Jump to content

Podłoże


Thaerin
 Share

Recommended Posts

Witam, jakie podłoże wybrać do nowego zbiornika 160l? W akwarium planuję trzymać głównie ławicę neonów, więc potrzebuje podłoża które utrzyma mi kwaśnawe ph. Nie jestem pewien docelowych gatunków roślin, ale celuje w rośliny głównie mało lub średnio trudne w hodowli. Myślałem o CAL Green Base + Black Earth, ale nie jestem pewien wytrzymałości tego podłoża po przeczytaniu kilku opinii. Ewentualnie aqua substrate 2+? A może po prostu zastosować jakiś zwykły substrat + żwirek? Proszę o poradę, ponieważ nie chciałbym wydać kilkuset złotych na marnę jeśli nie jest to konieczne, a akurat w temacie podłoża niewiele wiem. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Wystarczy drobny żwirek lub piasek do piaskownic za kilkanaście zł. Nie ma sensu wydawać niepotrzebnie kasę na "profesjonalne" podłoża. Jak już pisałem drobny żwirek lub piasek i pod korzenie kulki gliniano-torfowe i masz podłoże które jest wystarczające dla większości roślin. Za całość zapłacisz ok 20-30 zł.

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc to widząc cenę podłoża typu właśnie s2+ czy Black Earth mocno zastanawiało mnie czy nie wyrzucę kilkuset złotych na coś, co niewiele zmieni w moim akwarium, które swoją drogą wcale Holendrem nie będzie, bardzo trudnych roślin też w nim hodować nie będę. Poza tym wszędzie ludzie piszą o ziemi ogrodowej jako świetnym podłożu, więc mimo że chciałem jej uniknąć, chyba jednak mocno rozważę jej użycie. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Poza tym wszędzie ludzie piszą o ziemi ogrodowej jako świetnym podłożu, więc mimo że chciałem jej uniknąć, chyba jednak mocno rozważę jej użycie.

 

Rośliny naprawdę dobrze rosną w ziemi tylko że z przesadzaniem są małe problemy które da się rozwiązać  polegają one na tym że między ziemią a żwirem daje się siatkę jeśli rośliny dobrze się ukorzenią to wyjęcie ich  wymaga małego wysiłku bo korzenie wplątują się  w nią gdy ciągniesz roślinę podnosi się połowa podłoża ale mimo to i tak polecam ziemię tani i dobry sposób dla roślinniaka   

Link to comment
Share on other sites

No tak, trzeba będzie przycinać korzenie i dokładnie zakryć ziemię żwirem... Mimo to wydaje mi się to być najlepszy i najbardziej opłacalny sposób. A jeśli chodzi o siatkę i ziemię, to na jak głęboko sadzić rośliny? Zaraz po wsadzeniu nie powinny mieć kontaktu z ziemią, czy mają jej dotykać? Szczerze mówiąc do tej pory ani razu nie sadziłem roślin w podłożu z ziemią, wcześniej używałem tylko samych kulek, więc nie mam pojęcia... Swoją drogą, może pokruszenie kulek gliniano-torfowych i zmieszanie ich z ziemią to nie jest zły pomysł? 

Link to comment
Share on other sites

piasek wszystko zatrzymuje na powierzchni

Kto Ci tak powiedział ? Zależy od granulacji piasku. Dlaczego piasek robi się brązowy ? Bo się kupy rozpuszczają i opadają w szczeliny piasku. Jak jeszcze masz np. świderki to już wgl masz cyrkulację w piasku i nawożenie przez ślimaki już w piasku.

Ja z ziemią mam dużo problemów i przy każdym przesadzaniu/przycinaniu zawsze mi coś wyleci i woda robi się brązowa. Siatka podobno też kłopotliwa, jeśli się nie ma wprawy.

 

 

Plusy i minusy tego typu rozwiązania:

PLUSY:

- ziemia jest tania i możemy ją dostać w dużej ilości sklepów

- roślinki mają piękne białe korzenie - Sagittaria miała u mnie w 60 litrowym akwa korzenie o długości 40 cm

- nie musimy nawozić przez długi okres czasu - no chyba ze roślinki zaczną nam wykazywać niedobory

To chyba najważniejsze zalety które są potrzebne każdemu akwaryście.

 

MINUSY:

- brudna robota - zabawa w mokrej ziemi nie jest przyjemna

- mały błąd - np za mała grubość żwiru i możemy mieć problemy z glonami i czystością wody. Szczególnie

przy rybach które uwielbiają kopać.

- przy wymianie podłoża trzeba zużyć hektolitry wody aby wypłukać i odzyskać żwirek.

- przy przesadzaniu roślin które mają długie korzenie jest wysokie ryzyko iż ziemia dostanie nam się do słupa wody. Dlatego delikatnie wyciągamy roślinkę tak aby korzenie wyszły z podłoża na 2 cm i ucinamy je. Roślina wypuści nowe korzenie po ponownym zasadzeniu a stary korzeń który pozostał w podłożu posłuży jako dodatkowy nawóz.

- trzeba pamiętać o minimalnej grubości żwiru jak i o odległości ziemi od boków i przodu akwa.

Edited by jimmy
Link to comment
Share on other sites

Miałem akwarium na ziemi, rozwiązanie tanie ale nie takie różowe jak wszyscy piszą. Rośliny rosną całkiem dobrze.

 

z200l.jpg

Główną wadą jest to że ziemia gnije i korzenie roślin nie są w najlepszej kondycji.  Lepsze jest już Manado z jakąś podsypką.

 

Link to comment
Share on other sites

Na pewno będziesz miał mniej kłopotów z gotowymi substratami pod żwir, niż z samą ziemią.

Wybór jest bardzo szeroki, ceny również dużym przedziale, więc na pewno coś wybierzesz.

 

Ja mam obecnie 200l na Manado a pod nim substrat Dennerle, lawa i sproszkowana glina.

 

Mógłbyś nawet użyć samej gliny:https://www.akwarystyczny24.pl/drak-terrdrakon-500g-800ml-100-substrat-z-gliny-i-czarnego-torfu-p-3647.html

Edited by DavyJones
Link to comment
Share on other sites

O manado słyszałem sporo dobrych opinii, głównie w sadzeniu roślin, tylko trochę średnio pasuje mi ten brązowawy kolor. Mógłbym Cię prosić o Twoją opinie na jego temat? A co do samej ziemi szczerze mówiąc trochę sam nie wiem co robić, z racji tego że opinii jest naprawdę dużo... Zdecydowałbym się na substrat + ew. gotowe podłoże tylko po to żeby nie mieć problemów z barwieniem wody, zwłaszcza że nie jestem pewien kiedy będę chciał coś przesadzać itp. 

Link to comment
Share on other sites

Ok, dziękuje za pomoc.

 

Chciałbym poruszyć jeszcze tylko 2 kwestie. Po pierwsze, co sądzicie o wysypaniu substratu tak jak ziemie ogrodową, oddzielając go kilkoma centymetrami żwiru od każdej ze ścian, oraz o przysypaniu go minimalną warstwą żwiru, umieszczeniu siatki a potem dopiero właściwą warstwą żwiru? 

 

Chciałbym także prosić o odpowiedź na jedno z moich pytań parę postów temu, a konkretniej o głębokość sadzenia roślin.

Edited by Thaerin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...