Skocz do zawartości

Problemy związane z problemem z potasem ;)


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł przewrotny, bo właściwie nie wiedziałam jak zatytułować ;)

 

Zacznę od zbyt wysokiego poziomu potasu, który pojawił się gdy beztrosko zastosowałam - po restarcie zbiornika - radę, że "na start zbiornika rośliny potrzebują tak naprawdę tylko potasu i węgla (czyt. dwutlenek), więc potas można lać spokojnie". No to lałam, oczywiście nie na pałę, według zaleceń producenta. Potem doszły inne nawozy - jak "każe" teoria. Niestety dopiero potem dotarło do mych oczu, że inne gotowe nawozy też są na bazie potasu i pewnie stąd kumulacja. Po dotarciu do mnie testu potas wyszedł na poziomie 50 :shock: 

Tydzień temu zrobiłam 50% podmiankę demineralką, spadło do 25. Jeszcze wysoko, ale liczyłam, że rośliny coś wchłoną i będzie OK.

Niestety nadal używałam gotowych nawozów JBL i potas wzrósł do 35.

Nie ma rady, zdecydowałam, że przechodzę na sole. No i tu dochodzimy do sedna sprawy. Chemiczka ze mnie kiepska - to mało powiedziane, w ogóle tego nie ogarniam - a im więcej czytam, tym mniej rozumiem. 

Ogarnęłam na razie tyle, że sole są albo "cośtam-potasu" (np. azotan potasu, fosforan potasu), albo "siarczan-czegośtam" (np. siarczan magnezu) - przynajmniej te najczęściej stosowane, tak? Czy coś już na starcie mi się miesza? 

No i teraz tak: nawet jak zrobię jeszcze jedną dużą podmianę demineralką, potas spadnie, to i tak z solami wprowadzam potas, tak? Czy to nie są jakieś znaczące ilości, bo głównym "składnikiem" jest azot czy fosfor?

Z kolei stosowania nawozów "siarczan-czegośtam" wolałabym nie zaczynać, bo dopiero co ogarnęłam problem zbyt wysokiej ilości siarczanów w akwarium (czyt. kranówa), który wynosił ponad 7 (w następnym poście poprawka)

 

Pytanie brzmi: jak przejść na nawożenie solami, żeby nie narobić sobie jeszcze większych problemów?

Czy są jeszcze jakieś inne sole, nie "potasowe" czy "siarczanowe", które można zastosować?

 

Proszę o wyrozumiałość, nawożenie zawsze było moją słabą stroną. Coś tematu już ogarnęłam, ale to kropla w morzu.

Nie wiem czy potrzebujecie wszystkich standardowych info o zbiorniku, żeby pomóc, czy na tą chwilę to wystarczy?

Liczę na was, bo akwa wychodzi na prostą po licznych perturbacjach i nie chcę tego... wiadomo co 😛 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maziama napisał:

Pytanie brzmi: jak przejść na nawożenie solami, żeby nie narobić sobie jeszcze większych problemów?

Jeśli nie masz butli CO2 i mocnego oświetlenia to nie ma sensu przechodzić na nawożenie solami.

 

Niezależnie czy masz butlę CO2 czy nie, powinnaś zresetować wodę. Zrób przez kolejne 3-5 dni podmiany wody RO uzdatnionej mineralizatorem do "właściwego" poziomu KH.

 

Proponuję po resecie wody, jeśli masz CO2 zacząć nawozić, gotowym nawozem VIMI All in One i tu dalej podmiany tygodniowe wg zaleceń VIMI.

 

Jeśli nie masz  CO2 to lepiej dozować coś typu JBL Florapol, Sera Florena.

 

W kwestii nawozów to większość jest zrobiona z:

Azot - KNO3

Potas - KCl, K2SOP4, K2O

Fosfor - K2HPO4

 

Widać, że zarówno nawozy azotowe, jak i fosforowe zawierają potas. Lepiej użyć jakiegoś kalkulatora nawozów, który uwzględni zarówno KNO3 jak i K2HPO4, jeśli chodzi o dawki potasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czułam, że coś porąbałam... Siarczany w kranie są na poziomie ok 80 (wg wodociągów), a krzemiany ponad 7 (wg wodociągów i testu akwa)

To tak tytułem poprawki.

