Skocz do zawartości

Testy wody


Fabio35
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

JBL EASY TEST-taki pasek moczy się w akwarium 2,3 sekundy i wyjmuje i przykłada do opakowania o odczytuje parametry:

 

Akwarium 450L:

PH-6,8

No3-100

No2-0

KH-6od

GH->7od

Cl2-0 mg/L

Według testu wychodzi wszystko na zielono ok, tylko te No3,2-cos nie tak???

 

Filt zewnętrzny Eheim 2228-1050L/H -3 kosze (Bio-ceramika,Zeolit,wata filtracyjna JBL Symantec)

Filtr wewnętrzny Aqael 2000 Turbo- 2000L/H

 

- Korzenie 3 sztuki duże,

- Rybki: 4x Pielęgnice Miodowe, 4x Pielęgnice Sajica, 2x Pielęgnice Severum,2x Akara kratkowana(Paskowana),2x Zbrojnik Niebieski,4x kosiarka,2x kirysek pstry.  

( chciałbym jeszcze 2sz. Pielęgnice Meeka i 2 szt. Pielęgnice Diamentowe)

 

Roślinki: nurzaniec olbrzymi, anubias big nana, Limnophilia, Krynia(Crinium), kryptokoryna karbowana.

 

Oświetlenie: 2x Zolux Nominat Accent color T8 36W-10 000 K.

Edytowane przez Fabio35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te testy paskowe  służą jako pomocnicze do szybkiego(orientacyjnego) odczytu ich dokładność jest niska .

Masz 450l akwarium a nie posiadasz podstawowych testów kropelkowych które dadzą Ci poprawne wyniki ? koszt takiego testu to 14zl .

 

Co do obsady ..... dołóż jeszcze stado neonów i  4-5 skalarów bedzie komplet  zupa rybna .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz się za coś o czym nie masz pojęcia, mówię tu o obsadzie. Jak najwięcej małych pielęgnic?! Poczytaj o pieleginicach, dostosuj się do rad innych z twoich poprzednich tematów. Pielegnice mają urok tylko wtedy gdy stworzysz im b.dobre warunki. Nie patrz tylko na rozmiary ryb. Poczytaj o ich wymaganiach, pochodzeniu i zachowaniach. Bo naćpać ryb i uprawiać niereformowalną antyakwarystykę nie jest ciężko. Przed założeniem znowu tematu włóż więcej własnego wysiłku ;)

 

Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To doradźcie mi przy tych parametrach wody i korzeniach,roślinkach i białym żwirku i tym oświetleniu jakie mogę mieć tam pielęgnice oprócz pawiookich red oscar bo już je miałem.

Sorry ale przy Twojej wiedzy to co najwyżej plastikowe rybki.

Czytałeś o rybach które masz? Znasz ich wymagania? Nie sądzę.

 

 

Posiadam jeszcze test kropelkowy JBL Testset 7,4-9,0 pH - Na nim wyszło mi 7,4 ph.

Jak sugeruje nazwa testu, mierzy on parametr pH wody dopiero powyżej 7,4.

Tak więc masz ale nie masz.

No chyba że w kranie masz wodę pomiędzy 7,4 a 9,0?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Opis składu akwa (już bez żadnej obsady) na http://forum.superakwarium.pl/topic/47124-ospa-czym-leczy%C4%87/

 

No właśnie, w tej chwili też mam testy 6 w 1 firmy JBL... Rozumiem co to znaczy "wynik orientacyjny", mam w zamiarze zakup testów dokładnych (kropelkowych) na konkretne parametry, ale niestety nie w TEJ chwili... I teraz o co kaman: test wskazuje, że moja kranówa po odstaniu 24h ma parametry:

 

Cl2  0 a 0,8
NO2  0
NO3  10 a 25
Gh   >14* ale <21*
KH   6* a 10*
pH   ok. 7,6

 

Biorąc pod uwagę potencjalne fałszowanie w jakimś tam zakresie, woda w akwarium wykazuje całkowicie rozbieżne parametry (nie wszystkie, niektóre się pokrywają), np. wykazuje:

 

NO2   5 a 10

NO3   100 i w górę

 

Dość, że moje rybki dopadła ospa to jeszcze je wykończyłam azotynami i azotonami, bo miałam felerny test, który diabelnie fałszował wyniki... Najsilniejsze ostatnie 3 oddałam znajomemu, który lepiej się zna i wiedział co robić (oby mu się udało wyleczyć i cieszyć się ich widokiem :))

