Skocz do zawartości

Jaka grzałka do 112 litrowego zbiornika ?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Potrzebujesz grzałkę ? Jaką masz temperaturę w pokoju ? Ile masz stopni normalnie w akwarium ? na 112l daj 100W z termostatem oczywiście . Najlepiej blisko wylotu filtra , wtedy będzie ci rozprowadzać ciepło po całym akwarium . I nastaw troszkę mniej na grzałce niż chciałbyś mieć stopni w zbiorniku . Termostaty lubią "troszkę" przekłamywać ;) . A temperaturę kontroluj na normalnym termometrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Świeczką możesz też podgrzać , jak nie chcesz odpowiedzi to po co pytasz ??? Ja mam dwa akwa i w żadnym nie mam grzałki i jakoś jestem w stanie utrzymać temperaturę w normie . Ale ja się nie znam :roll: . Więc zrób jak uważasz :roll: , możesz dać nawet 500 W :roll: Sorka , że chciałem pomóc , więcej tego błędu nie popełnię :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Napewno nie zaszkodzi 150 W. Wg mnie to nawet lepiej bo możesz mieć wiekszą różnicę między wodą aniżeli pokojem

Możesz tą myśl rozwinąć :roll: ? Bo bardzo mnie to zainteresowało :roll: . Nie wiem na co ma mieć wpływ większa różnica temperatur pomiędzy wodą i pokojem . Jestem pewien , że zbyt mocna grzałka może powodować zbyt szybkie nagrzewanie się wody oraz co jest z tym związane , nagłe wzrosty temperatury co raczej wskazane nie jest . Po za tym : akwarium pobiera część ciepła z otoczenia , dodatkowo jest nagrzewane przez oświetlenie . Więc grzałka służy głównie do wyeliminowania skoków temperatury w ciągu doby . No ale to tylko moje zdanie :roll: . Chyba , że ty wolisz mocniejsze grzałki i od razu dogrzewać nią pokój :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie zaszkodzi 150 W. Wg mnie to nawet lepiej bo możesz mieć wiekszą różnicę między wodą aniżeli pokojem

Możesz tą myśl rozwinąć :roll: ? Bo bardzo mnie to zainteresowało :roll: . Nie wiem na co ma mieć wpływ większa różnica temperatur pomiędzy wodą i pokojem . Jestem pewien , że zbyt mocna grzałka może powodować zbyt szybkie nagrzewanie się wody oraz co jest z tym związane , nagłe wzrosty temperatury co raczej wskazane nie jest . Po za tym : akwarium pobiera część ciepła z otoczenia , dodatkowo jest nagrzewane przez oświetlenie . Więc grzałka służy głównie do wyeliminowania skoków temperatury w ciągu doby . No ale to tylko moje zdanie :roll: . Chyba , że ty wolisz mocniejsze grzałki i od razu dogrzewać nią pokój :roll:

ahaed popieram twoją opinie ja mam w 240 l 200w i kilka razy się załączyła tylko w zimę wiec nie ma sensu kupować 150w pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie zaszkodzi 150 W. Wg mnie to nawet lepiej bo możesz mieć wiekszą różnicę między wodą aniżeli pokojem

Możesz tą myśl rozwinąć :roll: ? Bo bardzo mnie to zainteresowało :roll: . Nie wiem na co ma mieć wpływ większa różnica temperatur pomiędzy wodą i pokojem . Jestem pewien , że zbyt mocna grzałka może powodować zbyt szybkie nagrzewanie się wody oraz co jest z tym związane , nagłe wzrosty temperatury co raczej wskazane nie jest . Po za tym : akwarium pobiera część ciepła z otoczenia , dodatkowo jest nagrzewane przez oświetlenie . Więc grzałka służy głównie do wyeliminowania skoków temperatury w ciągu doby . No ale to tylko moje zdanie :roll: . Chyba , że ty wolisz mocniejsze grzałki i od razu dogrzewać nią pokój :roll:
a ja popieram daniela.

od tego jest termostat żeby utrzymać stabilną temperaturę ,czyt brak skoków

 

na tej zasadzie działa termostat.

ustawiamy 28 stopni ,w pokoju mamy 24.

temperatura w akwa spada do 27.

włącza się grzałka ,temperatura rośnie do 28 stopni.

wyłącza się.

