Skocz do zawartości

oświetlenie zbiornika 500l


Rekomendowane odpowiedzi

witam mam taką sprawę nie wiem jakie oświetlenie zastosować w tak wielkim zbiorniku może mi coś poradzicie. Co do obsady to będą pływały w nim Akary: pomarańczowopłetwe, centkowana i błękitna po parce z każdego gatunku do tego zbrojnik lamparci , 6x otosek , 20 drobnoustek beckforda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z Tobą hipcio_stg. Wszystko zależy od tego jaka wysokość będzie miał zbiornik oraz jakie rośliny będą w nim posadzone. marceli Opisz bardziej baniak, podaj wymiary, napisz czy chcesz robić sam pokrywę, czy kupujesz jakąś gotową, no i jakie byś chciał mieć rośliny? Może chcesz zrobić BW praktycznie bez roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nastawienie na pielęgnice, to i roślin raczej nie będzie, dlatego uważam, że HQI to zbędne wyrzucanie pieniędzy. Zdecydowanie postarałbym się o 3 rury (świetlówki) to również mniejsze rachunki za prąd. Bez względu na to jaka to będzie wysokość, bo tak czy inaczej pielęgnice preferują stłumione światło.

 

PS. Otoski - dobry pokarm dla A. pomarańczowopłetwej, ale chyba za drogi :) drobnoustki zresztą też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiary akwa to 200x50x50, co do roślin to powiem tak ze jeżeli uda mi się(na pewno się postaram) cos utrzymać to będą. Zbiornik będzie robiony na zamówienie tak jak szawka z pokrywa wiec wszystko jest jeszcze do ustalenia z wykonawcą. Jeżeli byście mogli mi doradzić to jakie rury mógł bym w nim zastosować??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 4x 80 w T5 to za dużo . W Moim zbiorniku (270cm dłu. ) gdybym miał ta wiedzę i doświadczeni jakie teraz posiadam zastosował bym max 1 x 150 w HOI na środku . co dało by zacienione boki ...... HQI daje takie światło i efekty świetlne jakich nie uzyskasz żadnymi świetlówkami . Ja proponuje albo raz 150 w na środek albo 2 x 75 w Jak dobrze Kirysek zauważył Pielęgnice nie potrzebują jasnego zbiornika a i rośliny przy pielęgnicach nie mają się zbyt komfortowo . Więc nie warto nawet przeliczać watów na litry . Koszty HQI nie są już tak wielkie jak kiedyś można śmiało je porównywać ze świetlówkami.

Ja niestety ze względów finansowych przechodzę chyba na energooszczędne . Nie tyle co sam koszt oświetlenia mnie przerasta co koszt całego zbiornika....Mowa o rachunku za prąd. :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wydaje mi się ze HQI stosuje się przy baniaczkach otwartych(bez pokrywy) szczerze mówiąc nie wiem co to jest oświetlenie HQI chyba bym wolał pozostać przy standardowych świetlówkach tylko jakich? Jeżeli chodzi o prąd to tym się nie martwię bo ja i moja żona pracujemy w elektrowni i jako deputat mamy zniżkę dosyć sporą. Więc jak by ktoś włożył mi jak wygląda i jak się montuje przy zabudowanym akwa będę wdzięczny i możne się skuszę

 

EDIT:

 

już wiem co to jest oświetlenie HQI i stwierdzam że zostaje jednak przy standardowym oświetleniu tylko jakim i ile wat?? Przypominam że pokrywa jest robiona na zamówienie wiec jest możliwość różnych kombinacji.

 

mod: posty się edytuje a nie pisze jeden pod drugim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQI z powodzeniem można montować w pokrywy zwłaszcza jeśli są robione na zamówienie . Ale skoro decydujesz się na świetlówki..... Ważna jest barwa długość dobierzesz sobie sam z katalogu . Wiem ze tanim i dość dobrym rozwiązaniem są świetlówki TLD . Niestety nie mam czasu poszukać czegoś konkretnego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po dłuższym zastanowieniu co do światła doszedłem do wniosku: skoro pielęgnice nie wymagają dużo światła, lubią kopać w podłożu wiec ilość roślin będzie ograniczona to myślę ze postawie na świetlówki podkreślające barwy ryb, lub pół na pół dla rybci i dla roślinek np. Hagen Power Glo i Salvania Gro Lux po 80 wat co wy o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze ilość watów wystarczająca szukaj czegoś o wysoki współczynniku oddawania barw Światła dla roślin nie dawaj jest to zbędne ....Oczywiście dołożenie kolejnych belek nie przysporzy żadnych problemów jeśli w przyszłości zdecydował byś się na roślinki

 

Do mojego zbiornika 1300l na innym forum polecono mi 2 x36 w T8 Arcadia FreshWater oraz Arcadia Original Tropical - ale ta druga ma zabarwienie purpurowo-różowawe. Osoba jaka to napisała to -AquaDreams Gość znany z pięknych aranżów i na milion procent wie co pisze . Widziałem jego stronę .:P Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi ci o stronę Aqua Dreams ?? Jeśli tak to prosze http://aqualog.aquadreams.pl/ Autor tej stronki polecał mi takie oświetlenie do Mojego zbiornika ... Moim zdaniem wie co mówi . Ja tez trzymam pielęgnice i zero roślin .Więc klimat będzie chyba dość podobny .Póki co mam jeszcze powieszone 2x 150w HQI ale zminie to na pewno tylko ostatnio nie mam czasu się tym zajac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznać ze baniaczek bardzo ładny, ja co prawda miałem troszkę inna koncepcje mianowicie ze będę miał troszkę roślinek chociaż po bokach jakiś wysokich z pływającymi liśćmi ale jak patrze tak na twoje cacko to chyba będę musiał się nad tym poważnie zastanowić bo jest nad czym. Dlaczego wymieniasz oświetlenie coś jest nie tak i co będziesz robił z tym HQI może będziesz chciał sprzedać jak tak to z ile??:):mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaję dlatego ze razem mam 300 w samego oświetlenia do tego grzałki 750 w i pompa 60w to daje mi ogromne koszty utrzymania zbiornika . Gdzieś trzeba urwać . Skoro przy Uaru nie ma i tak szansy na żadne rośliny to urwę na oświetleniu . HQI są na sprzedaż maja kilka miechów czyli nówki za jedną lampę 300 zł choć można by się dogadać Myslę ze na Twój zbiornik to jedna max .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o pokrywę to myślę że jest to do zrobienia tylko musiał bym porozmawiać z gościem który będzie mi ją robił. Powiedz mi jaka by miała być wysoka ta pokrywa bo to chyba jest zależne od lampy?? Poza tym czytałem gdzieś ze takie lampy oddają bardzo dużo ciepła czy to ie bedzie miało wpływu na temperaturę wody?? powiedz mi jeszcze jak wygląda układ zapłonowy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie a w porze letniej będę miał problemy z utrzymaniem odpowiednio stałej temperatury więc chyba zostanę przy świetlówkach z odpowiednią ilością watów. tylko problem jest taki że nie wiem jakie te świetlówki założyć żeby jak najlepiej podkreślić barwę rybci może jakieś propozycje?? Schadow2525 powiedz mi jeszcze gdzie na tej stronce którą mi podałeś są propozycje oświetlenia zbiorników??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...