 

Butla CO2 jest, światło LED w przeliczeniu obecnie ok 0,6 W/L, docelowo 0,7-0,8 W/L (stopniowo zwiększam, możliwość mam do 1 W/L)

Czyli rozumiem, że mogę przechodzić na sole, tylko trzeba zresetować wodę.

Zastanawiałam się nad filtrem RO, ale...  Czy przy takiej "cudownej" kranówie (pewnie jakbym podała resztę parametrów byłoby jeszcze ciekawiej) będę wymieniać membranę i wkłady z prędkością światła? Nie wiem jak tam z wchłanialnością wszelkich "paskudów" to wygląda.

Nie mieszkam w Polsce, na ebay-u nie znalazłam nawozów VIMI, szkoda, bo proporcje K-N-P wyglądają mi na "nawet nawet" ;)

Do tej pory stosowałam JBL Pro Scape, każdy makro osobno N, P,  K żeby samemu ustalić poziomy.

W sumie jakby tą wodę rzeczywiście jednorazowo zresetować, to sole potasowe nie powinny stanowić problemu...? Tylko ile ja tej demi bym musiała kupić... Przy 240 litrach akwa - masakra... 

Późniejsze podmiany kranówą to ledwie niecałe 4 mg/l potasu, pozostaje przeliczyć ile potasu byłoby z solami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, maziama napisał:

Zastanawiałam się nad filtrem RO, ale...  Czy przy takiej "cudownej" kranówie (pewnie jakbym podała resztę parametrów byłoby jeszcze ciekawiej) będę wymieniać membranę i wkłady z prędkością światła? Nie wiem jak tam z wchłanialnością wszelkich "paskudów" to wygląda.

Kupiłem filtr RO za 104 zł + przesyłka. Dwa wkłady węglowe i jedna membrana. Węglowe wymienia się co 6 mcy a membranę chyba co rok.

Na razie stosuję RO do akwarium 200 litrów. Za tydzień lub dwa będzie 500 litrów i też będzie na wodzie RO. Do podmian oczywiście z mineralizatorem, a docelowe KH to 4.

 

Kupiłem to: https://sklep.osmoza.pl/filtr-akwarystyczny-osmoza-aquarius-mini-p-100-p-1917.html

 

14 godzin temu, maziama napisał:

Nie mieszkam w Polsce, na ebay-u nie znalazłam nawozów VIMI,

Są sklepy w Polsce, które wysyłają za granicę. 

 

Normy wody wodociągowej zdatnej do picia są kosmiczne jeśli stosować je w akwarystce. Na przykład dopuszczalne stężenie azotanów do 50 ppm.

Sam kiedyś byłem sceptycznie nastawiony do filtrów RO. Kupowałem wodę demineralizowaną w elektrowni i już wtedy zauważyłem kolosalną róznicę w zachowaniu ryb i wzroście roślin. Polecam filtr RO każdemu akwaryście.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem.

Chyba w końcu "popełnię" ten filtr RO, bo to naprawdę irytujące mieć ciągłe problemy ze zbiornikiem, bo w kranie leci żur zamiast wody :roll:

Wysłałam zapytanie do sklepu, do którego link mi podałeś, czy wyślą mi ten filtr za granicę, zobaczymy co odpiszą.

Jak dotrze, chciałabym spróbować z tymi solami - to jednak taniej wyjdzie niż gotowe nawozy, tym bardziej, że jeszcze zwiększam oświetlenie, a więc i zapotrzebowanie na składniki się zwiększy.

Do tego czasu jednak muszę coś począć z tym nieszczęsnym potasem. Na razie nie obserwuję popalenia stożków, więc chyba jeszcze rośliny nie odczuły nadmiaru potasu, albo nie mam go wbrew teorii jeszcze tak dużo.

Zastanawia mnie czy coś nie blokuje wchłaniania potasu przez rośliny - tych zależności między pierwiastkami jeszcze też nie do końca ogarniam. Jeśli dobrze rozumiem, to magnez i wapń mają wpływ na wchłanianie potasu, tak? Znaczy zbyt wysoka ilość potasu blokuje wchłanianie magnezu i wapnia. Czy odwrotnie też to działa? Za mała ilość magnezu i wapnia blokuje przyswajanie potasu? 

