Jump to content

moje 240l


xweganx
 Share

Recommended Posts

Witam, jestem tu nowy

Chciałbym pokazać Wam moją kałużę

akwarium 240l

filtracja filtr aquael unimax 250

oświetlenie 4 żarówki ledowe 6W

Wody dawno nie mierzyłem więc nie będę się rozpisywał, ogólnie miękka i kwaśna ;)

rośliny to w większości cryptocoryny, anubiasy, kilka bucephelandr i wąkrotka

Stosuję do nich kulki nawozowe i bimbrownię z drożdży

Ryby

4 Otoski Przyujściowe

3 Kiryski Spiżowe

5 Bystrzyków Ogonopręgich

14 Prystelek Barwnych

4 Gupiki (taki prezent od znajomego ;])

Korzenie własnej preparacji buk, dąb i olsza czarna

liście buk i dąb 

gałęzie dębowe

 

 

mam też pytanie, czy na taki litraż wprowadzenie 15 Neonów Czerwonych nie będzie przesadą (czyt.przerybieniem)?

20181228_135135.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, xweganx napisał:

Rozumiem że milczenie jest równoznaczne z brakiem zastrzeżeń?

A co myślicie o neonach icmoim pytaniu?

Przy obsadzie i tak przemieszanej między rybami tropikalnymi i subtropikalnymi ciężko cokolwiek doradzić, skoro nie chcesz podać żadnych danych o akwarium poza istniejącą obsadą i litrażem. ._. Takie trochę strzelanie w ciemno, a jak coś pójdzie nie tak, to będzie na kogo zwalić winę. Masz ryby stadne, może lepiej byłoby rozważyć powiększenie istniejących już stad zanim zaczniesz dokładać gatunków?

Link to comment
Share on other sites

Kurczę, a tak się starałem, czytałem co z czym będzie pasować! Problem w tym że każda strona akwarystyczny podaje różne temperatury i parametry dla tych samych gatunków i często trzeba sobie niestety wyciągnąć średnią. W sumie to dodanie ryb do stada nie jest złym pomysłem, bystrzyków było w sumie 9 ale się samce powykańczały nawzajem ; ( których ryb by Kolega dodał? Nie wliczając w to  dwóch samic Agassizy które wyladuja w baniaku? 

   Jeśli chodzi o zbrojniki to wydaje mi się ze są to jak na takie akwarium zbyt duże ryby! Natomiast przeglądałem wiele filmów na yt gdzie Agassizy żyją zgodnie z Inesami i  czerwonymi choć rozbieżność temperatur życia jednych i drugich jest dość znaczną.

Link to comment
Share on other sites

Tu moja uwaga o rybach tropikalnych była na temat gupików i agassiz głównie, bo to ryby które, na tyle na ile rozumiem gdzie żyją, wolą wyższe temperatury, podobnie jak neony czerwone. :P 

 

Gdyby to było moje akwarium (a nie jest, więc traktuj to jako sugestię, a nie nacisk) zacząłbym od dołożenia 15-20 otosków  i 10 zwinników ogonopręgich, dokładnie w tej kolejności, kwarantannując każdą kolejną partię ryb w osobnym zbiorniku zaszczepionym filtracją z głównego przez miesiąc. Dlaczego aż tyle? Bo zakładam, że połowa otosków może paść, ze względu na to w jakim stanie te ryby trafiają nieraz do sklepów, a potem do naszych akwariów.

 

Zbrojniki możesz spokojnie rozważyć te mniejsze  lubiące zakres temperatur 23-25°C, bo taki "leży" w teorii wszystkim Twoim rybom. Piszę w teorii, bo spory wpływ na to, jakie temperatury odpowiadają naszym podopiecznym ma to, w jakich były odchowane przez hodowcę (w miarę do sprawdzenia) lub w przypadku dzikusów, w jakich żyły w naturze, bo też niektóre z tych ryb mają spory rozrzut zależnie od miejsca występowania. Tylko w przypadku zbrojników warto pamiętać  w akwarium ogólnym o wybraniu gatunku wszystkożernego, a nie np. hardkorowego drewnojada. Będzie lżej na filtracji :)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Ci bardzo za sugestię;)

Zacznę od zbrojników, otóż lubię te ryby ale boję się, że trafię tak jak dwóch moich kolegów z pracy na maleńkie cudne zbrojniczki, które wg sprzedawcy absolutnie nie urosną większe jak 8-10cm a potem ledwo mieszczą się w kałuży;), chyba jednak wolę zostać przy Otoskach i rozważam jeszcze dodanie 2-3 Kirysów Spiżowych.

Natomiast jeśli chodzi o zwinniki, to boję się że jak dodam jeszcze 10  sztuk, to po prostu rozniosą mi to akwarium, pod warunkiem że same się wcześniej nie wytępią (miałem ich 9,  cztery z nich  zostały wykończone przez pobratymców;/)

Jak tak patrzę na mój baniaczek to chyba do głównej obsady jednak niczego nie będę na razie dodawał, dodam tylko "sprzątaczy" pod postacią Otosków i Kirysów, no i samice do pielęgniczki;)

Korzystając z chwili wolnego czasu pobawiłem się w młodego chemika i oto co uzyskałem:

ph 6

azotyny 0 

azotany 40

kH 0,5'n

gH 15'n

 

Link to comment
Share on other sites

Używam aquatestu z zooleku, oni podają w mg/l, nie wpadam w panikę bo podają w opisie że do 40 są nieszkodliwe dla ryb, ale jutro i tak standardowa podmianka.

Co do gH i kH to nic nie zrobię, tak mi pokazuje test również z zooleku;)

Link to comment
Share on other sites

O ile dobrze rozumiem jak "parts per milion" działa to tak, mg/l to ppm i ogólnie staram się u siebie nie pozwalać NO3 wyłazić ponad wartość 10-15 mg/l, choć od lat samo się utrzymuje na odpowiednio niskim poziomie. Raz, że dla ryb średnio zdrowo i producent testów nie powinien podawać, ze nieszkodliwe, dwa, że to zaproszenie dla glonów.

Link to comment
Share on other sites

Jednostki nie są moją dobrą stroną jednakoż skoro jest jak piszesz, to 40 zawsze będzie 40 nie ważne w czym ją wyrażę:)

Faktycznie jest to zaproszenie glonów do akwarium, z tym że u mnie są (wyłączając Anubiasy i Bucephelandry) szybko rosnące Cryptocoryny i nigdy nie dały glonom dojść do głosu:)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...