Jump to content

Gnijąca kryptokoryna


Recommended Posts

jeżeli jest od 2-3 dni w żwirku to się nie martw , cryptocoryny często źle odczuwają obcinanie korzeni , przestawianie , i po zakupie np moja cryptocoryna prawie wyłysiała , ale gdy się zakorzeniła już mi puściła z 6-8 listków ...

Link to comment
Share on other sites

cryptocoryny najlepiej sadzić w doniczkach, bo nie lubią przesadzania. Jeżeli lubisz zmieniać w akwa to posadź je w doniczkach i najlepiej z dodatkiem ziemi ogrodowej. Przesadzasz całość z doniczką i cryptocoryna nie cierpi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mam podobny problem, tylko u mnie wszystkie kryptokoryny zaczęły gnić:( a to wszystko dlatego że wpadła mi w oko Cryptocoryne aponogetifolia :( teraz żałuję, cały żwirek w akwa miałam usłany gnijącymi liśćmi więc je usunęłam, mam nadzieję że odbiją- kłącza zostawiłam.. jak myślicie?? acha i jeszcze jedno pytanie czy to normalne, że kryptokoryna ma czarne korzenie??

Link to comment
Share on other sites

To akurat nie jest normalne... w moim akwa mam 4 gatunki zwartek i rosną wprost pięknie :P Nie używam żadnego nawożenia, a podmiany wody jak na razie znoszą bez problemów... Stare liście po prostu muszą zgnić i odpaść aby wyrosły młode. Czytałem, że niektóre zwartki, gdy parametry wody im nie odpowiadają, "zrzucają" wszystkie liście i zastępują je nowymi, bardziej przystosowanymi do obecnych parametrów. Faktem jest, że zwartka nie lubi przesadzania i że uwielbia stare podłoże. Dla mnie są to najodporniejsze rośliny zaraz po anubiasach :P

Link to comment
Share on other sites

hm... zobaczę jak to się będzie dalej rozwijać, a mniej więcej ile czekałaś na pojawienie się nowych liści?? a orientujecie się może jakie substancję uwalniają te rośliny, że powodują gnicie.. i co z tymi czarnymi korzeniami, to normalne???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja swoim kryptokronom co pewien czas podczas odmulania podłoża staram się lekko wzruszyć podłoże wokół nich. Tak żeby dostały świeżej wody i kamieni. Robię raz na półtora miesiąca i nie zauważyłem żeby im coś takiego szkodziło. Rosną bardzo dobrze.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Witam.

Przyłączę się do wątku. Miałem (no właśnie miałem) przez kilka ładnych lat dobrze rozwijającą się kryptokorynę aponogetonolistna. Wszystko było ok, aż jakieś półtora miesiąca temu zaczęła gnić. Teraz zostały mi z niej tylko korzenie. No i nie wiem czy mam je wyrzucić, czy odrośnie z nich ponownie? Moje akwarium to 60l zbiornik oświetlenie 1x21W z żarówki energooszczędnej z ciepłym światłem. Niby moc żarówy do tego akwarium jest odpowiednia (wcześniej miałem 2 świetlówki po 11W co wg. tego co wygooglowałem było przesadą, ale instalacja nawaliła to założyłem żarówę). Więc moje pytania to, czy trzeba dołożyć jeszcze jedną żarówkę i czy kryptokoryna ma szansę jeszcze odżyć z tych korzeni? Korzenie są czyste, białe. Nasada liści nie gnije jak narazie. Aha... woda wciąż ta sama (okresowo podmieniane jakieś 10l - 20l)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...