Z JBL mają tylko test Mg do wody słodkiej, z kolei test Mg/Ca przeznaczony jest do morszczaków (rozumiem, że badając tym słodką wodę nic mi z tego nie wyjdzie?) Nie mam dostępu do testów Zooleku. Jak więc zbadać poziom wapnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK jest decyzja o zakupie filtra RO, w związku z tym mam parę pytań (co prawda to już inny temat, ale bez sensu zakładać co chwilę nowe ;) )

Ten z Polski sobie podaruję, bo z przesyłką wyjdzie mnie tyle co zakup tu na miejscu. Chcę kupić RO4 czyli z wkładem z żywicy i teraz pytanie do chemików, bo nie wiem czy dobrze myślę. 

Do wyboru mam:

- wkład (Dupla Silikat Filter), który dedykowany jest do usuwania krzemianów, a na stronie producenta doczytałam, że działa na/zawiera jony Cl-

- lub wkład (Dupla Reinstwasserfilter), który zawiera żywicę i według producenta działa na/zawiera jony H+/OH-

Który w tych wkładów będzie działał na krzemiany? Według sprzedawcy to jeden i ten sam wkład, według producenta jednak jest różnica.

I bądź tu człowieku mądry... O co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO powinien usunąć większość krzemianów, bez dodatkowego modułu z żywicą.

 

https://water-house.pl/blog/urzadzenia/odwrocona-osmoza-ro-co-tak-na-prawde-usuwa-z-wody/

 

Korpus z żywicą, np Purolite MB400, umieszcza się za membraną, żeby usunąć zanieczyszczenia szczątkowe. Worek 25 l Purolite to koszt 40-50 zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy urządza mnie usunięcie "większości" krzemianów ;) Szczerze mówiąc w zbiorniku, który mam do podmian, z wkładem JBL SilikatEx Rapid przy krzemianach 0,2 mg/l (gdy wkład zaczynał się wyczerpywać) w ciągu trzech dni zrobiło się brązowo :shock:  Tak więc wolałabym uzyskać czyściutką wodę z RO, skoro już inwestuję w coś, co do tej pory omijałam szerokim łukiem :lol: 

Ale faktycznie plan jest taki, że na razie kupuję RO3, czyli wkład sediment, węgiel i membrana. Moduł z wkładem z żywicy bez problemu można dołączyć później (gdyby jednak RO3 nie usuwał wszystkiego). Chciałam jednak w razie czego wiedzieć, który z tych wkładów Dupla jest "właściwszy" na krzemiany. Na ebay bez problemu dostanę Purolite MB400 w podobnej cenie co w Polsce (w przeliczeniu), więc moduł z Dupla mogę wykorzystać wsypując do niego Purolite. Jednak ten moduł wcale nie jest taki tani, więc wolałabym najpierw wykorzystać jego zawartość, a potem zużytą zamienić na Purolite. Jeśli więc ktoś nie pomoże mi tego chemicznie ogarnąć, będę musiała (w razie potrzeby) brać na chybił trafił :( 

I pytanie na wszelki wypadek: jak/gdzie utylizować zużytą żywicę? Sprzedawca stwierdził zwyczajnie, że wysypać i nasypać nową, a ja nie dopytałam - no bo przecież nie tak po prostu do odpadów...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DavyJones napisał:

Worek 25 l Purolite to koszt 40-50 zł.

Oczywiście chodziło o 1 litr

 

Godzinę temu, maziama napisał:

Jeśli więc ktoś nie pomoże mi tego chemicznie ogarnąć, będę musiała (w razie potrzeby) brać na chybił trafił

Te wkłady się rozkręca, podobnie jak słoik. Wysypujesz starą żywicę i wsypujesz nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, DavyJones napisał:

Oczywiście chodziło o 1 litr

Hehehe :lol:  a ja już byłam gotowa zamawiać cały wór żywicy z Polski, jak się zorientowałam, że w Niemczech za 1 litr trzeba zapłacić z przesyłką 10 euro (też się machnęłam) Czyli i tak cenowo wychodzi podobnie ;) 

 

 

20 godzin temu, DavyJones napisał:

Te wkłady się rozkręca, podobnie jak słoik.

Taki "słoik" to ja nawet w domu mogę mieć, jak się okazuje, więc może mała oszczędność będzie. Niemniej jednak ta zużyta żywica to do utylizacji szkodliwych/niebezpiecznych substancji podpada chyba, więc muszę się zorientować gdzie to dokładnie wywozić.

