Skocz do zawartości

Baniak 105 l.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dostałem akwarium i chciałbym je założyć wymiary dł. 75 cm, szer. 35 cm, wys. 40 cm. ( Konkretnie cały zestaw AQUAEL LEDDY SET 80 ).

SPECYFIKACJA:

  • Wymiary akwarium: 75x35x40 cm
  • Objętość akwarium: 105 l
  • Pokrywa: Tak
  • Oświetlenie: Led 16W
  • Filtr: ASAP 500
  • Wydajność filtra: 500 l/h
  • Moc filtra: 5W
  • Grzałka: Tak - automatyczna
  • Moc grzałki: 100W

Zbiornik stoi pusty. Czekam na szafkę, którą zamówiłem.

Marzy mi się biotop Ameryki Południowej. Żona uwielbia skalary, ja zaś interesuję się rodziną pielęgniczkowatych m.in. ramireza.

Wydaje mi się, że mój baniak jest zbyt niski, no i sam litraż chyba nie odpowiada hodowli skalarów. Co WY o tym sądzicie?

Prosiłbym o propozycje roślin.

Dno chciałbym obsypać ziemią uniwersalną i na to piasek kwarcowy 1-3 mm. Co o tym sądzicie?

Oczywiście czytałem "co nie co", jednak nie ukrywam, że porady uważam za słuszny pomysł. Proszę o propozycje/uwagi.

Wybaczcie jeśli chaotycznie za to się zabrałem.

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę powiedzieć tylko tyle że jak piasek zamiast żwirku to by się przydała siatka podtynkowa między piach a ziemię. 

I minimum 5cm piasku na to.

Bo będziesz mieć innaczej wiecznie ziemię w słupie wody a to preludium inwazji glonów.

Ale siatka ma też swoją cenę w postaci korzeni np. cryptokoryn wplecionych w owo zabezpieczenie. 

Co do ziemi ja używałem substral Osmocorp oraz composany do oczek wodnych. Obie z nawozami długouwalniajacymi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Szewo11 napisał:

Nie ukrywam, że z ziemią nigdy nie próbowałem. Jednak słyszałem dużo, że jest to bardzo dobre wyjście, aby roślinność była bujna i gęsta. Myślałem sypnąć ok. 4 cm ziemi i na to ok. 2-3 cm piasku. 

 Przy takiej proporcji nie opanujesz zbiornika.

Umnie jest zrobiona 1cm ramka z mieszanki drobnych żwirków.

Do środka trochę ponad 1cm ziemi można dołożyć stabilizator z proszku torfowego, węgla aktywnego w proszku, jak masz dostęp lignitu lub węgla brunatnego. Na to dajesz siatkę i sypiesz od 3do8 cm podłoża właściwego.

Piasek ma jeden minus jest lekki i ryby bez problemu się przebija do ziemi. 

 

Rośliny rosną dobrze i praktycznie nie ma potrzeby nawożenia takiego zbiornika przez bardzo długi okres.

 

Ja u siebie dolewam tylko carbo z tetry raz na tydzień dawkę zalecana na jedno nawożenie (czyli 1/7 tego co pisze).  Jak lałem więcej rośliny rosły w 70l jak szalone i brzydkie bo zlodygami i liściami szukającymi światła.

W 240l ciężko mi mówic o ładnych wzrostach bo ten zbiornik to zbiór nieszczęść wszelakich. (Post przygotowanie 240l w tym dziale).

Faktem jest że rogatek moczarka i bacopa oraz salzmanii oraz mech rośnie.

Valisneria walczy uszkodzeniami transportu i się zbiera.

A reszta stoi i czeka.

Oba trawniki czyli mały Heniek odmianie cuba oraz Eleocharis zostały pokiereszowane przez bocje siatkowane i zjedzone przez molinezje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium na Skalary jest za małe.

 

12 godzin temu, Szewo11 napisał:

Nie ukrywam, że z ziemią nigdy nie próbowałem. Jednak słyszałem dużo, że jest to bardzo dobre wyjście, aby roślinność była bujna i gęsta. Myślałem sypnąć ok. 4 cm ziemi i na to ok. 2-3 cm piasku. 

Wsyp raczej 1 cm ziemi i 3-4 cm piasku.

Miałem kiedyś akwarium na ziemi i popełniłem błąd sypiąc jej zbyt grubą warstwę. Lepiej dać mniej. Unikniesz wielu problemów.

