

Na ławie lepiej wygląda niż w akwarium ale to dlatego, że jeszcze niektóre elementy pływają i muszą być przysypane piachem. Jak zatoną mam nadzieję, że będą wyglądały jak na zdjęciu :D

post-2196-13685163890938_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystaje. Do tafli wody ma ok 3-5 cm. Nie pamiętam teraz dobrze bo w pracy jestem i ciężko pracuję :)

Wracając do akwarium - dziś postaram się zrobić zdjęcie całego akwarium. Jednak przez nie duże Oświetlenie i słaby aparat niewiem czy będzie co pokazywać. Ale postaram się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...