Skocz do zawartości

Problem z Gurami.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z jednym z moich dwóch Gurami Dwuplamistych. Mają one po półtora roku.

Ma ono dwie białe plamy na jednym z boków. Z jednej z nich wystaje coś podobnego do waty.

Co to za choroba i jak ją leczyć ?

W akwarium posiadam:

2 molinezje żaglopłetwe,

1 glonojada,

2 rozbory klinowe i

2 gurami dwuplamiste

Parametry akwa;

Temp 30 stopni C,

napowietrzacz,

filtr wew aquael FAT mini

Bardzo proszę o pomoc ! :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba zapewnić chorej rybci odpowiednie warunki, potem można zacząć ją leczyć...

Uzupełnij dane: jaki jest litraż zbiornika, czy filtr jest włączony cały czas, jak często robisz porządki (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra), czy akwarium dojrzewało bez ryb 2-3 tygodnie, cały czas masz tak wysoką temperaturę czy teraz podniosłeś, czy w akwarium są żywe rośliny, czy masz jakieś sztuczne ozdoby, jakie podłoże zastosowałeś, czy były robione jakieś testy wody...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraż ok. 40 litrów,

filtr jest włączony non stop (poza 3 ostatnimi dniami),

porządki robię co 2 tygodnie,

akwarium dojrzewało 1,5 tygodnia,

cały czas w zbiorniku utrzymywana jest temperatura 30 stopni C,

w akwarium są tylko żywe roślinki,

ozdoby: jeden duży kamień, porcelanowy pień (od 2 tygodni, wcześniej był prawdziwy korzeń),podłoże: drobny piasek,

po podmianie wody wlewam do akwarium kilka kropel preparatu: "ESKLARIN" Tropicala,

nowo zakupione roślinki namaczam w preparacie "CMF" Tropicala (nie wlewam go do akwa tylko same roślinki namaczam w oddzielnym zbiorniku).

Żadne testy wody nigdy nie były robione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 gurami półtora roczne w 40 litrach???Chyba żartujesz.

One lubią pływać.W takim akwarium choroba ich nie opuści.Reszta już teraz nieważne.

Masz przepełnienie spore.Gurami to ruchliwe rybki.A półtora roku to wielkość około 12-14cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są bardzo nie wyraźne, więc trudno na 100% stwierdzić z czym mamy do czynienia. To może być otarcie, zranienie, pleśniawka, lub infekcja bakteryjna (na co wskazywałyby te zaczerwienienia)

Masz osobny zbiornik, żeby podjąć leczenie?

Zaznaczam, że bez zapewnienia rybkom odpowiednich warunków ich leczenie mija się z celem, a sprowadza się do zwykłego "trucia chemią".

Obniż temperaturę do 27*C. Dlaczego piszesz "filtr jest włączony non stop (poza 3 ostatnimi dniami)", co to oznacza?

Koniecznie przejdź się do sklepu i kup testy na NO2 i NO3 wykonaj pomiar i podaj wyniki, kup też Healthosan Tropicala (który zawiera akryflawinę), bo wydaje mi się, że powinno to pomóc, ale tak jak pisałam trudno po tych zdjęciach właściwie stwierdzić co to za dolegliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"filtr jest włączony non stop (poza 3 ostatnimi dniami)" oznacza to, że filtr przez 3 ostatnie dni był wyłączony.

Mam osobny zbiornik, ale tylko 10l i nie mam do niego grzałki ani filtra.

Byłem w sklepie i kupiłem Healthosan Tropicala, sprzedawcy pokazałem zdjęcia i stwierdził on że to jest pleśniawka.

A jak stosować ten preparat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wtrącać ale mój gurami (który już zdechł) miał takie coś.

Z dnia na dzień powiększała mu się ta "wata". Widziałem, że w środku mu się to powiększało. Po 2 dniach to było ogromne aż w końcu pękło i zostawiło dosyć duża dziurę :shock: .

Substancja "wyszła" z rybki, rana się zagoiła i rybcia była ok.

 

P.S. Tylko, że tajemniczo mi znikła po tygodniu. Myślę, że zdechła i w nocy, zjadły ją zawsze głodne skalary... ( może przez tą chorobę).

 

Jednak musisz wymienić akwa jak chcesz trzymać te rybki. Z własnego doświadczenia wiem, że te rybki są bardzo ruchliwe.

 

Myślę, że wtedy miałem złą kondycję wody... dlatego zachorowała.

 

Pozdrawiam i oby ci nie zdechła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeśli chodzi o ścisłość to Healthosan stosujemy w dawce 10ml/100l. wody, ale to jest napisane na opakowaniu. W zasadzie więc te trzy krople niewiele miały wspólnego z poprawą zdrowia ryb.

Ponieważ jednak twoje rybcie czują się lepiej mogę pokusić się o stwierdzenie, że są wystarczająco silne, żeby samemu sobie poradzić z dolegliwością, bez żadnej "chemii".

Utrzymuj odpowiednie warunki w akwarium, dbaj o czystość zbiornika i dobrą kondycje ryb a szybko wrócą do zdrowia.

Daj znać jak o rezultatach, sama jestem ciekawa ;)

 

Jeśli chodzi o filtr, to troszkę "zarąbałeś" sobie to, że był wyłączony przez kilka dni. Możesz teraz mieć problemy z utrzymaniem stabilności biologicznej w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...