Skocz do zawartości

PROBLEM Z WODĄ !!! POMOCY


Abdullas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim

 

Prosze o pomoc - moje akwarium 112 l - jest zielone, a dokładniej woda jest mętna, zielonkawa i praktycznie słaba widoczność.

 

Mam ok 30 rybek:

- skalary 3, kirysy 3, glonojady 4, platynki 2, gupiki 7, danio 4, miedzik 5, molinezja 7, bocja 3, żaby 3, krewetka 1, ślimaki ampularia 2 duże i ok 5 małych

 

roślinki

 

Sagittaria subulata

 

 

 

zamontowany

 

Filtr główny - Aquael Turbo Filter 650 - cały czas chodzi

Filtr zastępczy - Hailea HL-BT 700 - tylko w wyjątkowych sytuacjach - przy czyszczeniu głównego filtra

grzałka Hailea HL-8300

oświetlenie podstawowe białe świetlówki

dno kamyczki średniej grubości

 

 

na kamyczkach leżą:

 

korzeń, muszla i korzeń średni mostek

 

 

Zobaczcie fotki i PROSZE O POMOC

 

 

 

Abdullas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium stoi 2-3 m od okna i nie padaja promienie Słońca - mam rolety cały czas zasłonięte.

 

Akwarium mam już z 2-3 miesiąc. Badania robiłem i były ok. Przeprowadze je jutro dla potwierdzenia.

 

Podajcie prosze wartości, które powinny być.

 

A co do wpuszczenia rybek to zrobiłem to z fachową rączką więc to ok.

Nie mam przerybione akwarium - na 112 l mam narazie ok 30-35. Z tego co moge miec w tak dużym to max 50 mniejszych rybek ogółem. Wiec stan narazie ok mam.

 

 

 

A to co napisał: hipcio_stg:

 

jak będziesz miał odpowiednie oświetlenie, regularne podmiany i odpowiednie nawożenie to nic nie będzie potrzebne

 

 

Co miałeś na myśli???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam przerybione akwarium - na 112 l mam narazie ok 30-35. Z tego co moge miec w tak dużym to max 50 mniejszych rybek ogółem. Wiec stan narazie ok mam.

Jak czytam takie pierdoły, to mnie aż w dołku ściska, jeszcze mi powiedz, że to przeliczałeś 1cm dorosłej ryby na 1 litr wody to zjadę. To, że każda z ryb wymaga minimum 100l nie znaczy, że jak władujesz ich tam 30 to jest w porządku.

 

A to co napisał: hipcio_stg:

 

regularne podmiany i odpowiednie nawożenie to nic nie będzie potrzebne

 

 

Co miałeś na myśli???

Czyli się nie myliłem. Na czym polega Twoje dbanie o stabilne parametry w akwarium? Bo chyba zostawiasz je samo sobie...

 

W akwarium powinieneś raz na tydzień odmulać dno przy pomocy specjalnego odmulacza, zalegające odchody powodują wysokie stężenie fosforu, co sprzyja zakwitowi wody i rozwojowi glonów z rodziny zielenic. Docelowo co tydzień powinieneś przy odmulaniu i porządkach wylać 30% wody z akwarium i tyle samo dolać świeżej - odstanej 24h bez dodatków żadnych uzdatniaczy typu Antychlor, Crystal itp.

 

Na przyszłość:

 

3x Skalar - odpada, wymagają akwarium o wysokości minimum 50cm. co z tego, że będą pływały w mniejszym, jeżeli nie dożyją godziwego wieku, ani też nie będą się zachowywały w sposób naturalny dla swojego gatunku.

3x Kiryski - to ryba stadna minimum 8szt.

4x Glonojady - jeżeli to zbrojniki niebieskie to możesz zostawić parkę na ścisk... Jeżeli to inne "glonojady" typu Pleco, Gibbiceps, to oddaj te ryby rosną do 50cm i wbrew spopularyzowanej nazwie wcale nie jedzą glonów. A to, co Ci mówią w sklepie możesz wsadzić między bajki Brzechwy.

2x Platynki - o ile się nie mylę, te rybki trzyma się w haremach na 1 samca przypada kilka samic

7x Gupiki - jak wyżej

4x Danio - to ryba stadna i woli zimniejszą wodę od pozostałych ryb z Twojej obsady

5x Miedzik - Również ryba stadna minimum 10szt.

7x Molinezja - Jak w przypadku gupików i platynek z proporcjami płci, na 112l zostałbym przy 1 samcu i 3 samicach

3x Bocja - Te ryby rosną duże i nie nadają się kompletnie do Twojego akwarium.

