Jump to content

Co to za glony?! Pomocy!


saiees
 Share

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu zauważyłam, ze szczególnie na jednej dość wysokiej roślinie zaczęły pojawiać się 'wloski' dopiero po czasie zrozumiałam, ze to glony. (To moje pierwsze akwarium) tłumaczyłam sobie, ze dziwne przecież mam dwa glonojady.. ale myśle nigdy wysoko ich nie widziałam pewnie dlatego. Ale od pewnego czasu zrobiła się plaga, !1 szybach, na filtrze , na roślinach na dole.. nie wiem jak z tym walczyć, słyszałam ze carbo jest dobre ale z kolei ktoś powiedział, ze to mogą nie być glony tylko coś innego (nie pamietam dokładnie nazwy) załączam zdjęcie i bardzo was proszę o poradę, co to jest i jak z tym walczyć?

post-24639-0-98703100-1486249733_thumb.jpg

post-24639-0-89586700-1486249785_thumb.png

post-24639-0-71933900-1486249832_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Akwarium 50l. Kilka neonów, 1 molinezja. 2 glonojady. 2 kiryski i pare gupików. Podmiany robię raz na tydzień conajmniej a dolewać wodę częściej i tak muszę bo nie mam pokrywki na akwarium i paruje woda wiec co 3 dni dolewać muszę a podmianę 10-20% robię raz na tydzień - półtora. Być może swojego czasu przesadziłam z nawozeniem żelaza. Mamy tez ogólnie bardzo twarda wodę

Link to comment
Share on other sites

No to wszystko jasne. Stara woda + przerybiony zbiornik ;) Obsada też dobrana bez jakiegokolwiek względu na potrzeby ryb, więc może pora zacząć czytać tą niedobrą 'książkową' teorię, by i praktyka nie kulała?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy woda jest stara bo robię podmianę 50% raz w miesiącu . A zbiornik na pewno nie jest przerobiony :) bo jest w nim łącznie może 12 rybek. Widziałam osoby które na zbiornik 40l miały po 30 ryb i wszystko było OK. Wiec raczej bym tutaj chyba problemu nie szukała :)

Raczej prosiłabym o podpowiedz co zrobić aby poprawić sytuacje w akwarium i aby zwalczyć te glony. Słyszałam, ze na liściach na których jest bardzo dużo tych glonów najlepiej je uciąć . Nie wiem czy nie zniszczę orzy tym roślin ?

Link to comment
Share on other sites

Zacznij czytać bi wiedzy zero a próbujesz dyskutować.

Masz za dużo ryb w tej szklance w dodatku taka ryba jak glonojad niepowinna się w nim znaleźć bo ta ryba potrzebuje min 240litrow a kolejna sprawa to glonojad nie ke glonów a nazwa glonjad jest nazwą handlową.

 

Stara woda to woda z duza zawartością DOC i innych substancji rozpuszczonych

 

Glony to krasnorosty poczytaj skąd się wzięły i jak je zwalczyć

Lumia 640

Link to comment
Share on other sites

Póki co większość osób stara się 'wymądrzać' pisząc, ze ja nie mam pojęcia bo to i tamto a jeszcze nikt konkretny mi nie napisał co zrobić mogę, żeby polepszyć sytuacje. Także zgodzę się, ze może wiedzy dużej nie mam bo wątpię, ze każdy orzy swoim pierwszym akwarium wszystkie rozumy pozjadał ale myślała, ze forum jest to od pomagania ewentualnego a nie od wymądrzania się także dziękuje za pomoc ;)

Link to comment
Share on other sites

 

 

A zbiornik na pewno nie jest przerobiony :) bo jest w nim łącznie może 12 rybek. Widziałam osoby które na zbiornik 40l miały po 30 ryb i wszystko było OK. Wiec raczej bym tutaj chyba problemu nie szukała :)
A ja widziałem osoby, które 30-centymetrowe zbrojniki trzymały w 100-litrowym akwarium i nie miały glonów. Twierdzisz, że to też było OK? :P

 

Raczej prosiłabym o podpowiedz co zrobić aby poprawić sytuacje w akwarium i aby zwalczyć te glony. Słyszałam, ze na liściach na których jest bardzo dużo tych glonów najlepiej je uciąć . Nie wiem czy nie zniszczę orzy tym roślin ?
Kiedy piszę Ci, że masz starą wodę, to jest to dość bezpośrednia sugestia, by tą wodę podmieniać. Molinezje, kiryski i zbrojniki to ryby jedzące i brudzące bardzo dużo, a masz ich w tym zbiorniczku 5 sztuk. Aż 5 sztuk. Więc sobie paskudzą, w akwarium gromadzi się syfek, a Ty nie reagujesz należycie, to masz krasnorosty. Podmieniaj częściej wodę i zredukuj obsadę - proste i skuteczne. Krasnorosty miałem 2 razy, w obydwu przypadkach z tego samego powodu, co wyskoczyły tutaj.

