Skocz do zawartości

Początkującego wątpliwości kilka... (Krok 1: Wybór akwarium)


Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim chciałbym powitać wszystkich akwarystów oraz podziękować za stworzenie takiej bazy wiedzy, jaką jest to forum.

Jednocześnie z góry przepraszam za serię pytań, którymi będę Was bombardował, jednak pojęcie o akwarystyce mam znikome, a ambicje spore, więc chciałbym podejść do tego z pewną wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliście na swoich błędach ;)

 

Ale od początku...

Wspomnienia związane z hodowaniem ryb mam raczej niemiłe. Sięgają one jeszcze podstawówki, gdzie czyszczenie filtra czy wymiana wody były raczej nieprzyjemnym obowiązkiem niż pasją. Z ryb, które pamiętam ze swojego pierwszego akwa to mieczyki, brzanki, gupiki czy glonojad (ten urósł ogromny!) - w końcu jednak wszystkie pozdychały, a cały sprzęt stoi gdzieś w piwnicy. Teraz chciałbym spróbować od nowa...

 

Czego oczekuję?

Akwarium ma się stać główną ozdobą pokoju (mieszkania?). Będę w nie więc sukcesywnie inwestował, żeby na prawdę robiło wrażenie (mieszkanie mam urządzone raczej ascetycznie). Marzy mi się jakieś 200l. Jutro jadę odwiedzić kilka sklepów, więc prosiłbym Was o rozwianie kilku wątpliwości:

 

1. Czy początkujący akwarysta da radę opanować duże akwarium? Powinienem rzucać się na głęboką wodę? Czy może lepiej zacząć od czegoś mniejszego?

 

2. Które akwaria są lepsze: zwykłe prostokąty, czy profilowane, z wypukłą, łukowatą szybą przednią? Czy te drugie są trudniejsze do czyszczenia/pielęgnacji?

 

3. Na co (oprócz litrażu) zwrócić uwagę przy wyborze akwarium? Czym powinienem się kierować przy wyborze?

 

4. Czy akwarium powinno się kupować od razu z oświetleniem? Czy mogę na razie wyszukać jedynie sam zbiornik, a później znaleźć odpowiednią pokrywę?

 

Temat będę uzupełniał o kolejne pytania (jeśli się takowe pojawią). Mam nadzieję, że pomożecie mi skompletować zestaw moich marzeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek pochwalę za prawidłową kolejność...

 

najpierw wiedza potem baniak - brawo

 

do rzeczy ;)

ad.1)

tak na prawdę łatwiej utrzymać porządek w dużym akwarium niż w małym, więc jak najbardziej możesz kupić akwarium 200 lub 240l

 

ad.2)

powiem tak... praktyczniejsze są prostopadłościenne, bo nie zniekształcają obrazu i tym samym nie wpływają na wzrok ryb. Z drugiej strony jeżeli ma to być ozdoba pokoju (mieszkania?) to warto się zastanowić nad profilem. Jego największym minusem jest chyba ewentualna wymiana pokrywy

 

ad.3)

przede wszystkim cena... sprawdź grubość szkła z jakiego jest klejone, czy jest to szkło typu opti white, czy są do niego jakieś osprzęty czy jest gołe i wesołe

 

ad.4)

W zależności jaką opcję wybierzesz... jeżeli profil to kup do niego pokrywę, jeżeli prostopadłościan to polecam zrobienie pokrywy własnoręcznie (w miarę możliwości majsterkowicza ;)) Standardowe oświetlenie w akwarium jest za słabe, świetlówki ładowane masowo nadają się do oświetlania szatni a nie akwarium... Łatwiej sobie zaplanować pokrywę z całym oświetleniem, wentylacją i konkretnymi świetlówkami niż płacić kupę kasy za coś co za chwilę będziesz przerabiał ;) przelicznik oświetleniowy powinien wynosić ok 0.5W na 1L pojemności

 

jeżeli będziesz miał następne pytania wal jak w dym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n

ad.3)

przede wszystkim cena... sprawdź grubość szkła z jakiego jest klejone, czy jest to szkło typu opti white, czy są do niego jakieś osprzęty czy jest gołe i wesołe

 

 

jeżeli chodzi o opti white to kolega za samo akwarium bez pokrywy wyda okolo 1000zl, ale efekt będzie git ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Duże akwarium wbrew pozorom łatwiej utrzymać w czystości i stabilności parametrów więc spokojnie zainwestuj juz w 200L, bo małe wkrótce i tak byś wymienił na większe.

