Jump to content
Kristof90

Słaba kondycja roślin - dziurki

Recommended Posts

Witam, moje rośliny są w bardzo słabej kondycji. Niektóre z nich są bardzo mocno podziurawione. Gdzie może leżeć przyczyna? To raczej nie ślimaki, ponieważ mam małe stadko helenek.

Zbiornik 112l

Światło: Świetlówka T8 18W Gro-Lux Sylvania Grolux roślinna + normalna z kolorem światła dziennego 18W RAZEM 36W.

Świecone po 11h.

Parametry wody:
PH 7,7 - 7,8
GH 13
KH 5 - 6
NO3 30
CO2 8 (może max 10)
NO2 0
NH3 0

1. Podłoże to JBL AquaBasis Plus 5L a na nim piasek kwarcowy.
2. Czy możliwe jest, że czas świecenia jest za długi?
3. Carbo może tutaj pomóc?

Proszę o pomoc, z góry dziękuje za wszelkie sugestie!

IMG202003_qashaaq.jpg  IMG202003_qashaqp.jpg

Czas świecenia nie jest za długi, można go jeszcze nawet wydłużyć o godzinę, dwie. 

Przy tych dwóch świetlówkach masz 0,3 W/l to nie jest dużo i może to być jedna z przyczyn takiego stanu roślin. Na jednym zdjęciu jest zdaje się E. amazonicus, jest to jedna z żabnienic która lubi światło. Podobnie ta Hygrophila, rośnie dobrze przy umiarkowanym natężeniu światła.

Żółknące liście roślin mogą świadczyć o braku żelaza i/lub potasu. Podanie nawozu takiego jak JBL Ferropol byłoby zalecane.

Cześć, od jakiegoś czasu borykam się z atakiem glonów. Mniej więcej od tygodnia zacząłem zabawę z CO2 (bimbrownia). Poniżej przedstawiam wszelkie informacje o zbiorniku. Być może znajdziecie przyczynę tych glonów. Dodam, że dawniej pojawiły mi się także krasnorosty, które już nieco ustąpiły. Podmiana wody 1x w tygodniu około 15-20l wodą z filtra RO. Wówczas spadek PH do około 7,5-7,6

Zbiornik:

Pojemność: 112l

Obsada: 10x neon czerwony, 10x razbora klinowa, 4x kirys albinos, 2x zbrojnik pospolity, około 15x krewetka red cherry

Podłoże: JBL AquaBasis Plus, przysypany piaskiem bazaltowym 0,5-1,2mm + kilka kulek gliniano torfowych + rzucone kilka szyszek olchy

Oświetlenie: LED Sunny 16W + Plant 16W Aquaela, świecone od 11:00 do 21:00 (razem 10h)

Filtracja: Fluval 206 + skimmer, wkłady to gąbki, ceramika, zeolit oraz mieszanka Seachem Matrix

Temperatura: 25 stopni

Testy PHmetrem oraz Zoolekiem:

PH -   7,8

GH -   11

KG -   7

NO3 -   20

NO2 -   0

NH3 -   0

PO4 -   1,0-1,5 (bardziej 1,5)

CO2 -   10-12

CA +   MG - 60 : 12 (5:1)

K -   15 - 20