Skocz do zawartości

poradzcie początkującemu...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich...

 

jestem nowy na forum ale dosc duzo czasu spedzilem na przeszukiwaniu zanim postanowilem napisac wlasnego posta.

mam pytanie o konkretna sprawe wiec pomyslalem ze tak bedzie najlepiej....

 

kupilem dzieciom akwarium ale jak to z dziecmi bywa obecnie najwieksza frajde mam z tego ja:)

 

wyglada tak:

 

Dołączona grafika

 

na zdjeciu widac mniej wiecej wszystko:

 

akwa - 20l

filtr jakis czeski - mechaniczny, gabka i prosty napowietrzacz.

grzalka - taka jak ma byc (do litrażu)

obsada:

bojownik + 2 samiczki (akurat sie bunkruja:) )

czarna molly (jedna duza, byly dwie ale druga mniejsza zostala zagoniona na smierc przez ta wielka)

2x mieczyk lira

glonojad cytrusek (czysci aktualnie kryjówke :)

 

wode wymieniam 2 razy w tygodniu, raz w tygodniu płukany jest piasek (odmulaczem) oraz czyszczona gąbka w filtrze.

 

a teraz kiedy macie juz jasnosc to mam takie pytania:

 

1. Roślinki (to jakies nie wiem co jest:) ). strasznie sie na tym zatrzymuja odchody ale sa na tyle geste ze samiczki bojownika fajnie sie w nich kryja... - czy możecie doradzić jakies inne roślinki które spełniałyby zadania ochronne dla rybek a nie byłyby tak "uciążliwe opytcznie"??

 

2. obsada. nie jest to za duzo jak na taki litraż?? docelowo ta wielka molly pewnie zostanie wymieniona na dwie nowe małe. mażą mi sie jeszcze albeo albinosy 2 sztuki ale sie boje czy nie przesadzam

 

3. pielegnacja akwa. czesta wymiana wody i czyszczenie filtra zwiazana z duza iloscia ryb. pytanie w sumie jak wyzej plus ewentualne porady w sprawie wymiany filtra na jakis bardziej wypasiony...

prosze o pomoc ludzi z doswiadczeniem i z gory dziekuje za odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek:

 

Obsada- do wymiany. Harem bojownika może zostac- samiec + 2 samiczki chodz powinien tylkobjoe... Z pewnością oddaj molinezje i mieczyki. To ruchliwe ryby, i rosną dośc duże, więc potrzebują zbiornik 100l conajmniej ;) O tych labeo nie masz tez co marzyc w takim litrażu ;) Glonek tez niezbyt pasuje...

 

Roślinki: Co do roślinek to może dałbym bacope, i żabienice, jeśli mają to byc kryjówki. Żabienica ma duże, fajne liście. Cchociaż nie wiem czy akwa Ci nie zawali za bardzo.

 

Pielęgnacja: Flitr czyśc co 3-4 tygodnie w wodzie z akwarium. Jesli czyscisz pod kranówą, to robisz "restart". Podmiany wody co tydzień, ok. 15-20% wody. Ale wlewaj odstaną wode kranową, lub ją uzdatnij.

 

 

Aha, jeszcze co do wystroju, wyjmij ten zamek? i muszeli. Tylko zatwardzają wode. Żwirek zamien na naturalnych kolorów. I jednolite tło. Jeszcze sporo pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj.

 

po 1 - oddaj molinezje, mieczyki i glonojada, samiczki bojka też będą miały ciężko w 20l nawet sam bojek powinien być w min. 25l

po 2 - wyciągnij ceramikę i muszle, które zatwardzają wodę

 

narazie piszę tylko tyle bo to najważniejsze co powinieneś zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc no na moje oko to masz wtym akwa troszke za kolorowo jak myslisz powaznie nad urzadzeniem tego akwa to wszystkie rybki jakie posiadasz ida do oddania do tego litrarzu to tylko harem gupikow albo krewetki to po pierwsze. po drugie pytales o roslinki z tego co widze to masz tam mech jawajski i fajnie polecam jeszcze moczarke bardzo wdzieczna roslina co do wystroju wywal zamek i ten zwirek a daj jakies ciemne podloze i fajny korzen bedzie lepiej zmien tlo na jednolite czarny bristol pognieciony sprawdza sie najlepiej wedlug mnie co do filtra to zajzyj na allegro napewno znajdziesz cos dla tego litrazu za niewielkie pieniadze mysle zo to tyle wskazowek z mojej strony acha jeszcze jedno jakie masz oswietlenie w tym baniaczku bo to tez wazne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka moich rad

1.jesli chcesz zachowac tą obsade wymien akwarium na wieksze

2.wymien ten żwirek :roll: okropność

3.wyjmij muszle z wody

4.zapraszamy do zaglebienia sie w forum napewno znajdziesz tam wiele podopowiedzi :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie w pokrywie to na razie zwykla żarówka ale w najbliższym czasie bedzie wymienione na świetlówkowe....

