Skocz do zawartości

112l Ogólne


Enroth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W akwarium pływają:

Nieokreślona ilość red cherry około 200 może więcej

17 neonków innesa

2 samce endlera (zostały z poprzedniego zbiornika)

1 samczyk ramireza (ciągle szukam mu samiczki, wszystkie sklepy akwarystyczne w okolicy jak mnie widzą to z daleka wołają, że nie ma)

 

Zbiornik standardowe 112l

*napowietrzanie: brak filtr fzn3 powoduje ruch tafli wody
*oświetlenie: własna konstrukcja belki led na diodach smd 1w. Razem 34W w ledach na chwilę obecną odłączyłem jedną sekcje i naświetlanie 10h dziennie 17W
*filtracja filtr kaskadowy fzn3 oraz filtr kubełkowy zregenerowany fluval 304 obydwa z prefiltrami

*rośliny to co wpadło w ręcę, na pewno będzie trzeba tu coś pozmieniać, marzył mi się trawniczek, ale chemiantus nie chce współpracować

Woda RO z domieszką kranówy i dokwaszana czasami wywarem z szyszek olchy.

Po za tym od czasu do czasu dozowane jest Fe i siarczan potasu gdy widzę, że roślinki zaczynają mieć braki.

Podłoże to ziemia a na niech piasek do piaskownicy

 

Ogólnie miałem początkowo straszne problemy z tym akwarium, ale z czasem dużo czytając z pomocą tego forum udało mi się wygrać walkę z glonami, roślinki wystrzeliły i wszystko się ustabilizowało. W akwarium jedyne co robię to podmiany wody co tydzień 15/20% lub jak nie mam czasu to co dwa tygodnie 30%

Proszę o sugestie, co zmienić co dodać ;)

 

 

 

FcM7fAUl.jpg

 

jtKZnmQl.jpg

 

4WRC4FJl.jpg

 

Vf6uh3ul.jpg

 

KiKDMiql.jpg

 

Red cherry wyjątkowo upodobały sobie filtr 

Edytowane przez Enroth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie akwarium całkiem przyjemne ale mam nadzieję, że masz świadomość o konieczności zmian w obsadzie.

 

Hygrophilę ze środka lepiej by było ciut przesunąć żeby sprzęt po lewej stronie przysłoniła ;) Ta mała, niska trawa to chyba ophiopogon więc roślina, która nie nadaje się do uprawy w pełnym zanurzeniu.

 

Tło też by jakieś się przydało - te rury to taki dość średni widok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Hygrophilę ze środka lepiej by było ciut przesunąć żeby sprzęt po lewej stronie przysłoniła  ;) Ta mała, niska trawa to chyba ophiopogon więc roślina, która nie nadaje się do uprawy w pełnym zanurzeniu."

 

To wiele tłumaczy dlaczego mi tak podupadała na zdrowiu i ostały się tylko te dwie maleńkie szczepki które pewnie spotka to samo.

 

"Tło też by jakieś się przydało - te rury to taki dość średni widok"

Pracuję nad tym, niestety na prawdę nie mam czasu, ledwo znajduję czas na sen ostatnimi czasy. Ale będę miał luźniejszy okres to dopracuję kilka rzeczy.

 

"Wizualnie akwarium całkiem przyjemne ale mam nadzieję, że masz świadomość o konieczności zmian w obsadzie."

Tutaj mnie zagiąłeś. Cóż z nią jest nie tak? Pod neonki i ramirezki specjalnie kupiłem RO żeby miały miękką wodę i kwaśną. 

Endlerki w ogóle są nie do zdarcia a red cherry no cóż... w dużej mierzę uzupełniają dietę ramirezki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, Innesy w 25-26 mają głównie okres tarła - to jak na neonowe standardy gatunek zimnolubny, a Ramirezy poniżej 26 ryzykujesz chorowitość. :) Miej też na uwadze, że Ramirezy to ryby dość delikatne, więc jak przekombinujesz z trawniczkowaniem i nawożeniem, będziesz mieć dodatkowy kłopot na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie akwarium prezentuje się ładnie, koniecznie tylko przykryj ten sprzęt jakąś sporawą rośliną. Jak to możliwe to te dwie rury z tyłu też przesuń na niewidoczny punkt.

