Jump to content

Uporządkowanie wszystkiego przed startem


 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich, nie wiem czy w dobrym dziale pisze, ale mam nadzieję że tak. Jeśli złym proszę kogoś z uprawnieniami o przeniesienie gdzie uzyskam należyte odpowiedzi. 

Tak więc zacznę od początku, od dłuższego czasu posiadam małe akwarium 60x20x20(+/-) w którym zostały umieszczone 3 samice gupika oraz samiec. Na początku było to fascynujące oglądanie ich, ale teraz chce czegoś więcej. Zamówiłem właśnie akwarium 112l (oczywiście bez obiecanych 2627 gratisów, a tylko z mata + jakieś tam próbki). 

 

Mam w planach umieścić w nim na początek brzanki sumatrzańskie (8?)oraz piskorki(4?), do których kiedyś dołączą jacyś goście, ale o tym za moment. 

 

Pod koniec roku będę zmieniał mieszkanie, a tam zapewne pojawi się 300l, może 240l, minimum 200l. Zobaczę ile uda się wyciągnąć przestrzeni. 

 

1) Chciałbym się dowiedzieć cóż mógłbym w późniejszym czasie (lub może od razu by się poznały 'od malego'?) wpuścić do w/w zestawu? Gdzieś wyczytałem że ciekawym uzupełnieniem będzie labeo, może krewetki filtrujące? Oraz cóż z górną warstwa? 

1.1) Jak wygląda sprawa kupna ryb, czy kupować po 2 lub więcej w jednym miejscu, czy może wszędzie po jednej? Czy rybki znoszą dobrze wysyłki? Chciałbym jak najmniejsze okazy uzyskać na start, by wytrzymały do końca roku :)

 

2) Kolejnym dylematem jest filtr - kaskadowy czy kupić zewnętrzny, na co zwracać uwagę kupując? 

Zewnętrzny mógłbym później zabrać ze sobą, lecz zapewne w 112 też coś zagości więc byłby już kaskadowy. 2.1) Grzałki warto jakiejś lepszej firmy, czy te po 20zl w zupełności starczają?

2.2) Mam jakas pompkę do napowietrzania wody, kupić kamień czy kurtynę? Podobno przy kaskadowym filtrze zbędny bajer, ale chyba przyznacie mi rację że wygląda to epicko, a gdyby jakieś lekkie podświetlenie... Ah. W każdym bądź razie chce umieścić centralnie pod prawą ścianka napowietrzanie.

 

3) Kolejnym punktem jest podłoże, wyczytałem że najlepsze jest 3-10mm, klasyczny żwirek rzeczny ale jak sprawa ma się do piskorkow, dla których zalecany jest drobne ziarno(czyli jakie, bo znaleźć nie mogę?)

3.1) Dodatkowo będą jakieś roślinki rosły, więc muszą się jakoś zakorzenić w miarę. 

Mam w planach zrobić 3 warstwy podłoża, jeśli nie ma to sensu proszę o naprowadzenie mnie na dobrą drogę: 1 warstwa od dna(2-3cm) - żwir 5-10 by roślinki się ukorzeniły, 2 warstwa żwir na kolejne 2cm(1-5 lub 3-5?) by piskorze miały w czym się grzebać. Oraz od tylniej ścianki troszkę większe kamyki typu 15-25 w których będą schowane jakieś doniczki czy 'kokosy'. Chciałbym ukształtować lekkie wzniesienie od tyłu z kryjówkami w 'ziemi' na których rosną roślinki. 

 

4) Jak jesteśmy już przy roślinkach i podłożu wyczytałem coś o jakichś butlach z co2, których aktualnie chciałbym uniknąć że względu na koszta, jakie roślinki będą odpowiednie dla mojego akwarium? Chcialbym niską trawke na początku, na drugim planie jakieś liście a na 3 ładne łodygi pod samą pokrywę.

4.1) Czy mogę ot tak kupić te które mi się podobają, czy muszę szukać jakichś konkretnych informacji?

4.2) Czy zasadzić całe dno w roślinach, czy jakis procent? (Jaki? 50, 75?)

 

5) Z czego najlepiej zrobić kryjówki? Czy schowane doniczki między kamieniami/roślinkami wystarcza? Czy potrzeba rybką coś więcej? 

 

6) Jak wygląda sprawa korzystania z dodatków do wody w prawidłowo zagospodarowanym akwarium? Czy trzeba dodawać jakieś cudowne krople, czy wszystko że sobą współgra? Rozumiem, że wystarczy tylko uzdatniacz do wody, czy nawet bez niego się obchodzi? 

 

7) Czy można 'odstawiac' wodę w wiadrach które nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością? Na allegro do kupienia w cenie za 5zl, a pojemność 30l (lecz po paście BHP).

7.1) Chciałbym wpompowywać podmianki pompą prosto z w/w wiadra, lecz do tego potrzebne będzie zamocowanie wężyka na sztywno wewnątrz akwarium. Czy umieścić go gdzieś w wielkich kamieniach by nie wzburzal dna, czy gdzieś w połowie ścianki np? Ściąganie tradycyjnie grawitacyjnie z wężyka na ściance?

 

😎 Tak na koniec bo już po 3 rano, od 18 czytam uh... Czy gdy wszystko ładnie dojrzeje, zarośnie i wpuszczę brzanki, piskorki, oraz coś może(?) czy będę mógł wpuścić również gupiki, czy coś je wciągnie? 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, dobranoc. 

I przepraszam jeśli gdzieś już było, mam nadzieję że i tak uzyskam odpowiedzi :)

 

Link to comment
Share on other sites

Może ja w czymś pomogę? :) 

Zaczniemy od:

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

posiadam małe akwarium 60x20x20(

To są faktyczne wymiary? Podaj proszę dokładniej w kolejności długość, szerokość i wysokość. Jaka jest grubość szkła? Trzymasz w nim 4 Gupiki tylko? 

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

ale teraz chce czegoś więcej.

Chcesz więcej w obecnym zbiorniku, czy w nowym zamówionym 112L? Także proszę Cię o podanie wymiarów jw.

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

piskorki(4?)

Które konkretnie? Podaj pełną nazwę polską lub łacińską.

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

brzanki sumatrzańskie (8?)

Brzanki te są dość zadziorne. 8 to już ekstremalne minimum. Skąd w ogóle wybór? Brzanki te najlepiej funkcjonują w jednogatunkowym zbiorniku... 

 

na teraz tyle. reszta w trakcie :) 

Link to comment
Share on other sites

Witaj @katija, dziękuję za odpowiedź :)

 

Aktualne akwarium ma jak pisałem 60x20x20 (szerxglebxwys) to stare niemieckie akwarium z ścianka 1cm pleksy(?) I mieszkają w nim 4 gupiki. 

 

Chciałbym coś więcej, dlatego zakupiłem 112l (80x35x40) a kolejne będzie 120x40x50 (taka szafkę kupuje). 

 

Piskorka również sumatrzańskiego (podobno najlepiej znoszą się wzajemnie) lecz wszelkie sugestie wchodzą w grę, chce przecież wszystko dograć do ideału :)

 

Dlaczego brzanka? Nie potrafię określić, oglądałem gatunki rybek i tylko one przykuwają moją uwagę, z słodkowodnych oczywiście. 

 

Co do roslinek, przeglądałem allegro i spodobały mi się

na pierwszym planie trawka lilaeopsic brasiliensis 

na drugim planie nesaea pedicellata

na trzecim planie rotala walichi 

Czy taka roślinność może być?

 

oraz wpadły mi w oko cabomba zielona oraz moczarka kanadyjską (podobno pochłania jakieś związki z akwarium) to gdzieś bym ją wtopił również.

 

Aktualnie zakupiłem:

akwarium 112l z pokrywą, grzałkę 100w

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

58 minut temu, Gruby. napisał:

60x20x20 (szerxglebxwys) to stare niemieckie akwarium z ścianka 1cm pleksy(?) I mieszkają w nim 4 gupiki.

To zbiorniczek ma niepełne 20L... Odejmijmy za podłoże i ewentualne ozdoby powiedzmy 1L co daje nam jakieś 18L z hakiem... Hmmm... szczerze? To za mało jak nawet dla 4 gupików :( Ale jak żyją tak już od dawna i wszystko jest ok, a Ty sam prawidłowo dbasz o akwarium to myślę, że może tak dalej hulać :) Przyjęło się, że na 1 rybę 5-9 cm powinno przypadać 4-5L wody.

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

Chciałbym coś więcej, dlatego zakupiłem 112l (80x35x40) a kolejne będzie 120x40x50 (taka szafkę kupuje).

Rozumiem, że oba będą już ze szkła? ;) Ta 112ka w rzeczywistości będzie mieć pojemność ok. 107L a kolejne ok. 231L - obliczam akwaria o gr. szyb 4 mm i prostych! 

 

Za te piskorki to Cię uwielbiam! Kocham je i mam ich w tej chwili 8 sztuk :D Wreszcie ktoś, kto zauważył ten fascynujący gatunek.

Co do brzanek to przyznaję, nie rozumiem Twojego zainteresowania nimi :P Mnie kompletnie nie kręcą ;) 

 

A teraz pozwól, że powrócę do pierwszego Twojego posta i wypowiem się :) Lubię omawiać coś w kolejności w jakiej zadane są pytania i sugestie, aby potem czegoś nie pominąć lub nie dublować.