 

wymiana tła to nie problem (to jest zewnetrzna tapeta) - tez o tym myslalem....

 

uważam ze kolor podłoża nie ma wiekszego znaczenia i akurat tak jak jest sie mi podoba :)

 

co do obsady to w sklepie mi mowiono ze taki zestaw rybek nie bedzie sobie przeszkadzal... choc wiem ze oni nie koniecznie musza sie na tym znac - dlatego pytam was....

 

czy odradzacie taki zestaw rybek tylko ze wzgledu na litraz?? czy czestsza pielegnacja (wymiana wody i czyszczenie dna) nie zmniejsza problemu z ewentualnym nadmiarem azotu?? bo rozumiem ze to wlasnie o to chodzi...

 

hrhr - nie ma mowy zebym oddal mieczyki... - podobaja mi sie co najmniej tak samo jak moj bojownik :)

 

kryjowka jest ustawiona pod katem bojownikow.... - wszedzie pisze ze musza miec gdzie sie chowac...

 

dlaczego odradzacie glonojada?? malo wyjasnien w tych postach powyzej jest...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ryby które chcesz zatrzymac to rosną duże. Wyobraź sobie 20cm glonojada w akwarium 20l :/ No jeśli nie chcesz ryb oddac, to musisz sprawic sobie większe akwa. Poki nie wyjmiesz tych "ozdób" i nie kupisz normalnego żwiru to chyba o roślinach nie masz co marzyc za bardzo.. Azotany i azotyny pochłaniają właśnie rośliny, i częste podmiany wody.

 

A kryjówka dla bojków, to mogą byc właśnie rośliny lub otwory w kamieniach, korzeniu. A poza_tym co to za kryjówka, jeśli z dwóch stron jest odkryta? Ryba musi sie jeszcze bardziej stresowac żeby nikt z wóch stron jej nie podpłynął. A jeszcze poza_tym, to ceramika wytwarza różne związki chemiczne do wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to akwarium troszkę przypomina mi wszystkie podstawowe błędy młodego akwarysty o których wspominali poprzednicy. Wygląda to trochę jak cukierek ładnie opakowany, a nie naturalny zbiornik. Przejrzyj galerię wielu użytkowników to zauważysz o co mi chodzi. Rzecz gustu co do wystroju, jednak muszle nadają się tylko i wyłącznie do akwariów słonowodnych, bo zatwardzają wodę, a rozpuszczone drobiny są nawet szkodliwie dla rybek. Jeżeli chodzi o sprzedawców to nie kłamali, bo te wszystkie rybki są towarzyskie i mało terytorialne, jednak nadają się do litrażu ok 112-120 ;) Podejrzewam, że w niedługim czasie sprawisz sob ie większy baniak, bo ten okaże się za mały, lub później zrobisz z niego kotnik, lub krewetkarium. Jeżeli zagłębisz się w tematykę i poczytasz forum to sam dojdziesz do wniosku co powinieneś zrobić...

 

PS. Nigdy nie wymieniaj całej wody z płukaniem żwiru :o rób tylko częste podmiany na odstaną wodę (ok 20% z 20l to zaledwie 4l). Jak będziesz robił to często to będziesz miał zadbane akwarium.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co zwracasz się z prośbą o radę skoro masz w nosie to co piszemy !

 

wystarczy wpisać mieczyk, glonojad albo molinezja w google i tam sobie poczytaj !

 

żwirek jest niebieski więc pewnie barwiony!

 

czy tak ciężko zrozumieć co ludzie do ciebie piszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZWIR KOLOROWY -jest abrwiony. Farba moze sie rozpuszczac poc zasie i truc ryby.

ALLA ZAMECZEK -jest kompletnie nienaturalny.