 

Na marginesie wspomnę, że jakby ktoś znał jakiegoś zaufanego sprzedawcę soli (nie kuchennej 😜 ) z allegro, który jest ze Szczecina i można by było osobiście odebrać, to byłabym wdzięczna za namiary. Za miesiąc będę tam dosłownie jeden dzień i wolałabym osobiście odebrać niż bawić się w przesyłki do Niemiec.

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maziama napisał:

Niemniej jednak ta zużyta żywica to do utylizacji szkodliwych/niebezpiecznych substancji podpada chyba, więc muszę się zorientować gdzie to dokładnie wywozić.

Jaka jest szkodliwość takiej "zużytej" żywicy? Wyrzucasz to normalnie do odpadów zmieszanych.

 

2 godziny temu, maziama napisał:

, który jest ze Szczecina

Zamów z dostawą do znajomych w Szczecinie i tam odbierz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, DavyJones napisał:

Jaka jest szkodliwość takiej "zużytej" żywicy? Wyrzucasz to normalnie do odpadów zmieszanych.

Tego nie wiem, jaka jest szkodliwość, dlatego pytam. Logika mi podpowiada, że skoro pochłania sporo związków z wody, to "trochę dziadostwa" w sobie będzie posiadać, typu, nie wiem... metale ciężkie? Ewentualnie w zoologicznym dopytam, powinni wiedzieć, gdzie/do czego to w Niemczech wyrzucać. 

 

17 godzin temu, DavyJones napisał:

Zamów z dostawą do znajomych w Szczecinie i tam odbierz.

Niestety brak znajomych w Szczecinie i okolicach. Nocleg odbędzie się w hotelu, a zamawianie paczek na hotel to kiepski pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DavyJones napisał:

Zamów na Paczkomat.

Genialne w swej prostocie. Jakoś mi to do głowy nie przyszło, bo nigdy tak nie zamawiałam :lol:  Starość nie radość. Dzięki.

 

No to działam. W poniedziałek kupuje filtr RO. Reset wody. Na razie pociągnę na nawozach JBL, jak do tej pory. Za miesiąc startuję z solami, jak dobrze pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh... Ręce mi już opadają... :(

Wszystko ładnie pięknie: kupiłam filtr RO3, nie usuwał wszystkich krzemianów, więc dokupiłam żywicę, parametry zerowe, czyli miodzio, jednak Ph po zmierzeniu w baniaczkach wyniosło ok 5,5. Czystej RO więc nie mogę użyć do podmian. Zakupiłam mineralizator JBL Aquadur, ale po wsypaniu do baniaczka z RO testy pokazały Gh 10, Kh 6, Ph 7,4 a potas... K 24  :shock:   I co mi po tej wodzie, skoro potasu nią z akwarium nie "wypłuczę"?  😢

Mieszkając w Polsce pewnie zakupiłabym mineralizator V4 pomarańczowy, żeby podnieść jedynie Gh i Kh. Z tych które mam do dyspozycji tu w Niemczech (od ręki w sklepie) to na razie tylko wpadła mi w oczy sól dla krewetek Dennerle Sulawesi Shrimp King, ale tam chyba tylko chlorek wapnia jest, nie wiem czy to się w ogóle nadaje jako mineralizator do roślinniaka. 

Przebuszuję jeszcze neta w poszukiwaniu innego mineralizatora spośród tych firm, które mam dostępne w sklepie, ale trochę tego tu jest, więc zejdzie parę dni ;)

Wczoraj 12 h "ciągnęłam" 100 litrów RO, zmineralizowałam ją Aquadur-em żeby się wszystko ładnie rozpuściło do rana i dziś miała być pierwsza podmiana. Nie wyleję jej przecież do kibla, więc podmianę zrobię, ociupinkę potasu będzie mniej, ale z tym mineralizatorem to błędne koło.

Czemu wszędzie jest ten potas?! 😠

 

Davy Jones jak ty "jedziesz" na tym Aquadur, stosując jednocześnie sole potasowe? Jaki masz poziom potasu w zbiorniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maziama napisał:

Zakupiłam mineralizator JBL Aquadur, ale po wsypaniu do baniaczka z RO testy pokazały Gh 10, Kh 6, Ph 7,4 a potas... K 24 

Wsypałaś za dużo. 🙄 To po pierwsze. Po drugie Aquadur jest do Tangi. Powinnaś kupić Aquadur Plus.

