Skocz do zawartości

Oświetlenie Power Led 140L


Joker92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czym się różnią te 6500K od tych full spectrum?

 

Do jakiego to ma być akwarium? Jeśli roślinne to znalazłem dla ciebie taki cytat:

 

Cytat

Stosunki Kolorów
Istotne jest aby zidentyfikować proporcje długości fal które rośliny wymagają do idealnego rozwoju i wzrostu. Poniżej podany został optymalny stosunek diod świecących w oprawie lub module oświetleniowym dla uprawy roślin:

ultrafioletowy
UV 370 nm
5%
(stosowany razem z barwą 450nm)

niebieski królewski
„Royal Blue” 440 nm - 450 nm
10 - 15%

niebieski
470nm
10%

zielony
525 nm - 540 nm
5 - 10%

czerwony
620 nm - 640 nm
15 - 20%

ciemnoczerwony
Hyper red” 660 nm
40 - 50%

podczerwony (cherry red)
IR 730 nm
5%
(stosowany razem z barwą  660nm)

Pochodzi ze strony: https://neoled.com.pl/warunki_oswietlania_roslin_diodami_swiecacymi.html

 

W skrócie: rośliny potrzebują diod czerwonych i niebieskich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DavyJones napisał:

Czym się różnią te 6500K od tych full spectrum?

6500K to biały kolor a full specrum to "połączenie czerwonego i niebieskiego". 

Royal blue daje strumień 440-450 nm

Deep Red daje strumień 650-660 nm

Full spectrum daje strumień 380-840 nm

Akwarium roślinne z rybami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Joker92 napisał:

6500K to biały kolor a full specrum to "połączenie czerwonego i niebieskiego". 

Full spectrum to jest pełne widmo "od niebieskiego do czerwonego". W tym zawiera się również pasmo widzialne dla oka ludzkiego. To są wszystkie długości fal. Przyjmuje się, że światło Słońca to jest full spectrum. A "połączenie czerwonego i niebieskiego" to tylko widmo czerwone i niebieskie a nie full spectrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Joker92 napisał:

Musiałbym więcej dać tych diod full spectrum czy całkiem belkę przebudować ?

Tych niebieskich i czerwonych?

Z powyższego cytatu o diodach wychodzi, że +-75% diod powinno być czerwonych i niebieskich. Ale takiego akwarium nie da się oglądać.

 

To jest wykres absorpcji światła dla chlorofilu.

Lumeny-II_1.jpg

Więc oświetleniu LED dla roślin powinny być użyte diody świecące widmem przedziale 400-450 (niebieskie) i w przedziale  600-650. Mniej więcej. Na allegro są diody z tych zakresów. Oczywiście jak użyjesz tylko takich diod, to będzie to koszmar dla oka. Więc musisz też zastosować  diody z przedziału widma 500-600 (i tych powinno być więcej), które "widzi ludzkie oko", żeby to akwarium naturalnie dla nas wyglądało. 

 

Zostaw to tak jak jest i zobacz jak będą rośliny rosły. Może wszystko będzie OK.

 

 

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DavyJones napisał:

Zostaw to tak jak jest i zobacz jak będą rośliny rosły. Może wszystko będzie OK.

Może? Chciałbym żeby było dobrze. Diody czerwone i niebieskie mają inne napięcia niż pozostałe diody musiałbym dołożyć osobny sterownik do nich (jeśli to bardzo konieczne to dołożę). Nie wystarczy dodać kilka diod full spektrum więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na allegro paski "plant" i białe. One mają jednakowe napięcie. Szukałem kiedyś takich kiedy zastanawiałem się nad zrobieniem belki LED.

43 minuty temu, Joker92 napisał:

Nie wystarczy dodać kilka diod full spektrum więcej ?

Masz na myśli te niebieskie? Jeśli te, to tak. Dodanie na pewno zrobi bardziej roślinne oświetlenie.

 

Tu wykres widma świetlówki roślinnej:

pol_pl_T8-NARVA-OCEANIC-COLOUR-FLORA-800

 

Tu wykres lampy LED roślinnej:

Aquael-Leddy-Smart-2-Plant.jpg

Obie mają piki w widmie niebieskim i czerwonym. A tu LEDDY SUN:

spectrum_Sunny.jpg

Brak czerwonego piku. Świeci na biało.

