Skocz do zawartości

Przeróbka filtra wewnętrznego w 12l zbiorniku.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Brak czasu na doglądanie zbiorników itp. Spowodował, że zacząłem się zastanawiać nad rozwiązaniami jak najmniej obsługowymi.

 

Wczoraj padło na 12l akwarium.

W środku był jakiś śmieszny wewnętrzny filterek. Wkład to włóknina w ilości 3x3x3cm. Wymiana praktycznie co tydzień. Do tego dochodził prąd wody, przykręcony filtr i tak robił pralkę a akwa. Taki niestety był tylko w sklepie jak kupowałem całe akwa.

2 minuty na necie i zabrałem się za robotę.

Kosztorys:

-butelka 1.5l 1szt. - miałem

-wężyki 10mm 1.5m - miałem

-stare długopisy 2szt - miałem

-taśma izolacyjna - miałem

-silikon - miałem

-1 piwo - miałem

-2 papierosy - miałem

-40 minut wolnego czasu - miałem

 

Zasada działania:

1. woda zasysana jest przez "długopis" do wężyka

2. wężyk jest podłączony do filtra

3. filtr wewnętrzny owinięty szczelnie taśmą izolacyjną. Wcześniej skleiłem go silikonem

4. woda z filtra jest tłoczona do butelki 1.5l

5. w butelce mam teraz samą włókninę. Nie było innych wkładów pod ręką, po za tym to próba. Może w chwili wolnego nawrzucam tam keramzytu czy coś

6. woda z butelki trafia do drugiego wężyka i następnie deszczowni z długopisu ;p

 

 

W poniedziałek muszę kupić ze 4 przyssawki, takie do termometru. Akurat będą pasować do średnicy długopisów :D

A przy najbliższej okazji wymienię te oczoje... żółte długopisy na coś mniej rzucającego się w oczy.

 

Wykonanie:

- wszystkie połączenia to trochę silikonu i taśma

- otwory w deszczowni wykonane starym rozgrzanym widelcem :P

- nacięcie na rurce wlotowej nagrzanym kawalkiem blachy

 

Efekt wizualny całości: PORAŻKA

 

Ale ma się sprawdzić a nie wyglądać. Gdyby mi chodziło o wygląd, to kupiłbym jakiś mały kubeł albo kaskade. Miało być za free i dobrze.

Dałem za krótkie węże, to już wiem. Teraz trudno. Miałem dać po 1-2m każdy i wrzuciłbym to za szafkę :P.

Postawie przed tym kwiatka albo coś, nie będzie tak widać :D

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Miało być za free a nie tanio :D

 

Zresztą nie wiem czy nie zostawię tak tego syfu. Kupując ładne długopisy itp zacznę wykładać kasę. Również dobrze mógłbym kupić kaskadę za 30pln. To ma działać nie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Cię zbanował za trucie krewetek. Nie użyłeś długopisów akwarystycznych. Przecież butelka po napoju może wydzielać trujące substancje. I nie gadaj że zawsze piłeś napoje i nie umarłeś. Sto razy się uda za sto-pierwszym nie. No i taśma też nie jest akwarystyczna.

 

PS1. Ładny korzeń

 

PS2. W akwa podobnych rozmiarów mam chińską kaskadę. Oryginalne końcówki zasysały narybek (nawet mieczyka o bojowników nie wspominając) Zrobione własnoręcznie nakładki z mniejszymi otworami szybko się zapychały. Teraz, żeby tego nie czyścić co chwilę mam wsadzona wielką gąbkę na wlocie kaska, która jest większa dwukrotnie niż cały filtr. Przynajmniej nie muszę tego ruszać co trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja nie powiedziałem, że jest estetycznie. Ma działać dobrze i nic więcej mnie nie interesi ;)

Zresztą ten "malutki" filterek wewnętrzny zajmował 1/4 zbiornika. Wtedy to dopiero było "estetycznie" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to ma spełniać swoją funkcje. Widziałem na forum ciekawy pomysł filtra biologicznego z skrzynki narzędziowej. Wszystko Ok tylko się zastanawiałem jak zrobić to ale w taki sposób żeby to było szczelne woda nie przepływała przez filtr grawitacyjnie. To może było by rozwiązanie, tylko czy są takie większe pojemniki. I jak wygląda tu u nich sprawa szczelności, oraz czy taki malutki filterek podciągnie słup wody. Najtańszy kubełek z aquaela kosztuje 140zł robiąc taki projekt chciał bym się wymieść w kwocie ok 50 zł. Zastanawiałem się nad zrobieniem pojemnika z plexi tylko problemem był by tu dostęp do wkładów i z szczelnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Administrator

Akwarium skończyło "żywota" praktycznie kilka dni temu.

Ostatnie dni było tylko przechowalnią kilku krewet.

Od czasu zrobienia "filtra" z butelki, nie był on czyszczony. Czyli działał około 2.5 miesiąca. Patrząc na zabrudzenie włókniny w nim, sądzę, że pochodziłby spokojnie z pół roku bez mycia.

I tak miało być, sprawdziło się i było za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...