Skocz do zawartości

Cyjanobakterie


TLB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Napiszę tutaj bo jest kilka kwestii, które mnie nurtują i, na które nie znalazłem odpowiedzi, otóż jak w temacie napisałem, chodzi o cyjanobakterie. Czytałem o tym trochę i wszędzie gdzie czytam jest napisane, że: należy podnieść pH...hmmm... u mnie wynosi 8,5, więc myślę, że podnosić nie ma sensu, po drugie, spowodowane wysokim NO3... pffff... i znowu "Zonk" gdyż u mnie azotanów raczej nie ma, albo ja nie umiem odróżniać kolorów:

post-1464-0-74458600-1483794826_thumb.jpg

 

Chyba, że to zielone na piasku nie jest cyjanobakterią...:

post-1464-0-18571500-1483795261_thumb.jpg

 

Wszystkie opisy jakie czytałem sprowadzają się do jednego, mianowicie do całkowitego zaciemnienia akwarium, ale pojawiają się kolejne pytania, czy karmić ryby w tym czasie? czy nie zestresuje to ryb, taka kilkudniowa całkowita ciemność?

 

pozostałe parametry:

NO2 - 0

PO4 - 0,5

GH - 18

KH - 14

 

filtr: JBL e901, a w środku od dołu: ceramika-->ceramika+żwir koralowy-->żwir koralowy-->gąbka

temp: 24-25 st.

rośliny: kryptokoryna, anubias

światło: świetlówka Aquael 24W, 8000K (jak coś, mam możliwośc na zmianę na 15W Diversa DayLight ale czy to wystarczy dla anubiasa i kryptokoryny?)

dekoracje: konchy winniczka, serpentynit

obsada: xx - N. multifasciatus,1x - N. brevis, 2x - J. ornatus

 

Nie leję, żadnych nawozów, chemii, uzdatniaczy itd. Jedyne co dodaję do podniesienia pH i twardości to soda oczyszczona podczas podmian (kranówka). W celu uniknięcia durnego pytania, a wiem, że może takie paść, to zaznaczę, że nie sypię owej sody prosto do akwa, wodę przyrządzam w wiadrze.

 

Kranówka:

pH- 7

PO4 - 0 

NO3 - coś pomiędzy 0 a 10 (ale dla pewności sprawdziłem na stronie wodociągów, napisane 7,2)

 

 

Aha, w broszurze SERA, było napisane, żeby użyć Bactopur na owe bakterie, ale chyba to  traktuję to z przymrużeniem oka, z racji tego, że to materiał reklamowy... 

 

Chyba wszystko opisałem co dotyczy problemu, mam nadzieję, że ktoś wyjaśni na czym rzecz polega i odpowie na nurtujące mnie pytania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem wystąpienia sinic może być zbyt niski poziom azotu w stosunku do fosforu. Jeśli faktycznie masz azotany bliskie zeru, to proponuję zacząć podawać jakiś nawóz azotanowy, np. KNO3 przy jednoczesnym braku podawania fosforu. Powinieneś osiągnąć w akwarium stosunek N:P = 10:1. Tyle w teorii, bo w praktyce też walczyłem z sinicami przy braku azotu i podawanie go niczego nie zmieniało. Rozprawiłem się z tym dziadostwem stosując środek o nazwie chemiclean. Drugiego dnia śladu po sinicach nie było. Ktoś powie, że zlikwidowałem tylko objaw zamiast przyczyny, ale od tego czasu (2 lata) nie miałem więcej problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten stosunek to wiem jaki być powinien. Tylko teraz czy nie zaburzę parametrów dodając ten nawóz?

Nie było by głupie tym Chemicleanem... Poczekam, może ktoś jeszcze się wypowie.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem wystąpienia sinic może być zbyt niski poziom azotu w stosunku do fosforu. Jeśli faktycznie masz azotany bliskie zeru, to proponuję zacząć podawać jakiś nawóz azotanowy, np. KNO3 przy jednoczesnym braku podawania fosforu. Powinieneś osiągnąć w akwarium stosunek N:P = 10:1. Tyle w teorii, bo w praktyce też walczyłem z sinicami przy braku azotu i podawanie go niczego nie zmieniało. Rozprawiłem się z tym dziadostwem stosując środek o nazwie chemiclean. Drugiego dnia śladu po sinicach nie było. Ktoś powie, że zlikwidowałem tylko objaw zamiast przyczyny, ale od tego czasu (2 lata) nie miałem więcej problemów.

Miałem napisać dokładnie to samo ale byłeś pierwszy, po podniesieniu azotu i chemicleanie już ponad rok zero cyjano. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś osiągnąć w akwarium stosunek N:P = 10:1.

 

 

 

Ten stosunek to wiem jaki być powinien.

 

 

Kolejny mit ciągle powtarzany. Te proporcje są nieistotne. Może być PO4 - 2 ppm a NO3 - 10 ppm i nie spowoduje to pojawienia się glonów i sinic jeśli nie brakuje innych składników pokarmowych i wzrost roślin nie jest niczym ograniczony.

 

 

filtr: JBL e901

 

 

Ten filtr nie nadaje się do akwarium z rybami większego niż 100l. Kit jaki wciska JBL, że aż do 300l to chyba do roślinnego  LT bez ryb. Jego przepływ z wkładami to max 450 - czego zresztą JBL nie ukrywa i jest to napisane w instrukcji. W rzeczywistości po zapchaniu wkładów i węży osadami przepływ jest jeszcze mniejszy. Mam takie dwa filtry i wiem co piszę.

 

Jeśli masz mało roślin, albo nie masz ich wcale (to co masz nie powinno się liczyć jako obsada roślinna) to powinieneś poprawić filtrację instalując kolejny filtr kubełkowy ostatecznie jakąś wydajną kaskadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny mit ciągle powtarzany. Te proporcje są nieistotne. Może być PO4 - 2 ppm a NO3 - 10 ppm i nie spowoduje to pojawienia się glonów i sinic jeśli nie brakuje innych składników pokarmowych i wzrost roślin nie jest niczym ograniczony.

 

Nie chciałem, żeby to było odebrane, że tylko taka wartość jest poprawna. Zbyt duży skrót myślowy z mojej strony. 10:1 jest to wartością mniej więcej wyśrodkowaną spośród podawanych i faktycznie - może być 5:1, 10:1 czy nawet 20:1. Ważniejsze, żeby jednak była przewaga azotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

locdog- gdzieś w czeluściach forów akwarystycznych to przeczytałem.

 

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem. Trzy osoby poleciła Chemiclean wobec czego też go zastosuję.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim akwarium wyrównanie stosunku azotu i fosforu pomogło na tyle że glony nie rosły tak ekspansywnie jak wcześniej. Chemiclean- u nie stosowałem ale u mnie pomogła woda utleniona z apteki. W ogniska sinic dmuchasz i w razie potrzeby powtarzasz drugi raz. Miałem wtedy akwarium HT z ramirezami i gęsto zarośnięte. Strat w obsadzie nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem, żeby to było odebrane, że tylko taka wartość jest poprawna. Zbyt duży skrót myślowy z mojej strony. 10:1 jest to wartością mniej więcej wyśrodkowaną spośród podawanych i faktycznie - może być 5:1, 10:1 czy nawet 20:1. Ważniejsze, żeby jednak była przewaga azotu.

Nie musisz się tłumaczyć, ja też kiedyś wierzyłem, że musi być 10:1. Generalnie wierzyłem w wiele mitów. :razz:  

 

Wróciłem właśnie z salonu akwarystycznego (nie podam nazwy bo ich lubię :razz:  ). Też mają sinice.  :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...