Skocz do zawartości

Słaba kondycja roślin - dziurki


Kristof90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moje rośliny są w bardzo słabej kondycji. Niektóre z nich są bardzo mocno podziurawione. Gdzie może leżeć przyczyna? To raczej nie ślimaki, ponieważ mam małe stadko helenek.

 

Zbiornik 112l


Światło: Świetlówka T8 18W Gro-Lux Sylvania Grolux roślinna + normalna z kolorem światła dziennego 18W RAZEM 36W.

Świecone po 11h.

 

Parametry wody:
PH 7,7 - 7,8
GH 13
KH 5 - 6
NO3 30
CO2 8 (może max 10)
NO2 0
NH3 0

 

1. Podłoże to JBL AquaBasis Plus 5L a na nim piasek kwarcowy.
2. Czy możliwe jest, że czas świecenia jest za długi?
3. Carbo może tutaj pomóc?

 

Proszę o pomoc, z góry dziękuje za wszelkie sugestie!

 

IMG202003_qashaaq.jpg  IMG202003_qashaqp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas świecenia nie jest za długi, można go jeszcze nawet wydłużyć o godzinę, dwie. 

Przy tych dwóch świetlówkach masz 0,3 W/l to nie jest dużo i może to być jedna z przyczyn takiego stanu roślin. Na jednym zdjęciu jest zdaje się E. amazonicus, jest to jedna z żabnienic która lubi światło. Podobnie ta Hygrophila, rośnie dobrze przy umiarkowanym natężeniu światła.

 

Żółknące liście roślin mogą świadczyć o braku żelaza i/lub potasu. Podanie nawozu takiego jak JBL Ferropol byłoby zalecane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć, od jakiegoś czasu borykam się z atakiem glonów. Mniej więcej od tygodnia zacząłem zabawę z CO2 (bimbrownia). Poniżej przedstawiam wszelkie informacje o zbiorniku. Być może znajdziecie przyczynę tych glonów. Dodam, że dawniej pojawiły mi się także krasnorosty, które już nieco ustąpiły. Podmiana wody 1x w tygodniu około 15-20l wodą z filtra RO. Wówczas spadek PH do około 7,5-7,6

 

Zbiornik:

Pojemność: 112l

Obsada: 10x neon czerwony, 10x razbora klinowa, 4x kirys albinos, 2x zbrojnik pospolity, około 15x krewetka red cherry

Podłoże: JBL AquaBasis Plus, przysypany piaskiem bazaltowym 0,5-1,2mm + kilka kulek gliniano torfowych + rzucone kilka szyszek olchy

Oświetlenie: LED Sunny 16W + Plant 16W Aquaela, świecone od 11:00 do 21:00 (razem 10h)

Filtracja: Fluval 206 + skimmer, wkłady to gąbki, ceramika, zeolit oraz mieszanka Seachem Matrix

Temperatura: 25 stopni

 

Testy PHmetrem oraz Zoolekiem:

PH -   7,8

GH -   11

KG -   7

NO3 -   20

NO2 -   0

NH3 -   0

PO4 -   1,0-1,5 (bardziej 1,5)

CO2 -   10-12

CA +   MG - 60 : 12 (5:1)

K -   15 - 20

Fe -   0,1

 

Poniżej zdjęcia glonów:

 

b540df6950083.jpg

6d1f8adad72d8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w pełni świadom, że akwarystyka to maraton a nie sprint. Jednak oczekuję, że bardziej doświadczeni koledzy zerkną na 'wyniki badań' i stwierdzą, czy z czymś przesadzam, lub też czegoś mam za mało.

 

Dodam, że mam również nieszczęsne krasnorosty w zbiorniku. Walczę poprzez 'ostrzykiwanie' carbo - trochę pomaga.

 

Dozuję także mikro, makro, potas, carbo oraz żelazo. Mniej więcej 2 kliknięcia z dozownika - nie wiem ile to dokładnie, nie przeliczam. Jednak czy przekroczenie np. mikro może wspomagać wzrost krasnalów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Kristof90 napisał:

Jednak czy przekroczenie np. mikro może wspomagać wzrost krasnalów?

 

Nie wiemy, zapewne odpowiedź znajdziesz po wpisaniu w wyszukiwarkę zapytania "co sprzyja powstawaniu krasnorostów".  Nie jestem pewna, ale mam wrażenie, że większość forumowiczów to ludzie bez wykształcenia biologiczno-chemicznego. Być może masz za dużo fosforu w wodzie. Chociaż wiem, że paru ludzi się ze mną nie zgodzi. Proponuję poeksperymentować. Ja wyznaję zasadę, że im lepszy stan roślin, tym mniej glonów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...