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

wpuścić do w/w zestawu?

Pamiętaj co wcześniej napisałam o brzankach. Ja proponowałabym jeśli już tetry lub tęczanki.

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

Oraz cóż z górną warstwa? 

W praktyce żadna ryba nie przebywa tylko i wyłącznie w przypisanej strefie. Jeżeli ma doskonałe warunki wodne, odpowiednio stworzoną aranżację i czuje się w pełni bezpieczna to przebywa dosłownie wszędzie. A ze względu na obiór brzanek będzie ciężko coś dobrać typowo "podtaflowego" :( 

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

1.1) Jak wygląda sprawa kupna ryb,

Osobiście preferuję zakup ryb od zaufanych i sprawdzonych hodowców. Z rybami w sklepach jest różnie, zwłaszcza jeśli chodzi o źródła poboru... Mogą pochodzić z ferm komercyjnych, gdzie są podpędzane hormonami, lekami, dochodzi do krzyżówek kazirodczych, nie przykłada się do wagi do doboru odpowiednich sztuk i ogólnie są trzymane w fatalnych warunkach. W sklepach typowo akwarystycznych - niby lepszych niż zwykłe zoologii, które prowadzą głównie psiarze i kociarze - zauważyłeś chyba, że ryby też są trzymane przypadkowo i to jeszcze w mega ilościach w małych zbiornikach? 

Najlepiej kupować jak najmłodsze osobniki, co ułatwi aklimatyzację i uodporni ryby na ewentualne odstępstwa od optymalnych warunków. Hodowcy z prawdziwego zdarzenia, którzy nie są nastawieni na hurt, a właśnie dbają o dobór ryb i wyeksponowanie jak najlepszych cech gatunku trzymają swoje osobniki w jak najbardziej optymalnych warunkach. Ryby ze sklepu lecą na tak zadziwiających niekiedy parametrach, że wydaje się bezsensowne męczenie się z tworzeniem optimum we własnym pod gatunek...

Staraj się kupować ryby osobiście. Masz wtedy możliwość wyboru osobników, jak również widzisz w jakich trzymaną są warunkach, czy pływają z nimi jakieś chore lub podejrzane osobniki.

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

2) Kolejnym dylematem jest filtr - kaskadowy czy kupić zewnętrzny, na co zwracać uwagę kupując? 

Są kaskadowe dostosowane do litraży od 100 w górę, a ich plusem jest to, że nie zajmują wiele miejsca w zbiorniku, a Ty masz większe pole do popisu przy aranżacji.

Zewnętrzne mają ten plus, że masz możliwość włożyć do nich kilka różnych mediów wspomagających filtrację. 

Oba wyjścia są dobre, ale w faktycznym litrażu powyżej 150L powinno się użyć filtra dodatkowego.

Najważniejsza według mnie jest ilość filtrowanej wody w ciągu godziny (L/H) - to w przypadku samego akwa, a dla nas zapewne liczy się niski pobór mocy, żywotność, bezawaryjność, cicha praca, koszt zakupu.

W przypadku osprzętu akwarystycznego można zakupić używany w niższych cenach niż nówki ze sklepów. Używany nie znaczy zły. Ważne by był w pełni sprawny, nie miał długiego czasu użytkowania no i by był zadbany. Ja na takim wyposażyłam dwa zbiorniki, z czego zaoszczędziłam jakieś 5 stówek :D 

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

2.1) Grzałki

Nie muszą być firmówki, najważniejsze by posiadały termoregulację i odpowiednią moc do litrażu. Warto też poczytać opinie innych o danej marce na temat wykonania, funkcjonalności, czy szybko ulegają awariom etc.

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

jakas pompkę do napowietrzania wody,

Jak dla mnie zbędna. Najlepiej napowietrza wodę jej ruch. Dodatkowe napowietrzanie sprzyja rozwojowi glonów - zwłaszcza krasnorosty lubią kontakt z bąbelkami powietrza. Dodatkowe napowietrzanie może być przydatne w bardzo dużych zbiornika. Takimi bąbelkami powietrza walczymy w przypadku pojawienia się kożucha na tafli wody. Tzw. brzęczyk jest wymogiem w wodospadach piaskowych.

Podświetlenie daje fajny efekt, ale kompletnie psuję naturalizm samego zbiornika :P i wygląda sztucznie jak diabli

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

3) Kolejnym punktem jest podłoże,

Może nie po kolei, ale:

Podłoże nawarstwiasz od przodu do tyłu na całej długości akwa (wyjątkiem jeśli aranżujesz Wyspę, Lagunę czy Wybrzeże).

Dla mnie grube podłoże całkowicie jest nieestetyczne. Tylko jeśli tworzysz fragment Potoku w zbiorniku to ma efekt (wiesz, tak jakbyś zrobił zdjęcie pstrąga pod wodą :P i taką aranżację w swoim baniaku).

Spodnią warstwę powinno stanowić podłoże dedykowane roślinom, tzw. substrat roślinny o niewielkiej granulacji. Jeżeli nie planujesz użycia wydzielonej strefy z samym piachem, to substrat taki rozkładasz pod kątem od przodu do tyłu zbiornika, ale między szybą a substratem zostawiasz wolną przestrzeń, którą zasypujesz podłożem właściwym.Czyli zaczynasz od warstwy substratu ok 2 cm a kończysz na minimum 4,5 cm - zależnie jak wielki spadek chcesz uzyskać.

Podłoże właściwe musi być jak najdrobniejsze, z uwagi na piskorki. Ja u siebie użyłam czarnego okrągłego podłoża o granulacji 0.01-0.05. Zasypałam substrat warstwą ok. 3 cm. Nazwy już nie pamiętam, ale jak mi się uda to wstawię fotkę.

Gdzieś Ty wyczytał, że żwir granulacji od 3 mm do 1 cm jest najlepszy??!! I w czym niby??!! Przecież to kamulce! Do Potoku pasują :P To się nawet dla roślin grubokorzeniowych nie nadaje.

3 warstwy nie są Ci potrzebne, to tylko zmniejszanie litrażu właściwego.

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

coś o jakichś butlach z co2,

Nawożenie CO2 jest wymagane przy uprawie niektórych roślin. Dlatego musisz poczytać o wybranych przez siebie gatunkach. Jeśli nie zamierzasz stosować takiego nawożenia to unikaj roślin wymagających tego. Zainstalowanie CO2 i nieumiejętne korzystanie wiąże się z ryzykiem poduszenia ryb - uważam, że to już zabawa tylko dla fachowców :) 

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

4.2) Czy zasadzić całe dno

Poczytaj o zasadzie 3-stopniowego planu sadzenia roślin, jeśli to zrobiłeś - przeczytaj jeszcze raz :P 

Ryby muszą mieć wolną przestrzeń do pływania, więc pełne obsadzenie odpada. To się stosuje w akwariach holenderskich.

 

Reszta trochę później, bo muszę chatę posprzątać ;) Miłej lektury

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To lecimy :D 

Poczytałam więcej i w różnych źródłach o tych brzankach co je sobie upatrzyłeś... Za każdym razem występują spore nieścisłości i odmienne twierdzenia :( Irytujące

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

5) Z czego najlepiej zrobić kryjówki?

Brzanki będą się chować pośród roślinności i to dosłownie. Nie wymagają grot ani kokosów. Musisz zapewnić im wysokie zwarte grupy roślin, raczej szerokolistnych. Gdzieś na zagranicznej stronce trafiłam, że brzanki te potrafią niszczyć rośliny drobnolistne... Ile w tym prawdy? Nie ma jak stwierdzić :( Ale coraz bardziej nie widzę wybranego przez Ciebie zestawienia...

Co do piskorków moich ukochanych :D Moje jakoś się nie zakopują stricte w podłożu, ale wykopują kryjówki pod kamieniami - tu musisz bardzo uważać! Kamienie powinny być ze sobą posklejane, by się nie zawalić na buszującą wśród nich rybę. I powinny stać na dnie zbiornika, na szybie. Bo na podłożu będą się zapadać z kolejnymi podkopami. Upodobały sobie też gęstą kępę Subbwassertang na kamieniu, który też leży stricte na szybie. Oraz wsadziłam im powiązane ze sobą i obsadzone mchem rurki bambusowe różnej długości. Mam chyba gdzieś fajną fotkę jak w trzy siedzą w jednej i tylko łebki widać :D 

Może nie jako kryjówka, ale pamiętaj o umieszczeniu jakichś korzeni. A przy ciekawym zestawieniu może uda Ci się wyhodować kurtynę z odpowiedniego mchu i będzie wtedy jako dodatkowa kryjówka? Taką planuję w jednym ze swoich baniaków.

Doniczki też mogą być, ale żeby stworzyć jak najbardziej naturalny "krajobraz" powinny być czymś porośnięte - mchy, epifity inne.

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

6) Jak wygląda sprawa korzystania z dodatków do wody w prawidłowo zagospodarowanym akwarium?

To czy będziesz potrzebował jakichś dodatków będzie zależało od stanu zbiornika i uzupełniania ewentualnych braków.

Na start zaopatrz się w uzdatniacz wody - taki z akwarystycznego tylko - oraz bakterie startowe, wszystko w sporej ilości. Jedno i drugie będzie potrzebne przy starcie i oba mogą być przydatne podczas podmian.