MIECZYKI -rosna za duze na tak malutki akwarium. jesli je bedziesz trzymal to skarlowacieja, wykrzywia sie i moga zdychac w cierpieniu :(

MOLINEZJE -tak samo

GLONOJAD -rosnie jeszcze wiekszy, dla glonkow min. 112L bo rosna ZA DZUE na takie akwaria..Nie ebdzie mial nawet jak sie odwrocic biedak.

BOJOWNIKI -moga byc jak najbardziej.

MUSZLE -zatwardzaja wode, a poczytaj jaka wode lubia bojowniki ( bo tylko one moga zostac), poza tym w wodzie slodkiej muszli nie ma.

 

Coz...Jesli nie chcesz zmienic tego co masz to tylko szkodzisz swoim rybom, Twoja sprawa. mi Ci doradzamy dobrze, po naszych doswiadczeniach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafael, hipcio i przede wszystkim migdek - dziekuje bardzo. to są odpowiedzi ktore cos tlumaczą na zasadzie to nie bo... a to nie bo...

 

to nie jest tak ze zaczalem sie bawic w akwarium bo mialem taki kaprys i po prostu poszedlem do sklepu i kupilem....

zanim kupilem siedzialem troche na sieci (miedzy innymi tutaj) i czytalem co mozna a czego sie nie powinno

 

kupilem dla dzieci i dlatego jest takie kolorowe (oraz zawiera elementy byc moze nie pasujace do slodkowodnego akwarium). kupilem na urodziny wiec nie mialem zamiaru wydac ok 400 pln na same urzadzenia plus rybki. to co mam w sklepach (a nie na sieci) zamknelo sie kwota ok 200 pln wydawanych na raty....

 

zalozylem ze rybki na razie sa male i jak urosna to sie im zmieni akwarium na wieksze (najpierw musze przekonac zone do takich wydatkow (zakup plus utrzymanie)) - jakos nie chce mi sie wierzyc ze kazdy z was od razu zaczynal od 200 litrowych akwariow....

 

nie twierdze ze nie popelnilem bledow ale liczylem na konstruktywne uwagi a nie krzykactwo....

 

po lekturze:

 

- muszle juz usunałem...

- bojownik bardzo chetnie wplywa do tych dziurek w zameczku. nie wiem czy wyglada nie naturalnie ale znajomi ktorzy widzieli akwa (nie koniecznie zwiazani z akwarystyka) nie stwierdzali ze nie pasuje.

- o pozostalych rzeczach pisalem w swoim drugim poscie w tym watku (mam nadzieje ze on tez przez niektorych zostal przeczytany)

- jak mi sie uda przekonac zone to nastepne bedzie 80x35z50 (140l) - ale to kwestia przyszlosci. sadze ze przy tych srodkach ostroznosci (pielegnacja) rybki dadza rade....

 

dziekuje za uwage i prosze o kolejne konstruktywne uwagi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzień dobry usunął bym tą tapetę i zrobił jakieś ciemne tło. artykuł o tłach i postaraj się posadzić jakieś żywe roślinki. Jeżeli masz taką możliwość i koniecznie chcesz mieć jakąś ozdobę to postaraj się tą wymienić na mniejszą, bo ta zabiera 1/3 cennej powierzchni. żwirku nie musisz wywalać. Dokup troszkę innego (naturalnego) lub nawet poszukaj żwiru trochę (2-4mm) i nasyp/zasyp istniejący ;) Wszystko nabierze większej naturalności i dopiero stanie się piękną ozdobą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafael, hipcio i przede wszystkim migdek - dziekuje bardzo. to są odpowiedzi ktore cos tlumaczą na zasadzie to nie bo... a to nie bo...

 

to nie jest tak ze zaczalem sie bawic w akwarium bo mialem taki kaprys i po prostu poszedlem do sklepu i kupilem....

zanim kupilem siedzialem troche na sieci (miedzy innymi tutaj) i czytalem co mozna a czego sie nie powinno

 

kupilem dla dzieci i dlatego jest takie kolorowe (oraz zawiera elementy byc moze nie pasujace do slodkowodnego akwarium). kupilem na urodziny wiec nie mialem zamiaru wydac ok 400 pln na same urzadzenia plus rybki. to co mam w sklepach (a nie na sieci) zamknelo sie kwota ok 200 pln wydawanych na raty....