3x Żaby - Mogą być

1x Krewetka - to jako posiłek do żaby i skalarów?

7x Ampularia - 3 wystarczą, mają szybką przemianę materii, poza tym nie wiele z nich pożytku.

 

Zredukuj obsadę, dbaj o zbiornik a wszystko wróci do normy, tak to jest jak się kupuje co popadnie do akwarium a się nie czyta.

 

Z tego co masz docelowo powinieneś mieć:

8szt. Kirysek

1+2 Platynka

2+4 Gupik lub 1+2 Molinezja

3x Żaba

2x Ampularia

10x Miedzik

 

OSTATECZNIE do tego: 1+1 Zbrojnik Niebieski, chociaż dla zdrowego rozsądku odradzam.

Reszta niestety do oddania. Na przyszłość więcej czytaj, a nie słuchaj co mają do powiedzenia sprzedawcy, którzy wcisną Ci wszystko byleby tylko zarobić.

 

Jeszcze raz powtórzę - co z tego, że Twoje rybki pływają - zobacz co się nawyrabiało z Twoim akwarium, a i zapewniam, że rybkom jest źle. W takim akwarium nie osiągną one swoich naturalnych rozmiarów, będą podatne na choroby i nie dożyją tylu lat, ilu dożyć powinny. A opcja z tłumaczeniem "ale mi się rozmnażają więc jest ok" to również błędne myślenie - na chłopski rozum, ludzie też seks mogą uprawiać na tylnej kanapie Fiata 126P, ale czy to zdrowe i wygodne? ;-)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym od razu restart walnął na twoim miejscu i dokupił więcej roślin, bo obniżą poziom fosforu i azotu przy takiej ilości ryb. Bo nie wiem czy warto walczyć z podmianami wody i korygowaniem jej parametrów skoro tam tylko żwirek na dnie leży i dwie roślinki malusieńkie :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zastępczego aq:-(

 

Roślinek jest ok 10-15 jednego gatunku. Więc myślę że to na tyle ich tam powinno być bo więcej niechce to tylko zaśmiecanie i pomniejszanie głębi.

 

 

A co do wody to jutro walcze z aq:

 

wymieniam wode - juz stoi odlana z kranu i czeka do jutra wieczora - wymieniam ok 30l

 

Ktoś mi to poradził:

 

PO4 i NO3 wykonać - ale po co i do czego to badanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinek jest ok 10-15 jednego gatunku. Więc myślę że to na tyle ich tam powinno być bo więcej niechce to tylko zaśmiecanie i pomniejszanie głębi.

 

 

 

 

 

Gdy zaczynałem swoją przygodę z akwarystyką byłem dzieckiem. Ojciec miał akwarium 40litrów bez oświetlenia i filtra z wielkim i głośnym brzęczykiem w którym mieszkały dwa mieczyki i jeden glonojad, rośliny były dwie sztuczne i brzydkie. Gdy dokupiliśmy skalara który obgryzał innym ogony ganiałem go tak długo aż nie padł ze zmęczenia. Miałem wtedy 6 lat i ludzie nie wyobrażal sobie Szkiełka bez brzęczyka który był najpotrzebniejszym sprzętem niezbędnym do funkcjonowania zbiornika. Wymienialiśmy prawie całą wodę raz na tydzień. Rozstałem się z akwarystyką na bardzo długo, jednak własne mieszkanie oraz internet zrodziły pomysł założenia własnego zbiornika. Na początku miałem AQ 30 litrów w nim 20 gubików, oświetlenie 10w zarówka zapalana tylko w nocy, pokrywy nie było, rośliny sztuczne, mętnienie wody i glony dość często występowały, może nie tak mocno jak u ciebie, jednak z biegiem czasu i możliwości finansowych tworzyłem swój własny ideał. po kolei zrozumiałem, że żywe rośliny to podstawa, do nich podłoże, testy wody, Bimbrownia, reguralne podmiany itd Jeszcze nie doszedłem do ideału i przypuszczam że nigdy nie dojdę ale warto próbować i wkładać w to serce, bo moim zdaniem warto. Wystarczy tylko spojrzeć na te wszystkie aranżacje w internecie, które zapierają dech w piersi. Radzę porozglądaj się trochę, znajdz AQ które postawisz sobie za swój ideał i staraj się stworzyć coś jeszcze lepszego od niego. I najważniejsze czytaj, czytaj, czytaj. A w razie problemów pisz n a forum, tu na pewno znajdziesz pomoc. Spróbuj tak jak ci ktoś doradził z tą podmianką 30% tylko nie zapomnij odmulić dna i wyczyścić szyb przed odlaniem tych 30%

 

Pozdrawiam, Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...