 

Opisz mi proszę swój plan działania od momentu postawienia akwarium na szafce po pierwszą podmianę wody - uwzględniają wszystkie czynności, czas, materiały, narzędzia, okresy. Chciałabym wiedzieć, czy wszystko masz opanowane (teoretycznie chociaż), aby wychwycić ewentualne błędy, a nie będę rozpisywać się o zasadach zakładania akwarium na próżno :) Bardzo wiele osób twierdzi, że wie już wszystko co i jak, a potem wychodzą braki i/lub niewiedza. Mając możliwość od samego początku działać prawidłowo w oparciu o doświadczenie innych, unikniesz wielu zbędnych problemów :) 

 

Kontynuując. Z czasem może się okazać, że ze względu na dobraną florę będziesz potrzebował używać jakichś nawozów. Przy ewentualnych problemach zdrowotnych fauny i flory - leków. Ale za w czasu i na wyrost nie ma sensu więcej kupować, jak podstawa podana wyżej. (Opieram się na założeniu, że opanowałeś prawidłowo wiedzę o zakładaniu akwarium)

 

W dniu 20.02.2020 o 03:02, Gruby. napisał:

7) Czy można 'odstawiac' wodę w wiadrach które nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością?

Powiem tak: jeśli nie są to wiadra specjalnego przeznaczenia (co za tym idzie nie mają w składzie materiału budowy czegoś niebezpiecznego i uwalniającego się do przechowywanej zawartości) i są fabrycznie nowe, powinny być dobre. Ale wspomniałeś o paście BHP... Obawiam się, że nie nadają się. Powierzchnia wewnętrzna mogła wchłonąć pewne składniki pasty, a po zalaniu wiadra wodą, mogą się one do niej uwalniać. Ja bym nie ryzykowała. Tanim kosztem kupisz zwykłe wiadra plastikowe w sieciówkach, fabrycznie nowe i wystarczy że je sparzysz wrzątkiem.

Co do metody podmian. Są tacy, co skutecznie i bezproblemowo w ten sposób zajmują się podmianami. Ale na bank strumień wody dolewanej nie może być skierowany bezpośrednio na podłoże, bo wszystko będzie fruwać! Ja wszystko robię ręcznie. Podczas podmian należy oczyszczać dno z odchodów i resztek, więc nie wiem jakby to się miało do stałego podłączenia... Chyba nie gra? Dolewanie wody w ten sposób byłoby na pewno komfortowe.

 

Nic nie wspominasz o samym oświetleniu. Może pochwal się jakie masz w pokrywie światło, a może jakieś plany co do ewentualnych zmian?

Pozdrawiam

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, katija napisał:

Rozumiem, że oba będą już ze szkła?

Oczywiście. 

 

8 godzin temu, katija napisał:

i mam ich w tej chwili 8 sztuk

W tej chwili? To grupka powiększa się samoczynnie, czy dokupujesz ?:)

 

8 godzin temu, katija napisał:

Ja proponowałabym jeśli już tetry lub tęczanki

Zaraz przyjrzę się dokładniej, bo po pierwszych wynikach google jestem sceptycznie nastawiony. 

 

8 godzin temu, katija napisał:

zie ciężko coś dobrać typowo "podtaflowego"

Musze poszukać osób na forum, co posiadają brzanki i podejrzeć obsady. Szukając w google również nic ciekawego nigdzie znależć nie mogłem.. Właśnie tak jak pisałaś ciężko znaleźć coś na temat brzanek.

 

8 godzin temu, katija napisał:

Osobiście preferuję zakup ryb od zaufanych i sprawdzonych hodowców.

Osobiście również wolę zakupy od zaufanych osób. Z zoologicznego na pewno nie wezmę, nawet gdybym chciał to w mojej okolicy nic ciekawego nie ma. Muszę się jeszcze zorientować, gdzie szukać zaufanych sprzedawców rybek? Pierwsze miejsce na myśl które mi przychodzi to OLX, allegro? Osoby prywatne oczywiście, w ostateczności sklepy. 

9 godzin temu, katija napisał:

zauważyłeś chyba, że ryby też są trzymane przypadkowo i to jeszcze w mega ilościach w małych zbiornikach?

Oczywiście, nie widać tylniej szyby tyle ich jest... A raczej nikt też nie kupuje po 50 szt by trzymać ich tam tyle w tych kostkach. 

Jak pisałem wyżej również chciałbym jak najmniejsze rybki wziąć żeby sie przyzwyczaiły i przeżyły ze mną swoje najlepsze lata, a nie że wezmę "młode ale wyrośnięte" a po roku fikną.

9 godzin temu, katija napisał:

Najważniejsza według mnie jest ilość filtrowanej wody w ciągu godziny (L/H)

Właśnie stawiam na kaskadowy filtr, choć chciałbym coś przyszłościowo... Wyczytałem, że filtry muszą mieć przemiał 3-5 krotny całej wody w ciągu godziny, więc do 100l potrzebowałbym 500l/h? 

Po wpisaniu na allegro mam 5 wyników z filtrami kaskadowymi 500l, czy filtry za 40zl mają rację bytu czy kupić za 150zł?

9 godzin temu, katija napisał:

w faktycznym litrażu powyżej 150L powinno się użyć filtra dodatkowego.

Tzn? Kaskadowy + Wewnętrzny, lub Zewnetrzny + Kaskadowy? Czy po prostu Do zew lub kaskadowego wewnetrzny?

9 godzin temu, katija napisał:

Tzw. brzęczyk jest wymogiem w wodospadach piaskowych.

Właśnie oglądałem wczoraj takie wodospady i spodobały mi się. Taki wodospadzik zafunduje sobie w następnym (tj 240l) nt podświetlenia nie wiem, nie sprawdzałem ale zaufam Twoim doświadczeniom i nie będę takich bajerów robil :) W takim razie również nie będę wkładał kamieni napowietrzających, stawiam na kaskadowy filtr więc sam w sobie napowietrzy wodę z tego co czytałem. 

9 godzin temu, katija napisał:

Spodnią warstwę powinno stanowić podłoże dedykowane roślinom

Właśnie mi tego brakowało, dziękuję! A jeśli np w jakimś miejscu nie chce roślin to mogę np zostawić miejsce tak samo jak przy szybie? 

 

9 godzin temu, katija napisał:

Gdzieś Ty wyczytał, że żwir granulacji od 3 mm do 1 cm jest najlepszy??!! I w czym niby??!

Tutaj w Żwir i Piasek w ostatnim zdaniu 1 akapitu. Jak pisałaś ze 0.01-0.05 to w cm? Bo szukam i nie mogę znaleźć, mogłabyś podać jakikolwiek link bym wiedział na czym stoję? :) 

 

 

Troszkę masz mniej czytania niż ja, za moment cd

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, katija napisał:

Nie wymagają grot ani kokosów

Ale jak bedą z piskorkami? Mówiłaś, że robią podkopy pod groty, btw dziękuję za podpowiedź z sklejeniem kamieni w grotę. (sam z siebie mam slaba wyobraźnię, wszystko będzie wyglądać pewnie jak po wojnie hehe)

 

8 godzin temu, katija napisał:

Nie ma jak stwierdzić

Sprawdzę i się podzielę, chyba wszystkiego w parę dni nie zniszczą? :) Poszukam również szerokolistnych roślinek na wypadek gdyby nic nie zostało z mojego wyboru. 

8 godzin temu, katija napisał:

Kamienie powinny być ze sobą posklejane

Czym najlepiej je skleić? Czy jest jakiś specjalny klej pod wodę, który nie wydziela szkodliwych substancji?

 

8 godzin temu, katija napisał:

pamiętaj o umieszczeniu jakichś korzeni

szukam i szukam ale nie mogę znaleźć ładnego... Ciekawa koncepcja. Btw jak jestesmy juz przy kryjowkach, jakie wielkie kryjowki  musza być dla piskorków? Bym wiedział jakiej wielkości szukać kamienie :) 

8 godzin temu, katija napisał:

zaopatrz się w uzdatniacz wody

Posiadam jakiś 100ml, wepchnięto mi go za całe 30żl, mam nadzieję ze sie nada :) Jakie bakterie startowe? Robiąc ser dodaje owe, ale do akwarium?:)

8 godzin temu, katija napisał:

Ja bym nie ryzykowała.

Też w takim razie odpuszczę i dokupię dwa piwowarskie wiadra, trochę drożej ale jak dla dobra rybek to cóż! :) 

8 godzin temu, katija napisał:

Może pochwal się jakie masz w pokrywie światło, a może jakieś plany co do ewentualnych zmian?

Nic nie mówię ponieważ jeszcze nie dojechało do mnie całe akwarium, w opisie 2x swietlowka dopasowana do wielkosci zbiornika, nic więcej nie wiem. Co do planowanych zmian mam w planie dodać diodę niebieską jako światło nocne, oraz pewnie bedzie trzeba świetlowki zmienic :) 

8 godzin temu, katija napisał:

Opisz mi proszę swój plan działania od momentu postawienia akwarium na szafce po pierwszą podmianę wody - uwzględniają wszystkie czynności, czas, materiały, narzędzia, okresy.