 

zalozylem ze rybki na razie sa male i jak urosna to sie im zmieni akwarium na wieksze (najpierw musze przekonac zone do takich wydatkow (zakup plus utrzymanie)) - jakos nie chce mi sie wierzyc ze kazdy z was od razu zaczynal od 200 litrowych akwariow....

 

nie twierdze ze nie popelnilem bledow ale liczylem na konstruktywne uwagi a nie krzykactwo....

 

po lekturze:

 

- muszle juz usunałem...

- bojownik bardzo chetnie wplywa do tych dziurek w zameczku. nie wiem czy wyglada nie naturalnie ale znajomi ktorzy widzieli akwa (nie koniecznie zwiazani z akwarystyka) nie stwierdzali ze nie pasuje.

- o pozostalych rzeczach pisalem w swoim drugim poscie w tym watku (mam nadzieje ze on tez przez niektorych zostal przeczytany)

- jak mi sie uda przekonac zone to nastepne bedzie 80x35z50 (140l) - ale to kwestia przyszlosci. sadze ze przy tych srodkach ostroznosci (pielegnacja) rybki dadza rade....

 

dziekuje za uwage i prosze o kolejne konstruktywne uwagi :D

 

 

jasne.ja tez zaczynalem od 30 litrowego akwarium i mialem w nim 8 pyszczakow.fakt ze byly małe ale jak napisalem o tym na forum to reakcja byla podobna.teraz mam 180 litrow i pyszczakow tez 8. ;) i tak jak Ty miałem kolorowy zwirek .oo!i muszle przeciez tez byly :) ale szybko to zmienilem-akwarium na 90l i podloze na naturalne(wtedy byl to drobny zwirek rzeczny teraz piasek ze wzgledu na to ze mam Malawi).ale wlasnie po to jest to forum.a reakcja innych moze byc spowodowana tym ze pytan typu jakie zadawales byly juz na tym forum setki.co do zameczku-piszesz ze bojownik lubi wplywac do dziurek w zamku-mozna go zastąpic korzeniem niedzuym pustym w srodku.wyglada super jest naturalny i moglbys na nim posadzic jakas rosline np. mech jawajski.mozesz ewentualnie cos zbudowac z kamieni. piszesz tez ze jak ryby podrosna to planujesz kupic wiekszy zbiornik.ryby jak molinezje czy mieczyki nie urosna Ci w tym akwarium co najwyzej skarlowacieja.tak wiec jasne, mozesz zatrzymac rybki w tym malym zbiorniku ale w ten sposob tylko je meczysz.najlepiej jakbys zostawil same bojowniki i ewentualnie dokupil ze 4 neony.a NAJLEPIEJ jesli zmienisz akwa na wieksze-chociaz 60 litrow.aha i jeszcze co do czyszczenia filtra-piszesz ze robisz to co tydzien.nie wydaje mi sie ze to zbyt dobrze.ale jesli to robisz to tylko i wylacznie w wodzie z akwarium mam nadzieje ze o tym wiedziales.pluczac pod woda z kranu chlor zabija pozyteczne bakterie.no to mysle na razie tyle.trzymam kciuki zeby udalo ci sie przekonac zone ;):lol: .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że chcesz aby w akwarium było kolorowe i dlatego chcesz zostawić ten żwirek bądź tą ozdobę i można to zrozumieć skoro ma to być dla dzieci ale kolorystyki można nadać w inny sposób. Kup jedną z roślinek które tu wymienili poprzednicy i inną roślinkę o barwie czerwonej np.ludwigę.

Same rybki w sobie są kolorowe szczególnie bojek który najbardziej pasuje do twojego zbiornika ale możesz też dodać ampularie,to takie duże żółte ślimaki,są ładne i rozwiążą problem z muszlami gdyż same mogą pełnić taką funkcję ozdobną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele cennych rad udzielili moi przedmówcy. Ja jednak chciałbym zwrócić Ci uwagę na inną sprawę.

Wspomniałeś o tym, że to akwarium dla dzieci. Szczególnie dlatego zmieniłbym wystrój akwarium, żeby ukształtować dzieciom światopogląd na to w jakich warunkach żyją ryby.

Przecież ryby słodkowodne nie mają niczego wspólnego z zameczkami, muszlami z morz i oceanów.

Jak zależy Ci na kolorowych muszlach, to rozwiązaniem będzie piękna żółta Amulpularia, załatwisz 2 sprawy zainteresujesz dzieciaki nowym żyjątkiem w akwarium i pozbędziesz się glonów i niezjedzonych przez ryby resztek pokarmu.

