Jump to content

Problem z roślinkami.


sponeq
 Share

Recommended Posts

Pojemnosć: 100l

Filtracja: AQUAEL VERSAMAX FZN 2

Oświetlenie: świetlówka 24W

Nawożenie: Sypałem drobno pocięte kulki torfowe pod żwir.

CO2: Nie badałem , ponieważ nie mam jeszcze zakupionego testu. Jaki test polecacie?
Podłoże: Żwir z kamykami

Link to comment
Share on other sites

Wstaw zdjęcie całego zbiornika.

 

Moc oświetlenia jest za mała do tego litrażu. Powinieneś dołożyć jedną świetlówkę 24W lub moduł LED 10W, np Aquael retrofit 10W. Rośliny rosną przy oświetleniu odpowiedniej mocy, jedna świetlówka 24W to za mało.

 

Rośliny. Podejrzewam, że  jest ich w zbiorniku za mało. Dosadź kilka, kilkanaście sztuk. Proste gatunki, np ludwigie, zwartki, moczarki.

 

Podłoże. zakładam, że nie jest to dwu centymetrowa warstwa żwiru ale co najmniej 4 cm. Zaaplikuj kulki nawozowe lub kapsułki pod rośliny. Osobiście stosuję i polecam Aqua Art Caps. Dobre są też kapsułki Ferka, też stosowałem. Można też zastosować pałeczki nawozowe dla roślin doniczkowych - też stosowałem - tylko tu ostrożnie, bo zawierają dużo azotu i fosforu, trzeba jedną pałeczkę dzielić na 2-4 części i wciskać w podłoże. Jeśli warstwa podłoża jest zbyt cienka to kapsułki i pałeczki odpadają. Zostają kulki gliniane. Jeśli masz mniej niż 4 cm grubości podłoża to mamy problem.

 

Nawożenie. J/w kulki lub kapsułki i dodatkowo do wody nawóz mikro, np Profito. Zanim to zrobisz wykonaj najpierw solidną podmianę wody.

 

CO2. Butli pewnie nie masz, więc zastosuj tzw Carbo. 

 

Kolejność działań powinna być następująca (w dwie godziny się wyrobisz):

  • modernizacja oświetlenia
  • dosadzenie roślin
  • kulki/kapsułki do podłoża
  • podmiana wody
  • podanie mikro i Carbo wg zaleceń producenta

 

Generalnie jest tak, że jak rosną rośliny to nie rosną glony (przynajmniej w nadmiarze). Rośliny podczas wzrostu wydzielają algicydy, hamujące rozwój glonów. Jeśli przestają rosnąć to robi się miejsce dla glonów.

 

Brązowy nalot może być okrzemkami lub DOC. Okrzemki rozwijają się w nowo założonych akwariach i takich z niedostatecznym oświetleniem - jak twoje. DOC to jest materia organiczna, która gromadzi się w akwariach (tzn w jakiejś ilości jest zawsze) z niedostateczna filtracją i/lub niedostateczną masą roślin. Wprawdzie Carbo, tzw węgiel w płynie jest związany z DOC, bo go "powiększa" to jest to sytuacja do opanowania.

 

Jak odróżnić okrzemki od DOC? Okrzemki, twardy chropowaty osad niedający się usunąć. DOC objawia się w postaci brązowej mazi schodzącej pod palcami.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko na tych zdjęciach będzie dobre. Miałem zestaw Proflora, działa nawet na zwykłych drożdżach i cukrze, w końcu to zwykła bimbrownia. 

 

Wg mnie powinieneś podać kapsułki.

 

Co ze światłem? Będziesz modernizować?

 

Link to comment
Share on other sites

Nie, nie, to byłoby za dużo. Jedna kapsułka nawozi jakiś obszar. Producent zaleca aplikować je co 10 - 15 cm i tak podaj jeśli chodzi o parvulę.

Natomiast jeśli chodzi o te duże rośliny to jedna kapsułka pod roślinę/grupę roślin.

Najlepiej kapsułki wciskać za pomocą pęsety, jak najgłębiej.

 

Edited by DavyJones
Link to comment
Share on other sites

To faktycznie grys marmurowy?

🤔

Będzie mocno zatwardzał wodę. O hodowli ryb lubiących miękką wodę możesz zapomnieć. Zostają gupiki, całkiem ładne ryby. 

 

Twarda woda, wysokie GH i KH powoduje też, że więcej będziesz musiał podawać CO2. W zasadzie przy bimbrowni to i  tak bez znaczenia bo jej nie da się regulować. 

 

Ja bym już nic nie zmieniał w tym akwarium. Skoro planujesz akwarium roślinne to działaj z tym co już masz. Zdobędziesz trochę doświadczenia z roslinami i potem ewentualnie zrobisz restart. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, sponeq napisał:

To bardziej jest zwir a nie grys ale i tak w zbiorniku jest twarda woda. Jakie podloze zrobic by miec miekka wode? 

Jeśli chodzi o podłoże, które obniżałoby twardość wody, to robią to tzw podłoża aktywne, np Aqua Art Substrate. Wiecznie nie to trwać nie będzie, one tez się zużywają. Lepiej jest używać miękkiej wody.  Filtra RO pewnie nie posiadasz, więc do podmian możesz używać wody demineralizowanej/destylowanej sprzedawanej w marketach. Pojemnik 5 l itrów to koszt 2,50 - 3,50 zł. Robiąc podmianę co tydzień taką wodą (5-10 litrów), będziesz sukcesywnie obniżał twardość wody, bez szkody/szoku dla roślin i zwierząt w akwarium.

 

Skąd wiesz, że masz twardą wodę? Robiłeś testy? Testy kropelkowe GH/KH są dość tanie. Mógłbyś taki zakupić i zbadać wodę w akwarium i w kranie. Jeśli woda w akwarium będzie miała wyższą twardość niż w kranie to będzie znaczyło, że coś zatwardza Ci wodę zbiorniku.

Link to comment
Share on other sites

Wlasnie dzis doszly mi nawozy ,rybek nie mam jeszcze ale gdy zakupie to dodawanie profito i easycarbo wplynie cos na zycie ryb? 

Co do świetlówek , jakie mi polecisz do zbiornika? :D

Edited by sponeq
Link to comment
Share on other sites

Skoro chcesz trawnik to zacznij od przesunięcia tej świetlówki do przodu. Co prawda to tylko 6cm, niby nic (dla pewności spytaj żonę ;)), ale niech świeci na trawnik a nie na te biedne żabienice i kryptokorynę.

twarda woda, to i mikro pewnie ma w sobie wystarczającą ilość dla tej masy roślinnej i jej tempa wzrostu. Podanie mikro najprawdopodobniej zapewni Ci wątpliwą przyjemność poznania zielenic. Jak podłączysz grzałkę to moczarka zacznie ginąć, nadmiary DOC i znowu ryzyko glonów.

Spiesz się powoli. Obserwuj. Czytaj. Zastanów się trzy razy, potem się prześpij i jeszcze raz zastanów. Nie stawiaj sobie za wzór akwariów z konkursów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...