Jump to content

Powrót do akwarium , Profilowane 112l 2x24+11

Jaco90
 Share

Recommended Posts

Witam :)
Otóż po rocznej przerwie i sprzedaży mojego 200l roślinniaka postanowiłem powrócić i zakupiłem akwarium 112l profilowane.
Poprzednio z tg co pamiętam miałem 2x30w + 3x11w. Po spaleniu się dwóch kompaktów 11w dokupiłem belkę led 5630 90cm  18W i świeciłem 2x30+18 led i czasem chyba to 11w zapalałem
Tj 2x30+18+11 :200 to jest 0:45w/l....
Teraz w zakupionym akwarium posiadam statecznik do max 2x40W. A Obecnie jest T5  2x24W (Natural red+ super bright) szczerze nwm jakie to barwy 10000 +8500? Sam nie wiem ale zestaw ze sklepu roślinyakwariowe. I do tego świetlówka kompaktowa 11w Ecoline 6500k.
Akwarium owalne ma tak naprawdę 100l mimo że wszyscy sprzedawcy piszą 112l.
Nwm jak to obliczyć od 112l czy 100l?
Liczmy te 112l
59W:112 =0,53w/l
Ew.
59w:100l= 0,59w/l
Koledzy czy takie oświetlenie wystarczy?
Czy zamiast np 11w dokupic statecznik i swietlowke i dorzucic 24W?
To by było 0,1W/l więcej czyli 0,7w/l ( nie będzie butli co2)
a Może jakaś mała belka led?
Akwarium dopiero będzie pojutrze zalane i do tej pory chciałbym załatwić sprawę oświetlenia i filtracji ponieważ czekam na podłoże.
Nie zależy mi na jakiś tam cudach.
Chciałbym jakiś w miarę tzw trawnik może mały heniek. albo glosia? Juz nie pamietam co by tu się nadawało.
Ogółnie nawozy aqua art i carbo i kulki  bez co2 z butli.
Bardzo proszę o sugestię rady co z tym zrobić.                                                           
Pozdrawiam

zakupiłem akwarium 112l profilowane

Jako niezbyt dumny posiadacz 112l nie-profilowanego, strzał w stopę z Twojej strony, już lepsze byłoby 160l proste. Profil zniekształca obraz i okrada Cię z tych ~12l brutto. A wymiary akwarium są 'wyciągnięte' w górę, nie oferując zbyt wiele dna. W dodatku...

zestaw ze sklepu roślinyakwariowe

Jako rasowy Krakus stwierdzam, że ceny to oni mają krakowskie i poza 'marką' nie widzę sensu zabulenia im za coś, co można kupić taniej w praktycznie tej samej jakości. No ale, dokonało się. Jedziem dalej.

Liczmy te 112l 59W:112 =0,53w/l Ew. 59w:100l= 0,59w/l

A ja Ci powiem przestań liczyć, bo...

Ogółnie nawozy aqua art i carbo i kulki bez co2 z butli.

Nie chcesz gazować? To bierz rośliny, które nie wymagają gazowania i mocnego oświetlenia, by wyglądać okazale. Twój pomysł z Hemiantusem ma marne szanse na realizację bez pędzenia tej rośliny - akwarium jak już pisałem jest wyciągnięte w górę, więc heniek do światła będzie miał daleko.

czekam na podłoże

Jakie to podłoże masz zamówione?

Ogółem powiem tak z własnej zabawy w rośliniaki - zrobiłem sobie parę miesięcy temu low-techa. Na ziemi, torfie i pokruszonych kulkach GT bo musiałem czymś dopchać warstwę, a nie chciało mi się biegnąć do kretowiska. Rośliniarz ze mnie żaden, naczytałem się, że trzeba mieć doświadczenie, by to wykonać jak należy. A ja 15 lat rośliny po macoszemu traktowałem :P I co? I nic, zwartki hulają aż miło, po zrzuceniu liści (syndrom 'gnicia zwartek') odbiły w przeciągu tygodnia wypuszczając nowe, zdrowsze. Ostatnia z bandy -  Cryptocoryne parva w końcu się ogarnęła i zagęszcza kępy, Sagittaria subulata ładnie puszcza rozłogi i obawiam się dnia, gdy przyjdzie mi ją z tego akwarium wyrywać. Ziemia do wody nie wybija, bo mam piasek, odpowiednio rozłożony. Jak wygląda moja robota przy tym akwarium? Podmiana wody 1/5 co 2 tygodnie. Glony? Jakie glony? Żadnej inwazji nie było i się nie zanosi. Oświetlam to belką power led na 6 diodach, skręconą do połowy. Nie nawożę. Po co się męczyć z prześwietlonym (to mocne światło, ktore chcesz, pomoże Ci wyhodować duuużo glonów :D) zbiornikiem dla hemiantusa. Skoro jest wysokie akwarium, to pierwszy plan można zrobić z zielska, które rośnie do 10cm i nic się nie stanie, a nie będziesz się niepotrzebnie denerwował.

Edited by Dhuz

Koledzy ja to akwarium kupilem po dobrych pieniadzach z szafka filtrami itd dlatego profil.. I juz byl ten zestae 2x24 z RA. Mam paragon stad wiem. A sklep osobiscie tez znam. Podloże zwykle bazaltowe 1-3mm czarne do tg tzw czarny zwir do 0,5mm i piasek na przod. Dorzuce kulki gliniano torfowe. Myslalem tez o jbl aquabasis bo kiedys mialem ale nie. Kiedys mialem duzego henka i rosl w miare w poprzednik akwa przy 0.45w na l. Ale wracajac do tematu co zrobić z oświetleniem? Dolozyc zostawic? Zmienic cos ?

Na forum wymagane jest używanie polskich znaków diakrytycznych. /Luna

Jak okazyjnie to i ujdzie może. :P Szczelność sprawdź. 

Nie ma sensu dokładać bez gazowania. Bierz pod uwagę, że bazalt i heniek eliminuje ryby kopiące, a przynajmniej jeśli chcesz utrzymać zdrowe ryby kopiące i niewykopanego heńka.