Przemyje dobrze akwarium, ustawię w docelowym miejscu. Zaplanuję gdzie będzie, groty roślinki (wizualnie łatwiej określić niż w głowie) wykonam kryjowki z kamieni, czy doniczek. Postawię na szkle, zasypie substratem dla roslinek, zasadzę roslinki i przykryje je jakimiś drobnymi kulkami (poszukam jeszcze dokladnie jakimi :)) napuszczę wody do akwarium (wcześniej ustanej 2dni z uzdatniaczem) w między czasie powieszę termometr, grzałkę, założę filtr i uruchomię wszystko i dam czas roślinką się rozrosnąć i całości dojrzeć w pełni 3-4 tygodnie, może więcej zobaczę jak roślinki będą rosły. Czy coś pominąłem? Te bakterie startowe? 

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Gruby. napisał:

To grupka powiększa się samoczynnie, czy dokupujesz ?:)

Akurat te są dokupywane, jakoś m-c temu wpuściłam 4 sztuki młodzieży :) Moja "stara" fantastyczna-czwórka nie miała do końca spełnionych warunków tarliskowych. Teraz trochę przemeblowałam i dodałam im kryjówek, więc może coś się pojawi, jak młodzież podrośnie :D 

 

12 godzin temu, Gruby. napisał:

Właśnie tak jak pisałaś ciężko znaleźć coś na temat brzanek.

Spróbuj na https://seriouslyfish.com wpisując nazwę łacińską Puntigrus tetrazona

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

Pierwsze miejsce na myśl które mi przychodzi to OLX, allegro?

Allegro to raczej nie, tam się ogłaszają sklepy. OLX jest jak najbardziej trafne, ja tak znalazłam swoich hodowców u siebie w mieście :) 

Jeśli będziesz zmuszony korzystać ze sklepu to idź z konkretną listą i staraj się samemu wybierać osobniki - nie daj sobie wcisnąć "a może jeszcze ta?" albo "ta rybka też pasuje"

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

więc do 100l potrzebowałbym 500l/h? 

Wszystko zależne jest od rodzaju ryb jakie będziesz trzymał. Jeśli będą to żyworódki (Molinezje, Mieczyki, Gupiki, Zmienniaki) lub Zbrojniki (oprócz Otosków) to 500L/H jest minimum! - to tak na zaś mówię, byś w przyszłości wiedział ;) Dlaczego? Bo te ryby żrą 24/h i wydalają takie ilości odchodów, że musiałbyś szambo podmontować pod zbiornik :D;) Ale w przypadku takich ryb jak Brzanki, Tetry, Tęczanki i Piskorki spokojnie wystarczy 300L/H oczywiście przy zachowaniu równowagi w ilości ryb na Twoje 100L.

Co do przyszłości... W takim zbiorniku spokojnie wystarczy kaskadowy, zewnętrzny może Ci się przydać, gdy zamierzasz założyć większy litraż - a jeśli ma to być np. za parę lat to po co na wyrost kupować teraz? Gdybyś wymieniał zbiornik na większy to i tak będzie Ci potrzebna dodatkowa filtracja, więc kaskadowy przyda się.

Co tam było jeszcze? Aha, ponownie proponuję Ci najpierw zobaczyć na OLX zanim wydasz "w sklepie" (pisałam, że Allegro to głównie sklepy). A jeśli koniecznie chcesz mieć nówkę, lub faktycznie nie ma nic na portalu, to sugeruję poczytać o Eheim'ie, Aqua Nova, Aquael'u, Fluval'u,  (kolejność według mojego rankingu firm :)) i wybrać to co spełnia warunki a jest w konkurencyjnej cenie, nie musisz decydować się na najtańszy czy najdroższy. Poczytaj opinie użytkowników.

Kwestia kombinacji filtra zewnętrznego z dodatkowym jest dowolna, ważne by razem osiągały minimum wymogu L/H do litrażu baniaka, aczkolwiek uważam, że jeśli mamy mocny zewnętrzny nawet z większym przemiałem niż faktycznie potrzebny w danym litrażu, to dodatkowy powinien mielić te minimum.

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

Taki wodospadzik zafunduje sobie w następnym

Z tego co wiem, to zrobienie tego samemu wcale nie jest takie proste jakby się wydawało oglądając nawet DIY na YT :) Ja swój mikro wodospadzik do krewetkarium 23L zamówiłam u Pana Piotra Maryniaka :) Dostanę precyzyjnie wykonany bajer, o jak najbardziej  naturalnym wyglądzie z odpowiednich materiałów na obsadzenie roślinami, z faktycznie bezpiecznych materiałów!, do którego podłączę tylko brzęczyk (odpowiedni z polecenia Pana Piotra), zasypie piaskiem i do prądu. Otrzymam gwarancję trwałości. 

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

nie będę wkładał kamieni napowietrzających,

Kamienie napowietrzające są dobrym pomysłem w wysokich zbiornikach, takich wyższych niż dłuższych i szerszych (tzw. cylindrach). W nich powierzchnia tafli jest niewielka i potrzeba dodatkowego napowietrzenia wody w dolnych partiach. Więc dla mnie to zbędne w standardowym baniaku, choć inni mogą uważać inaczej :P 

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

A jeśli np w jakimś miejscu nie chce roślin to mogę np zostawić miejsce tak samo jak przy szybie? 

Chyba dobrze zrozumiałam... :D Tak, możesz tam nie używać substratu, ale jeśli będziesz sadził rośliny mocno ukorzeniające się lub zdecydujesz się na trawnik, warto substrat pozostawić na całości. Rośliny z tego skorzystają choć stricte nie musi w danym miejscu nic rosnąć. Substratu nie używa się pod piachem.

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

w Żwir i Piasek

Załamka :( żwir o granulacji 3 mm do tych 6 mm jeszcze bym zaakceptowała - ale na pewno nie u siebie :P Cóż, są koneserzy dosłownie wszystkiego :D 

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

0.01-0.05 to w cm?

hahahahahah sama z siebie mam łacha :D o trzy 0 jest za dużo i odwrotnie do tego :P Przepraszam, nie zauważyłam tego! Miało być 0.5-1 mm prawidłowo, czyli granulacja piasku od pyłu do ciut grubszego. Ale też wprowadzają w błąd, bo sami taką gafę strzelić potrafią. 

Tu to podłoże:

https://allegro.pl/oferta/piasek-kwarcowy-czarny-0-4-0-8mm-8909393455?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Podłogi+-+Pozostałe&gclid=Cj0KCQiA4sjyBRC5ARIsAEHsELFOovag8hN5DBo196i6QUJTWVyaI3F9Nl0hy3sCl6FSpAChZnVsyRQaAhXEEALw_wcB

 

https://www.tajemniczyogrod-sklep.pl/product-pol-1504-Piasek-dekoracyjny-czarny-uniw.html?gclid=Cj0KCQiA4sjyBRC5ARIsAEHsELHJwOFhnPO3CJ2LFg1iApQrr-K-eo7d5gUn9Ia_WZKJv1ce_qoRPTAaAtFIEALw_wcB

 

https://allegro.pl/oferta/10-kg-naturalny-czarny-piasek-bazaltowy-rosliny-6719797884?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_supermarket_artykuły_dla_zwierząt_supermarket_animals&ev_adgr=Artykuły+dla+zwierząt&gclid=Cj0KCQiA4sjyBRC5ARIsAEHsELFj986puSknx87R-KHFInvY92uNZjazG0lsjvhXZACE15g-ERl67JkaAgnWEALw_wcB

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

Ale jak bedą z piskorkami?

Brzanki nie wymagają takich kryjówek. A piskorki wcale nie korzystają z kokosa, chyba że może z połówki. W moim całym nawet raz nie były i wyjęłam. Groty muszą być nie tyle szerokie jak długie. Ja np. stworzyłam "mur" z posklejanych kamieni i to tak niedokładny, że mają masę dziur do wciskania się :) Postaram się jakieś foty dodać... ciągle zapominam :P 

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

Czym najlepiej je skleić?

silikonem akwarystycznym, do wyboru masz bezbarwny i czarny. Łatwo dostępny nie sugeruj się konkretnymi odnośnikami, a samym towarem :) 

https://egzotic-room.com/produkt/silikon-akwarystyczny-klej-silikonowy-bezbarwny-60-ml/?gclid=Cj0KCQiA4sjyBRC5ARIsAEHsELGZAx0v-HHjrIsiFEPMX4JtXhPQZ74ml1Uc_12rqb-d2AZhezy5r1YaAijIEALw_wcB

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

szukam i szukam ale nie mogę znaleźć ładnego...

Najlepiej jak pójdziesz do sklepu i osobiście pooglądasz korzenie, połączysz poszczególne ze sobą etc. Zdjęcia nigdy nie oddadzą faktycznej wielkości i mimo, że niby wymiar pasuje potem jest coś nie tak.

Możesz także samemu wziąć korzenie z lasu, rzeki czy bagna (dwa ostatnie spod wody, ostatnie najlepsze) i potem odpowiednio spreparować, aby były bezpieczne dla życia w akwarium. 

Jakie drewno? Drzew liściastych (buk, dąb, jesion, grab, wiąz). Ja nie uznaję drewna iglastych i owocowych, choć można znaleźć takie przykłady - wg mnie ryzykowne.

Jaka część drzewa z lasu? Najlepiej korzenie powalonego drzewa tzw. wykrotu. Dobrze gdy drzewo wywróciło się ok. 4-7 miesięcy przed ucięciem interesujących nas fragmentów bryły korzeniowej. Z rzeki i bagna? Wybieramy korzenie i gałęzie martwe zanurzone pod powierzchnią wody, z bagna nie muszą być martwe - są inaczej "przerobione" niż te z rzeki.

