Skocz do zawartości

Co się dzieje z welonem?!


Gabrysiax3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Od mniej więcej tygonia mam problem z moją rybką - welon nie je, jest apatyczny, siedzi przy dnie i w zasadzie nie wykazuje żadnej aktywności.

Najgorsze są jednak objawy zewnętrzne - opadnięte płetwy i ogon, które na domiar złego wyglądają jakby były popalone. Ciemnieją i mają krwawe wybroczyny. Zdarzają się również na brzuchu. 
W dwóch sklepach zoologicznych nikt nie potrafił mi pomóc. Boję się, że ryba zdechnie. Czy ktoś miał podobną sytuację lub wie co można z tym zrobić, jak pomóc mojej rybce?
Oprócz niej w akwarium jest tylko mały glonojad.

Pojemność akwarium: 60l
Temperatura wody: 20-23 stopnie
pH: 7,5-8

post-24851-0-95332500-1495880916_thumb.jpg

post-24851-0-16983900-1495880924_thumb.jpg

post-24851-0-12115200-1495880932_thumb.jpg

post-24851-0-31334200-1495880940_thumb.jpg

Edytowane przez Gabrysiax3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH staraj się utrzymywać na odczynie neutralnym, a co do naszego pacjenta...

 

Litraż jest za mały, wymagane minimum to 80 litrów dla hodowanych przez Ciebie ryb. Nie podałeś wymiarów zbiornika, a to kluczowe to poprawnej oceny fauny. 

Ile akwarium stoi? Filtracja? Oświetlenie? Testy na związki azotowe masz? 

 

Kiedy ona ostatnio jadł i co jadł? Nie przekarmiłeś go? Do tych objawów to niestety, ale pasuję mi Posocznica. 

Charakterystyczne leżenia na dnie, wybroczyny, opadnięcie i nastrojenie płetw to objawy zaawansowanego stadium. Jeśli to posocznica to (bez badania pod mikroskopem nie powiem Ci tego na pewno) to leczenie jest trudne i w tej fazie nieskuteczne. Pozostaje eutanazja, bo leczenie musiałoby się odbywać raczej bez innych osobników. Narządy wewnętrzne są już wyniszczone. Wysięk doprowadzi rybę do śmierci. 

Czy ryba ma zaczerwienione okolicę odbytu? 

 

Poczekaj jeszcze na wypowiedź Mapeta lub Dhuza. Oni mają ode mnie zdecydowanie bogatsze doświadczenie i mogę się mylić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH staraj się utrzymywać na odczynie neutralnym, a co do naszego pacjenta...

 

Litraż jest za mały, wymagane minimum to 80 litrów dla hodowanych przez Ciebie ryb. Nie podałeś wymiarów zbiornika, a to kluczowe to poprawnej oceny fauny. 

Ile akwarium stoi? Filtracja? Oświetlenie? Testy na związki azotowe masz? 

 

Kiedy ona ostatnio jadł i co jadł? Nie przekarmiłeś go? Do tych objawów to niestety, ale pasuję mi Posocznica. 

Charakterystyczne leżenia na dnie, wybroczyny, opadnięcie i nastrojenie płetw to objawy zaawansowanego stadium. Jeśli to posocznica to (bez badania pod mikroskopem nie powiem Ci tego na pewno) to leczenie jest trudne i w tej fazie nieskuteczne. Pozostaje eutanazja, bo leczenie musiałoby się odbywać raczej bez innych osobników. Narządy wewnętrzne są już wyniszczone. Wysięk doprowadzi rybę do śmierci. 

Czy ryba ma zaczerwienione okolicę odbytu? 

 

Poczekaj jeszcze na wypowiedź Mapeta lub Dhuza. Oni mają ode mnie zdecydowanie bogatsze doświadczenie i mogę się mylić. 

Ostatnio jadła około tydzień temu karmę Tropical Ichtio-vit. Dostaje co jakiś czas małe ilości pokarmu, ale nie je. Wcześniej jadła prawidłowo i zróżnicowanie, dosyć sporo. Oświetlenie akwarium jest jarzeniowe, ale go nie używamy, obok akwarium świeci się lampka z normalną żarówką. Filtr jest nadwydajny (na akwarium 80l), testów na związki azotowe niestety nie mam. Wymiary akwarium: 61x33x24. Akwarium stoi około rok czasu, jest reguarnie czyszczone, a woda podmieniana co tydzień. Wcześniej tak jak pisałam nic się nie działo. Nie ma zaczerwienienia w tamtych okolicach.

Dziękuję za odpowiedź.   

Edytowane przez Gabrysiax3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde co za bzdura welon potrzebuje min 80cm kto ci to powiedzial "fachowiec" w zoologu.

Welon to min 240l i bardzo wydajna filtracja.

 

Tu nie ma nic ani filtracji ani zbiornika ani podłoża równie dobrze możesz ta rybe do słowa przełożyć.

Ona się troje od własnych odchodów.

 

 

P.S. Jaki to model tego nadwydajnego filtra? (jakie media)

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde co za bzdura welon potrzebuje min 80cm kto ci to powiedzial "fachowiec" w zoologu. Welon to min 240l i bardzo wydajna filtracja. Tu nie ma nic ani filtracji ani zbiornika ani podłoża równie dobrze możesz ta rybe do słowa przełożyć. Ona się troje od własnych odchodów. P.S. Jaki to model tego nadwydajnego filtra? (jakie media) Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

wydajność 1000 l/h

post-24851-0-11412400-1495888977_thumb.jpg

Edytowane przez Gabrysiax3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bdb że to zewnętrzny filtr ale nie napisałaś jakie masz media w tym filtrze. Nie sugeruje się tym co jest na nalepce 1k to on ma na pusto.

 

Kolejna sprawa to testy na no2, no3 aby wykluczyć zatrucie .

 

Karmienie jednym pokarmem w dodatku kiepskiej jakości to też zły pomysł ryba powinna mieć urozmaicony jadłospis tzn żywy, mrożony , suchy dobrej jakości.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duuuża podmiana wraz z konkretnym odmulaniem dna, wyczyść filtr, 2 tabletki nadmanganianu na 100 L wody.

Na następny dzień podmiana i znów nadmanganian.

 

Jak to nie pomoże to daj znać, chociaż mikroskop by się przydał można by było wykluczyć chociaż grzyba.

 

 

 

Jeśli to posocznica to (bez badania pod mikroskopem nie powiem Ci tego na pewno)

A ze sprawdzaniem płetw pod mikroskopem byś potwierdził posocznicę? Posocznicę powodują bakterie, pod mikroskopem ich też zazwyczaj nie widać, jest kilka ale tylko te większe, które zobaczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...