Jump to content

Nadwódka i jej wymagania


Dzierzka666
 Share

Recommended Posts

Witam. Powoli zastanawiam się nad przejściem w akwa w roślinność bardziej azjatycką. Zainteresowały mnie nadwódki. Jednak po przejrzeniu kilku stron internetowych zgłupiałam, ponieważ na stronie  www.roslinyakwariowe.pl nadwódki opisane są jako rośliny mało wymagające pod względem oświetlenia oraz twardości i Ph wody, kiedy na stronie  www.Akwa-Mania.mud.pl dodaje się, że jednak do dobrego wzrostu potrzebują określonych parametrów światła i wody - jako przykład służy mi Hygrophila polysperma. Oczywiście, że zawsze im więcej światła, tym lepiej, ale jak to jest z nadwódkami w kwestii parametrów chemicznych wody? Mam wode twardą oraz zasadową i wybór roślin przez to dosyć mocno ograniczony. A wiadomo, że człowiek chce mieć ładne roślinki w akwa. Ma ktoś może jakieś doświadczenia jesli chodzi o te rośliny, w jakiej wodzie rosną ładnie?

 

Interesują mnie gatunki:

Hygrophila angustifolia oraz Hygrophila corymbosa thailand (takie widziałam u nas w sklepie) , chyba że polecilibyście jakieś inne gatunki. Docelowo planuję nimi zastąpić moczarki.

Edited by Dzierzka666
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nadwódka wcale nie jest taką łatwą rośliną. 

W akwarium z nieco twardszą wodą i na Manado rosła słabo. Nie mogłem odkryć czego jej brakuje. Nawożenie nie pomagało. Miała dziury i czarne plamy. 

 

W akwarium na AS II+ rośnie bujnue bez żadnych zabiegów i ładnie wygląda. 

Link to comment
Share on other sites

Mogę napisać, że jednak skusiłam się na te nadwódki (w akcie desperacji :P ) - i w zwykłym żwirku mi zaczyna ładnie się wyciągać - ale tylko te sadzonki, które posadziłam niemal na moczarce. Druga chyba ma za mało światła (rośnie przy nurzańcu) i nie chce się zakorzenić, chociaż listki nowe wypuszcza.  Mam tylko wątpliwości, czy to na pewno są te gatunki, które podano na etykietach.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...