Skocz do zawartości

Akwarium 60l - padają rybki.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z akwarium. 

Mam zbionik 60x33x33 cm. Temperatura wody 22-23 stopnie.

Przed wpuszczeniem rybek zbiornik pracował 7 tygodni.

Dwa i pół tygodnia temu kupiłam rybki i roślinki. W sklepie polecono mi Danio Kolorowe - 10szt, i roślinki jak na zdjęciu. 

Niestety po pierwszym 1,5 tygodnia padła mi pierwsza rybka. Na dzień dzisiejszy padły już 4.

Rybki z dnia na dzień zaczęły się chować za filtrem, a po dniu za filtrem już leżały na dnie do góry brzuchem. Dodam że robią to po kolei a nie jednocześnie. 

Pozmieniałam kilka dni temu ok. 20% wody.

Podpowiedźcie proszę co robię źle? 

Jak pomóc tym rybką co jeszcze żyją? 

Jeszcze raz przypomnę że dopiero zaczynam przygodę z akwarium. Bardzo polubiłam swoje rybki i chciałabym mieć je jak najdłużej. 

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam. 

mms_20200511_231238.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd, jaki popełniłaś? Kupiłaś rośliny dopiero z rybami. Radzę wywalić z akwarium muszle, one zatruwają wodę. Poza tym witaminy dla ryb,  oraz przed podmianą wody trzymaj ją odstaną 24-36 godzin. Ewentualnie dodaj uzdatniacz wody (nie jestem fanką tego, ale może i coś pomaga) - ale do tej podmienianej, nie lej do akwarium. Poza tym wyrzuć to straszne ptaszysko, biedne ryby pewnie umierają ze strachu...a i też nie wiadomo,  z czego ono jest zrobione. Zasadą jest, żeby nie wkładać do akwarium nic, co jest  malowane - składu farby nie znasz, ani jej działania pod wpływem wody. 

 

Pamiętaj o tym, ze filtr ma chodzić 24/7 - ale ufam, że tego jesteś świadoma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Już wywalam dodatki.

Filtr chodzi 24/7.

Woda do podmiany odstała 12h, myślałam że to i tak długo, teraz będzie dłużej stała. 

Czyli roślinki też muszą przejść jakąś kwarantanne?

Widzę że te z tyłu zaczynają się robić brązowo-żółte, nie wiem czy je jakoś ratować czy wymienić?

Jak wymienić to może jakieś łatwe w "obsłudze" polecisz?

Czy po wywaleniu muszli ryby powinny przestać padać?

Bo te 2,5 tygodnia to roślinki chyba są już zaadoptowane do akwarium?

Jak kupię korzeń zamiast muszli, to potrzymać ten korzeń jakiś czas w wodzie zlanej z akwarium, czy wystarczy że go wygotuje?

Pozdrawiam!

Edytowane przez Bassiunia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego akwarium powinno stać razem z roślinami kilka tygodni, aby rośliny dostosowały się do warunków akwariowych, a akwarysta miał czas zobaczyć, czego im brakuje. 

Ja tam lubię ratować. Jeśli robią się brązowo-żółte, oznacza to, że czegoś im brakuje. Albo masz złe światło, albo brakuje nawozów. Może też być, że z powodu muszli woda stała się tak twarda, że nie mogą pobierać z wody składników odżywczych. Jak widzisz, możliwości jest wiele. Kup potas w płynie i dawkuj według instrukcji producenta. Ja stosuję z Aqua Artu, ale wystarczy chyba, jeśli kupisz pierwszy dostępny u Ciebie. Równie ważny będzie węgiel w płynie, tutaj produktu firmy Aqua Art NIE polecam.

 

Wiesz, jakie roślinki kupiłaś? Ciężko polecać rośliny "łatwe w obsłudze", skoro nie wiadomo, co u Ciebie rośnie. BTW - u mnie rośliny "łatwe" nie rosną, więc to też nie jest regułą 😛 

 

Co do korzenia - nie do mnie te pytania. Proponuję tutaj już lekturę wątków na forum. Ja dla ostrożności bym wygotowała. Nie musisz tego robić w wodzie akwariowej ;)

 

Nie mogę dać Tobie gwarancji, że ryby przestaną padać po wywaleniu muszli. Trochę czasu minie, zanim pozbędziesz się z wody tego wapnia z muszli, ale jak pisałam - kup dla rybek jakiś preparat witaminowy, to je powinno wzmocnić. Proponuję również lekturę różnych wątków dla początkujących. Mówiąc szczerze ja mam już dosyć długo akwarium, ale nadal nie wiem wielu rzeczy. 

 

Jak możesz, podaj też nazwę filtra. Sprzedawcy w sklepach akwarystycznych często polecają do akwariów filtry stanowczo za słabe. To również może powodować kłopoty z rybami i roślinami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr mam Aquael Fan-2.

A roślinki to tak:

Wywłocznik kłosowy (ten mi brazowieje)

Cryptocoryna nana

Amania sp. Bonsai.

 

Bardzo dziękuję za poprzednie podpowiedzi, wywaliłam dodatki i rybki żyją! 

 

Jaki czas kwarantanny polacasz po zakupie nowych ryb?

 

Jeszcze raz dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoim nigdy nie robiłam kwarantanny, jedynie przyzwyczajanie do wody akwariowej i króciutka kąpiel w lekkim roztworze nadmanganianu potasu...

 

Z kupowaniem rybek powstrzymaj się, dopóki nie rozrosną się Tobie roślinki. Co do wywłócznika - nie pomogę,  bo u mnie też zmarniał i nie wiem, dlaczego :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie myślałam o uzupełnieniu stadka Danio do 10szt.

Potem chciałbym jakieś przydenne, ale jeszcze nie wiem jakie.

Sprzedawczyni w akwarystycznym pokazywała mi miniaturowe raczki które podobno mogłyby żyć u mnie w akwarium. Bardzo mi się podobały i chciałabym mieć tak ze 2-3 takie. Choć teraz to boję się że mi ani dnia nie przeżyją...

Rozważam też krewetki.

Nastawiona byłam na te raczki to raczej nie czytałam o innych przydennych.

Widzę że większość ludzi poleca Kiryski. Bardzo ładne są, ale chyba mam na nie za duże kamyczki na dnie. 

Tak się tylko zastanawiam czy lepiej byłoby zwiększyć stado Danio czy wpuścić dodatkowo neonki.

Edytowane przez Bassiunia
Uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za pomoc :)

Jeszcze poczekam jakiś czas żeby woda się trochę poprawiła. 

Potem dokupię Danio (jak zdecyduję się tylko na Danio i raczki/krewetki, to ile sztuk mogłoby liczyć moje stadko rybek? 10-12 czy to będzie już spora przesada?) a ewentualne raczki zostawię sobie na późniejszy termin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kwarantannę, to sama izolacja nowych zwierząt - bez leczenia -  przed wpuszczeniem ich do zbiornika nie ma większego sensu. 

Danio i inne karpiowate nie zapadają często na choroby w tym pasożytnicze, chociaż jak każda ryba mogą być bezobjawowymi nosicielami, więc możesz je wpuścić do zbiornika po wyrównaniu temperatury i parametrów chemicznych wody w worku z rybami.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...