 

Dwie belki też są rozwiązaniem. Jedna Plant a druga dzienna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, DavyJones napisał:

Masz na myśli te niebieskie? Jeśli te, to tak. Dodanie na pewno zrobi bardziej roślinne oświetlenie.

Nie niebieskie tylko full spectrum, czyli tak jak napisałem kilka postów wyżej

 

4 godziny temu, DavyJones napisał:

Full spectrum to jest pełne widmo "od niebieskiego do czerwonego". W tym zawiera się również pasmo widzialne dla oka ludzkiego. To są wszystkie długości fal. Przyjmuje się, że światło Słońca to jest full spectrum.

 

Wystarczy full spectrum czy koniecznie muszą być oddzielnie niebieskie (royal blue) i czerwone (deep red) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Od ostatniego wpisu minął prawie rok, chciał wtrącić i swoje pytanie do tematu. Mam akwarium 100l, wody 80l. W tej chwili świecę świetlówki, ale chciał bym przejść na ledy. Nie jest to akwarium roślinne, mam w nim kilka gupików i molinezji, nie wykluczam w przyszłości wpuścić parę krewetek. Akwarium jest na ziemi z marketu, w sumie też nie nawożę poza żelazem przy podmianach. Na youtube tylko w jednym filmie słyszałem że przy ledach bierze się pod uwagę lumeny nie waty, w pozostałych nie słyszałam nic o lumenach zawsze była mowa o watach. Dlatego w kontekście tego chciał bym się dowiedzieć jak dobrać - wyliczyć ilość diod?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, tem123 napisał:

Na youtube tylko w jednym filmie słyszałem że przy ledach bierze się pod uwagę lumeny nie waty, w pozostałych nie słyszałam nic o lumenach zawsze była mowa o watach. Dlatego w kontekście tego chciał bym się dowiedzieć jak dobrać - wyliczyć ilość diod?

Kolejny raz to samo. Lumen to jest to co widzi ludzkie oko. Roślina nie widzi tego co widzi ludzkie oko i odwrotnie.

Dlaczego plantacje roślin świecą ledami tylko niebieskimi i czerwonymi, gdzie moc (W) przekłada się na ułamek lumenów, niż gdyby te same W "świeciło" falami z zakresu widzialnymi dla oka ludzkiego? Bo białe światło to strata energii w przypadku uprawy roślin. To jest właśnie lumen, to co widzisz. Prościej się już chyba nie da. Oczywiście świecimy tymi diodami, które dają dużo lumenów żebyśmy mogli widzieć co się dzieje w akwarium.

 

  1. Kupiłem belkę LED na OLX o mocy 20W, nie wiem ile to ma lumenów, bo nie było tej informacji, tylko moc i "30 led białych i 10 niebieskich". Świeci bardzo jasno i powiem Ci, że od razu Wallichi i Proserpinaca pallustris zaczęły się wybarwiać na bordowo. Jak wynika z powyższego wykresu większość widma "roślinnego" to jest to niebieskie i te 10 led w tej belce jest decydujące, o czym chyba wiedział ten kto montował tę belkę.
  2. Inny zbiornik jest oświetlony tanimi ledami żółtymi, barwa 3000K (więcej czerwonego widma), Wallichi rośnie dobrze, Proserpinaca bardzo słabo, ale za to Rotala rotundifolia rośnie wspaniale.

 

Więc podsumowując 2/3 diody białe 1/6 czerwone i 1/6 niebieskie (albo jeszcze mniej niebieskich i czerwonych).

Przykładowo: Chcesz użyć 50 diod. Zakładając, że jedna dioda ma 0,5 W to ta ilość wystarczy na zbiornik o długości 60 cm, czyli popularne akwarium 60x30x40, 72 l.

  • białe: 50*2/3 = 34 diod (w zaokrągleniu)
  • czerwone: 8 diod
  • niebieskie: 8 diod

 

Jest taki jeden na YT, który udaje specjalistę od wszystkiego, od oświetlenia LED szczególnie. Wrzuć linka, z ciekawości zobaczę czy to ten sam. 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium to 100l profilowane 80x40x28cm wody wchodzi około 80l. Czy będzie dobrze jeżeli zrobię 15 diod po 1W. Białych-10szt., czerwonych 3 szt., niebieskich 2szt.?