 

 

 

Póki co większość osób stara się 'wymądrzać' pisząc, ze ja nie mam pojęcia bo to i tamto a jeszcze nikt konkretny mi nie napisał co zrobić mogę, żeby polepszyć sytuacje.
Raczej chodzi Ci o to, że nikt Ci nie napisał "dolej takiego a takiego specyfiku, wszystko robisz jak należy", bo dość jasno wyraziłem się wyżej:

 

 

Stara woda + przerybiony zbiornik ;)
Nie trzeba należeć do Mensy, by się zorientować, że to sugestia do zwiększenia podmian i ogarnięcia obsady.

 

 

 

Także zgodzę się, ze może wiedzy dużej nie mam bo wątpię, ze każdy orzy swoim pierwszym akwarium wszystkie rozumy pozjadał ale myślała, ze forum jest to od pomagania ewentualnego a nie od wymądrzania się także dziękuje za pomoc ;)
Bawi mnie, gdy początkujący proszą o radę i oburzają się, gdy ludzie im wyjaśniają coś, co sami przeszli, co widzieli dziesiątki razy i co nie jest żadną zagadką, ani trudnym problemem, ale taki początkujący nie potrafi przetrwawić, że mógł zrobić coś nie tak i upiera się przy swoim. :D
Link to comment
Share on other sites

Gdybym uważała, ze wszystko robię jak należy to raczej bym nie prosiła o radę :) także prosiłabym darować sobie takie uwagi wyssane z palca.

 

Tak jak napisałam jest to moje pierwsze akwarium, dlatego pytam by ktoś doświadczony mi pomógł, raczej sama z siebie sie nie domyśle.

 

I ja się wcale nie oburzam tylko od kilku osób słyszę wiele sprzecznych teorii, tak jak teraz piszecie, ze kiryski to brudzace rybki a z kolei wiele osób twierdzi, ze są to bardzo przydatne ryby z akwarium, bo między innymi zjadają resztki pokarmu z dna.

 

Ciężko mi wiec sugerować się tym co pisze jedna osoba gdzie od każdej innej słyszę co innego i każda z tych osób twierdzi, ze się zna.

 

Ale dobra. Krótka piłka. Planuje podmienić jutro 50% wody dodając wody z takich baniek 5L bo u nas woda jest bardzo twarda, nie wiem czy to będzie OK dodanie takiej wody do akwarium ? Plus, odjąć po jednym glonojadzie i kirysku. Zmniejszyć oświetlenie bądź ograniczyć na razie oświetlenie o kilka godzin. Postarać się wyczyścić jakoś szybkę plus kilka liści jeżeli da radę oraz dodać carbo.

 

Czy to coś powinno dać?

Link to comment
Share on other sites

Ciężko mi wiec sugerować się tym co pisze jedna osoba gdzie od każdej innej słyszę co innego i każda z tych osób twierdzi, ze się zna.

Bo nadal nie podajesz opisu akwarium. ;)

 

 

 

bo między innymi zjadają resztki pokarmu z dna.

Dobrze zweryfikować karmienie, tak aby resztki pokarmu nie zalegały na dnie.

 

Jeśli te "glonojady" to pospolite zbrojniki niebieskie to lepiej pozbądź się obu. Glonów nie jedzą, za to nieźle brudzą.

 

Liście zaatakowane krasnalami usuwaj, raczej niewielka szansa że się z nich uwolnią.

 

Ta woda w bańkach raczej nie będzie lepsza. To też zwykła kranówa, możesz porównać sobie zawartość minerałów ze stroną wodociągów.

Link to comment
Share on other sites

 

 

I ja się wcale nie oburzam tylko od kilku osób słyszę wiele sprzecznych teorii, tak jak teraz piszecie, ze kiryski to brudzace rybki a z kolei wiele osób twierdzi, ze są to bardzo przydatne ryby z akwarium, bo między innymi zjadają resztki pokarmu z dna.
Osoby, które trzymają kiryski jako 'sprzątaczy' krzywdzą te ryby. Te zwierzaki potrzebują odpowiedniego karmienia, a zjeść w dodatku potrafią naprawdę sporo. Z resztą, jeśli na dno spadają resztki (a nie powinny), to karmienie jest przeprowadzane nieumiejętnie, bądź akwarysta karmi za dużo. :P

 

 

 

Planuje podmienić jutro 50% wody dodając wody z takich baniek 5L bo u nas woda jest bardzo twarda, nie wiem czy to będzie OK dodanie takiej wody do akwarium ?
Czy te bańki to woda 'źródlana'? Jeśli tak, to możesz wlewać jeszcze większy beton, niż masz wodę w kranie. Z reguły nie sugerowałbym baniakowej chyba, że to destylka.