2. Polecam prostokątne. Miałam profilowane i nie byłam zadowolona, po 1-wsze zniekształca obraz, a jak dłużej patrzysz to aż głowa boli, poza tym to zabiera tyle miejsca co proste a tracisz na litrażu. I do profilowanego pokrywę ciężko dorobić samemu, a do fabrycznej ciężko upchnąć dodatkową świetlówkę.

3. Tu przedmówca ujął co najważniejsze.

4. Możesz kupić pokrywę lub ją dorobić w zależności na jakim oświetleniu Ci zależy. W fabrycznych zwykle jest ono słabe więc jeśli chcesz rośliny bardziej wymagające to będziesz chciał dołożyć oświetlenia, co może być kłopotliwe - ale da się. Jeśli lubisz majsterkować to zrób pokrywę sam i daj świetlówki T5 - węższe, mocniejsze a przy tym oszczędniejsze niż T8. Możesz też kupić aluminiową pokrywę do której dowolnie pokombinujesz ze światłem - ale to jeśli nie martwisz się dużymi wydatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Miałem dzisiaj zrobić kurs po sklepach, ale zabrakło czasu. Wybiorę się do nich w przyszłym tygodniu. Jak pisałem, chcę zainwestować troszkę w ładne akwarium, ale nie chcę też zbankrutować. Chociaż jeśli coś droższego będzie na prawdę warte swojej ceny, to wolę się wstrzymać z zakupem do następnej wypłaty ;)

 

Ad1. Wezmę 240l. 120cm idealnie będzie wyglądało na ścianie, gdzie będzie ono stało.

Ad2. Zdecyduję się na prostokątne. Przeglądając Wasze galerie nawet bardziej mi się podobają prostokąty niż profile.

Ad3. Na OptiWhite mnie nie stać.

Ad4. Nie mam ani możliwości, ani zdolności do stworzenia własnej pokrywy. Więc skuszę się na modele obecnie dostępne na rynku i jedynie wymienię świetlówkę na mocniejszą. Poproszę Was jeszcze o opinię zanim się zdecyduję na zakup, żeby nie kupić jakiegoś szrota ;)

 

To be continued...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad4. Nie mam ani możliwości, ani zdolności do stworzenia własnej pokrywy. Więc skuszę się na modele obecnie dostępne na rynku i jedynie wymienię świetlówkę na mocniejszą. Poproszę Was jeszcze o opinię zanim się zdecyduję na zakup, żeby nie kupić jakiegoś szrota ;)

 

z tą wymianą świetlówek na mocniejsze to nie taka prosta sprawa, bo żeby wstawić mocniejsze świetlówki będziesz musiał wymienić również statecznik, lub dołożyć drugi i kolejne świetlówki... polecam lekturę działu o oświetleniu (szczególnie tematy podpięte;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam lekturę działu o oświetleniu (szczególnie tematy podpięte;))

Tam właśnie znalazłem ciekawy poradnik (wrzucony chyba przez Ciebie) jak z 2x30W zrobić 3x38W. Ale wymiana oświetlenia będzie ostatnim krokiem ;)

 

Tak jak już pisałem, zrobiłem rejs po sklepach. I niestety muszę stwierdzić, że ceny w Holandii nie są dla mnie do zaakceptowania. Poza tym wybór również pozostawia wiele do życzenia.

W związku z tym mam pytanie:

 

5. Czy zakupy w sklepie internetowym będą dobrym rozwiązaniem?

 

Chciałbym skompletować całe akwarium (bez organizmów żywych oczywiście) w jednym z polskich sklepów internetowych. Razem z przesyłką kurierską do Holandii koszt wyjdzie i tak niższy, niż gdybym kupował na miejscu, a mogę dobrać sprzęt do własnych upodobań.

