Skocz do zawartości

A miało to być akwarium dla dzieci.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum ale zagladam tu anonimowo od jakiegos czasu. Na początek opisze moja przygode z akwarium dla dzieci, a wiec dalem sie namówic na niewielki zbiornik 54l w zwstawie Eheim. Początkowo nawkładaliśmy do środka zamków i pełno plaskiku ale gdy zaczeły się problemy i po przeczytaniu wielu postów zorientowałem sie ze robimy naszym nowym domownikowm "krzywdę". Po wizycie w sklepie i opróżnieniu potrfela :)  nastapił reset (niestety kompletnie nieprzemyślany). postaram sie teraz opisac obecny zestaw

 

Eheim 54l

Obsada: 

2 Otoski, 4 parki Gupików + narybek, 5 Danio, Ślimank Ampularia (dzieciaki chca wiecej)

 

Rośliny:

Mech Fontinalis antipyretica, Staurogyne repens, Mech Jawajski,

Nymphoides hydrophylla 'Taiwan',  Cladophora aegagropila (gałęzatka)

Echinodorus cordifolius 'Fluitans'

 

Kabomba Wodna (Bardzo marnieje, była bardzo ładna w poprzednim akwarium)

 

Podłoże jak polecił mi sprzedawca Tropica plant Growth na dnie i na to przepłukany zwirek w 1/3 zbiornika biały pisek (miała to być plaża dla kirysków pigmejskich). Filtr wymieniliśmy na zewnetrzny kubełkowy Eheim Experiance 150 (500l/h jest troszkę przykręcony) wkład orginalny gąbka plus jakiś substrat eheim. Oświetlenieni nadal T8 15W ale zmówilem 2 świetlówki Aquael ledowe jedna retrofit Suny odpowiednik T8 15W i drugą dla roślin Led Plant 6W mam ndzieje że do akwarium towarzyskiego wystarczy.

 

A teraz co sie dzieje. Od restartu jakies 3 tygodnie na naszej plaży pojawił sie brazowy osad (może okrzemki) na gałęzatce mnustwo zielonych nitek (2-4 cm) plus brązowy nalot, zabarwienie wody wariuje z dnia na dzień od zabarwienia brazowego przez mętny i tak w kółko. Kabomba marnieje strasznie szybko tez ma brazowy osad. rośliny oprucz Fluitans i Taiwanu robią sie żółte i marnieją. nie wiem co powinienem zrobić jak narazie podmieniam wode  20% raz w tygodniu (woda z uzdatniaczem Tetra Aqua Save). Rybki karmimy rano i w południe.  

Jestem amatorem ale pośwęcam ostatnio sporo czasu na akwarium wciągnołęm też moich chłopaków, ale jak tak dalej pójdzie to pewnie wszystko szlak trafi. Czy powinienem coś grzebac czy cierpliwie czekać?.

 

ps zestaw testów jest w drodze ale tu poczta strasznie działa :)

 

Niestety mój telefon nie łapie za bardzo tego nalotu jutro zrobie zdjęcia aparatem

wiadć że mech jawajski też ma nalot i cały się pozklejał narybek już w nim nie pływa 

limnophilia raczej na śmieci już prawie jej nie ma :(

post-24717-0-61087000-1487793103_thumb.jpg

post-24717-0-78563600-1487793114_thumb.jpg

post-24717-0-21483900-1487793124_thumb.jpg

post-24717-0-06453000-1487793294_thumb.jpg

post-24717-0-26023900-1487794069_thumb.jpg

Edytowane przez pawelec_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze światłem przesadziłeś: masz 15W, zamówiłeś kolejne 15 i ledy też coś koło tego. 3x15/54=0,83W/l. Bez CO2 prosisz się o inwazję glonów.

Może źle się wyraziłem będa tylko 2 Swietlówki led retrofit 8w led odpowiednik t8 15W zamiast tej którą teraz mam i dodatkowa led plant 8W czy uważasz że to za dużo jeśli tak to lepiej niech leża w szafie :)

Mógłbys dać jakiś zjecia ,ciekaw jestem jak to wygląda ;d

postaram sie umieścić zdjęcia jeszcze dzisiaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Substrat w filtrze to chyba jakaś pomyłka rzeczowa. Sprawdź definicję substratu.

