Jump to content

450L Plaskobok tępoglowy


Dawos
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim. :)

Jestem Dawid i posiadam akwarium wymiarów 150x50x60.Aktualnie planuje je na nowo obsadzić.I tu właśnie zaczyna się problem z którym do was przybylem.Potrzebuje pomocy w dobraniu obsady do tego właśnie baniaka.

Myślałem nad czymś takim

-Plaskobok tępoglowy (10szt.)

-Mandi mały (6szt.)

-Para pielegnicowatych lub dwie

-jakieś L-ki

-Duch brazylijski

 

Ta para to może akara niebieskoluska lub pomaranczowopletwa.

I co do L-ek to nie mam pojęcia jakie i ile.

Co myślicie o czymś takim?

Pozdrawiam. :)

Link to comment
Share on other sites

Tez tak myślałem no ale bardzo ciekawa rybka. :)

Sprawdzałem wczesniej i wyczytałem ze i Mandi i plaskobok preferuje wodę o temperaturze 23-27 stopni C (wyczytałem to na tej stronie i na kilku innych).

To jeśli nie Mandi to może jakies inne ciekawe rybki denne?

Link to comment
Share on other sites

A jeśli ustalić temperaturę na 24/25 stopni?

Względem tych informacji to odpowiednia temperatura dla pictusów i plaskoboków.

 

A może coś ciekawszego niż Brochisy np. agamyx, platydoras?Jakieś inne propozycje?

 

Ogólnie chodzi o to że plaskoboki to ryby które na pewno chce mieć w tym akwa.I pod nie ma być dobrana cała obsada.

Edited by Dawos
Link to comment
Share on other sites

Z temperaturą celuje się zwykle w środek przedziału, dla mandi 25 będzie przy górnej granicy, dla płaskoboków 24 przy dolnej. Lekkie wahanie w górę/dół i masz osłabione ryby, niech to się powtórzy kilka razy i osłabione robią się chore. Przerabiałem już trochę naciągania temperatur i wszystko idzie dobrze, póki idzie, a jak się posypie, to człowiek nie wie, od której strony to leczyć, bo np. lecząc chorobę powstałą z wychłodzenia (jak pleśniawka, kulorzęsek) można jednocześnie spowodować, że inne ryby złapią coś z przegrzania (np niektóre zakażenia bakteryjne).

 

Agamyxisy to też ryby wód chłodnych, platydora już bardziej, ale to rosną spore klocki 20cm, więc licz się z tym, że filtracja musi być na tip top.

 

A właśnie, przy płaskobokach zapomnij o większości roślin. To ryby roślinożerne i nie mają skrupułów przed pozostawieniem akwarium w stanie wyłysienia.

Link to comment
Share on other sites

Dobra rozumiem czyli z tego wszystkiego platydorasy lub brochisy.

Teraz kilka pytań.

 

1.w jakiej ilości te ryby?

2.Masz jakies inne pomysły na ryby denne, mógł byś wymienic kilka gatunkow (będzie prościej)?

3.Ile tych płaskoboków moge wpuścić?

 

Akwarium w planach będzie łyse wiec nie ma problemu. ;)

Link to comment
Share on other sites

@1 To już zależy jaką będziesz mieć filtrację i jak często chcesz robić podmiany. Przy założeniu, że będziesz mieć wydajną filtrację (czyli ~2-3l wkładów biologicznych na 100l wody w akwarium) pomyśl o 12 sztukach ryb stadnych (płaskobok, brochis) bądź 2-3 sztukach ryb mniej towarzyskich (np. platydora)

 

@2 Ciężko powiedzieć - przy płaskobokach wypada podawać pokarm dla wszystkożerców z elementami roślinnymi, więc na dno trzeba dobrać również ryby wszystkożerne. Dobrze sprawdziłyby się brochisy, bo za dnia mogą wyjadać to, co spadnie po płaskobokach, a wieczorem, po zgaszeniu światła z czystym sumieniem można nakarmić je czymś bardziej mięsnym.  Może udałoby Ci się dopasować coś z pielęgnic Ameryki, ale w tej chwili nic mi nie przychodzi do głowy. :P

Link to comment
Share on other sites

Okey wiec myślę że te kiryski wybiore.

