Skocz do zawartości

warunki i obsada do pierwszego akwarium


Sholler
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałem się przywitać. Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i przymierzam się do założenia pierwszego akwarium. Proszę o radę doświadczonych akwarystów czy mój pomysł jest ok i rybki będą czuły się dobrze.

Planuje kupić akwarium 112 L (podobno łatwiej utrzymać parametry wody niż w mniejszym np. 50 L).
Chcę na 50% spodu dać ziemię ogrodową (tak na tyły i boki) i potem pokryć ją rzwirkiem. Z przodu i środek (pozostale 50%) wysypać żółtym/białym piaskiem. Pomiędzy podłoża dać " płotek " z kamieni tak aby z czasem piasek nie mieszał się z ziemią ogrodowa i zwirkiem.

Planuje kupić na początek kilka (6-8) kirysków (dla nich piasek) oraz neonki (tak z 15). W przyszłości może ze 2 welonki do tego.

Czy "piasek kwarcowy" bedzie odpowiedni dla kirysków?
Jakie rośliny posadzić na początek?

Czy możecie mi polecic jakiś gotowy i nie drogi zestaw (akwarium+grzałka+swiatlo+...) który by byl dobry dla mojej obsady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega DavyJones ma trochę racji, byłoby najprościej.

Powiem Ci co moim zdaniem jest nie do końca dobre w Twojej koncepcji. Otóż robienie plaży na środku jest takie sobie, bo akurat tam będziesz miał najwięcej światła dla roślin i trochę szkoda go nie wykorzystać. Już lepszym rozwiązaniem jest centralna wyspa zieleni z korzeniami i skałami otoczona plażą.

Pierwsze akwarium i tak potraktuj testowo, będziesz kombinował z roślinami i wystrojem, co najczęściej kończy się glonami i restartem. ;)

Co do sprzętu to trzeba by zacząć od określenia czego potrzebujesz: akwarium z pokrywą czy otwarte? Jakie rośliny chcesz posadzić? Jak nie zaszalejesz z obsadą (odpuść welonki czy żyworódki w zestawach samce/samice) to wystarczyłby porządny filtr wewnętrzny. Ewentualnie większa kaskada (FZN 2 lub 3) albo kubełek (odpuść sobie tanie chińczyki).

Za sprzętem rozejrzyj się na OLX, często można trafić w fajnej cenie gotowy zestaw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...