 

Jeżeli chodzi o ten kolorowy żwir, to naprawdę nie ukierunkuje w odpowiednią stronę wyobrażenia twoich dzieci jak to jest w przyrodzie. Naturalny korzeń, spreparowany do celów akwariowych kokos zastępujący ten zameczek, żwirek akwarystyczny, odpowiednio dobrane ryby do wielkości akwarium to recepta na to by dzieciaki wiedziały o co w tym wszystkim chodzi.

Moim zdaniem tylko i wyłącznie w ten sposób powinno się zakładać akwaria.

 

Jak ja się cieszę gdy mój kilkuletni syn chodząc ze mną po sklepach zoologicznych, sam opowiada i naprawdę poprawnie doradza dorosłym, którzy są zieloni i zastanawiają się co tu kupić do akwarium.

Wczorajszy przykład ze sklepu zoologicznego. :!: Pewna pani lat ok.38-45 chodząc wzdłuż kilkudziesięciu akwariów kazała durnemu sprzedawcy :shock: wkładać do worka z wodą po jednej, dwie sztuki ryb które się jej podobały.

Mój syn wytłumaczył kobiecinie, że tych ryb nie kupuje się pojedynczo, bo neony to ryby stadne i musi być przynajmniej kilka sztuk.

Że, pyszczaki hoduje się w specjalnych akwariach z plażowym piaskiem(tego mu jeszcze nie zdążyłem wytłumaczyć) Babeczka po chwili zastanowienia odpuściła rybom nieprzyjemnego żywota u siebie w domu.

Okazało się, że ma akwarium: tu pokazała rękoma jakie ma około myślę 200 - 240L. Mówiła że ma kilka glonojadów i takie kolorowe małe szybko rozmnażające się ryby.(pokazałem w sklepie okazało się:gupiki) Powiedziała, że już ich nie chce i wyłowi co do sztuki i da wszystkie koleżance :shock: Radziłem, żeby najpierw upewnić się czy koleżanka ma odpowiednie warunki czy będzie mogła te gupiki przyjąć. Babka zadzwoniła przy mnie do kumpeli i okazało się że ponad stu litrowe akwa przyjmie głupiki.

Podpowiedziałem jej co i jak i widać było, że babka zrozumiała. Ryb żadnych nie kupiła, sprzedawca prawie sfioletowiał, nie wiem czy ze wstydu czy ze złości. Ja kupiłem paczkę mrożonego solowca i zadowolony z całej tej sytuacji pojechałem do domu.

 

Długa historia ale myślę, że ma sporo wspólnego z tworzeniem twojego akwarium.

 

Pozdrawiam i jakbyś miał jakieś pytania to śmiało pisz na GG.

 

Yakasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wymiana wystroju w akwarium 20l to nie koszty rzędu 400pln ;) Ja za niecałą stówke do mojej 60 zakupiłem wystrój, i będe metamorfozy przeprowadzał ;) Będzie dobrze, troche pracy, i gitnes ;)

 

400 pln to mialem na mysli podstawowe uzbrojenie akwarium o wielkosci 140l ktore mi sie marzy.... :)

(70x40x50 robione na wymiar do blatu stolika zrobionego na podstawie od maszyny Singera + pokrywa alu z dwiema swietlowkami + filtr zewnetrzny + napowietrzanie z kilkoma punktami.... - ehh, w sumie to pewnie do 1000 pln dociagne jakbym chcial na dobrym firmowym sprzecie to zlozyc...)

 

 

bardzo wszystkim dziekuje - na drugiej stronie watku jest juz mnostwo swietnych porad :):)

 

po kolei bede eliminowal bledy poczatkujacego akwarysty....

jak juz wspomnialem wyzej muszelek juz nie ma. w dalszej kolejnosci zalatwie sprawe tła i dna bo to minimalne koszty są....

roślinki jakie sobie upatrzylem to juz ok 100 pln :(

domek na razie postoi - na korzen wymienie w pozniejszym terminie....:)

 

a jak uzbieram wolna kase to pochwale sie tu na pewno zdjeciem mojego duzego akwa:)

 

ale mowcie co chcecie - obsada w tym ustawieniu (moze z wyjatkiem molly) zostaje - rybki sa na razie male i mysle ze dociagnal do momentu wymiany akwarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrze, że chcesz pogłębić wiedzę i pójść w dobrą stronę, bo masa tutaj nowych użytkowników, którzy pytają o poradę... 5 stron tematu forumowicze mówią co myślą by na koniec usłyszeć a ja i tak nie zmienię... ręce wtedy opadają, ale trzeba iść dalej z tematem - pozdrawiam i czekam na efekty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo w sklepach w Przemyślu i Rzeszowie (tam gdzie bywam) to sami sprzedawcy mowia ze drogie roslinki maja...

