Skocz do zawartości

jakie rybki?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Do tych ryb nadają się każde, do akwarium - niekoniecznie ;)

Jak masz standardowe oświetlenie to najlepiej z tej listy wybieraj:

viewtopic.php?f=5&t=9355

 

Co do gupików, to jest tak jak z bojkami, zależy.

Widziałem już bojki trzymane z samcami gupików gdzie nic się nie działo i bojki które zabijały wszystko co się rusza.

Co prawda spora przestrzeń dla nich, dobrze utrzymane akwarium i brak przerybienia powodują że szansa na wystąpienie agresji jest dużo mniejsza ;)

Trzymanie razem z samicami to też dobry pomysł, ale już przed kupnem ryb musisz wiedzieć co zrobisz z masą narybku co miesiąc... albo będziesz mieć zaprzyjaźniony sklep zoologiczny, albo będziesz zmuszona jakoś humanitarnie - zabijać młode. W przeciwnym wypadku "nie robiąc nic" za pół roku będzie w akwarium setka ryb...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montujesz wszystko, żwirek, trochę wody, wsadź roślinki [w tym momencie najłatwiej to robić ;)], wlewasz resztę wody, włączasz filtr, oświetlenie i czekasz.

Przy tych rybach myślę że 2 tyg wystarczy w zupełności.

 

Tylko jedna sprawa o której warto pamiętać, nie kupuj wszystkich ryb od razu ;).

Najlepiej podziel sobie docelową obsadę na 2, 3 części i co tydzień wpuszczaj jedną taką partię.

 

W okresie "dojrzewania" akwarium, filtr oczywiście tak jak powinien 24/7, światło 10-12 godzin i wszystko będzie dobrze ;).

A i nie przeraź się jeśli w po pierwszych kilku dniach woda zrobi się bardzo mętna mimo filtra, to normalne i samo zniknie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które chcesz, ja zacząłbym osobiście od Otosków, jakby w akwarium pojawiały się glony to od razu zaczęłyby się nimi zajmować bez czekania aż problem "urośnie" do sporych rozmiarów ;)

 

No i tu się pojawia największy problem... akwarium powinno stać jak najdalej od okien... Może być oczywiście w pokoju z oknami, ale nie powinny na nie padać bezpośrednio promienie słoneczne z okna, wtedy wystąpi taki atak glonów że nawet Otoski mogą nie dać rady...

 

Sztuczne oświetlenie przy żywych roślinach jest konieczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość osób najpierw zakłada akwaria, później pyta...

Ty robisz odwrotnie i bardzo dobrze ;)

Unikniesz tysiąca problemu i strat w obsadzie ;)

 

Co do korzeni w sklepie różnie z tym bywa, zwykle trzeba samemu je spreparować.

Tu masz obszerny temat o korzeniach, wszystko tam jest po kolei wyjaśnione ;)

viewtopic.php?f=7&t=11051

 

Co do kamieni [nie kupuj ich w zoologicznych - bo cena jest kilkadziesiąt razy większa niż z innych źródeł] przeważnie wystarczy wyczyścić, ewentualnie wygotować. Sprawdź tylko wcześniej czy skała nie ma jakiś białych wapiennych nalotów, można to sprawdzić pewnym domowym sposobem. Polewamy kamień octem, jak syczy i się pieni to ma wapień i się raczej nie nadaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny sklep pod tym względem że odmiany trzymają osobno a nie wrzucają do jednego worka gdzie wszystkie krzyżują się na prawo i lewo niszcząc cały efekt hodowlany ;)

W wypadku ryb z takiego sklepu miałabyś prawie pewność że krzyżując dajmy na to ładnego czerwonego samca z samicą tej samej odmiany lwia większość młodych by była bardzo podobna do rodziców ;)

A jak chcesz kupić same samce nie widzę problemu bo przecież krzyżować się nie będą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy dwa tygodnie aby rozwinął się cykl azotowy, czyli zasiedliły pożyteczne bakterie.

Ryby wiadomo, pływają, jedzą, a jak pojedzą to... wydzielają nh3 [czyli trujący amoniak] ;)

Ten z kolei przekształcany jest na też trujące no2, a na samym końcu w miarę "bezpieczne" no3 [ich obecność też jest szkodliwa, ale w porównaniu z wcześniejszymi produktami dopiero przy względnie wysokim stężeniu]. No3 bardzo łatwo możemy pozbyć się z wody poprzez podmiany [kronovit ma zazwyczaj ich mniej], no3 pochłaniają też rośliny i glony.