 

A co do pielegnic to myślałem o dwóch parach takich które wniosą dużo życia i koloru w tym akwa bo jednak pozostałe rybki które tam będą są mało rzucajace się w oczy.

 

Myślałem jeszcze o jakichs elkach, ale jestem w fazie szukania i czytania.

 

1.Jakie gatunki tych kiryskow proponujesz?

2.Myślisz ze dwie pary pielegnic będą spoko?

3.I co myślisz o tych elkach?

Edited by Dawos
Link to comment
Share on other sites

@1 - ciepłolubne z dostępnych gatunków kirysków są dwa. Brochis szmaragdowy (Corydoras/Brochis splendens) i kirysek Sterby (Corydoras sterbai). Biorąc pod uwagę, że bardziej podobają Ci się większe ryby, sugeruję iść w Brochisy.

 

@2 - nie mam pojęcia, co i jakie będziesz tu mieć. Na dużych pielęgnicach się nie znam, a drobnica nie pasuje do silnych i aktywnych płaskoboków. Wolę nic nie sugerować w ciemno. :P Z resztą nawet na płaskoboki to akwarium jest dość ciasne - to tylko 10x3 długości ryby, a nie są to zwierzaki leniwe.

 

@3 - zbrojniki to jeszcze większe syfiarze, niż kiryskowate, w dodatku przy plackowatym kształcie płaskoboków nie wiem, jak zachowaja się zbrojniki - czy nie zaczną np. 'zlizywać' sobie śluzu współmieszkańców. Zajrzyj na https://www.planetcatfish.com/common/family.php?family_id=4 i przejrzyj sobie zbrojnikowate, raczej nie celuj w większe, niż 20cm.

Link to comment
Share on other sites

Co do pielęgnic, zajrzyj na Cichlidae i popytaj. Przygotuj się też na to, że może zostać dobitnie zasugerowane, że zbiornik jest za mały na płaskoboki - i tutaj bym się zgodził z kimkolwiek, kto to powie, bo to ryby naprawdę duże i tak, jak nie wyobrażam sobie moich żałobniczek w zbiorniku 10x3 długości ryby, tak samo nie wyobrażam sobie płaskoboków. :P No ale sam zobaczysz, o czym mówię, jeśli te ryby wpuścisz - różne źródła sugerują różne rozmiary akwariów, ja wizualnie nie znoszę ryb stadnych w małych akwariach, bo przypomina mi to kotłowanie się karpi w basenikach przed  świętami.

 

Jeśli Sterby, to lepiej dla Ciebie, bo łatwiej dostępne. Dziwi mnie to trochę, bo brochisy są odporniejsze, ale może nie tak efektownie ubarwione.

 

Co do L201, to ryby trochę bardziej ciepłolubne od płaskoboków, raczej celowałbym w coś pokroju L204 :P.

Link to comment
Share on other sites

Okey, wiec lecę na tamte forum dowiedzieć się o jakieś pielegnice.

 

Z tymi Elkami to rozejrze się jeszcze u siebie w Olsztynie, jakie są dostępne i wtedy będę myślał.

 

Dobra czyli na razie obsada wygląda tak:

 

-Płaskobok tępogłowy 12(szt.)

-kirysek sterby 12(szt.)

-jakieś elki 3-5 (szt.)

 

To było by spoko? :)

Link to comment
Share on other sites

No póki co to ma ręce i nogi. Tylko miej świadomość, że płaskoboki i kiryski Sterby GH 3-7 i pH około 6-6,5. Jeśli masz w kranie twardą wodę, potrzebny będzie filtr RO :P I cała obsada mocno brudzi, także filtracja bardzo wydajna i nastawienie na częste podmiany, by woda była czysta.

Link to comment
Share on other sites

A to to nie wiem, każde akwarium rządzi się własnymi prawami. Przy zerowej szansie na uprawę roślin w akwarium i mocno brudzącej obsadzie startowałbym od razu z hydroponiką nad zbiornikiem i nie liczył na 'a może się uda' :P

Link to comment
Share on other sites

Tak na szybko zamiast hydroponiki możesz rozważyć wsadzenie do akwa jakiegoś scindapsusa. Mocujesz go tak żeby w wodzie był tylko kawałek łodygi i korzenie, liście nad wodą. To dość skuteczny pożeracz azotu, dwa, trzy pakiety startowe z biedry mogą sporo pomóc. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...