 

13 godzin temu, Szewo11 napisał:
  • Objętość akwarium: 105 l
  • Pokrywa: Tak
  • Oświetlenie: Led 16W

Przy takim oświetleniu rośliny raczej niewymagające intensywnego światła. Żabienice, nużańce, Microsorium, Bolbitis, Anubias, mchy. Z takim zestawem roślin można zrobić całkiem ładną aranżację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to już coś 😁 biorę do serca podpowiedzi. Dziś kurier szafkę ma przywieźć. Co do skalarów to też jestem zdania, że za małe. Uderzę w kierunku małych pielęgniczek. Co do ziemi to zrobię tak jak piszecie. Ok. 1cm i na to 3-4 cm piasku. 

 

Co do filtra... Myślicie, że da radę? Nie potrzebny inny, z większą wydajnością? 

Edytowane przez Szewo11
Dopisanie myśli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szewo11 napisał:

Belka, czyli LED? Jest tam " Tlv 10 8x555" o to chodziło? 

Niestety nie 

Ale producent na stronie podaje 1650lumenow i temperatura światła 6500k.

Przy 100l wody będzie trzeba coś pokombinować. By średnio wymagające rośliny rosły źródła podają od 24 lumenów do 60 na litr.

Przy świeceniu 10h dziennie.

Tu mamy 16,5 na oko więc kupił bym galezatke cryptokoryne i wątrobowca. I zobaczył przez tydzień co się będzie dziać. Aquael zreguly przy świetlówkach dawał 0.4 wata na litr licząc na światło z zewnątrz. Może być tak wystarczy dostawić lampkę o mocy 2 lub 3waty za 20zl. I będzie super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Samael266 napisał:

Zobacz na tej belce czy masz opis w lumenach

 

Milion razy było pisane na wszystkich forach  i artykułach branżowych, że lumeny są dla oka ludzkiego a nie dla roślin.

 

To warto przeczytać:

https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 1/

https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 2/

 

Godzinę temu, Szewo11 napisał:

ha. W pokrywie jest stanowisko na dodatkową jarzeniówke. Może dokupić? Taką samą? 

Dobry pomysł.

 

Zastanów się jeszcze nad butlą CO2.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DavyJones napisał:

 

Milion razy było pisane na wszystkich forach  i artykułach branżowych, że lumeny są dla oka ludzkiego a nie dla roślin.

 

To warto przeczytać:

https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 1/

https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 2/

 

Dobry pomysł.

 

Zastanów się jeszcze nad butlą CO2.

W takim razie szukam już drugiej. Co do butli CO2. Jakąś konkretną możecie doradzić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DavyJones napisał:

 

Milion razy było pisane na wszystkich forach  i artykułach branżowych, że lumeny są dla oka ludzkiego a nie dla roślin.

Po części masz rację

Temperatura barwowa wyrażona w kelwinach określa przydatność dla roślin i zakres barwy światła.

Ilość lumenów określa przenikalności światła i poczęści moc.

Więc również długość fali świetlnej.

Kąt padania światła standardowy 120 stopni. 

Ledy rośline mają barwę światła 8000K ogólna to 6500k

 

Ja osobiście mam dwóch zbiornikach ledy w jednym świetlówki i dużych różnic nie widzę. 

 

Stąd moje podejście że lepiej posadzić na start coś malo wymagającego i ocenić po 2tygodniach. Czy jest potrzebne dokładnie światła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Samael266 napisał:

Ilość lumenów określa przenikalności światła i poczęści moc.

 

Świetlówka Sylvania Grolux 45W - 1230 lm

Świetlówka Sylvania Daylightstar 18W - 1300 lm

 

Zobacz jaka różnica w mocy a w lumenach prawie żadna. Dlaczego tak jest? Grolux emituje głównie światło o długości fali, które dla oka ludzkiego (czerwone i niebieskie ) jest odbierane jako niejasne, "ciemne" (mało lumenów). Takie światło jest korzystne dla roślin, wtedy fotosynteza jest najefektywniejsza.

 

Daylightstar emituje natomiast w większości światło odbierane przez ludzkie oko jako jasne - dużo lumenów).

 

W przypadku LED'ów jest podobnie.

 

Tak wygląda oświetlanie roślin na plantacji.

led-grow-light-1000w-2000w.thumb.jpg.22ea2aa7f8cfde1e55c50aaf23e0910a.jpg

Światło czerwone i niebieskie do wzrostu roślin.

 

18 godzin temu, Szewo11 napisał:

W pokrywie jest stanowisko na dodatkową jarzeniówke.

Jeśli jest taka możliwość i chcesz mieć bardziej wymagające rośliny niż anubiasy i zwartki, to zainstaluj jedną świetlówkę "roślinną" a drugą "dzienną".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...