Skocz do zawartości

Zakładanie 112L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

a więc mam kilka pytań odnośnie założenia nowego zbiornika, będzie to moje pierwsze akwarium takze wielu rzeczy nie wiem, niestety myślałem że będzie to raczej prosta rzecz do zrobienia i zakupiłem juz wydaje mi sie wiekszość potrzebnych rzeczy:
akwarium 80x35x40 / pokrywa z jedną świetlówką led / filtr (AQUAEL TURBO 1000) / podłoże bazaltowe (2-4mm) / grzałke z termostatem / odmulacz / siatke na ryby / bakterie na start 

Przejdzmy do pytan:

1. czy potrzebuje czegoś jeszcze ? oczywiście pomijając ryby i roślinki ale o tym pozniej 
2. czy jako podloze dla roslin moge zastosowac ziemie ogrodową ?
3. czy jedna lampa będzie wystarczająco wydajna ?

4. czy na takim podlozu wytrzymaja mi kiryski ?
5. no i teraz najwazniejsze.... rybki, kompletnie nie wiem jak wygląda sprawa z obsadą, podobają mi się  klasyczne neonki, brzanki sumatrzańskie, bardzo fajne sa pielegniczki ramireza (ale tutaj chyba trudno z warunkami) no i moze cos na dno moze krewetki ? cos co mogloby sie zajac porzadkiem :)
6. najbardziej interesuja mnie rosliny chciałbym zrobić coś fajnego i liczylem na jakąś pomoc z wyborem bo kompletnie sie na tym nie znam  :D coś prostego w utrzymaniu 
Sam pomysl na aranzacje jest prosty na srodku mini wąwóz z kamieni pomiedzy piasek, z kazdej ze stron zielen 

Pisząc post zrozumiałem jak bardzo niezdecydowany jestem ehh, moze ktoś ma jakiś fajny pomysl który mógłbym skopiowac albo przerobic :D
Z gory dzieki za pomoc.
ps. czytałem post Marcina P. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Samo mieszanie kontynentów nie jest jakimś wielkim przestępstwem, ważniejsze byłoby dobranie ryb względem parametrów wody jakich potrzebują. Jak u Ciebie z parametrami?

 

Co do mlecznej wody, to spróbuj to odfiltrować wkładając watę do filtra. Przy dłuższym zakwicie zacząłbym robić podmiany wody.

 

Oświetlenie zależne od roślin jakie wybierzesz, są takie którym zapewne wystarczy ta lampa co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o parametry to jestem na etapie wyboru czy paskowe czy kropelkowe, niestety zapomniałem o tym całkowicie 
Co do obsady to wymyśliłem sobie tak:
-tęczanka wernera  6 sztuk

-zbrojnik niebieski/zebra/złoty  2 sztuki

-fantom czerwony 6 sztuk

-otoski  jeszcze nie wiem ile

-proporczykowiec z kap lopez 4-6 sztuk

-pielegniczka ramireza, parka lub 1 samiec + 2 samice

-do tego jakies stado neonek około 15-20 sztuk 

korzystałem z tego kalkulatora http://akwarium-kalkulator.pl/ i wyszło że wszystkie rybki powinny być raczej zadowolone ze swojego towarzystwa 

co do roślinek to padło na pakiet startowy z allegro 

90481734_2850282081734050_1326483435140677632_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez kilka dni woda zmieniła trochę kolor 😅 

podmiana całej wody poskutkowała, aktualnie jest krystalicznie czysta 

powodem żółtej wody był prawdopodobnie niewygotowany korzeń albo ziemia ogrodowa, oglądając trochę filmów na ytb na ten temat badziej skłaniałbym się ku temu pierwszemu :)
przyszedł czas na zakup testów wody, ktoś coś poleci ? co za tym idzie jak sie domyślam są jakieś preparaty do jej "naprawy" czego będę potrzebował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie, jak to jest z napowietrzaniem wody podczas rozruchu akwarium ? napowietrzać cały czas czy tylko raczej rzadko ? czy wystarczy mi taki "dynks" w filtrze ktory ja napowietrza czy warto dokupic cos jeszcze? jak napowietrzanie ma sie do wzrostu roslin, hamuje czy nie robi im to roznicy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualnie tak właśnie robię, pytanie tylko czy wode mam doprowadzić do wrzenia czy wystarczy lekkie jej podgrzanie ?
zobaczę jak bardzo bedzie zmieniac to parametry jesli raczej slabo ( niestety jestem wstanie robic podmianki tylko po 10l) to zacznę bawić sie z kationitem, dziekuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Te pędzelki to Szantrasje, zawleczone do Europy z Azji. Pojawiają się na obumierających częściach roślin, kamieniach, korzeniach, elementach filtra. Niektórzy uważają je za ozdobę.

Prawdopodobnie przyczyną ich występowania może być stara woda, wypalenie świetlówek. Ale o tylko przypuszczenia.

Usuwaj mechanicznie.

Edytowane przez DavyJones
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szantrasje prwadopodobnie przybyly na jakiejs nowej roslince, woda wymieniana co tydzien okolo 20%, pytanie czy te obumierajace liscie to moze byc za malo makro ? oświetlenie ledowe dołączane do pokrywy (1szt)

 

tak to wyglada teraz, roslinki od jakiegos czasu wygladaja na lekko zmeczone

96258637_238108037464074_3205168693814231040_n.jpg

96102822_2659304617625106_7337296303400943616_n.jpg

96351709_260037822069882_5621224343414505472_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napowietrzanie jest zbędne, wybija CO2 z wody. Jeśli nie było stosowane leczenie to nie ma sensu używać napowietrzania. 

 

Jeśli obumierają stare liście lub widać na nich jakieś niedobory, to zazwyczaj brakuje azotu,  fosforu, potasu, rzadziej magnezu.

Jeśli nowe liście są zdeformowane, "porażone", to zazwyczaj brakuje żelaza.

W obu przypadkach mogą to też być niedobory mikro, co zdarza się sporadycznie.

 

Większość problemów z roślinami spowodowane jest brakiem CO2 i/lub słabą cyrkulacją wody w zbiorniku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...