 

o 1,2 stopnie 150w rozgrzeje wodę o 50% szybciej niż 100w

ale 1,2 to nie jest skok temperatury ,ani dogrzewanie pokoju ;)

a 1-2 stopnie każdy z nas ma co tydzień zmiany przy podmianach [chyba że dogrzewa odstaną wodę ;D].

oczywiście zaznaczam że są granice ;) 150w nie nadawało by się do 15l ,ale 150w w 100 ok. Ja bym się na taką zdecydował.

 

oczywiście czasem grzałka nawet nie jest potrzebna.

ale lepiej mieć niż nie mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja czytałem że około 1w/l.

 

nie ma co się kłócić :D

100 ,150 pewnie nie zauważył by różnicy nawet.

może tylko takiej że 150 krócej by działała.

 

jest różnica między 38 watami nadmiaru [150wat/112l]

a 150 watami za dużo [500wat/350l]

 

a co do najlepszych/najprofesjonalniejszych rozwiązań.

do 350 zamiast 1 mocnej grzałki polecam Ci dwie słabsze po przeciwnych bokach, termostat po środku.

a jak kasa nie jest problemem zainwestuj w kable grzejne do podłoża ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

W liczyłem procentowo ;) , tak mniej więcej , bez zbytniej dokładności . A co do ogrzewania 350l to kasa nie jest żadnym problemem ;) . Pomimo tego nie mam żadnej grzałki gdzyż temperatura wody jest ciągle na poziomie 26-28 stopni . Więc u mnie osobiście nie widzę potrzeby dokładanie grzałki . Poprzednia była rok czasu i nie włączyła się ani razu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawidłowo na każdy litr wody przewidziane jest 0,5 kw

0.5 W , nie kW , przesadziłeś troszkę ;) , a wcześniej odpisywałem o grzałce 150w do 112l . Dlatego wyszło 450W do 350l :D
ahaed to daniel pisał ze 150 w ja pisałem o 100 najpierw poczytaj później się wypowiadaj a jeśli nie umiesz poszukać to ci to skopiuje

Wybór sprzętu

 

W handlu dostępne są niemal doskonałe systemy grzewcze, które precyzyjnie monitorują i dostosowują temperaturę wody. Instalacja jest prosta i bezpieczna pod warunkiem zapoznania się z zaleceniami producenta dołączonymi do sprzętu. Co ważne również, nie jest to stosunkowo wielki wydatek. W sprzedaży dostępne są m.in.: grzałki zwykłe, grzałki z termostatem, filtry z wbudowaną grzałką, podżwirowe kable i płytki grzewcze oraz wiele innych rodzajów urządzeń grzewczych. Zawansowani akwaryści najczęściej ogrzewają całe pomieszczenie, w którym znajdują się akwaria. Jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione. W razie awarii ogrzewania, większe zbiorniki dłużej utrzymają temperaturę wody. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki z termostatem. Termostat umożliwia dostosowanie najodpowiedniejszej temperatury dla ryb. W wewnątrz grzałki umieszczona jest spirala grzewcza, która w powiązaniu z temperaturą wody jest włączana lub wyłączana przez termostat ustawiony na odpowiednią temperaturę dla danego gatunku ryb . Może to być termostat elektroniczny lub działający na zasadzie bimetalu. Dobór grzałki o odpowiedniej mocy nie powinien nastręczać wielu kłopotów. Ogólnie możemy przyjąć, że na 1 litr wody powinno przypadać 0,5 W. W handlu dostępne są grzałki o standardowej mocy ( 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50, 75, 100, 125, 150, 200, 250, 300 W). Przykładowo akwarium o wymiarach 60 x 30 x 30 (54 l) wymaga grzałki o mocy około 25-30 W. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki 60 W z termostatem. Możemy wyróżnić termostat umieszczony przy samej grzałce lub termostat zewnętrzny. Jeden termostat zewnętrzny może obsługiwać 2 grzałki na raz. W doborze mocy grzałki trzeba wziąć również pod uwagę temperaturę jaka będzie panowała w pomieszczeniu w którym będzie ono stało. W większych akwariach zazwyczaj stosuję się 2 grzałki z termostatem. Grzałkę z termostatem kupujemy taką, która zapewni temperaturę z zapasem na nieprzewidywalne okoliczności takie jak np.: awaria ogrzewania domu. :ugeek: czy teraz wystarczy :ugeek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...