Skocz do zawartości

Czy 45l to nie za mało?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko.

Od niedawna zajmuję się akwarytyką i na stanie posiadam w tej chwili bojownika, 4 platki, 4 bystrzyki oraz 3 otoski.

Wszystko jest ładnie i pięknie, rybki żyja w zgodzie, małe się rodzą, ale platki i bystrzyki urosły i zastanawiam się czy nie oddać ich komuś do większego baniaka, a sobie nie sprawić na to miejsce kilku razborek Hengela? Może macie jeszcze jakieś inne propozycje obsady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mam pytanko.

Od niedawna zajmuję się akwarytyką i na stanie posiadam w tej chwili bojownika, 4 platki, 4 bystrzyki oraz 3 otoski.

Wszystko jest ładnie i pięknie, rybki żyja w zgodzie, małe się rodzą, ale platki i bystrzyki

Bystrzyki - za małe akwa .

obsada:

4x otosek

10x razbora galaxy

5x kirysek karłowaty

lub

1x bojownik

4x otosek

5x kirysek karłowaty

lub

4x platka (zmienniak plamisty)

4x otosek

5x kirysek karlowaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bystrzyki - za małe akwa .

No i to jest odpowiedź.

Tak doradził mi pan w sklepie i dlatego je wziąłem.

Były małe i było OK, ale urosły i widzę, że potrzebują więcej miejsca. Platki się mnożą, ale maluchy oddałem koledze, ale same też mocno urosły. Samiec jest mały, ale samice tak wielkie jak bystrzyki!

 

obsada:

4x otosek

10x razbora galaxy

5x kirysek karłowaty

lub

1x bojownik

4x otosek

5x kirysek karłowaty

lub

4x platka (zmienniak plamisty)

4x otosek

5x kirysek karlowaty

Fajne obsady.

Myślę też nad kiryskami, bo dno mi się brudzi. Otoski są, ale ich praktycznie nie widać za dnia. Gdzieś są pochowane. :D

Karłowate rosną jak mniemam najmniejsze. A czy galaxy pasują do bojka? Syjama nie oddam, bo z jego powodu mam akwa w domu. Ktoś mi go dał, bo mu się znudził, a że ja mam serce do zwierząt to został. Miał różne małe baniaki, aż dostał 45l akwarium. A co powiecie o razborach Hengela? Pasują? A moż panienki dla bojka na nudę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , karlowate są najmniejsze ;)

galaxy to spokojne rybki a bojek mógłby je zacząć gonić więc raczej lepiej nie ...

hengela rosną do 3 cm czyli o 0,5 cm więcej od galaxy więc mogłby być ;) ale sądze że choć galaxy droższe to są ładniejsze..

do bojka kup 25 l akwa i bedzie mu dobrze tam samemu lub z krewetkami .

samiczek bojkowi nie dokupuj , bo za male akwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak...

Mój bojownik jest kolesiem, który w akwarium nie wadzi nikomu.

Sam sobie pływa, nie zaczepia innych i sam nie jest zaczepiany. Myslę, że galaxy byłyby bezpieczne.

Chcę kupić po prostu małe rybki, aby nie dusiły się w tym litrażu. Bystrzyki oraz platki sporo urosły i myslę, że już im ciasno. karmiłem je codziennie ochotką oraz suchym i wyrosły wielkie i silne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4x otosek

1x bojek

10x razbora galaxy

5x kirysek karłowaty

Mimo że te kiryski i galaxy to wyjątkowo drobne [a razborki i ruchliwe] ryby, to w ogólnym rozrachunku 3 ławice to dużo jak na 45l ;)

Myślę że lepiej by było zrezygnować z kirysków, a dołożyć jednego lub dwa otosa.

Można też pójść w drugą stronę i zrezygnować z otosów na korzyść kirysków ;)

Byłoby wtedy co prawda mniej ryb, ale troszkę lepiej by się czuły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś oddałem platki.

Mają teraz baniak... 240 litrów! Pływają z mieczykami i molinezjami.