Co potem? Takie korzenie oczyszczamy dokładnie z kory (te z rzeki i bagna nie mają już kory, ale taką powłokę - nie umiem nazwać - którą też trzeba zeskrobać), szlifujemy wszystkie ostre krawędzie i wystające elementy (dla bezpieczeństwa ryb, a piskorki nie mają łusek). Wrzucamy do gotującej się osolonej wody i "pichcimy" jakieś 30-60 min. Jeśli woda się zabarwi w czasie gotowania, to wymieniamy na świeżą. Następnie wielokrotnie i dokładnie płuczemy w czystej wodzie.

Aby uniknąć ewentualnego zabarwienia wody po włożeniu do baniaczka, warto trzymać taki korzeń cały czas w jakimś wiadrze czy misce zalany wodą. Codziennie wymieniać wodę na świeżą i obserwować stopień zabarwienia jej - jak po którejś z kolei dobie takiego leżenia woda będzie czysta to znaczy, że korzeń nie będzie już barwił i można włożyć go do akwa. W czasie takich maczanek lub po włożeniu go do akwa, korzeń pokryje pleśń przypominająca wyglądem algi. Nie panikuj! To naturalne i samo zaniknie po dojrzeniu zbiornika :) 

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

Posiadam jakiś 100ml,

To przeczytaj jaką dawkę masz stosować przy swoim litrażu. Potem podziel na ile użyć Ci wystarczy te 100ml. Ja przy każdej podmiance dodaję tego po trochę do wody, którą dolewam.

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

Jakie bakterie startowe?

Tzw. starter bakteryjny dostępny w akwarystycznych. Świeży zbiornik nie posiada odpowiedniej flory bakteryjnej, potrzebuje czasu by ją wytworzyć. Dodając takie cudo na starcie wspomagasz ten rozwój wpuszczając gotową kolonię, która zasiedli filtr oraz podłoże i zacznie się namnażać. Tego też po trochę dodaję do akwa po podmiance.

 

14 godzin temu, Gruby. napisał:

w opisie 2x swietlowka dopasowana do wielkosci zbiornika

Zamawiałeś przez jakiś portal? Podaj link, zobaczymy. 

Światło nocne uważam za zbędny bajer. Sama mam lampę z taką opcją i tylko późnym wieczorem zapalam na jakąś godzinkę przed wygaszeniem i tylko dla efektu jaki sprawia. Wydaje mi się, że ciągłe oświetlanie zbiornika, wersją DAY i NIGHT może wręcz zaburzać cykle w baniaku.

Bardziej proponuję wymianę jednego oświetlenia z SUNNY na PLANT, aby dostarczyć lepsze pasma dla samych roślin wspomagając ich bujniejszy rozwój.

Nie wiesz pewnie też czy to zwykłe świetlówki czy już LEDDY? :) 

 

14 godzin temu, Gruby. napisał:

Przemyje dobrze akwarium, ustawię w docelowym miejscu. Zaplanuję gdzie będzie, groty roślinki (wizualnie łatwiej określić niż w głowie) wykonam kryjowki z kamieni, czy doniczek. Postawię na szkle, zasypie substratem dla roslinek, zasadzę roslinki i przykryje je jakimiś drobnymi kulkami (poszukam jeszcze dokladnie jakimi :)) napuszczę wody do akwarium (wcześniej ustanej 2dni z uzdatniaczem) w między czasie powieszę termometr, grzałkę, założę filtr i uruchomię wszystko i dam czas roślinką się rozrosnąć i całości dojrzeć w pełni 3-4 tygodnie, może więcej zobaczę jak roślinki będą rosły. Czy coś pominąłem? Te bakterie startowe? 

Myjesz oczywiście czystą wodą bez dodatków. Po rozsypaniu substratu nic nie sadzisz, chyba że masz nasiona jakichś roślin to wtedy rozsypujesz je w planowanym miejscu na substracie i dopiero wtedy zasypujesz podłożem właściwym. Jeśli rośliny to sadzonki, najpierw podłoże właściwe, potem woda do momentu całkowitego zanurzenia podłoża i dopiero rośliny. Nie lejesz więcej wody niż pisałam, dopóki nie zamontujesz sprzętu (grzałka, filtr). Teraz bardzo delikatnie, najlepiej położyć sobie rozcięty woreczek od transportu rybek na podłożu i na niego kierujesz strumień wody z wysokości max 2 cm, lejesz wodę, aż zostanie Ci 2 cm do skraju szkła. Następnie wlewasz odpowiednią ilość bakterii, pozwalasz "mgle" rozejść się po zbiorniku i odpalasz sprzęt. I czekasz :P 

Całkiem dobrze :) 

Podpowiem jeszcze. Od momentu uruchomienia świeć maksymalnie 6 godzin na dobę, co tydzień zwiększaj o godzinę, aż dojdziesz do 10 godzin na dobę. To że roślinki będą rosły nie oznacza, że akwarium dojrzało.

I tutaj musisz zakupić testy wody akwariowej. Żadne paski i inne duperele, tylko kropelkowe. Potrzebne Ci będą testy na: 

1. pH (polecam Zoolek w podwójnym zakresie)

2. GH i KH (polecam Zoolek)

3. NO2 (ja miałam JBL ale skala barwna nigdy nie wychodziła mi nawet pośrednio... Teraz zakupię Zoolek)

4. NO3 (polecam JBL)

5. PO4 (polecam Zoolek)

Testy wykonuje się średnio raz w tygodniu, najlepiej o tej samej porze w równych odstępach czasu. Częściej jeśli któryś parametr często skacze i jest całkowicie nieodpowiedni. Po dojrzeniu zbiornika testy wykonujesz rzadziej, profilaktycznie co 2 m-ce, szybciej gdy coś się dzieje.

 

Nie wspomniałam o tym nigdzie, ale kamienie które chcesz wykorzystać najpierw sam sprawdź, nawet jeśli kupisz w zoologu. Oczywiście wiesz, że skąd kamień by nie był, musisz przelać go wrzątkiem? :) A testujesz go polewając octem. Jak się pieni to będzie zatwardzał Ci wodę (np. wapień), wymień na inny - z mniejszą reakcją lub bez reakcyjny. 

 

Czy coś jeszcze? Nie przychodzi mi do głowy. Zawsze możesz też pisać do mnie na priv :) 

 

Miłej lektury ;) 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

nie daj sobie wcisnąć "a może jeszcze ta?" albo "ta rybka też pasuje"

Nigdy w życiu, tylko brzanki i piskorki hehe :)

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

A jeśli koniecznie chcesz mieć nówkę, lub faktycznie nie ma nic na portalu, to sugeruję poczytać o Eheim'ie, Aqua Nova, Aquael'u, Fluval'u

Tylko nowe, nie wiadomo co się działo z wcześniejszym filtrem, mógł chodzić na sucho, czy coś. A nowe zawsze gwarancję maja. 

Zaraz rozejrze się co tam oferują :)

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Z tego co wiem, to zrobienie tego samemu wcale nie jest takie proste jakby się wydawało oglądając nawet DIY na YT :) 

Obejrzałem parę sposobów na stworzenie i po analizie wszystkich w każdym coś pożytecznego się dowiedziałem, z każdego pomysłu po trochu i można coś wytworzyć. Gdzieś miałem też kostkę z 40x40 jak znajdę więcej czasu się pobawię. Przy okazji oglądania tych DIY wpadłem na ciekawy pomysł zrobienia wodospadu dla żółwia:)

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Kamienie napowietrzające są dobrym pomysłem w wysokich zbiornikach

Zapamiętam, dzięki! 

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

warto substrat pozostawić na całości

Miałem na myśli miejsca na groty, bo nie chodzi o oszczędność litra substratu :D

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Miało być 0.5-1 mm prawidłowo,

A czy może być 0.1-0.5? Czy lepszy będzie 0.5-1.2? Ponieważ mam jakąś tam koncepcję i potrzebowałbym biały piasek kwarcowy (?) A tylko w takich gradacjach znalazłem jw

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Ja np. stworzyłam "mur" z posklejanych kamieni i to tak niedokładny

Właśnie chciałbym stworzyc taka jakby wiatę z kamieni, z boku sciany, z tyłu ściana, na górze dach lekko opuszczony a od dołu i przodu pusto, tylko jeszcze jaka głębokość byłaby odpowiefnia? Chciałbym zrobić z 2 takie wiaty z tyłu, czy mógłbym np 20cm szerokości, 5 wysokości i z 5 głębokości? Czy jakieś inne wymiary proponujesz?

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

silikonem akwarystycznym

Właśnie zakupiłem cała tube 310ml, mam nadzieję że starzy na te wiaty :)

 

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Najlepiej korzenie powalonego drzewa tzw. wykrotu. Dobrze gdy drzewo wywróciło się ok. 4-7 miesięcy przed

Dookoła mnie leżą same brzozy, czy te korzenie nadawałyby się?:)

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Ja przy każdej podmiance dodaję tego po trochę do wody, którą dolewam.

Całość jest na 2000l, daje 5 kropel na 10l.

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

starter bakteryjny dostępny w akwarystycznych

Czy muszę szukać jakichś konkretnych? Bo patrząc to różne bakterie są jak i różne ceny. Możesz powiedzieć z jakiego Ty korzystasz?:)

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Wydaje mi się, że ciągłe oświetlanie zbiornika, wersją DAY i NIGHT może wręcz zaburzać cykle w baniaku.

