Skocz do zawartości

jakie rybki?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :-)

 

Chcę założyć akwarium 63 l :-)

 

Byłam dzisiaj w sklepie zoologicznym i oglądałam rybki :-) Chciałabym w jednym akwarium mieć kilka gatunków, ale nie wiem, czy te gatunki, które wybrałam na pewno będą ze sobą dobrze żyły.

 

Chciałabym mieć glonojady, skalary, piskorki, neony innesa i gupiki. Czy te ryby nie będą siebie nawzajem podgryzać? Szczególnie martwię się tym, że skalar może próbować zjeść neony lub gupiki.

 

Liczę na pomoc doświadczonych osób :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Bardzo dobrze że pytasz, jest bardzo bardzo wiele ryb którę można trzymać w 60l.

 

"Glonojady" tak, ale nie każde, najlepiej gdyby to było stado Otosków.

Skalary wymagają ok 200l i min 50cm wysokości akwarium więc odpadają...

Piskorki, nie hodowałem ale po wielkościach jakie mają sądzę że się nie nadają.

Neony innesa, jak najbardziej ok. [pamiętaj że rybka stadna, min. 5-6 sztuk]

Gupiki, ok.

 

W ogóle to zaglądnij tutaj:

viewtopic.php?f=39&t=7147

 

Ja oczywiście polecam też zmienniaki plamiste.

Mógłbyś też hodować bojownika lub brzanki sumatrzańskie, ale one nie pasują do niektórych gatunków innych ryb.

 

A i nie wierz w rady sprzedawcy, byle by zarobić założe się że sprzeda Ci wszystko naraz z powyższej listy...

 

Pamiętaj że akwarium powinno działać 2 tyg przed wpuszczeniem ryb [patrz cykl azotowy]. Wtedy rozwiną się w nim pożyteczne bakterie i będziemy mieli praktycznie pewność że rybki po wpuszczeniu nie padną po tygodniu - lepiej poczekać a mieć pewność ;)

No i nie zaczynaj od razu od kupienia wszystkich ryb, najlepiej podzielić sobie na dwa, trzy "rzuty", co tydzień. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym mieć glonojady, skalary, piskorki, neony innesa i gupiki. Czy te ryby nie będą siebie nawzajem podgryzać? Szczególnie martwię się tym, że skalar może próbować zjeść neony lub gupiki.

 

jeżeli glonojady to tylko otosy małe stadne ok 5 sztuk

skalary na 101% nie za duże, one potrzebują coś koło 200l :|

piskorki mogą być ryby stadne około 4-5 sztuk

neonki również stadne około 10 sztuk min

a gupiki to z 4 1+3

i to raczej wszystko :D

mogę jeszcze zaproponować parke ramirezek lub harem prętników karłowatych 1+2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalar odpada osiągają naprawdę pokaźne rozmiary

Piskorki raczej tak tylko musisz zapewnić im bardzo dużo kryjówek ryba bardzo płochliwa niemal jej nie widać w akwa.

neonki spoko stadko 5-10szt.

gupik jak najbardziej ryba łatwa w hodowli i nie za bardzo wymagająca idealna na początek. ale trzeba pamiętać o proporcjach samiec do samicy (1 samiec na 2-3 samice)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glonojady-odpadaja za małe akwarium zamiennik: otoski 5 szt

skalary-odpadają za małe akwarium ,a skalary osiagaja b.duze rozmiary,moga później tez polowac na neonki,gupiki

piskorki-według mnie 2 szt mogłyby być,ale sa bardzo płochliwe

neony innesa i gupiki-jak najbardziej!

 

Co ja polecam?

 

Może platynki czy zmienniak plamiste ładne rybki

sa jeszcze razbory zamiast neonków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :-)

 

W takim razie zrezygnuję chyba z tego skalara niestety...

 

Mam jeszcze problem co do ilości rybek. Nie chciałabym, żeby było im za ciasno :-) Myślałam, żeby wsadzić z tyłu akwarium 2-3 roślinki, żeby miały się gdzie schować w razie stresu :-) Czy takie ilości rybek będą ok:

 

5 otosków

3 piskorki

10 neonów

8 gupików?

 

Ciężko mi samej ocenić :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@murzynek15

Jak wyobrażasz sobie w akwarium 60x30:

-15 Neonów

-10 Danio

-5 Otosów

-i mniej niż 8 gupików...?

 

Taka obsada bez zmian nie ma prawa bytu...

 

Zacznijmy od podstaw:

-Otosy, kup najlepiej 6, nie za dużo, nie za mało - a to jedne z delikatniejszych ryb jak chodzi o aklimatyzację i nawet jak wszystko zrobisz dobrze to jest spora szansa że jakiś padnie.

-Neony, w tym litrażu lepiej innesa, zależy czy same, czy z innymi rybami pływającymi w toni. Biorąc pod uwagę że będą z nimi pływały inne ryby [i zapewnimy im jako takie warunki, np nie jasne podłoże] to kup 10 lub trochę więcej - zależy od akwarium i reszty ryb.

 

i tu bym postawił wybór, albo danio albo gupiki:

-jak Danio - to 6, ryby bardzo ruchliwe, średnio nadają się do tej wielkości akwarium i nie można przesadzić z ilością zarówno ich jak i innych ryb/

-jak Gupiki - to moim zdaniem 4-6, można też trzymać same samce choć zapewne troszkę lepiej czułyby się przy samicach - ale z nimi będzie poważny problem narybku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...