Skocz do zawartości

jak urządzić dno do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

jakie najlepsze sa żwirki na dolną warstwę i na górną czy pomiedzy nimi nie trzeba dawać jakiegoś nawozu żeby roślinki rosły

Było klepane na forum milion razy jakie żwiry są ok :szukaj:

Nawet na głównej stronie SA jest o tym obszerny artykuł :szukaj:

 

Żwirków nie dajemy w dwóch warstwach między którymi jest nawóz.

Stosuje się albo sam żwirek, albo żwirek i pod nim substrat [podłoże roślinne], albo gotowe podłoże roślinne do stosowania bez żwiru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje na dół AquaSubstrate II idealny dla roślinek i na górę żwirek kwarcowy o drobnej granulacji ;)

Aquasubstratu się niczym nie przykrywa. To całkowicie gotowy substrat, który stosuje się zamiast żwiru i podżwirowych substratów.

 

Dlatego najpierw sypiemy podłoże dla roślin sadzimy rośliny, a potem zasypujemy już docelowym. Jednak faktycznie ma to minus jak chcemy coś zmienić albo przesadzić.

Ciekawe podejście wg mnie całkowicie niepraktyczne i bardzo uciążliwe. Aby uniknąć problemów z mieszaniem podłoży i wypływaniem substratu przy przesadzaniu roślin na substrat podżwirowy układamy moskiterę albo firanę a na to dopiero sypiemy dość grubą warstwę żwiru. Nic się wtedy nie dzieje i można spokojnie sadzić rośliny w górnej warstwie żwiru po zalaniu akwarium wodą a także przesadzać i wyrywać rośliny. Wystarczy tylko lekko przytrzymać ręką żwir u nasady rośliny i wyciągnąć ziele z korzeniami. Korzenie ładnie wyjdą a substrat się nie wymiesza ze żwirem i nic się z pod spodu do wody nie wydostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przesadzać tylko gdy narobi się bałaganu to podmianka 50% wody murowana

 

aby pozbyć się nadmiaru związków uwolnionych podczas grzebania w podłożu ;)

 

Albo patent z firanką tylko nie wiem czy to zda egzamin przy np:żabiennicach i cryptokorynach i innych roślinach z mocnymi korzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...