Skocz do zawartości

moje 240l


xweganx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy

Chciałbym pokazać Wam moją kałużę

akwarium 240l

filtracja filtr aquael unimax 250

oświetlenie 4 żarówki ledowe 6W

Wody dawno nie mierzyłem więc nie będę się rozpisywał, ogólnie miękka i kwaśna ;)

rośliny to w większości cryptocoryny, anubiasy, kilka bucephelandr i wąkrotka

Stosuję do nich kulki nawozowe i bimbrownię z drożdży

Ryby

4 Otoski Przyujściowe

3 Kiryski Spiżowe

5 Bystrzyków Ogonopręgich

14 Prystelek Barwnych

4 Gupiki (taki prezent od znajomego ;])

Korzenie własnej preparacji buk, dąb i olsza czarna

liście buk i dąb 

gałęzie dębowe

 

 

mam też pytanie, czy na taki litraż wprowadzenie 15 Neonów Czerwonych nie będzie przesadą (czyt.przerybieniem)?

20181228_135135.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, xweganx napisał:

Rozumiem że milczenie jest równoznaczne z brakiem zastrzeżeń?

A co myślicie o neonach icmoim pytaniu?

Przy obsadzie i tak przemieszanej między rybami tropikalnymi i subtropikalnymi ciężko cokolwiek doradzić, skoro nie chcesz podać żadnych danych o akwarium poza istniejącą obsadą i litrażem. ._. Takie trochę strzelanie w ciemno, a jak coś pójdzie nie tak, to będzie na kogo zwalić winę. Masz ryby stadne, może lepiej byłoby rozważyć powiększenie istniejących już stad zanim zaczniesz dokładać gatunków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, a tak się starałem, czytałem co z czym będzie pasować! Problem w tym że każda strona akwarystyczny podaje różne temperatury i parametry dla tych samych gatunków i często trzeba sobie niestety wyciągnąć średnią. W sumie to dodanie ryb do stada nie jest złym pomysłem, bystrzyków było w sumie 9 ale się samce powykańczały nawzajem ; ( których ryb by Kolega dodał? Nie wliczając w to  dwóch samic Agassizy które wyladuja w baniaku? 

   Jeśli chodzi o zbrojniki to wydaje mi się ze są to jak na takie akwarium zbyt duże ryby! Natomiast przeglądałem wiele filmów na yt gdzie Agassizy żyją zgodnie z Inesami i  czerwonymi choć rozbieżność temperatur życia jednych i drugich jest dość znaczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu moja uwaga o rybach tropikalnych była na temat gupików i agassiz głównie, bo to ryby które, na tyle na ile rozumiem gdzie żyją, wolą wyższe temperatury, podobnie jak neony czerwone. :P 

 

Gdyby to było moje akwarium (a nie jest, więc traktuj to jako sugestię, a nie nacisk) zacząłbym od dołożenia 15-20 otosków  i 10 zwinników ogonopręgich, dokładnie w tej kolejności, kwarantannując każdą kolejną partię ryb w osobnym zbiorniku zaszczepionym filtracją z głównego przez miesiąc. Dlaczego aż tyle? Bo zakładam, że połowa otosków może paść, ze względu na to w jakim stanie te ryby trafiają nieraz do sklepów, a potem do naszych akwariów.

 

Zbrojniki możesz spokojnie rozważyć te mniejsze  lubiące zakres temperatur 23-25°C, bo taki "leży" w teorii wszystkim Twoim rybom. Piszę w teorii, bo spory wpływ na to, jakie temperatury odpowiadają naszym podopiecznym ma to, w jakich były odchowane przez hodowcę (w miarę do sprawdzenia) lub w przypadku dzikusów, w jakich żyły w naturze, bo też niektóre z tych ryb mają spory rozrzut zależnie od miejsca występowania. Tylko w przypadku zbrojników warto pamiętać  w akwarium ogólnym o wybraniu gatunku wszystkożernego, a nie np. hardkorowego drewnojada. Będzie lżej na filtracji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za sugestię;)

Zacznę od zbrojników, otóż lubię te ryby ale boję się, że trafię tak jak dwóch moich kolegów z pracy na maleńkie cudne zbrojniczki, które wg sprzedawcy absolutnie nie urosną większe jak 8-10cm a potem ledwo mieszczą się w kałuży;), chyba jednak wolę zostać przy Otoskach i rozważam jeszcze dodanie 2-3 Kirysów Spiżowych.

Natomiast jeśli chodzi o zwinniki, to boję się że jak dodam jeszcze 10  sztuk, to po prostu rozniosą mi to akwarium, pod warunkiem że same się wcześniej nie wytępią (miałem ich 9,  cztery z nich  zostały wykończone przez pobratymców;/)

Jak tak patrzę na mój baniaczek to chyba do głównej obsady jednak niczego nie będę na razie dodawał, dodam tylko "sprzątaczy" pod postacią Otosków i Kirysów, no i samice do pielęgniczki;)

Korzystając z chwili wolnego czasu pobawiłem się w młodego chemika i oto co uzyskałem:

ph 6

azotyny 0 

azotany 40

kH 0,5'n

gH 15'n

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze rozumiem jak "parts per milion" działa to tak, mg/l to ppm i ogólnie staram się u siebie nie pozwalać NO3 wyłazić ponad wartość 10-15 mg/l, choć od lat samo się utrzymuje na odpowiednio niskim poziomie. Raz, że dla ryb średnio zdrowo i producent testów nie powinien podawać, ze nieszkodliwe, dwa, że to zaproszenie dla glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostki nie są moją dobrą stroną jednakoż skoro jest jak piszesz, to 40 zawsze będzie 40 nie ważne w czym ją wyrażę:)

Faktycznie jest to zaproszenie glonów do akwarium, z tym że u mnie są (wyłączając Anubiasy i Bucephelandry) szybko rosnące Cryptocoryny i nigdy nie dały glonom dojść do głosu:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...