Jump to content

pat75

Użytkownik
 • Content count

  46
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About pat75

 • Rank
  Małomówny
 1. Rozumiem, że pytasz o podmianę wody a nie wymianę? Czyszczenie dna zależy od obsady. Im więcej rybek tym więcej syfku. U mnie trzeba codziennie. Ale zbieranie go nie zastąpi podmian wody, rób je tak czy inaczej co tydzień 20-25% wody na świeżą! (ale odstaną). Pamiętaj, że zbierając tylko sam syfek z dna przez ten odmulacz na napowietrzacz woda wraz z nadmiarem azotanów, fosforanów i innych związków z przemiany materii i rozkładu resztek roślin i pokarmu wraca do zbiornika! A to już zaproszenie dla glonów. Rybki też mogą podupaść na zdrowiu. Podmiany to podstawa.
 2. mam taki i jestem baardzo zadowolona. Podmieniam wodę co tydzień, ale prawie codziennie zbieram syfek z dna właśnie tym "odkurzaczem" bo mam podłoże z piasku i resztki jedzenia, kupki itd bardzo widać więc je ładnie wciągam i już jest czyściutko. Gdybym to chciała robić zwykłym odmulaczem to musiałabym codziennie robić podmiany wody.
 3. i jaki masz poziom NO3, bo u mnie przy zerowym albo bardzo niskim taki meszek się pojawia ale po podniesieniu azotanów szybko znika.
 4. tak będzie pasował. Napowietrzacze mają standardowe wyjście na wężyk.
 5. taki to jeśli chcesz tylko zebrać syfek a nie podmieniać wodę. Zazwyczaj chcemy podmieniać wodę odmulając przy okazji dno.
 6. właśnie zależy jaki ma wąż. Nie widziałam tych odmulaczy ale wydaje mi się, że mogą różnić się długością rurki właśnie ze względu na wysokość zbiornika. Najlepiej sprawdzić w opisie obu odmulaczy i porównać. Zaraz sprawdzę na allegro. Ja mam z krótką rurką ale dosztukowałam. Kupiłam zwykły tani odmulacz, tyle, że z pompką i jest rewelacyjny (wysokość zbiornika też 50 cm).
 7. 1. Duże akwarium wbrew pozorom łatwiej utrzymać w czystości i stabilności parametrów więc spokojnie zainwestuj juz w 200L, bo małe wkrótce i tak byś wymienił na większe. 2. Polecam prostokątne. Miałam profilowane i nie byłam zadowolona, po 1-wsze zniekształca obraz, a jak dłużej patrzysz to aż głowa boli, poza tym to zabiera tyle miejsca co proste a tracisz na litrażu. I do profilowanego pokrywę ciężko dorobić samemu, a do fabrycznej ciężko upchnąć dodatkową świetlówkę. 3. Tu przedmówca ujął co najważniejsze. 4. Możesz kupić pokrywę lub ją dorobić w zależności na jakim oświetleniu Ci zależy. W fabrycznych zwykle jest ono słabe więc jeśli chcesz rośliny bardziej wymagające to będziesz chciał dołożyć oświetlenia, co może być kłopotliwe - ale da się. Jeśli lubisz majsterkować to zrób pokrywę sam i daj świetlówki T5 - węższe, mocniejsze a przy tym oszczędniejsze niż T8. Możesz też kupić aluminiową pokrywę do której dowolnie pokombinujesz ze światłem - ale to jeśli nie martwisz się dużymi wydatkami.
 8. w sumie to nie jest nawet takie ważne. Odmulacz musisz dostosować do wysokości akwarium czyli dla zwykłej wygody - długość sztywnej rurki, no i ma znaczenie średnica węża - wiadomo, im większa tym szybciej ściąga wodę czyli do mniejszego akwarium węższy wąż żeby za szybko nie spuścić wody z akwa ale zdążyć wyssać syfek z dna. Ten pierwszy co wymieniłeś w zupełności wystarczy.
 9. u mnie jest ex700 w 200L i dość często trzeba było go czyścić bo spadała wydajność, a woda w akwarium nigdy nie była całkiem klarowna, co oznaczało, że to dość słaby filtr na ten litraż ( faktyczny przepływ to co najwyżej 200-300L/h. Przerobiłam go na biologiczny wrzucając samą ceramikę, a jako mechanik działa kubełek eheim 2013. Filtry są podpięte szeregowo, tj woda idzie do eheim wypełnionego włókniną filtracyjną a następnie oczyszczona woda do tetry ex 700, przy tym, że eheim nie jest podłączony do prądu, woda swobodnie przez niego przepływa. Efekt powalił mnie już na 2-gi dzień po podłączeniu - woda kryształek!! Od czasu kiedy zastosowałam takie połączone filtry czyszczę tylko ten mechaniczny co kilka tygodni wymieniając włókninę, a ex700 nawet nie otwieram. Wydajność filtra w ogóle nie spada ( w końcu w tym filtrze nie ma syfku który to powoduje). Polecam takie rozwiązanie, wystarczy dokupić używany kubełek, nie musi być nawet sprawny, grunt, żeby był szczelny. I do Twojego 240L by to wystarczyło.
 10. a jaką masz twardość węglanową?
 11. pat75

