Skocz do zawartości

Glony - jakieś rady???


basia89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Od dłuższego czasu zmagam się z glonami w akwarium 112l. Mimo cotygodniowej podmiany wody (20%) woda w akwarium jest zielono - brązowa. Myślałam że winne jest oświetlenie dzienne, które padało na ziornik od północy, ale zakryłam tył akwarium (od str okna) a woda nadal taka sama...
Akwarium 112 l z oświetleniem 2 x 18W (10h na dobę akwarium jest oświetlane), filtr posiadam wewnętrzny firmy aquarel dostosowany do pojemności akwarium, rośliny póki co tylko 3 gdyż ze względu na glony nie wytrzymywały i obrastały glonami, lokatorzy to 2 skalary i molinezje, był również glonojad ale niestety padł po 4 latach :/
Próbowałam podawać preparat Algin lecz bez skutku. Dziennie wlewam do akwarium węgiel w płynie. 
Co może być przyczyną takiej wody oświetlenie, zbadać parametry wody jeśli tak to na czym się skupić (azotany, fosforany coś innego) ??? Proszę o pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od dłuższego czasu zmagam się z glonami w akwarium 112l. Mimo cotygodniowej podmiany wody (20%) woda w akwarium jest zielono - brązowa. Myślałam że winne jest oświetlenie dzienne, które padało na ziornik od północy, ale zakryłam tył akwarium (od str okna) a woda nadal taka sama...

Akwarium 112 l z oświetleniem 2 x 18W (10h na dobę akwarium jest oświetlane), filtr posiadam wewnętrzny firmy aquarel dostosowany do pojemności akwarium, rośliny póki co tylko 3 gdyż ze względu na glony nie wytrzymywały i obrastały glonami, lokatorzy to 2 skalary i molinezje, był również glonojad ale niestety padł po 4 latach :/

Próbowałam podawać preparat Algin lecz bez skutku. Dziennie wlewam do akwarium węgiel w płynie. 

Co może być przyczyną takiej wody oświetlenie, zbadać parametry wody jeśli tak to na czym się skupić (azotany, fosforany coś innego) ??? Proszę o pomoc...

 

Witam

Pierwsza  rzecz która  kłuje w oczy  filtracja ...a właściwie jej brak  ,co to znaczy filtr dostosowany do pojemności ?:)  .

W  twoim zbiorniku powinien być  już  filtr zewnętrzny kubełkowy wypełniony ceramiką ,lawą ,keramzytem  aby zapewnić  filtrację biologiczną ,a wewnętrzny to sobie można wsadzić jako mechaniczny jak jest taka potrzeba .

 

I właśnie we filtracji a  raczej jej braku jest twój podstawowy problem

 

Na temat obsady się nie wypowaiadam ,ale  jest nie odpowiednia na ten litraż

 

Po co lejesz  chemię  ?  to  nie  rozwiąże problemu a tylko czasowo  go zamaskuje  ,aby pozbyć  się glonów  trzeba mieć stabilne akwarium i wodę o odpowiednich parametrach .

 

Nie masz roślin  więc glony  ucztują bo nie mają konkurencji w "zjadaniu"  no3,po4 .

 

Jak byś się nieco bardziej wysiliła i szukasz faktycznie pomocy  to opisz   zbiornik dokładniej,  aby nie było trzeba  wyciągać   każdej inf. od ciebie z osobna było  łatwiej wszystkim  .

Daj też fotkę  całości  jak to wgląda faktycznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pierwsza  rzecz która  kłuje w oczy  filtracja ...a właściwie jej brak  ,co to znaczy filtr dostosowany do pojemności ?  . W  twoim zbiorniku powinien być  już  filtr zewnętrzny kubełkowy wypełniony ceramiką ,lawą ,keramzytem  aby zapewnić  filtrację biologiczną ,a wewnętrzny to sobie można wsadzić jako mechaniczny jak jest taka potrzeba .

 

To po co produkują filtry wewnętrzne ( do nich tez możesz napchać ceramiki, węgiel, zeolit itd...)? Mało tego - wypisują bzdety, że nadają się nawet do 250 l akwariów i wpychają badziew ludziom? Filtr kubełkowy powiadasz? Jasne - to zdecydowanie polepsza filtrację, stabilne parametry - nie mam i nigdy nie miałem....glonów jak na lekarstwo, ryby nie padają i rosną jak ciasto drożdżowe, zero chorób. Każdy zbiornik jest inny, trzeba go obserwować i wyciągać samemu wnioski..a regułkami typu - bo trzeba to lub tamto nie zajedziesz daleko.