 

Obsada zwierzęca do korekty wg mnie, ale bez parametrów wody nic więcej nie powiem. Jak mówią poprzednicy to dodałbym jeszcze jakiś trawnik z przodu to co teraz masz wygląda ładnie, ale dopiero jak uda Ci się go rozrosnąć, jak się nie uda to napisz coś pomyślimy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wygospodarować chwilkę na testy, przy okazji zrobiłem wszystkie którymi dysponuję:

pH 7,4 (te testy kropelkowe zooleka są straszne w odczytywaniu wartości, coś mi tu nie pasuję)

GH   7

KH   4

NH3 0

NO2 0

NO3 10/20

PO4 0,25

Fe    0,1

 

Biorąc pod uwagę moje pH i KH z magicznej książeczki wynika, że CO2 mam na poziomie 5 czyli niby za duże. W takim razie skąd ja mam niby CO2 skoro nie dozuję a obsada jak na ten litraż zbyt wielka nie jest.

 

Jeżeli chodzi o zmiany w obsadzie zostałem wprowadzony w błąd czytając artykuł gotowych obsad na innym forum i kierując się informacjami z innych portali gdzie wszędzie jak byk piszą, że ramirezka i innesy to wspaniałe połączenie. Więc okazuję się, że mając temperaturę 26 ani neonki ani ramirezka zadwolone nie są. Nie dobrze bo przywiązałem się do tych popierdułek i sporo napociłem, żeby zapewnić im dobre warunki a te jak się okazuję idealne nigdy dla nich nie będą.

 

Opcja 1 Ramirezka do sklepu na niechybną śmierć za pewne. Ostają się innesy którym temperaturę zbiję do pokojowej 23stopnie, lecz w lato będę miał z nią na prawdę poważny problem, a z racji pracy nie jestem w stanie poświęcać zbiornikowi codziennie czasu więc już widzę problem.

 

Opcja 2 Neonki do sklepu pewnie z tym samym skutkiem. Zostaję ramirezka i problem szukania jej towarzyszki (nie ma dostaw). W przypadku wymiany innesów na czerwone który z tego co wiem są agresywniejsze opitolą mi red cherry do końca. 

 

Opcja 3 Cała zmiana obsady?

 

Tło i poukrywanie wyposażenia przez przesadzanie roślinek zrealizuję w niedługim czasie. Miałem problem z roślinkami Hygrophila ze środka byłą skazana śmierć, ale pięknie odbiła i wyląduję w lewym tylnym rogu.

 

Mały henio stoi w miejscu od praktycznie zawsze. Żeby ruszył musiał bym ostro działać z nawozami i dać 2xświatła co spowoduję pewnie znowu glony. I z tego co zaobserwowałem to przy takiej ilości światła obsada unikała otwartych przestrzeni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja - postawić drugie akwarium ;) W 112l zostawić neony Innesa i powiększyć ich liczbę do 20-25szt, do tego dokoptować im np. pojedynczego wąsacza pospolitego, by było coś większego. A Ramirezom urządzić akwarium 60x30x25 jako mieszkanie dla (przyszłej) parki.  Alternatywnie Innesy z krewetkami do mniejszego zbiornika, a w 112l Ramirezom dać do towarzystwa zwinniki - rodostomusy lubią podobne temperatury. Ramirezy to bardziej wody przejrzyste, a Innesy (i krewetki!) wody czarne, więc można urządzić dwa skrajnie odmienne zbiorniczki. :) Tymczasowo ten układ może się sprawdzać, ale długotrwałe trzymanie w skrajnych parametrach rybom nie służy - sam się o tym przekonałem lata temu.

 

Do zbijania pH możesz użyć humusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...