Skocz do zawartości

Pseudokosiarki?


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu kupiłam kosiarkę i chcąc się pochwalić wstawiłam jej zdjęcie do galerii, otrzymałam komentarz , że nie jest to kosiarka ,tylko grubowarg złotopręgi . :shock: Jestem pewna, że w sklepie zaznaczali wyraźnie ,że to kosiarka. Najlepsze ,że przed otrzymaniem tego komentarza dokupiłam jeszcze 2 z myślą o nowym akwa - na razie odbywają kwarantannę. Młode są bardzo ruchliwe i trudno im zrobić zdjęcie . Proszę o rozstrzygnięcie co to za ryby.Dwa ostatnie zdjęcia to młode.

Dołączona grafika

Dołączona grafika dwa ostatnie zdjęcia to młode

post-3524-13685158364941_thumb.jpg

post-3524-13685158365238_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogrzebałam po stronach opisujących kosiarki ,encyklopedii naszego serwisu i zauważyłam śmieszną rzecz : u nas są zdjęcia takich samych rybek jak moja :zamieszany: ,ale po godz googlowania znalazłam rybkę o nazwie Kosiarka fałszywa-Garra cambodgiensis , mało gdzie jest ,ale ta duża to na pewno to bo widzę do "żaglu" na górnej płetwie i tym ,że pasek kończy się wcześniej ,ale małe nie wiem jeszcze

dla porównania zdjęcia 1 kosiarka 2 kosiarka fałszywa Dołączona grafika Dołączona grafika może się komuś kiedyś przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cechy pozwalające odróżnić prawdziwą kosiarkę (Crossocheilus siamensis) od tej fałszywej to:

- Dwa wąsy ( a nie cztery lub ich brak ) - widoczne także u bardzo młodych ryb

- Pasek dochodzi do końca płetwy ogonowej, ale tylko cienkim paskiem

- Boczny pas - jest tylko jeden, górna krawędź kończy się zygzakiem - widoczne także u bardzo młodych ryb. Możliwe jest ciemniejsze ubarwienie grzbietu w okolicy płetwy grzbietowej, ale uwidacznia się to u starszych osobników. Jeśli ryba ma dwa paski prawie tego samego koloru blisko siebie, mamy do czynienia najprawdopodobniej z Crossocheilus oblongus, która jednak od kosiarki jest bardziej pękata.

- Grzbiet - widoczne łuski a nie gładka skóra

- Płetwa grzbietowa - przezroczysta. Możliwe jest jednak słabe ubarwienie mniej więcej do dwóch trzecich długości płetwy licząc od jej nasady, jeśli poprzednie cechy są spełnione też jest to kosiarka. Jeśli czubek płetwy jest biały a nie przezroczysty jest to Epalzeorhynhos kalopterus.

 

Może pomoże. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...