Jump to content

warunki i obsada do pierwszego akwarium


Recommended Posts

Na wstępie chciałem się przywitać. Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i przymierzam się do założenia pierwszego akwarium. Proszę o radę doświadczonych akwarystów czy mój pomysł jest ok i rybki będą czuły się dobrze.

Planuje kupić akwarium 112 L (podobno łatwiej utrzymać parametry wody niż w mniejszym np. 50 L).
Chcę na 50% spodu dać ziemię ogrodową (tak na tyły i boki) i potem pokryć ją rzwirkiem. Z przodu i środek (pozostale 50%) wysypać żółtym/białym piaskiem. Pomiędzy podłoża dać " płotek " z kamieni tak aby z czasem piasek nie mieszał się z ziemią ogrodowa i zwirkiem.

Planuje kupić na początek kilka (6-8) kirysków (dla nich piasek) oraz neonki (tak z 15). W przyszłości może ze 2 welonki do tego.

Czy "piasek kwarcowy" bedzie odpowiedni dla kirysków?
Jakie rośliny posadzić na początek?

Czy możecie mi polecic jakiś gotowy i nie drogi zestaw (akwarium+grzałka+swiatlo+...) który by byl dobry dla mojej obsady?

Link to comment
Share on other sites

Kolega DavyJones ma trochę racji, byłoby najprościej.

Powiem Ci co moim zdaniem jest nie do końca dobre w Twojej koncepcji. Otóż robienie plaży na środku jest takie sobie, bo akurat tam będziesz miał najwięcej światła dla roślin i trochę szkoda go nie wykorzystać. Już lepszym rozwiązaniem jest centralna wyspa zieleni z korzeniami i skałami otoczona plażą.

Pierwsze akwarium i tak potraktuj testowo, będziesz kombinował z roślinami i wystrojem, co najczęściej kończy się glonami i restartem. ;)

Co do sprzętu to trzeba by zacząć od określenia czego potrzebujesz: akwarium z pokrywą czy otwarte? Jakie rośliny chcesz posadzić? Jak nie zaszalejesz z obsadą (odpuść welonki czy żyworódki w zestawach samce/samice) to wystarczyłby porządny filtr wewnętrzny. Ewentualnie większa kaskada (FZN 2 lub 3) albo kubełek (odpuść sobie tanie chińczyki).

Za sprzętem rozejrzyj się na OLX, często można trafić w fajnej cenie gotowy zestaw.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...