Jump to content

Jaśko

Użytkownik
 • Content count

  313
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About Jaśko

 • Rank
  Tubylec

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W posocznicy ryby chyba mają rozdęty brzuch. Nie mam czym zmierzyć parametrów wody. W akwarium jest jeszcze filtr.
 2. Witam. Zacznę opis od tego że mam dwa akwaria w jednym są tylko samice gupików w drugim samce i dwie samice. W tym akwarium w którym są samce z samicami żadne ryby nie chorują. Choroba dotyczy tylko samic. Pierwszy objaw choroby to taki że samica opada na dno i przebywa tam nie ruchomo, nie ma żadnych innych zmian. Kiedy zauważy jakiś ruch w pokoju w którym jest akwarium zaczyna pływać jak pozostałe ryby. w czasie karmienia podpływa do powierzchni i je normalnie. Po kilku dniach od tych objawów widać że ryba chudnie, zapada się jej brzuch. Choroba trwa około 2 tygodni po tym czasie ryba znika. Dodaję zdjęcie ryby na dzień przed śmiercią.
 3. 😊Dwie różne odpowiedzi. To może wymieć gąbkę i wirnik? Ale jak może popsuć się gąbka?
 4. Wyczyściłem wszystko do czego był dostęp łącznie z wirnikiem, wymieniłem oring i nadal jest to samo. Drobinki zanieczyszczeń przepływają koło gąbki a następnie się oddalają. Nie liczne tylko osiadają na gąbce. Dodaję film w formacie *.mov z pracą filtra.
 5. To jest rysunek z tej instrukcji. i jest tam faktycznie taki oring ale wygląda ok. Wydaje mi się że nie powinien być drogi to kupię taki.
 6. Nigdy nie demontowałem pompy. Mógł byś na tej instrukcji wskazać ten oring?
 7. Do tego oringu dostanę się po zdjęciu tej pokrywki która jest od spodu filtru?
 8. Witam, mam filtr taki jak napisałem w tytule. Obecnie stosuję tylko filtrację mechaniczną (przez samą gąbkę). Nie bardzo wiem jak czy z filtrem jest coś nie tak. Mianowicie, z filtra wypływa woda dosyć silnym strumieniem, wydajność ustawiłem na maksimum, ale mam wrażenie że nie zasysa wody jak należy. W okół gąbki w odległości 1-2cm, unoszą się drobinki zanieczyszczeń ale nie są przyciągane do niej, po prostu pływają swobodnie. Wydaje mi się że to jest nie właściwe, bo filtr chyba powinien zbierać takie cząsteczki. Co może być przyczyną jeżeli jest to nie prawidłowe. Dodam tylko że filtr ma już swoje lata. Dostałem go od kolegi, ile u niego pracował nie jestem w stanie powiedzieć. U mnie jest już 7 lat i pracuje non stop z przerwą na akwarystykę około 6 miesięcy. Może już stary i trzeba go wymieć, czy może to być wina gąbki?
 9. Witam, mam akwarium 100l założone pod koniec sierpnia zeszłego roku na czystym torfie z supermarketu. Niczym nie nawożę . Parametrów wody nie znam bo nie mam testów. Moja obsada to około 25 gupików dosyć młodych od 3 do 5 miesięcy. Akwarium oświetlam przeważnie dwiema świetlówkami po 18W około 6h dziennie. Ogólnie na glony nie narzekam, chodzi mi tylko o roślinę ze zdjęcia, nie wiem jak ona się nazywa. Roślina praktycznie nie puszcza nowych liści a jeżeli już pojawi się jakiś nowy listek to nie osiąga on rozmiarów takich jak na zdjęciu. Po kilku tygodniach wzrost się zatrzymuje, liść żółknie a następnie brązowieje i gnije. W ten sam sposób od kilku tygodni żółkną a w efekcie końcowym gniją też starsze liście. Co może być tego przyczyną jak sobie z tym poradzić?
 10. Witam. założyłem akwarium jesienią zeszłego roku, akwarium jest na ziemi 50% ziemi to ziemia gliniasta wykopana na łące z głębokości około 40-50cm a drugie 50% to ziemia bardziej torfowa z łąki między lasem a rzeką, las jest iglasty przy rzece rośnie sporo olszyn, ziemia wygląda na piaszczysto torfową. Nie używam żadnych testów ani chemii. Akwarium ma 112l, wody wlałem 80l. na początku świeciłem 6h dziennie dwoma świetlówkami zimnymi 18W. Zaczęły mi się pojawiać glony (krasnorosty). Zmniejszyłem czas świecenie do 2h i moc o połowę, akwarium osłoniłem od światła dziennego, po tygodniu było wydać znaczną poprawę (nie pojawiały się glony w nowych miejscach). Ale wystarczy że akwarium nie jest osłaniane od światła dziennego i po jakimś czasie problem wraca. Zacząłem drążyć temat, trochę poczytałem. Po tej lekturze dochodzę do wniosku: 1. trzeba obniżyć PH wody (np. szyszkami olchy), żeby to zrobić trzeba też obniżyć twardość wody (do podmian używam kranówki która jest twarda jak mniemam bo umyciu rąk samą wodą skóra robi się sucha). 2. żeby obniżyć twardość trzeba zastosować do podmian wodę destylowaną, ewentualnie kranówkę przefiltrowaną filtrem RO. Zastanawiam się nad kupnem filtra RO. I teraz moje pytania bo nie wszystko rozumiem: 1. czy może to być filtr montowany przed kranem w instalacji hydraulicznej w domu czy to musi być jakiś filtr akwariowy? 2. podajcie mi jakieś parametry takiego filtra, mogą być linki. Bardzo proszę o podpowiedzi i z góry za nie dziękuję.
 11. Witam. Mam akwarium 100l ustabilizowane założone w zeszłym roku jesienią. W tej chwili potrzebuję jeszcze jednego akwarium mniejszego. Kupiłem do niego mniejszy filtr i umieściłem w stabilnym akwarium. Chcę też użyć wody ze stabilnego akwarium w nowym akwarium i część świeżej. Moje pytanie jest następujące ile czasu musi nowy filtr pracować w stabilnym żeby osiedliły się w nim bakterie?
 12. Jaśko

  Identyfikacja glonów

  Pod wpływem wody utlenionej "bąblują" z kożenia nawet woda utleniona je usuwa, ciężej jest z roślin.
 13. Jaśko

  Identyfikacja glonów

  Akwarium jest założone w październiku 2017r., na ziemi, oświetlenie mam 1x18W i LED 1x9W, światło świecę 7h dziennie. Od jakiegoś czasu mam glony jak na zdjęciach. Nie mam wyników żadnych testów. Czy na podstawie zdjęć ktoś mógł by mi napisać co to za glony?
 14. Jaśko

  Identyfikacja glonów-proszę o pomoc

  Czy może to być nekroza spowodowana brakiem azotu?
 15. Jaśko

  Identyfikacja glonów-proszę o pomoc

  Dziś zauważyłem dziurki w jednym z liście. Dodaję zdjęcie.
×