 

Wiem że nie o to pytałaś, ale chciałem coś nakreślić i bez tego byłoby trudniej wyjaśnić ;)

Zwróć uwagę na fragment "a jak podzielą to..." - gdy w młodym akwarium, wpuścimy na raz dużo nowych ryb cykl azotowy może nie nadążyć, bo wcześniej w akwarium żadne zwierzęta nie produkowały nh3 a tu nagle bakterie dostałyby "tonę" materiału do przetworzenia. To tak jak z fabryką która ma pewien poziom produkcji i nagle dostaje zamówienie na 5x tyle produktów i nie może nadążyć - a gdyby produkcja stopniowo rosła zapewnie dałaby rady ;)

Trzeba im dać czas na stopniowe, jak najbardziej płynne rozkręcenie, im mniej zmian/skoków parametrów w akwarium tym lepiej ;)

Oczywiście nie zawsze trzeba dzielić obsadę [np 3 gupiki w 25l], ale tu jest trochę ryb [co prawda nie jakieś super delikatne pielęgnice, ale to twoje chyba twoje pierwsze akwarium i lepiej wszystko zrobić jak należy, bo bez testów mogłoby Ci być trudno na początku np. rozpoznać że ryby są podtrute związkami azotu] ;).

 

Uff... ale się rozpisałem, mam nadzieje że nic nie pokiełbasiłem :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, że odpisujesz :-) Inaczej musiałabym robić wszystko na mój mały kobiecy rozumek, a jak widać trochę inaczej wszystko działa ;P

 

To teraz pytanie z innej beczki - czytałam w artykułach, że całą wodę wymienia się raz, dwa razy do roku i wtedy też czyści się np. żwirek. Ale przecież przez pół roku to te ryby tam strasznie nabrudzą ;P Czy na pewno tak rzadko się sprząta w takim akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą wodę wymieniamy jedynie w wyjątkowych przypadkach, poważniejsze choroby ryb, wszelkiego rodzaju plagi postaci ślimaków i glonów nie do opanowania. Normalnie wystarczy podmieniać 30% wody co tydzień bądź dwa, w zależności jak dobrą mamy filtracje i jaką obsadę.

 

Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że nie widziałaś tych tematów: viewtopic.php?f=2&t=14638

Inaczej nie zadawałabyś takich pytań. Polecam, warto się w nie zagłębić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe to musiał być bardzo stary artykuł ;)

 

Całej wody jako takiej nie wymieniamy w akwarum, wiąże się to z tym że cały cykl azotowy musiałby się od nowa rozkręcać... No i nie ma potrzeby jako takiej wymiany, są oczywiście sytuacje wyjątkowe w stylu zmiana żwiru na inny, albo konieczność przestawienia akwarium ale nawet wtedy należy się postarać aby w akwarium po zmianach było jak najwięcej "starej" wody ;)

 

Jednak w akwarium robimy podmiany wody, ale tylko częściowe. Najlepiej mniej więcej co tydzień, niektórzy podmieniają co dwa - ale ważne aby te podmianki były [usuwanie azotanów+czystsza i świeża woda]. Podmienia się tak 20-25%, ogólnie lepiej nie podmieniać więcej niż 1/3 wody bo często kończy się to nieprzyjemnym [ale też nieszkodliwym] rozwojem pierwotniaków w zbiorniku, przez co kilka dni mamy w akwarium dosłownie mleko ;) A i jeden ważny szczegół, ważne żeby woda była odstana, najlepiej 24h - koniecznie w otwartym pojemniku, wiadro, słoiki, cokolwiek. Odstana dlatego aby wyparował chlor, co prawda w niektórych miastach polski ozonuje się wodę, albo daje bardzo małe ilości chloru ale lepiej nie ryzykować ;)

 

A jak chodzi o te brudy z dna, masz rację - tam zbiera się bardzo dużo osadów.

Ale można temu zaradzić na kilka sposobów, po pierwsze profilaktyka ;)

Umiarkowana obsada ryb [czyli taka jak twoja przyszła] i nie sypanie za dużo pokarmu sprawiają że dno o wiele wolniej się brudzi.

Do tego sporo wciągnie filtr dodatkowo zmniejszając problem ;)

No, ale tak czy siak dno co jakiś czas trzeba wyczyścić.

Najlepiej kupić odmulacz, najprościej można to opisać jako wężyk dzięki któremu możemy spuścić wodę i wyczyścić dno, w rurce jest siatka/krateczka, podczas zbierania wody blisko dna podrywa też kamienie do góry, dzięki siatce kamienie zostają a zabrudzenia trafiają do wiadra z zlewaną wodą ;)

Można też poradzić sobie zwykłym wężykiem, ale jest to trochę trudniejsze, podczas takiej operacji warto też włączyć filtr na pełne obroty, podczas sprzątania pomoże zebrać sporo "brudów" ;)

 

Początkowo ta cotygodniowa "konserwacja" akwarium może sprawiać kłopoty, ale dla wielu osób jest to sama przyjemność, a jak dojdzie się do wprawy to w 5-10 minut można wszystko zrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...