Czytałem właśnie, że jeśli ryby mają jakieś światełko nocne to mniej się stresują 'wschodem i zachodem' i nie ma efektów 'teleportacji' nie chodzi o jakieś mocne światło, tylko o delikatna poświate nie docierającą do samego dna. 

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Nie wiesz pewnie też czy to zwykłe świetlówki czy już LEDDY?

Raczej zwykle świetlówki, bo cena nie była wygórowana

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Jeśli rośliny to sadzonki, najpierw podłoże właściwe, potem woda do momentu całkowitego zanurzenia podłoża i dopiero rośliny

Dlaczego tak? Czy przy grzebaniu pod wodą w podłożu aż do substratu nie nabrudze? Chcę biały piasek, substrat jest brązowy/czarny jak to potem zamaskuje? 

Miałem w planie wsadzić roślinkę w substrat zasypać piachem i od razu wodę lać, żeby nie przeschły za mocno, ale jeśli tak trzeba to chyba zaopatrze się w nasionka.

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

I tutaj musisz zakupić testy wody akwariowej.

Zaraz będę szukać, dziękuję za producentów.

W dniu 23.02.2020 o 10:53, katija napisał:

Oczywiście wiesz, że skąd kamień by nie był, musisz przelać go wrzątkiem?

Już tak hehe :)

a jaka to reakcja z tym pienienem się? Jak z wodą utleniona? Że mocną piana, średnia aż nic? Czy mniej zauważalne jest (bym wiedział czy bardzo zstwardza czy nie. 

czy jeśli będę brał wodę przepuszczona przez ro to będzie mógł lekko zatwardzac? Pewnie woda wróci do pierwotnego stanu..

 

Jakoś dałem radę na telefonie 👏

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, Gruby. napisał:

Miałem na myśli miejsca na groty,

Ja też nie :) Jeśli groty będą miały spody to gdy położysz je na podłożu razem z substratem pod spodem to nie będą tak się zapadały. A dzięki obecności substratu dookoła rot możesz posadzić jakieś drobnolistne rośliny do formowania (formowanie przez przycinanie powodujące zagęszczenie rośliny) i masz super efekt jak te tajemnicze przejścia w bajkach, porośnięte cudnymi pnączami i przesłonięte kurtyną z anielskich włosów :) A dla piskorków to będzie raj, bo uwielbiają takie ciemne kryjówki.

 

46 minut temu, Gruby. napisał:

A czy może być 0.1-0.5?

Jak najbardziej. Piasek możesz użyć jak pył, ale podłoże właściwe nie powinno być aż tak drobne... takie 1 - 1.5 mm jest w sam raz

 

49 minut temu, Gruby. napisał:

Właśnie chciałbym stworzyc taka jakby wiatę z kamieni,

musi mieć dno, choćby z plasterka kamienia. Siedząc w niej piskorki będą rozkopywały Ci podłoże, a wtedy zacznie się zapadać. Użyj jak najcieńszych kamieni. Piskorkom bardziej będzie odpowiadała głębsza niż szersza. Jeśli nie będzie odpowiednio głęboka i ciemna to nie będą w niej przebywały chętnie. I do tego zapadająca się odwrotnie - tył wyżej niż przód. Piskorki lubią wąskie przejścia.    5-6 cm to możesz zrobić szerokości a 2-3 cm wysokości - oczywiście mówimy o świetle otworu! ;) Uniesienie tyłu pozwoli kilku sztukom na przebywanie razem w jednej kryjówce, bo będą miały gdzie się "przewijać", obniżenie wejścia bardziej je zainteresuje. Bynajmniej ja to tak widzę, obserwując swoją "Fantastyczną Ósemkę" :D 

 

57 minut temu, Gruby. napisał:

leżą same brzozy

jak najbardziej. Ważne by drewno nie było zmurszałe. Ani za świeże. I nie wydzielało już żywicy! Najlepiej ciachnij czymś ostrym dość głęboko leżące drzewo nad bryłą korzeniową i sprawdź czy nie wydziela się żywica - żywica nie żywica ale taki sok z brzozy żywej leci :D 

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

Czy muszę szukać jakichś konkretnych?

Podstawowych, bez bajerów. Ja zaczęłam i zostałam na EasyStart Easy Life'a - nie mam zarzutów. Kwestia Twojego portfela i woli ;) 

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

mniej się stresują 'wschodem i zachodem'

Moje jakoś się nie stresują ani nie "teleportują" :P Zapalam im światło dopiero koło 12 w południe i świece 10h. Od świtu do południa mają dość jasne światło dzienne i nie reagują jakoś na wzmocnienie w południe :) Z 15 min przed zgaszeniem karmie je, po tym czasie są tak syte i ospałe, że nie reagują też na nagłą ciemność, chociaż robię to przy zapalonym świetle w pokoju i gaszę je dopiero po zgaszeniu zbiornika. Kwestia gustu, a zresztą ryby możesz przyzwyczaić do pewnych rytuałów ;) 

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

Raczej zwykle świetlówki,

Z czasem wymienisz na Leddy, ja też jeszcze niektóre mam zwykłe świetlówki ;) Ale mocy nadal nie znamy... :P 

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

Dlaczego tak?

Sadzonki najlepiej sadzić pęsetą. A tym, które mają bardzo długie korzenie spokojnie możesz trochę skrócić - ja tak zawsze robię i jakoś ani jednej straty nie miałam :) Nie musisz sadzić do samego dna, korzenie same się tam skierują, jak roślina się zaaklimatyzuje. W trakcie sadzenia roślin psikaj je z jakiegoś rozpylacza czystą wodą to nie przeschną :) Wszystkich roślin w nasionach nie dostaniesz, owszem trawnikowe tak, innych nie widziałam...

Zaraz, Ty chcesz użyć substrat pod piasek?! Całe podłoże ma się składać z substratu i piachu?? Pogubiłam się, bo pisałeś wcześniej coś innego...

 

1 godzinę temu, Gruby. napisał:

a jaka to reakcja z tym pienienem się?

Coś podobne jak z utlenioną. Jeśli kamień zawiera w sobie dużo wapnia, to polany octem zacznie się pienić. Siła pienienia się świadczy o ilości wapnia w budowie. Raczej tego nie usuniesz, po prostu kamień może się nie nadawać. Kamień jaki by nie był zawsze podnosi twardość wody, trochę lub bardzo.

Cały baniak chcesz zalewać RO? Czy to konieczne? Ja mam zwykłą wodę i obecnie tyle co podczas podmian dolewam destylówki lub gotowanej, bo woda zrobiła się strasznie twarda. Te ryby nie muszą wcale mieć aż tak miękkiej wody jak przy samym RO... 

 

:) brawo

Link to comment
Share on other sites

W końcu doszło akwarium po małych perypetiach. Z Rzeszowa poszło do Szczecina dopiero do mnie (na środek mapy) 

Niestety świetlówki nawet nie mają napisanej mocy, zwykle białe 'tubki'. 

Zaraz pod watomierz podepne i sprawdzę chociaż moc. 

Na całą resztę wyżej za moment odpowiem, musiałem się podzielić ta radosna nowina 🤪 

 

/Edit. 

Jednak były założone odwrotnie (napisami w górę pokrywy) są to świetlówki:

20200227_184259.thumb.jpg.793ad18ceeda7b0daff73430a6c181e3.jpg

Czy nadadzą się, czy polecisz wymianę na coś innego? Jedna na 8k?

Edited by Gruby.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Jeśli groty będą miały spody to gdy położysz je na podłożu razem z substratem pod spodem to nie będą tak się zapadały

Mam w planie zrobić takie głębokie zeby stały na dnie akwarium, a pod grota sam żwir/piach żeby mogły się piskorki bawić?

 

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Siedząc w niej piskorki będą rozkopywały Ci podłoże, a wtedy zacznie się zapadać

Jw

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Użyj jak najcieńszych kamieni.

Zamówiłem otoczaki czarne 1-4cm z których mam w planie zrobić właśnie ta wiatę, mam nadzieję że coś z tego wyjdzie :)

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Najlepiej ciachnij czymś ostrym dość

Jutro idę na spacer z toporkiem w takim razie :D

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

EasyStart Easy Life

Pojemnik 100ml na jak długo starcza? Bo patrząc na cenę 100/1000ml bardziej opłacalne kupić litr. 

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Kwestia gustu, a zresztą ryby możesz przyzwyczaić do pewnych rytuałów

Ale popatrz z drugiej strony, jeśli jest jakieś światło nocne, a piskorki stają aktywne się nocą - możemy je podglądać przez sen hehe :) jakieś lekkie światełko nie zaszkodzi - księżyc też świeci po nocach 

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Ale mocy nadal nie znamy.

Jw 6500k 18w

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Ty chcesz użyć substrat pod piasek?! Całe podłoże ma się składać z substratu i piachu??

Substrat potem zwir 2-4mm na dobre ukorzenienie roślinek i na wierzch piasek ok 1mm dla piskorkow. Czy ciągle źle myślę?

 

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Cały baniak chcesz zalewać RO? Czy to konieczne?

Nie jest konieczne, ale jeśli posiadam filtr to dlaczego z niego nie korzystać? 