  problem z ph wody :(

  zależy co chcesz z tym pH zrobić
 12. to są dwa samce. samiczki maja taki oliwkowy kolor.
 13. "Mam jeszcze takie pytanie: czy nie wyjdę na idiotę urządzając akwarium 216l za 650zł (+obsada, dekoracja i filtry itp - na początek z 400zł)? " nie , właśnie te koszty z czasem potrafią nas zjeżyć bo się czasem okazuje, że przerastają zakup akwarium i szafki. sama rozbudowa oświetlenia już nie jest zbyt tania. filtr to też trochę grosza. I weź pod uwagę, że ciągle będziesz chciał coś udoskonalać, zmieniać, wymieniać, dokupować sprzęt dodatkowy itd, a to są koszty. . ale rozłożone w czasie na szczęście. Więc to 400 zł to i tak nie dużo jak na początek.
 14. co do zakładania akwarium - wykonaj to samodzielnie. Będziesz miał sporo radochy i satysfakcji jak już powstanie. Baniak powinien mieć solidne wykonanie, odpowiednie szkło np typu float, szyby 8mm i jeśli jest dobrze sklejone to będzie ok. Jest szeroki wybór na allegro i te wskazane przez Ciebie są ok. Ja zamawiałam w sklepie Malawi na allegro i przywieźli mi wszystko do domu, sprawdzili czy nie ma uszkodzeń i jest w porządku. Podstawka to bajer i zbędny wydatek. wystarczy mata pod akwarium, koszt na allegro około 14 zł lub nawet zwykła karimata lub płyta styropianowa. Polecam akwarium proste, wcześniej miałam profilowane i mnie oczy od patrzenia bolały. i traci się na litrażu. Poza tym zniekształca. Jeśli zamówisz akwarium z pokrywą standardową licz się z uzupełnieniem oświetlenia jeśli chcesz mieć bujną roślinność. Chyba, że posadzisz rośliny o niskich wymaganiach, wtedy to oświetlenie wystarczy i nawożenia CO2 nie potrzeba. Zbiornik z filtrem musi dojrzeć co najmniej 3 tygodnie. W tym czasie pewnie zmętnieje Ci woda, ale się wyklaruje po kilku dniach. Rób w międzyczasie podmiany, roślinki niech już sobie tam rosną, pod koniec dojrzewania sprawdzaj parametry. Jeśli wszystko będzie jak należy możesz powoli zarybiać akwarium.
 15. nie, dziękuję mei, ale nie kupię RO, jest mi zbędny. Wolę poznać opinię tych, którzy używają preparatów redukujących fosforany zanim taki kupię. Wypowiedź olyvki była treściwa i o taką mi chodziło. Ale dzięki za chęć pomocy.
×