 

4 godziny temu, maziama napisał:

Davy Jones jak ty "jedziesz" na tym Aquadur, stosując jednocześnie sole potasowe? Jaki masz poziom potasu w zbiorniku?

Nie mierzę. Patrzę na rośliny, jak się robią dziury na E. Ozelot to podaję potas.

 

EDIT:

Ja mam KH 3-4. 

 

Jak chcesz to wyślę Ci kalkulator w Open Office do obliczania dawek Aquadru Plus. Napisałem sobie, żeby było łatwiej stosować.

 

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie był:

Aquadur https://i.ebayimg.com/images/g/jP0AAOSw6fle36oz/s-l640.jpg 

lub

Aquadur Malawi/Tanganjika  https://i.ebayimg.com/images/g/vkwAAOSwbqpT7xir/s-l640.jpg 

...więc wnioskuję, że Aquadur Plus to po prostu ten pierwszy i taki właśnie zakupiłam.

Wsypałam tyle, żeby uzyskać Kh 7-8, czyli tyle, ile mam obecnie w zbiorniku - reszta parametrów wyszła "sama" ;)  Coś mi się obiło o uszy o niestabilności Ph przy tak niskich wartościach Kh jak u ciebie, ale to mi się tylko obiło, kwestia doczytania 😛 W każdym razie z ostrożności chciałam uzyskać wartość Kh w podmianach taką, jaka w zbiorniku. Rozumiem, że to pobożne życzenia, mieć wszystko tak, jak się chce :lol: 

 

2 godziny temu, DavyJones napisał:

Nie mierzę.

A jakbyś tak dla mojej ciekawości zmierzył? ;)  Bo możliwość jest taka, że za bardzo "panikuję" z tym potasem i wyższe wartości niż mówi teoria, nie są wcale takie złe.

 

Mam miesiąc na ogarnięcie tematu. Jeszcze mogę pozamawiać w Polsce "cuda nie widy", aż Paczkomat pęknie :lol:  Wpadł mi w oko mineralizator Growise Mineraliser, dobre opinie o nim krążą, może to będzie mój typ.

 

2 godziny temu, DavyJones napisał:

Jak chcesz to wyślę Ci kalkulator w Open Office do obliczania dawek Aquadru Plus. Napisałem sobie, żeby było łatwiej stosować.

Wyślij. Nie wiem czy możesz tu na priv wrzucić, czy meila potrzebujesz?

Chociaż obliczenie dawki a odmierzenie tego, to dwie różne sprawy, jak się nie ma precyzyjnej wagi. Jakoś mi się udało ogarnąć ile to jest 3g Aquadur-u (tyle mi było potrzebne na każdą 5-litrową bańkę z RO), skoro Kh wyszło mi prawie takie jak planowałam. Waga już też jest w koszyku na Allegro ;) 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja sytuacji.

Porzuciłam tymczasowo mineralizator Aquadur (może później do niego wrócę), bo w połączeniu z nawozami N i P JBL-a ciągle dawał mi kosmiczne wartości potasu. Najpierw wywaliłam mineralizator, a potem nawozy JBL :lol:

Wypróbowałam sól dla krewetek Dennerle Shrimp Salt Gh+ Kh+. Niestety Kh podnosi tylko minimalnie, dlatego "dołożyłam" dawkę "sody oczyszczonej" Dr. Oetker (w rzeczywistości jest to soda kalcynowana) i woda do podmian ma teraz u mnie Gh 10 i Kh 5, zero potasu, czyli tak jak chcę :D

Z pewnych technicznych powodów mogę podmieniać jednorazowo jedynie 50 litrów wody w akwarium, dlatego teraz stopniowo podmieniam codziennie, aż woda się zresetuje, a konkretnie potas wyzeruje. W ten sposób niestety również pozostałe pierwiastki się wyzerują (głównie azot, fosfor i żelazo), bo nie leję żadnych nawozów, ale za nieco ponad tydzień startuję z solami. Mam nadzieję, że rośliny nie odczują aż tak braków w nawożeniu i wytrzymają jeszcze tydzień ;) Zastanawiam się czy dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie na ten czas oświetlenia do 0,5 W/L i zaprzestanie/zmniejszenie dozowania CO2? Czy zostawić tak jak jest?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...