 

W dniu 24.02.2020 o 22:55, katija napisał:

Te ryby nie muszą wcale mieć aż tak miękkiej wody jak przy samym RO

A co jeśli kamienie by mi podnosiły twardość? Mam zamówione otoczaki chyba z 5kg (nie wiem czy to dużo czy nie) jw wspominałem i mam zamiar zrobić wiatę/grotę z tego 

Link to comment
Share on other sites

Dobra, teraz ja z tel cykam i cytować nie będę, bo nie umiem :P

 

Masz T8 18W o barwie 6500K. Mogą oczywiście być, ale to podstawowe oświetlenie. Jeśli Cię stać to możesz wymienić na Leddy też w tubie szklanej i zrobić dwa oświetlenia kupując sunny 6500K i plant 8500K. Mniej ciągną i są zywotniejsze. Przykłady mogę podrzucić jutro.

 

Groty. Możesz i tak, ale będą Ci wywalały podłoże co spowoduje ciągle zanieczyszczenie wody i eksplozja glonów jak na tacy :) lepiej użyć dna i wsypać im tam trochę czystego żwiru. Jak dno będzie na poziomie podłoża to nie będą pod nim kopały. Otoczaki? Na groty? Dziwna koncepcja :D myslalam raczej o czymś płaskim jak łupki... Próbuj ale nie wiem jaki będzie efekt, obawiam się, że będą strasznie wielkie...

 

Kupuj litra ;) przyda się

 

Co kto woli, możesz zafundować im księżyc :D

 

nooo tutaj Ci powiem, że szalejesz :) piasek zacznie Ci włazić w żwir aż do substratu, co osłabi jego działanie... Oczywiście nie "wsiąknie" od razu ale jednak. Lepiej pomyśl może o basenie z piachem? Możesz użyć do tego plastiku lub szkła, talerza czy miski. Albo rozgranicz folią. Wtedy będzie sama warstwa piachu :) jak ładnie obsypiesz żwirkiem to nie będzie widać, że jest w czymś :P

 

jak masz korzystaj :D tylko pilnuj parametrów, by Ci za bardzo nie zmiękczyło wody. Nie wiem czy i ile otoczaki mogą zatwardzać wodę. Za miękka woda nie jest wskazana dla wszystkich roślin. Nie wiem jak do końca działa RO (bo nie stać mnie i warunków nie mam) ale czy przypadkiem obniżając Gh nie obniża czy podwyższa KH co z kolei wpływa na pH? pH na bank nie może być za kwaśne.

 

Żebyś potem nie musiał przypadkiem korygować parametrów :) jakbys tak do stałych podmian używał tej samej objętości RO i kranówki w stałej proporcji i na takim układzie ustabilizował zbiornik to może parametry utrzymałyby się idealne? Nie wiem, ja do podmianek używam trochę destylowki lub gotowanej, choć jeszcze nie w stałych proporcjach, ale testy mi się przeterminowały i czekam na nowe, więc nie wiem jak to wychodzi w praktyce :) jak będę już wiedzieć może się pochwalę ;)

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, katija napisał:

 

 

19 godzin temu, katija napisał:

Dobra, teraz ja z tel cykam i cytować nie będę, bo nie umiem

Zaznaczasz i masz okienko cytuj ten fragment :)

19 godzin temu, katija napisał:

plant 8500K

?

19 godzin temu, katija napisał:

Otoczaki? Na groty

Dlaczego? Skromne ładne kamyczki, które się wtopią w tło i tak :)

Z łupkow nie widzę jakoś tego, dla żółwia bardziej (poza tym lupki są ostre?) 

19 godzin temu, katija napisał:

zanieczyszczenie wody i eksplozja glonów jak na tacy

To w takim razie będą tylko wejscia, cała reszta będzie zabezpieczona że nawet światło nie doleci :)

19 godzin temu, katija napisał:

Kupuj litra

Uuu, na piateczek jak znalazł hehe :)

Mówisz że, aż tak dużo tego się leje?

19 godzin temu, katija napisał:

Co kto woli, możesz zafundować im księżyc

Braknie miejsca pod pokrywą, mała diodę wsadzę tylko :)

 

Cos takiego tylko że będzie z regulatorem napięcia (tj sciemniaczem) i jeszcze słabsze światło będzie niż tu:5727ccb7dcc42f3e.jpg.d9d8d21310048c9d6892fb0480ec95dd.jpg

19 godzin temu, katija napisał:

Albo rozgranicz folią. Wtedy będzie sama warstwa piachu

Czytałem żeby wsadzić jakąś starą moskitierę czy firankę na substrat, ale zaś są problemy z wyciąganiem roślin

Kurde nie wiem jak to zorganizować, więc na sam spod substrat, a dalej jak to ma wyglądać? Na każdej stronie coś innego piszą. Chcę mieć biała warstwę na samej górze. 

Substrat został już zamówiony 3x 5.4kg AS II, pewnie będzie po niedzieli 

19 godzin temu, katija napisał:

tylko pilnuj parametrów, by Ci za bardzo nie zmiękczyło wody

Właśnie szukam tych testów kropelkowych, jakie są normy dla wody? Czy gdzieś znajdę na forum?

 

19 godzin temu, katija napisał:

bo nie stać mnie i warunków nie mam

Patrząc na cenę tuby leddy a filtra RO to mogę kupić 2 filtry w cenie jednej tuby, jak nad filtrem się nie zastanawiałem tak nad tym oświetleniem mysle że na dam początek kupię zwykła świetlówkę 8k.

19 godzin temu, katija napisał:

czy przypadkiem obniżając Gh nie obniża czy podwyższa KH co z kolei wpływa na pH?

Nie wiem, ale przemawia za mną fakt że nie muszę czekać dwóch dni z wodą, jak wszystko dograne będzie to się dowiemy :)

19 godzin temu, katija napisał:

jakbys tak do stałych podmian używał tej samej objętości RO i kranówki w stałej proporcji i na takim układzie ustabilizował zbiornik to może parametry utrzymałyby się idealne

Zawsze można zainwestować w dwa wiadra 20l np i 20l kranowy i 20l ro i coś z tego może będzie? Zobaczymy niebawem :)

 

Link to comment
Share on other sites

:P 

 

plant 8500K - co jest nie jasne? Taka barwa jest wskazana dla roślin, jeśli zależy Ci by bujnie rosły i miały prawidłowe wybarwienie. Najprostszy przykład: mając oświetlenie Sunny 6500K + Alternathera Red = roślina ma kolor czerwony gdy podrośnie jak najbliżej tafli wody, cały dół przybiera kolor brudnozielony. Wersja plant wspomaga fotosyntezę. :) Proponowałam Ci rozwiązanie jakie mam (zamiar mieć :P), czyli zwykłe świetlówki zamienić na LEDDy, w tym jedna będzie Sunny a druga Plant. Przykład plant  pod Twoje T8 18W (oczywiście wiedząc, że swoją T8 18W możesz zamienić na Leddy 10W, szukaj po swojemu) :   https://www.plantagarden.pl/swietlowki/5966-leddy-tube-10-w-module-odpowiednik-swietlowki-18w-t824w-t5-plant-aquael.html?gclid=Cj0KCQiAkePyBRCEARIsAMy5Scs_nowG0RW4AFrXy0k1xTQzWMWYFszmBvIeI8zCoFxzXkcULKA5dpsaApCeEALw_wcB

również podobnie będzie z Sunny.

y" 

46 minut temu, Gruby. napisał:

(poza tym lupki są ostre?)

ale miękkie i łatwo się... łupią :P Aczkolwiek nie mam na myśli łupków piaskowych, a takie pasiaste... Spróbuj wpisać "łupek pasiasty" lub "paskowany łupek" i podobnie - wybacz mam przedszkole w domu i nie mam już siły sama szukać :P 

 

54 minuty temu, Gruby. napisał:

Uuu, na piateczek jak znalazł

w dobrym towarzystwie to i tak za mało ;) a wracając do rzeczy, to proponowałam Ci dodawanie do każdej podmianki. Przy pierwszym lejesz według producenta, po podmiance trochę. Po co masz potem latać i kupować? A podmiany stosuje się również podczas dojrzewania.

 

57 minut temu, Gruby. napisał:

Czytałem żeby wsadzić jakąś starą moskitierę czy firankę na substrat, ale zaś są problemy z wyciąganiem roślin

tak, jeśli będziesz miał rośliny z mocnymi korzeniami, wyciągając narobisz bałaganu. To już lepiej warstwę warstwą = drobny substrat stopniowo od 2 cm i żwir tak samo. Na substrat sypiesz żwir w warstwie 2-3 cm - stopniowo jeśli robisz spadek (tzw. głębię, efekt 3D). Nie ma potrzeby po całości sypać piach, ja u siebie nie mam tak (nie mogę wstawić foto bo rozdzielczość chyba za duża). Co do rozgraniczenia moje pomysły lepsze ;) 

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

jakie są normy dla wody?

nie ma norm. Każdy zbiornik osiąga swoje parametry. Ty możesz je tylko korygować pod potrzeby ryb i roślin. Przykładów testów czasem Ci nie podawałam?

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

że na dam początek kupię zwykła świetlówkę 8k.

możesz oczywiście, tylko patrz dobrze w zamiennikach, by pasowały pod sterownik, z długości i odpowiednio z mocy.  I nie 8K a 8500K :P 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, katija napisał:

plant 8500K - co jest nie jasne

Pod ? Jest link do aukcji czy o takie tuby chodzi:)

18 minut temu, katija napisał:

Co do rozgraniczenia moje pomysły lepsze 

Wykorzystam, żeby nie robić resety po miesiącu :)

20 minut temu, katija napisał:

Po co masz potem latać i kupować?

