Skocz do zawartości

Rozterki filtracyjne


Mariah Madeline
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich gorąco. :)
Zwracam się z prośbą o radę, gdyż mnie od tego problemu już głowa pęka.
Otóż mam dwa baniaki i chciałabym do obu zakupić w miarę przyzwoite filtry kubełkowe. No ale tutaj pojawia się problem, bo na rynku ofert jest całe mnóstwo, a jeszcze więcej opinii na ich temat.
 

No, ale przejdźmy do konkretów:

Pierwszy baniak 112l w stylu czarnych wód,
20x neon Innesa
7x kirysek panda
1+1 pielęgniczka borelli
1x zbrojnik pospolity

Drugi baniak 200l, tanganika,
1+1 księżniczka z Burundi
8x młodzież (ok. 4msc.)

W obu pływa kawał rogatka i to w zasadzie tyle z roślin.

Chciałabym kupić dwa filtry, najwygodniej chyba byłoby od tego samego producenta, model wyższy i niższy - ale oczywiście nie jest to konieczność. Jeśli o mnie chodzi, to zależy mi przede wszystkim na jak najcichszej pracy, gdyż zbiorniki stoją w sypialni. No i oczywiście na możliwie jak najniższej cenie - mój studencki portfel raczej w szwach nie pęka. Przede wszystkim myślę o filtracji biologicznej - być może nawet skieruję się tylko w jej stronę.

Rozważałam najpierw Unimaxa, jednak ilość postów nt. problemów z nim związanych mnie przeraża, + do tego dość krótki czas gwarancji. Potem przyszedł pomysł na eheim classic, który nawet u mnie na chwilę zagościł, ale po najbliższym wschodzie słońca przekrwione oczy dały o sobie znać. Chińszczyzny się chyba trochę obawiam, a te z wysokim poborem mocy w ogóle odpadają na starcie. No i myślałam, że ostatecznie niech będzie JBL: e401 do 112l i e701 do 200l, aż dzisiaj dowiaduję się, że ich przepływ spada wręcz przeraźliwie mocno. Wiem, że najlepszy byłby jakiś eheim professionel, ale obawiam się, że tutaj finansowo nie podołam. Swoją drogą, może użytkuje ktoś model ecco pro mógłby się na jego temat wypowiedzieć? Jestem otwarta na różne propozycje.

Także ja już nie wiem, co mam począć. Więc liczę na waszą pomoc. Chętnie dowiem się czegoś nowego, ale też wypowiadajcie się o wyżej wymienionych, może rozwieją się moje wątpliwości. Z góry dzięki. :)

Edytowane przez Mariah Madeline
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio miałem podobne wątpliwości, zastanawiałem się nad używanym eheimem experience 250 a jbl e701greenline, wyszło na to że wziąłem unimaxa 250. Jest w miare energooszczędny, ma mnóstwo miejsca w środku no i prawie niesłyszalny. Mój egzemplarz miał delikatny luz na wirniku przez co było go słychać trochę w nocy (nie bardziej niż wewnętrzny aquaela 500l/h). Napisałem do aquaela co może być tego przyczyną, odpisali że właśnie luz na wirniku. Kazali podać dane i następnego dnia miałem nowy wirnik, za darmo, nawet nie musiałem pokazywać dowodu zakupu ani gwarancji. W moim akwa 200l spisuje się jak narazie super więc polecam :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Też ostatnio miałem podobne wątpliwości, zastanawiałem się nad używanym eheimem experience 250 a jbl e701greenline, wyszło na to że wziąłem unimaxa 250. Jest w miare energooszczędny, ma mnóstwo miejsca w środku no i prawie niesłyszalny. Mój egzemplarz miał delikatny luz na wirniku przez co było go słychać trochę w nocy (nie bardziej niż wewnętrzny aquaela 500l/h). Napisałem do aquaela co może być tego przyczyną, odpisali że właśnie luz na wirniku. Kazali podać dane i następnego dnia miałem nowy wirnik, za darmo, nawet nie musiałem pokazywać dowodu zakupu ani gwarancji. W moim akwa 200l spisuje się jak narazie super więc polecam

 

Ostatnio z powrotem skłaniam się ku unimaxom, ale właśnie ta awaryjność. Z jednej strony serwis rewelacyjny, ale co po gwarancji? :(
A ktoś coś wie o unimaxie 150? w internecie o nim ani widu, ani słychu, a czasami przecież model modelowi nie równy.

 

 

 

kup do 112l JBL e701 a do 200l JBL e901


Tak też myślałam, ale wieść gminna niesie, że e901 osiąga +/- 450l/h. Na 200l to trochę niewiele. A może biologowi to nie przeszkadza?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak też myślałam, ale wieść gminna niesie, że e901 osiąga +/- 450l/h. Na 200l to trochę niewiele. A może biologowi to nie przeszkadza?
 

 

Nie tak do końca wydajność jbl e 901 powinna wynosić 900l/h wiadomo ze takiej wydajności z mediami nie osiągnie ale to dotyczy wszystkich filtrów nie tylko jbl wydajności podawane są samej pompy bez mediów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie tak do końca wydajność jbl e 901 powinna wynosić 900l/h wiadomo ze takiej wydajności z mediami nie osiągnie ale to dotyczy wszystkich filtrów nie tylko jbl wydajności podawane są samej pompy bez mediów


 

Mam filtr jbl e901, który wg producenta ma przepływ 900l/h. Dalej w instrukcji producent podaje, że filtr z wkładami uzyskuje połowę tej mocy, czyli 450 lub 350 - nie pamiętam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio z powrotem skłaniam się ku unimaxom, ale właśnie ta awaryjność. Z jednej strony serwis rewelacyjny, ale co po gwarancji? :(

 

Z tego co czytałem to te starsze generacje były dość awaryjne. Ten wirnik to właściwie było moje czepialstwo :P. Poza tym 3 lata gwarancji to nie jest wcale tak mało, tym bardziej że niektórzy pisali że dostali części nawet po gwarancji :)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie tak do końca wydajność jbl e 901 powinna wynosić 900l/h wiadomo ze takiej wydajności z mediami nie osiągnie ale to dotyczy wszystkich filtrów nie tylko jbl wydajności podawane są samej pompy bez mediów 

 

Kolego jak masz JBL e901 to weź instrukcję do niego a tam będzie napisane: 450l/h przy kuble wypełnionym standardowymi wkładami. Jak masz watę, włókninę albo filtr jest mocno zabrudzony to będziesz miał jeszcze niższy przepływ. Mam 2xe901 w akwarium 200l i ich przepływ może doprowadzić do szewskiej pasji. JBL e901 nadaje się do akwarium max 100l. Przepływ 900l/h to on ma jak jest pusty - to wydajność samej głowicy.

 

Autorowi tematu do jego większego zbiornika poleciłbym filtry Ikola maxx. Przynajmniej mają solidny przepływ. Jak moje JBL wyciągną kopyta to kupię własnie Ikola maxx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Dzięki nim już w zasadzie znam swój wybór. :)

Tylko tak jeszcze się głowię, jak najkorzystniej zamanipulować mediami? Zbudować pół na pół mechanika i biologa, czy spokojnie mogę zasypać oba filtry ceramiką i wio? Z paprochami w toni problemu raczej nie mam. Czasami wręcz brakuje mi ich w BW. ;) Z kolei też tak myślę sobie, że w razie jakiegoś nagłego przypadku, zawsze mogę użyć doraźnie jakiegoś wewnętrznego wariata.

Zeolitu raczej pchać nie ma sensu?

Edytowane przez Mariah Madeline
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...