 

6. Ile waży puste akwarium 240l? Przynajmniej orientacyjnie?

 

Najciekawszą ofertę znalazłem na stronach McTen:

http://mcten.pl/index.php?osCsid=b03576 ... 12ca8fe894

Ktoś miał już z nimi do czynienia? Czy może mimo wszystko odradzalibyście zakupy akwarystyczne przez internet?

 

-----------

 

Nieważne. Żaden sklep nie podejmie się wysyłki za granicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

 

Trochę się porozglądałem na tutejszym rynku second-hand i ceny nie są wcale takie zaporowe. Obecnie mam na oku jeden ciekawy zestaw 240l, ale zobaczymy co z tego wyjdzie (obecnie kosztuje 150€, więc próbuję negocjować).

 

W międzyczasie znalazłem ofertę dużo większego zbiornika: 155x55x60cm.

 

[Tu było zdjęcie]

 

7. Powiedzcie mi, czy opłaca się go wziąć za 300zł (70€)? Jakby nie patrzył, nawet w Polsce tyle to kosztują nowe akwaria 200l. Nowe 500l w kraju kosztują średnio 650zł.

 

8. Btw, 500l to nie będzie przesada jak na początek?

 

Finansowo jestem w stanie je później wyposażyć, a i miejsce na nie mam...

 

9. Jeśli powiecie, że brać, to na co (oprócz szczelności) zwrócić uwagę?

 

EDIT (20.07.2009) ---------------------

 

Kurcze, pomocni jesteście ;)

W/w akwarium nie wziąłem. Poczekam jednak na moje wymarzone Rio 240.

Za to wpadł mi w ręce roczny Eheim Professionel II 2028 za niecałe 200zł :D

 

EDIT (21.07.2009) ---------------------

 

OK, mam zaklepane coś, co wygląda jak Rio, ale jest dużo tańsze:

 

Dołączona grafika

 

Do odbioru za trzy tygodnie, jak się babce ryby zaaklimatyzują w nowym akwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

super gratuluję zakupów :D Świetny wybór z tym filtrem. Jeżeli używka jest na tyle sprawna i nie zniszczona to bardzo dobrze zrobiłeś. Co do samego akwarium to warto patrzeć przy zakupach na rysy. Czy występują szczególnie na przedniej i tylnej ścianie... W prostopadłościennym jest ta zaleta, że baniak zawsze można odwrócić :D Jak coś będą postępy - pisz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Za kilka dni mam zamiar zamówić akwarium w granicach 140-160l. lecz nie bardzo wiem o jakich wymiarach będzie lepsze:

dł. X szer. X wys.

100X40X40- 160l.

80X35x50- 140l.

Lub może jeszcze o innych wymiarach?

Czytałem gdzieś że wyższe akwarium trudniej doświetlić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest pow. dna tj. im dłuższe i szersze tym lepsze chociaż to też zależy od rodzaju ryb jakie chcemy hodować ale ogólnie wysokość ma najmniejsze znaczenie z tych wszystkich wielkości a najlepiej trzymać się powiedzenia "Im większe tym lepsze."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec zalezy jakie ryby bedziesz trzymał

np jesli skalary to akwa powinno miec 50cm wysokosci.. jesli pyszczaki i pielegnice to nie musi byc takie wysokie ale zeby bylo szerokie i długie..

ogolnie (ryby denne i szybko pływajace,stadne akwa długie i szerokie )

(ryby stateczne, duze, z duzym przekrojem ciala zdecydowanie akwa wysokie na rzecz dlugosci i szerokosci)

 

pzdr jak co pytaj dalej;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bemol28 jeżeli chcesz skalary to możesz kupić neony czerwone, chociaż i z innesami mogłyby być, tyle że tu już kwestia charakteru skalara, jeden będzie miał je gdzieś, inne będą gonić. Z autopsji wiem, że można te dwie rybki pogodzić ba, nawet altumy, które rosną dużo większe od typowych skalarów oferowanych w sklepie widziałem jak sobie pływały z innesami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...