10ml na 50l, to 1l jest na 5m³,  a ważność jaka jest? W rok chyba nie wykorzystam aż 5m³ wody, jak mówisz jeszcze że później mniej :)

lepiej żeby brakło i dokupić niż wywalić np 0.5l bo ważność się skończyła 

23 minuty temu, katija napisał:

Ty możesz je tylko korygować pod potrzeby ryb i roślin. Przykładów testów czasem Ci nie podawałam?

Czyli poszukam jakie wartości potrzebuje brzanka i piskorek i do pośrednich wartości wodę koryguje w razie czego, zrozumiałe :)

Właśnie testy wyżej są wymienione i skompletowałem już :)

25 minut temu, katija napisał:

by pasowały pod sterownik

Jaki sterownik? Timer? To trzeba patrzeć na coś więcej niż długość i wtyk? 

Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Gruby. napisał:

Jest link do aukcji

Tam też możesz poczytać o zastosowaniu. Czyli typowo na bujny wzrost roślin... nie wiem jak mam CI to wytłumaczyć... Pod co?

 

59 minut temu, Gruby. napisał:

ważność się skończyła

ja tam tego się nie trzymam dosłownie. Policz, że po ustabilizowaniu się zbiornika będziesz podmieniał wodę co tydzień w 30%... przydadzą się. Rób jak uważasz :P 

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

Jaki sterownik?

sterownik odpowiada za przesył mocy. Podłączysz mocniejsze to Ci "wybuchnie", za słabe to też coś się popsuje :P Czyli szukaj zamienników dla T8 18W zwykłych, prawdopodobnie wychodzi 10W Leddy.

Timer to ustawianie automatycznego gaszenia/palenia światła i jest całkowicie czymś innym :P 

Link to comment
Share on other sites

Tak sobie czytam i coraz bardziej zastanawiam się nad zrobieniem pokrywy aluminiowej 

W dniu 28.02.2020 o 20:24, katija napisał:

będziesz podmieniał wodę co tydzień w 30%...

To mamy ≈30l tydzień x4, 120 miesięcznie x12 - 1440 na rok 1.5m3

10ml na 50l, na 1.5m3 potrzeba 300ml, więc górą 0.5 na początek :)

 

W dniu 28.02.2020 o 20:24, katija napisał:

Czyli szukaj zamienników dla T8 18W

Ale dlaczego mam szukac zamienników? Na początek zastosuje zwykle świetlówki 18w (jednak jest różnica w cenie 20, a 200zl, a cały czas nie rozumiem różnicy między nimi)

Więc rozumiem mam mieć jedną 6.5 a druga 8.5 dla ryb i roslinek

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Gruby. napisał:

nie rozumiem różnicy między nimi)

świetlówki ciągną więcej mocy, nie są długotrwałe, po kilku latach (2-3) powinno się je wymieniać, ponieważ już nie mają tej mocy świecenia co na początku - i choć nie widzimy właściwie różnicy w świeceniu, rośliny odczuwają i zaczynają słabiej rosnąć (te wymagające) i tracą barwy (te inne kolorowo niż zielony). Dlatego dobrą inwestycją są Leddy - są długowieczne, energooszczędne, nie wytwarzają ciepła jak zwykłe i przez bardzo bardzo długi czas utrzymują docelową siłę świecenia (czyli zachowanie poziomu widma światła).

To moja propozycja, alternatywna i opłacalna, mimo że jednorazowo musisz zapłacić za nią więcej :) Skoro dopiero planujesz baniak i nie ogranicza Cię portfel (choćby za bardzo ;)) proponuję rozważenie. Ale oczywiście możesz zastosować zwykłe świetlówki.

 

Tak, proponuję 6500 i 8500 K i nie myl przypadkiem z Watami :P Bo 6 i pół oraz 8 i pół brzmi jakbyś o mocy mówił :) 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, katija napisał:

Bo 6 i pół oraz 8 i pół brzmi jakbyś o mocy mówił :) 

O kelwinach oczywiście :) T8 przy 60cm w standardzie mają 18w. 

 

przegladalem światła LED i ciekawa alternatywą byłoby zrobienie oświetlenia z pasków led, za dnia zwykle białe światło, a na noc zmiana na niebieski i obniżenie natężenia do 1% np 

Godzinę temu, katija napisał:

Skoro dopiero planujesz baniak i nie ogranicza Cię portfel

Zawsze można spożytkować inaczej gotoweczke, dodatkowo mam w planach zakup większego akwarium (wyżej mówiliśmy) ktore ulokuje w sypialni lub kuchni jeśli będzie zbyt głośno pracowało, a obecne 112 pójdzie w świat (do salonu nie wstawię bo terraria)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz o tym pojęcie to oczywiście masz więcej alternatyw :) ja nie mam, więc trzymam się gotowców :P a portfel ogranicza mnie dość mocno :D

 

więc hodujesz też gadziny? ;) Ja najbardziej lubię krokodylowate i to na odległość :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wracamy do tematu, mam akwarium wymyte w miarę (trochę kleju zostało na ściankach wewnątrz- dosłownie ziarenka piasku male, nie ma szans usunąć go bez chemii) zewnętrzne wymylem normalnie. 

Mam 3 worki AS 2, zamówiony żwirek kwarcowy biały. Zamówiony filtr HW 603b, oraz JLB e902. Bym potrzebował teorii jak to złożyć w całość by działało, czy pompka przy HW jest potrzebna? Czy jakiś zaworek muszę kupić by wężyk podłączyć tylko do JLB? 

Jakie wkłady wrzucić do środka, czy to z kompletu wystarczy? 

 

Posiadam małą grotę już z otoczaków. 

 

Zamówiłem testy kropelkowe na wszystko tam związane z wodą 5x + starter. 

 

Mam uszykowane 90l wody w wiadrach, dodany uzdatniacz. Grzałkę posiadam. 

 

Chciałbym po niedzieli wszystko uruchomić, zamówiłem roślinki: (będą wysłane w poniedziałek, więc w max w środę dojdą)

- trawę pravula

- sessiloflora

- pełzacz bagienny 

- moczarke kanadyjską

Oraz te kulki z trawy co się mnożą przez rozrywanie? Jakbym chciał jaskinie nimi o kleić to rozrywać do skutku na pół, czy przykleić parę polowek gdzieś i rozrośnie się?

Zamówiłem 10szt 3cm

 

Wszystko nie potrzebuje CO2 i nie jest problematyczne podobno.

 

 

Zaraz jeszcze poszukam ledow do pokrywy 6.5kk i 8.5kk o ile znajdę takie. Czy wystarczy po jednym pasku tj 70cm czy więcej?

Link to comment
Share on other sites

Na pierwsze dwa pytanie nie wypowiadam się, bo nie moja działka ;) 

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

Jakie wkłady wrzucić do środka, czy to z kompletu wystarczy? 

Ja mam węgiel aktywny, ceramikę z dziurką, zeolit i włókninę. Właściwie możesz użyć czego zapragniesz, ale bez szkody dla życia w zbiorniku ;) 

 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

Oraz te kulki z trawy

masz na myśli tzw. gałęzatki? Jeżeli zamówiłeś 3cm to możesz je lekko rozciągnąć palcami, aby stworzyć jakby plastry i tak je przymocować. Wcale tak szybko się nie rozrasta, wszystko zależy od warunków w zbiorniku, a to że będą optymalne wg Ciebie, nie daje niestety gwarancji na przyjęcie się :( 

Godzinę temu, Gruby. napisał:

nie jest problematyczne podob

Jak wyżej. Zasadziłam nasiona parvuli i rosną tylko te, co pływają luzem. A po wsadzeniu takich wyrośniętych w podłoże, zamierają... Podłoże właściwe to warstwa 1cm, pod spodem znajduje się gruba warstwa substratu dedykowanego roślinom... I g* z tego, bo nie przyjmuje się w ten sposób. 

 

Jak planujesz zamontować 8500K pod rośliny to wybrałeś skąpą florę :) 

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, katija napisał:

Właściwie możesz użyć czego zapragniesz, ale bez szkody dla życia w zbiorniku

W komplecie z e902 są jakieś kulki że spiekanego szkła, zamówiłem dodatkowo ceramikę ta z dziurką w środku porowatą 1kg (nie za mało?)

 

Będzie razem pełno gąbek, włóknina też (te białe placki?) Oraz w/w - starczy? 

 

31 minut temu, katija napisał:

Wcale tak szybko się nie rozrasta, wszystko zależy od warunków w zbiorniku, a to że będą optymalne wg Ciebie, nie daje niestety gwarancji na przyjęcie

Tak gałęzatki. Czyli mówisz by nie przyklejać pierw do kamieni, tylko luzem wrzucić i jak będzie wszystko ok to.dopiero?

33 minuty temu, katija napisał:

Zasadziłam nasiona parvuli i rosną tylko te, co pływają luzem

Ja kupiłem z invitro źdźbła, ludzie zachwalają że ładne i w ogóle, a jak będzie się okaże :)

 

34 minuty temu, katija napisał:

Jak planujesz zamontować 8500K pod rośliny to wybrałeś skąpą florę :) 

Nie chce wymagającej roślinności na początek, nie chce też zbyt wiele by zobaczyć co z czym się je i jak :)

 

W późniejszym czasie przecież można coś więcej zasadzić jeszcze czyż nie?:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...