Co ciekawe są tak wielkie, że dorównują mieczykom. ;)

 

Na dzisiejszą noc mam lokatora w postaci bocji wspaniałej, ale i ją i bystrzyki oddam jutro do baniaka 100litrowego.

Co do otosków... Te zostawię, bo praktycznie ich nie widać, kryja się w dzień pod korzeniem i harcują dopiero w nocy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocję i to jedną miała osoba, która ma aqua 240 litrów, ale jej nie chce.

Oddam więc komuś kto ma 100l. Jest przez tamtego akwarystę niechciana, bo ma w akwarium tylko pomarańczowe i czarne ryby. Na chwilę obecną ona ma ok 4cm.

 

Edit:

 

A c powiecie na temat neonków czrnych lub czerwonych?

Pasowałyby do bojownika? Nie będą za duże?

 

Anija: Nie pisz posta pod postem. Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od usposobienia bojownika, neony są stadne min. 10 sztuk. Więc jeśli dorosły osobnik ma ok. 4cm to 10x4cm=40cm jeśli 1cm ryby=1l wody to 40cm to 40 l Plus bojownik to max, ale i tak nie będzie 45 l wody bo i tak od górnej krawędzi będzie ok. 3-4cm przerwy więc ilość wody będzie mniejsze od 45l. Wybierz razbory galaxy (jak już wcześniej pisali) są trochę mniejsze, a neony najlepiej to od 50l i więcej! Nie róbmy zupy rybnej w akwarium. Lepiej mniejsze, ale to estetyczniej wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- prystelka(rybka stadna-conajmniej 10 sztuk)

- rodostomus(rybka bardzo wymagająca, dużo zielska, skok tlenu może skończyc sie smiercią)

- drobnoustek obrzeżony (mysle , że tak chociaż lepiej jak żyje w grupie, no i najlepiej rodzina smukleniowatych)

- miedzik ( mysle że ok)

- razbora Hengela ( raczej nie, potrzebuje dużej przestrzeni )

- bystrzyk Amandy (stadna, conajmniej 10szt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze bojownika i trzy otoski i nie wiem czy kilka sztuk miedzika nie byłoby sporym nadużyciem?

Dotychczas miałem platki i bystrzyki ozdobne, ale urosły i je oddałem w lepsze warunki. Boję się, że miedziki też mogą urosnąć tak duże. :roll: A zaskoczyło mnie to, że 45l to za mało na razborę Hengela. Myślałem, że to na tyle mały gatunek, że będzie ok. Choć miedziki podobają mi się chyba bardziej. Bystrzyk Amandy zaś chyba jest jeszcze mniejszy, ale już tak mnie nie urzeka swym wyglądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz bojownika... hmmm... no sam nie wiem co by ci polecić, ale moge powiedzieć że otoski są stadne więc dokup 2 sztuki. Nie jeśli masz bojownika to nie kupuj miedzików. A może 1+2 zmienniak plamisty? :roll: Z ryb ławicowych to drobniczka, może to? Co ty na to?

 

albo 1+2-3 zmienniak albo 7xdrobniczka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że miałem zmienniaki. ;) Niestety urosły mi do takich rozmiarów, że musiałem oddać.

Za duża ryba dlatego myslę o czymś mniejszym. Ta drobniczka taka mało barwna jest. Miedzik wydaje mi się sporo mniejszy od platek i chyba warto o tym pomysleć. Tak samo razbory. Mój bojek jest spokojny i nie atakował, żadnych rybek. Podjadał tylko narybek zmienniaków. A tak to siedzi na filtrze, albo na jakiejś roślinie. Pokojowy z niego typek. Tak to nie ma z nim kłopotów. Otoski mogę dokupić.

 

A co powiecie na temat zwinnika jarzeńca lub drobnoustka obrzeżonego?

Nadałyby się do 45l?

 

Ps.

Czy to możliwe, że po oddaniu rybek mój bojownik ma jakiegoś doła?

Pływa tylko przy tylnej stronie akwarium i praktycznie nie wypływa na szersze wody. Może mu tęskno za jakimś towarzystwem.? :D

 

Dziś dałem granitowy żwirek, ale chyba mam za jasno w aqua. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...