 

I dalej: po ustaleniu przyczyny padania rybek (wykluczając samą chorobę), wg rad z tego forum, narobiłam się wymian wody, że aż nie zliczę! Zawsze dawałam wodę odstałą min. 24h. Przykładowo: wymieniałam po 20-30% wody (z poziomem NO2 =0!!), a testowana po kilku dosłownie godzinach woda w akwa miała ciągle wynik masakryczny - jw. Dno było czyszczone odmulaczem, szyby oczyszczane z osadu (konkretnych glonów jeszcze nie wyhodowałam :)), gąbka filtra płukana w spuszczanej odstałej chwilkę wodzie (kiedy farfocle osadziły się na dnie wiadra), nie używałam żadnej chemii, nie licząc uzdatniacza na początku zakładania. Żwir był płukany parokrotnie pod bieżącą wodą i na końcu przelany wrzątkiem, zakupiony w specjalistycznym korzeń, kamień i kamienne tubki odkażone wg zaleceń z tegoż to forum, roślinki również odkażane... Filtr i grzałka przepłukane i uruchomione najpierw poza akwa... Ryby wpuszczane bez wody ze sklepu, wcześniej kwarantanna... I nie wiem.

 

CO jest przyczyną takiego rozbieżnego stężenia NO2 i NO3?????  Dupny filtr? Nawet jeśli woda nie dojrzała, to czemu nie może? Aż takich rozbieżności w wynikach nie powinno być!! 

 

Moderatorzy, róbcie swoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr masz włączony 24 godziny na dobę, czy na noc wyłączasz? Jaki to konkretnie model filtra? Jak nie wiesz to wstaw zdjęcie.

 

Nawiasem mówiąc, lepiej jest założyć swój osobny temat, niż się podpinać pod czyjś, bo wątki się mieszają ;)

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie nie wiedziałam, czy mogę :) Zostawiłam wiadomość dla moderatorów :D Na filtrze dane: Aquael PAT-mini 230V  50Hz   4W  IP X8   Qmax = 400l/h   temp. max = 35 st.  - chodzi 24/h

 

Do zdjęcia wyjąć, czy w wodzie zrobić... bo nie będzie chyba wiele widać...

Edytowane przez katija
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znasz model filtra to zdjęcie niepotrzebne ;)

 

Do tak wysokich poziomów NO2 i NO3 przyczyniło się zapewne zbyt szybkie wprowadzenie ryb do zbiornika, gdy jeszcze nie zdążył dojrzeć (czyli nie namnożyła się wystarczająca ilość pożytecznych bakterii, oczyszczających wodę właśnie z azotanów i azotynów)

Jeśli od początku było w akwarium np. przerybienie i zbyt obfite karmienie ryb, to produkowane były za duże ilości szkodliwych związków, przy zbyt małej ilości bakterii nitryfikacyjnych (o których w poprzednim zdaniu)

Do tego zbyt małe, lub za rzadkie podmiany wody. Wszystko mogło się skumulować i dać taki właśnie "masakryczny" wynik testów.

Jak twierdzisz, miałaś felerny test i nie zauważyłaś w porę problemu.

 

Zacznij to akwarium na nowo, z tym, że jak już je urządzisz to nie wpuszczaj żadnych ryb przed upływem 3-4 tygodni, choćby nie wiem jak cię korciło. W dojrzałym akwarium procesy będą przebiegały jak należy i nic ryb nie będzie zatruwać. Oczywiście należy unikać zaburzania biologii w zbiorniku. O tym przeczytasz w tematach podklejonych w dziale dla początkujących.

Między innymi tu - http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przerybieniem się zgadzam, bo przegięłam :( Właśnie założę na nowo i już będę trzymać się zasad, czytałam te tematy i teraz już błędu nie popełnię. A tak na marginesie, jakie poleciłabyś skuteczne sposoby na obniżenie/podwyższenie pH i Gh (będę musiała dostosować do wybranej nowej obsady), bo czytałam na forum, ale co post to inne metody... albo niedokładnie opisany "materiał".... I dzięki wielkie za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bo czytałam na forum, ale co post to inne metody... albo niedokładnie opisany "materiał"...

Ten artykuł wyjaśnia jakie są sposoby -  http://forum.superakwarium.pl/topic/13022-parametry-chemiczne-wody-jak-obni%C5%BCy%C4%87-jak-podwy%C5%BCszy%C4%87/

Chyba, że już go czytałaś i niewiele ci pomógł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...