 

 

Plus, odjąć po jednym glonojadzie i kirysku.

Kiryski to ryby silnie stadne. Zaplanuj poszukanie im nowego domu. 2 sztuki są ospałe, blade i nieciekawe w porównaniu z tym, co się dzieje, gdy w akwarium pływa całe stado. "Glonojad" to nazwa o tyle szeroka, co myląca - może to być dowolny zbrojnik lub coś z rodzaju Gyrinocheilus, ale te ryby są już dużo rzadziej spotykane.

 

Na chwilę obecną rób dziennie 10% podmiankę. W ten sposób gwałtowne podmiany nie zachwieją parametrami, co mogłoby się odbić na zdrowiu ryb, a akwarium zostanie odświeżone. W międzyczasie poczytaj o rybach, które masz, bo one potrzebują dalece odmiennych warunków, i o ile jakiś czas pociągną i będzie Ci się zdawać, że jest fajnie, bo rybki pływają, o tyle będą powoli słabnąć, a potem w 'niewyjaśnionych' okolicznościach pojawi się choroba, która je położy pomimo najszczerszych starań i leczenia chemią.

Link to comment
Share on other sites

Tu się zgodzę z powyższym bo rzeczywiście raz na jakiś czas zauważam, ze coś się dzieje. Kilka miesięcy temu pojawiła się ospa rybia w akwarium i padło mi bardzo dużo rybek, wtedy miałam ich tez o wiele więcej bo na samym początku myślałam ze im więcej tym fajniej ;)

 

Ostatnio zaczęłam obserwować w szczególności u gupików raz na jakiś czas, ze dzieje się coś dziwnego zaczyna się jak u kurczyć ogon, przez co rybka nie może otrzymać się na powierzchni wody i spada na dno a potem zdycha. Dziś znowu zauważyłam, ze dzieje się coś podobnego z kolejna.

 

Każdy zaczyna od czegoś , a najlepiej człowiek uczy się na błędach i doświadczeniach. Sporo czytam na forum ale wiadomo ze każdy zbiornik każdego jest inny i nie można się wszystkim sugerować.

 

U mnie zdecydowana większa połowa akwarium to rośliny nie wiem czy to dobrze czy złe ? Trzymam z reguły cały czas taka sama temperaturę 25C .

 

Zaczynam myśleć czy nie lepiej wymyć cały zbiornik wraz z roślinami i żwirkiem i wlać wodę od nowa. Ale myśle czy rośliny które pięknie mi się zakorzeniły i rozrosły już nie ucierpią na przesadzeniu ponownym ?

Jeszcze jedno pytanie , mówiąc o trzymaniu stadka kiryskow czy musza być to kiryski jednej odmiany? Czy może być to pomieszane ?

Link to comment
Share on other sites

 

 

zaczyna się jak u kurczyć ogon, przez co rybka nie może otrzymać się na powierzchni wody i spada na dno a potem zdycha. Dziś znowu zauważyłam, ze dzieje się coś podobnego z kolejna.
Martwica płetw. Azot...

 

 

 

U mnie zdecydowana większa połowa akwarium to rośliny nie wiem czy to dobrze czy złe ? Trzymam z reguły cały czas taka sama temperaturę 25C .
Z tymi roślinami to obojętnie - choć im więcej w przypadku przerybienia, tym lepiej. Co do tempratury, dość ciepło jak dla kirysków i zbrojników.

 

 

 

Zaczynam myśleć czy nie lepiej wymyć cały zbiornik wraz z roślinami i żwirkiem i wlać wodę od nowa.
Nic to nie da, jeśli obsada ma zostać. Zacznij odmulać dno. Jeśli masz tam żwir, to przydałaby się zmiana na piach - masz ryby kopiące w dnie. Rośliny zawsze cierpią przy przesadzaniu.

 

 

 

Jeszcze jedno pytanie , mówiąc o trzymaniu stadka kiryskow czy musza być to kiryski jednej odmiany? Czy może być to pomieszane ?
Nie do końca wiem, czy Twoje pojęcie odmiany jest równe z faktycznym pojęciem odmiany, czy też nazywasz gatunek odmianą. Bo kiryski trzymamy w stadach gatunkowych (np. kirysek spiżowy), a w obrębie gatunku można razem trzymać kiryski różnych odmian (np. zwykły, ciemny, albinotyczny).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...