DavyJones jak to jest? podałeś przykład lampy gdzie 50% to białe, 12% to niebieskie i 38% czerwone, a dwa posty niżej sugerujesz inny stosunek kolorów.

Edytowane przez tem123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tem123 napisał:

DavyJones jak to jest? podałeś przykład lampy gdzie 50% to białe, 12% to niebieskie i 38% czerwone, a dwa posty niżej sugerujesz inny stosunek kolorów.

Edytowane 59 minut temu przez tem123

Ano tak to jest, że możesz zrobić sobie belkę z dowolną ilością diod czerwonych i niebieskich. Im więcej  red i blue tym belka bardziej roślinna. Jak jest więcej białych to akwarium wygląda bardziej naturalnie. Moja propozycja to 2/3 (66%) diod białych. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiem tak. Elektryka w kwestii takiego oświetlenia nie sprawia mi problemu tak jak i montaż wszystkiego co trzeba. Nie mam natomiast pojęcia ile potrzeba światła w moim akwarium dla roślin średnio i mało wymagających. Napisz mi ile to 2/3 i 2/3 czego? Sztuk, watów czy lumenów? Przepraszam za to męczenie ale chcę żeby było dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DavyJones napisał:

Pytania do ciebie: jaką moc (W) ma jedna dioda, której użyjesz? 

O tym jeszcze nie w 100% nie zdecydowałem, nie kupiłem żadnych. Ale do tej pory brałem pod uwagę 1W. Jednak gdyby wyszło ich dużo zaczął bym zastanawiać się na 3W i zdaję sobie sprawę że tu inaczej wyglądała by sytuacja z chłodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tem123 napisał:

do tej pory brałem pod uwagę 1W

W takim razie na 45 diod (na przykład):

  • 31 białych
  • 7 niebieskich
  • 7 czerwonych 

 

diody 660 nm: https://allegro.pl/listing?string=dioda 660 nm&bmatch=cl-e2101-d3681-c3682-uni-1-1-0319

 

diody royal blue: https://allegro.pl/listing?string=dioda royal blue&bmatch=cl-e2101-d3681-c3682-ele-1-1-0319

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno "padło" mi oświetlenie w akwarium. Miałem moduły LED COB 1W i 3W (Takie).  Kolega dał mi na próbę oświetlenie Led Cob (Takie) 3x20W 6000K i 2x20W Full Spektrum.

rozmieszczenie jest następujące 6000K, FS, 6000K, FS, 6000K, ale zauważyłem że nic nie chce rosnąć, albo rośnie "ledwo co". Świece po 8H dziennie. Zostawić takie światło czy lepiej od razu zabrać się za budowanie belki z Power Ledami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Joker92 napisał:

zauważyłem że nic nie chce rosnąć, albo rośnie "ledwo co".

Jak długo to trwa? 

 

Przymierzam się do zrobienia pierwszej belki LED "plant" (ze świetlówkami było prościej), wybrałem takie diody:

  • DIODA Power LED 1W Epistar Full Spectrum 380-840nm ............ 18 szt
  • DIODA Power LED 1W Epistar ROYAL BLUE 450nm           ............   3 szt
  • DIODA Power LED 1W Epistar DEEP RED czerwony 660nm .........  7 szt

Razem 28 diod i 28 W, do akwarium o długości 50-60 cm. Na wykresie widma tych "full spectrum" widać, że mało jest fal czerwonych, dlatego dodam 7 szt deep red.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam akwarium 100l  po odjęciu podłoża i dekoracji wchodzi do niego jakieś 80-90l wody. Akwarium ma 80cm długości. Do pokrywy mogę zamontować dwie świetlówki 18W. Chciałbym wymienić pokrywę na belkę LED. Roślin mam nie wiele kilka sztuk mikrozorium i anubiasy, chciał bym jeszcze dosadzić kilka sadzonek moczarki i rogatka, interesują mnie rośliny łatwe w utrzymaniu, których nie muszę nawozić i wystarczy im substrat pod żwirowy albo jakiś mieszany ze żwirem.

Jakie parametry powinna mieć belka która nadawała by się do moich potrzeb. Ile watów musi mieć, lumenów ile diod czerwonych, niebieskich i białych. Czy białe muszą być o barwie 6500K czy jakiejś innej. Dobrze by było żeby światło nie powodowało wysypu glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...