 

a ja do tego mam taka przypadlosc ze do jakiego sklepu bym nie wszedl to jak patrze na polki to najbardziej mi sie podoba to co pozniej sie okazuje najdroższe (no gora trzecie w kolejnosci) w calym sklepie :D:D

 

a tak na serio to patrzac na to zdjecie w pierwszym poscie:

zamiast domku bedzie korzen jakis obsadzony mchem jawajskim, a w kaciku w ktorym obecnie plywa cos co sie nie wiem jak sie nazywa (tak sie wlasnie znam na roslinach) bedzie anubias niski (ciemna zielen), za nim cos o czerwonych listkach (np. rotala okrągłolistna) a z tylu wysoko bakopa karolińska (jasna zieleń) -> te roślinki wybierane juz po forumowym uświadomieniu....

 

chciałbym zebyscie mieli jasnosc co do rozkladu poszczegolnych rzeczy w zbiorniku... - no wiec czesc z roslinkami bedzie sie zaczynala mniej wiecej od polowy tylnej sciany i po skosie do przedniego prawego naroznika by dochodzila. korzen lezalby mniej wiecej w tym miejscu gdzie jest zamek w tej chwili a przed korzeniem chcialbym utrzymac widoczna polac zwirku...

 

czy to sa nie realne marzenia czy istniej szansa zeby utrzymac takie ustawienie w takim zbiorniczku??

jak to widzicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ok , tylko sie nie przejedz po takim zakupie jak sie sugerujesz tylko wygladem rosliny >> luknij na link >> viewtopic.php?f=5&t=9143

 

przyklady roslin o ktore pytasz hemigraphis traian, lotos tygrysi, zwartka blassa dwa ostatnie raczej z przycinka jak chcesz zeby rosly na srednia wysokosc. a z lodygowcow , ludwigia , reineka i inne z tego spisu >> viewtopic.php?f=5&t=4458

 

 

poogladaj galerie na forum. moze sie cos trafi co Cie zainspiruje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwone rośliny mają zawsze duże i bardzo duże wymagania świetlne minimum 0,7watta/litr inaczej czerwony z nich "ucieka" a roślina przeważnie marnieje.

 

Co do cen Anubiasów, to dość droga roślina. Minimalna cena jaką widziałem to chyba 16pln/szt. Duże Anubiasy 23-38pln.

 

Yakasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrcze - nie jest dobrze....:(

 

wczoraj (w poniedzialek) wyjechalem w trase na dwa dni....

po poludniu matka do mnie dzwoni ze w akwarium plywa 9 malych rybek (podobnych do mojej molly). co dziwne ta moja wielka molly zagonila na smierc mniejsza juz dawno temu (to bylo jakies 3-4 tygodnie temu). ta ktora zostala rzeczywiscie miala duzy brzuch ale poniewaz ogolnie byla wieksza od tej zagonionej zalozylem ze nie jest kotna....

 

zupelnie nie bylem przygotowany na taka akcje.... - poprosilem matke zeby karmila przemielonym pokarmem male oraz bardzo czesto karmila pozostale zeby nie byly glodne. oprocz kuli (aktualnie pustej) nie mialem zanego zapasowego zbiornika wiec postanowilem zostawic wszystko tak jak bylo...

 

we wtorek rano z 9 zostaly dwie a do wieczora nie bylo juz zadnej :(:(

 

i nie wiem czy zjadl je bojownik czy matka....

 

ale uczucie zostania tatusiem jest fantastyczne:D:D - prawie jakby....

 

a teraz pytania....

 

jak to mozliwe ze pojedynczo plywajaca rybka byla kotna i co zrobic jesli to nie koniec porodu?? odlowic na chwile do kuli bojownika?? a moze matke??

 

chcialbym przy nastepnej takiej sytuacji uratowac mlode....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...