 

U mnie na glony zapodaję lampę UV 10W  godzinę dziennie i 6 godzin w weekend...krasnorosty i inne zielone badziewia które oblegały zbiornik kilka miesięcy temu , zaraz po założeniu - zostało po nich wspomnienie, żadnej chemii nie leję, podmiany wody co tydzień w 40-50%, odmulanie - finito. Zbiornik identyczny jak u koleżanki 112 litrów. I wnioskuję że ona sporo pomaga w walce z glonami, faktem jest że wyjaławia wodę, dlatego nie jest włączona non stop.

Edytowane przez andrzej76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co produkują filtry wewnętrzne ( do nich tez możesz napchać ceramiki, węgiel, zeolit itd...)? Mało tego - wypisują bzdety, że nadają się nawet do 250 l akwariów i wpychają badziew ludziom? Filtr kubełkowy powiadasz? Jasne - to zdecydowanie polepsza filtrację, stabilne parametry - nie mam i nigdy nie miałem....glonów jak na lekarstwo, ryby nie padają i rosną jak ciasto drożdżowe, zero chorób. Każdy zbiornik jest inny, trzeba go obserwować i wyciągać samemu wnioski..a regułkami typu - bo trzeba to lub tamto nie zajedziesz daleko.

 

U mnie na glony zapodaję lampę UV 10W  godzinę dziennie i 6 godzin w weekend...krasnorosty i inne zielone badziewia które oblegały zbiornik kilka miesięcy temu , zaraz po założeniu - zostało po nich wspomnienie, żadnej chemii nie leję, podmiany wody co tydzień w 40-50%, odmulanie - finito. Zbiornik identyczny jak u koleżanki 112 litrów. I wnioskuję że ona sporo pomaga w walce z glonami, faktem jest że wyjaławia wodę, dlatego nie jest włączona non stop.

 

Tak  filtr  wewnętrzny do 250l to  bzdura   bo biologi tam  jest zero  chyba  ze mówimy o filtrze mechanicznym to co innego  i takie jest właśnie przeznaczenie filtrów wewnętrznych  .To że  do niektórych  można nasypać innych medi to ok ale ile tam tego wejdzie 50-100g ?  tyle co kot napłakał .

 

Kolejna sprawa to  informacje o przeznaczeniu filtra  , to że producent podaje ze filtr "nadaje " się do 250L nie  znaczy ze tak jest   bo producent  robi testy na pustym kuble i przelewa tylko wodę  ,obciążając  taki filtr  mediami jego wydajność spada nawet o 50% !!

Odnoszę się tu do kubełków

 

 

Lampa UV to nie lekarstwo tylko czynnik zapobiegawczy   i tak jak napisał  kolega wyżej zabijasz  biologię ,ale pewnie o tym wiesz .

 

Sam prowadzę zbiornik 112L   w stylu iwagumi z co2 , oświetleniem 3x24W  ,nawożeniem solami i nie mam problemu z glonami   , nie używam UV, chemii  i innych cudów  .

 

Nie twierdzę  ze nie ma ani jednego glona  bo to nie prawda  i wręcz jest nie pożądane każde zdrowe akwarium powinno mieć glony  bo to normalny objaw ekosystemu  ,mam  na jednej skale  grupkę krasnorostów  które sobie poprostu są  ani ich nie przybywa ani nie ubywa ,a widzę ze krewetki ammano  lubią   sobie  przy nich posiedzieć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Temat nie nowy ale jak coś jest o filtracji to mnie zaczyna interesować.

 

Dobrze byłoby gdyby producenci podzielili filtry ze względu na zbiornik w jakim ma on pracować. Bo jest różnica czy to będzie akwarium z rybami czy holenderskie/roślinne. Ja mam w 200l roślinnym dwa JBL e901 i wg mnie do roślinniaka się nie nadają przepływ jest niewystarczający a filtracji biologicznej nie potrzebuję mieć rozbudowanej - dlatego mam same gąbki. W roślinnym bardziej pożądana jest filtracja mechaniczna.

 

Natomiast w akwarium 100l z rybami JBL e901 pewnie zdaje egzamin.

 

Co do filtrów wewnętrznych  to podejrzewam, że w akwarium 250l bez ryb, z samymi roślinami, taki Aquael 2000 Circulator z samą gąbką dałby radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...