Jump to content

ph wody 8-8,5 nie wiem jakim cudem?


pielegniarz
 Share

Recommended Posts

akwarium 112 litrowe obsadzone dobrze roślinami. Używam testów sery. Wczoraj robiłem podmianę wody. Dzisiaj zmierzyłem ph i wyszło 8-8,5 a NO3 wynosi 10. a KH wynosi 4-5, ostatnio dodałem 10 ml potasu firmy tropical zgodnie z instrukcją. Przy podmianie dodaje bakterie nitryfikacyjne firmy Sera. Oświetlenie mam 96 Wat. Dzisiaj zauważyłem że na wysokiej trawie pojawiają sie nitki (pewnie krasnorosty). Może świece za długo bo 14 godzin na dobę. Myślę czy je jakąś chemią potraktować ( na razie żadnej nie używałem) Intryguje mnie ten wzrost Ph bo nie mam nic w akwarium co mogło to spowodować.

Link to comment
Share on other sites

okazało sie że wrzuciłem jakieś dwa kawałki koralowca bardzo małe i zapomniałem o nich wyjąłem to wszystko. Podłoże mam amazonia dwa. Pogubić się można w tych wszystkich opisach tutaj jak zwalczać glony. Jedni mówią że trzeba dodawać potas inni mówią że nie. Nawet pisali tutaj o zielonej herbacie która zwalcza rozwój glonów. ;) Zobaczę co na to powie Algumin. :x

Link to comment
Share on other sites

akwarium 112 litrowe obsadzone dobrze roślinami....Oświetlenie mam 96 Wat.

Stary numer. Zmierz pH rano przed zapaleniem światła a nie wieczorem. Podajesz CO2 całą dobę?

 

Od tego nawozu Tropicala na razie trzymaj się z daleka. On nie składa się wyłącznie z potasu ale również z mikroelementów i nigdy po żadnym nawozie nie rosły mi tak ładnie glony jak po zalecanej dawce tego nawozu a akwarium mam już dawno dojrzałe. Lepiej kup Easy potassium, Brighty K albo Aquapotas a jak masz mniej kasiury to K2SO4 jak chcesz nawozić potasem.

 

I skróć to oświetlanie o połowę bo szkoda żebyś skończył z pięknym glonowiskiem...

Link to comment
Share on other sites

zaczynam tracić nadzieje że uda mi sie te glony zwalczyć Parametry wody mam takie No3=0

PO4=0-0,05 ale bardziej w kierunku 0, ph=7, kh=4. Za długo może świece mam 2 X 24W świetlówki t5 aquamedic 1X 24W Arcadia i 1X24 power Glo. świeciłem do tej pory od 7:30 rano do nocy. Parametry wody są w porządku pewnie światło jest przyczyną. Jak myślicie co sie stanie jak skrócę czas oświetlenia to te nitki znikną? Wydaje mi sie że pozostaną na tym samym poziomie chyba nie ma możliwości żeby zginęły. Ciekawe jak rośliny będą sie zachowywały w walce z nimi? Co2 podaje tylko w czasie naświetlania zbiornika.

Link to comment
Share on other sites

Mi też się wydaje że nie znikną.

A co znaczy od 7,30 do nocy bo to pojęcie względne dla mnie noc jest tak po 22,00

Akwarium powinno być oświetlone nie mniej 10-12 godzin, proponuję kupić włącznik czasowy ustawić na 12 godzin i po kłopocie z zbyt długim dniem w akwa ;)

Link to comment
Share on other sites

Akwarium powinno być oświetlone nie mniej 10-12 godzin

W dojrzałym i stabilny zbiorniku tak ale nie w świeżym roślinniaku. Na początku wystarcza 6-7 h świecenia. Po 2 tygodniach zwiększamy co tydzień o 1 h świecenie aż dojdziemy do 10-12 h.

 

Pielęgniarz, CO2 dawkuj całą dobę, zwłaszcza jak nie masz jeszcze ryb. Skróć czas oświetlania i zakup kilka kosiarek bo nie opanujesz nitek jak tak dalej pójdzie.

Link to comment
Share on other sites

chyba w kosiarki zainwestuje...

Pamiętaj, że kosiarki dorastają do 13cm a to już sporo w baniaku 112l, mam podobny problem z glonami zakupiłem na razie 5 Krewetek RC/FR i ładnie czyszczą z glonów do tego dokupię stadko Otosów + czyszczenie ręczne szyb, kamieni itd.

 

Zacytuję Ci wypowiedź koleżanki wyżej z dyskusji w innym miejscu:

Kosiarki są pomocne w walce z długimi i krótkimi zielonymi glonami nitkowatymi a także pomagają pozbyć się krasnorostów. Otoski pomagają przy zielonych kropkach na szybach i roślinkach oraz okrzemkach i w ograniczonym stopniu przy krótkich zielonych włoskach. Młode (tylko bardzo młode!) zbrojniki niebieskie pomagają pozbyć się okrzemek i częściowo krótkich zielonych nitek z szyb i roślin. Długie i krótki zielone nitki i mniej krasnorosty zjadają krewetki: mniej karłowate, więcej amano. Przy problemach z zielonymi nitkami pomagają także przegłodzone molinezje i gupiki.

Link to comment
Share on other sites

A ja się podepnę pod temat. Akwarium 126litrów ma 3 i pół tygodnia i niepokoi mnie wysokie pH 7,8 i Gh 17 wody (woda z kranu ma niższe parametry) w akwarium już pływają Gupiki. Wywaliłem z niego wszystko co było mi niewiadomego pochodzenia, zostały tylko skałki z okolic Śnieżki, otoczaki i pięć kawałków lawy wulkanicznej przywiezionej z czynnego wulkanu Agung na Bali. Wszystkie kamole były gotowane w roztworze soli parokrotnie oraz sprawdzałem octem czy to nie wapienie. Czy ta lawa może mi tak podnosić te parametry?

Link to comment
Share on other sites

GH nie mierzyłem ale jak pH jest mniejsze to i GH również będzie.

Bzdura drogi kolego. Może ale nie musi. Zmierz gh w kranie. W świeżych akwariach tak wysokie ph jest normalne. Najczęściej z czasem się stabilizuje o ile coś mu nie przeszkadza (np skałki niewiadomego pochodzenia).

Link to comment
Share on other sites

Wrócę po pracy to sprawdzę resztę parametrów wody w kranie. Zebrałem suche liście dębu, szyszki olchy się suszą na kaloryferze. Czy liście i szyszki po wyczyszczeniu i osuszeniu należy włożyć luzem do akwarium czy może jakoś związać i przyssawką do szyby przykleić dodatkowo od wczoraj w koszyczku filtra zawitał torf włóknisty i woda się przez niego filtruje zobaczymy jakie będą efekty zmniejszenia pH

Link to comment
Share on other sites

Jak masz torf to ja bym już więcej rzeczy wprowadzających garbniki i związki humusowe do akwarium nie wprowadzała.

OK wstrzymam się w takim razie na moment i zobaczę po tygodniu co zwojował torf w filtrze.

 

edit.

Po powrocie do domu sprawdziłem wodę:

w kranie: pH 7,2-7,4 GH 14

w akwa: pH 7,8 GH 17

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...