Skocz do zawartości

Bimbrownia.


Sergiusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:

 

Udoskonalę twój projekt:) A wiec nie obejdzie się bez wężyka wyrównującego ciśnienie. Pozwoli ci to na równomierne kapanie octu/kwasu cytrynowego. Zaworek przeciwzwrotny pozwoli ci uniknąć sytuacji w których ciecz z filtra wodnego cofnie ci się do sody... No i najważniejsze: zamiast octu polecam kwas cytrynowy. Bardziej reaktywny i wydajny a może i nawet tańszy. Dlaczego bardziej reaktywny spójrz na wzór. Posiada więcej reaktywnych protonów.

 

Opis obrazkowy a na nim mój projekt rzeczywisty:)

post-396-13685156824672_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jak miałem zaworek to ciśnienie musiało być większe żeby gaz przeleciał. Na ocet (czy tak jak mówisz kwasek) mam 1,5 butelkę a na sodę 5 l baniak. Mam pytanko jaki musi być roztwór kwasku cytrynowego żeby wszystko działało wydajnie ? Chodzi mi o to czy jak to byłoby podłączone do napowietrzacza to czy by tak jakby nie wypychało tego octu. Gdzieś w książce widziałem sposób na zrobienie takiej kroplówki podłączanej do brzęczyka stąd mój pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy soda oczyszczona zawiera co2? jezeli tak to moze ja bym coś takiego zrobił

soda+ocet=co2?

 

soda + ocet

 

NaHCO3 + CH3COOH -> CH3COONa + CO2 + H2O

 

 

soda + kwas cytrynowy

 

HOOC-CH2C(OH)(COOH)CH2COOH + 3NaHCO3 ---> NaOOC-CH2C(OH)(COONa)CH2COONa + 3H2O + 3CO2

 

A wiec już widać że przy kwasie cytrynowym reakcja zachodzi burzliwiej;) Powstaje przy tym większa ilość CO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam podłącze sie do tematu by nie zakładać kolejnego w temacie bimbrowni, mam pytanie czy bimbrownie wyłączacie na noc gdy akwa nie pracuje ( czyli wszystko jest powyłączane?)?? I drugie pytanie czy stało by sie cos jeśli dyfuzor umieścił bym w filtrze zewnętrznym kaskadowym i czy co2 zgromadzone w nim mogło by zaszkodzić krewetkom i rybom w momencie załączenia i wlania sie wody z filtra doakwa (chodzi mi tu o nasycenie wody w co2 znajdującej sie w filtrze) wtedy można by było uniknąć wyłączania bimbrowni na noc bo czytałem na forach ze tez tak można robić poprzez odłączenie na noc bimbrowni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podłącze sie do tematu by nie zakładać kolejnego w temacie bimbrowni, mam pytanie czy bimbrownie wyłączacie na noc gdy akwa nie pracuje ( czyli wszystko jest powyłączane?)?? I drugie pytanie czy stało by sie cos jeśli dyfuzor umieścił bym w filtrze zewnętrznym kaskadowym i czy co2 zgromadzone w nim mogło by zaszkodzić krewetkom i rybom w momencie załączenia i wlania sie wody z filtra doakwa (chodzi mi tu o nasycenie wody w co2 znajdującej sie w filtrze) wtedy można by było uniknąć wyłączania bimbrowni na noc bo czytałem na forach ze tez tak można robić poprzez odłączenie na noc bimbrowni??

Po pierwsze absolutnie NIE WOLNO wyłączać filtrów na noc, to podstawowy i często popełniany na początku błąd, wyłączamy tylko oświetlenie.

 

Po drugie bimbrownia NIE MOŻE działać przez noc. Powód? Rośliny nie potrzebują w nocy CO2, natomiast pobierają O2 i same wytwarzają CO2. Zawartość O2 drastycznie spada [+ jest wytrącane przez CO2 +wyłączony filtr] i dochodzi do przyduszenia ryb. Na noc bimbrownia nie może być podłączona do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrowni drożdżowej nie wyłączysz samej w sobie, sodową tak. Możesz jedynie wyciągnąć dyfuzor.

 

Bimbrownie jak i butle nie trzeba unicestwiać na noc, jeśli system napowietrzania ma wysoką sprawność niczego nie podusimy.

W butli natomiast pojawia się inny aspekt - oszczędność. Jeżeli nie obchodzą nas wahania PH związane z wył/wł CO2, oszczędzajmy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Mam pytanie czy w tym schemacie cytrynowni ;) w butelce s soda ma byś soda oczyszczona?? i czy ona ma byc w postaci stałej czy rozpuszczonej? chce sie upewnić bo na rysunku chyba jest w postaci stałej :) i czy wężyk z którego podaje sie roztwór kwasku cytrynowego musi byc powyżej sody by kapał na nią czy może być w niej zanurzony? i jeszcze jedno pytanie bo rozumiem ze jak przykręcimy wężyk podający kwasek cytrynowy to jest możliwość wyłączania jej na noc bez obawy o jakieś bum :D no i ostatnie pytanie czy bimbrownia czy cytrynownia powinna stać powyżej akwa czy może stać poniżej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sodownia może stać gdzie chce.

Butelka z kwasem musi być nad butelka z sodą.

Soda ma być w postaci stałej. Może być jej roztwór ale reakcja będzie zachodziła wolniej.

Dzięki zaworkowi możemy "wyłączać" bimbrownie na noc. Możemy kontrolować ilość CO2.

Schemat pokazuje wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Aby nie zakładać nowego tematu podczepię się pod istniejący.

 

Kochani, robiąc bimbrownię z drożdży i cukru można użyć licznika do bąbelków z kroplówki.

Czy należy ten licznik umieścić od mniejszej butelki z wodą by wężyk odchodził do akwa, czy pomiedzy butelkami-tej z zacierem, a butelką z wodą?

Przy occie i sodzie wiem, że licznik umieszcza się pomiędzy butelkami, a jak jest w przypadku zacieru z drożdzy?

 

I jeszcze pytanie: czego mozna uzyc zamiast drewna lipowego, bądź gdzie je zdobyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...