Morze to jest szerokie i głębokie Kamilu :)

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Wiem że substrat to podłoże ale to co dali do tego filtra w zestawie to Eheim substrat https://www.akwarystyczny24.pl/eheim-substrat-5l-biologiczny-wklad-do-filtra-akwarium-slodkowodnego-i-morskiego-p-2266.html

to chyba jakiś rodzaj zeolitu czy cuś takiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddać muszę honor. Nawet nie wiedziałam,że coś takiego istnieje. Swoją drogą to czego ludzie nie wymyślą .

Poczytaj jak to działa i zdecyduj czy jest sens to stosować. Nie zawsze jest ładować wszystko co dają, może nie ma sensu i potrzeby.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddać muszę honor. Nawet nie wiedziałam,że coś takiego istnieje. Swoją drogą to czego ludzie nie wymyślą .

Poczytaj jak to działa i zdecyduj czy jest sens to stosować. Nie zawsze jest ładować wszystko co dają, może nie ma sensu i potrzeby.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Mam paczkę  aquael zeomax plus zeolit myślisz ze bedzie lepiej wymienić to na zwykły zeoilit??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się po co ci zeoilit. Nie lepiej dac jakieś neutralne złoże,bardziej neutralne jak ceramiką,keramzyt.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Masz rację musze przemyśleć całą sytuację  ten substrat to niby filtracja biologiczna, zeolit to chemiczna nie znając parametrów wody tylko namieszam, muszę spokojenie poczekać na testy. Właściwie to nie posiadam wiedzy w tematyce filtracji i nie wiem czy tu jest problem. Widzę że im dalej w las tym więcej drzew :) a to miało być takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

 

Nareszcie zrobiłem testy wody:

 

kropelkowe zoolek

 

kranówka 

pH     7,5

KH     3

GH    5

 

akwarium

 

pH     7,6

KH     6

GH    10

NO3  10

 

paski JBL

 

z dnia  25.02         02.03

pH      6,8                 6,8

KH      3                    3

GH     >4                   >4                         

NO2   0,25                0,25 

NO3   18                   25  

CO2    <14,9             20 

CI        0                     0

 

 

Woda jest całkiem klarowna o lekko brązowym zabarwieniu. Niczego nie dolewam podmieniam ok 20% co tydzień. 

Co do glonów gałezatke płuczę i obrywam te nitki które z niej wyrastają są całkiem mocne a woda w której ją płuczę jest mocno brązowa. Kupiłem nową limnophilie tydzień temu i całkiem ładnie rośnie. Niestety nie wiem co zrobić z tym nalotem na piasku jest coraz ciemniejszy. Mech jawajski jest ciągle zarośnięty. Sprzedawca w sklepie podarował mi skałę(chyba jakiś wapień) która ma zatwardzić wodę ale jak na razie leży w worku niczego nie wkładam. Z nowych dolegliwości ampulari pękła muszelka i już nie jest taka ładna żółta jak dawniej zrobiła się ciemniejsza a ślimak (zwany turbo :) ) już taki aktywny nie jest.

 

Proszę o porady  czy użyć tej skałki i jak pozbyć się tego nalotu na piasku i czy zakup krewetek red cherry do walki z glonami jest dobrym pomysłem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Masz bardzo fajną wodę w kranie :)

Coś w akwarium trochę zatwardza Ci wodę.

 

Na glony stosujemy krewetki Amano.

 

Nalot z piasku musisz zbierać podczas podmian wody. Podobno najlepiej używać czegoś z dużą średnicą ( obcięta butelka ). Wtedy nie wciągamy piachu razem z nalotem.

Ja przez ten nalot zrezygnowałem z piachu ale zamierzam spróbować raz jeszcze.

 

Co do filtracji, to ja ze swojej strony mogę polecić Sachem Matrix. Drogie, ale bardzo wydajne, szczególnie jak wydajność filtra ciut niedomaga.

 

A po za tym akwarium masz świeże, musisz cierpliwie czekać aż samo się ustabilizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...