Skocz do zawartości

Wysyp Sinic czy jest jeszcze szansa ? :(


Davero
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie od jakiegoś czasu a konkretniej jak zmieniłem świetlówki na cienkie 2x39w zrobił mi się spory problem z glonami poniżej film i zdjęcia, Niestety słaba jakość, ale wiadomo o co chodzi. Akwarium jest tydzień po podmianie i czyszczeniu.

 

 

post-15600-0-40839400-1477687404_thumb.jpg

post-15600-0-05202900-1477687447_thumb.jpg

post-15600-0-32301200-1477687489_thumb.jpg

post-15600-0-05783600-1477687520_thumb.jpg

 

AKWARIUM

240l. świetlówki standard 2x39w (rośliny mają szybki przyrost)

co 2  10g na dzień

światło  10g/ na dzień

temp. teraz 23/24 stopnie

ustawione na automacie od 11.30 do 21.30

obsada jeden kirysek (pierw próbuje pozbyć zrozumieć dlaczego mam taki problem, później zajmę się obsadą max 20 neonów jakaś parka bojowników, kilka kirysków, glonojady może pawie oko)

 

w 2015r w sierpniu zmieniłem oświetlenie i dodałem Co2 dałem nawóz tetry pod żwir. Glony wysypały po dwóch tygodniach dość drastycznie na szybie i atak na liściach - później sinice. Praktycznie zrujnowało to akwa.

 

w 2016 w sierpniu restart już bez podłoża (może powinienem wyrzucić wszystkie rośliny i zacząć od zera) wyczyściłem rośliny i dokupiłem kilka nowych - efekt widać na video rosną bardzo szybko. (nawozy od huntera makro mikro potas ostatni tydzień całkowicie odpuściłem. Wcześniej lałem mniejszą dawkę niż zalecana mikro jeszcze bardziej ograniczyłem) Jak widać na szybie po pięciu dniach robi się osad na szczęście łatwo schodzi problemem są sinice stosowałem femanga algen stop i nawet we wrześniu pomagało chwilowo po czym wysyp. Zastosowałem borasol w niedziele 100g i w środe 200g i kompletnie nic jakby im to dało kopa większego :-( Co do parametrów ph 6.8 woda w wodociągu twarda około 7.2 może ciut więcej. Robiąc testy tetry wszystko mam w porządku ph itd niby w normie, a coś jest na rzeczy wystarczy spojrzeć na żabienice jak ją zaatakowały. Dokładniejszych testów wody nie robiłem bo nawet nie wiem jak i czym.

 

Być może brak ryb powoduje że ciężej jest utrzymać akwa może te świetlówki ... są barwy ciepłej nie jest napisane ile mają kelwinów. Z tego co pamiętam jak miałem te słabsze , większe świetlóki 2x30w jedna była ciepła druga zimna. Sinic nie było, ale za to miałem osad na roślinach chyba krasnorosty. Wode podmieniałem rzadziej bo i zdarzało się raz w miesiącu. Nawozów nie lałem co2 czasem w płynie i owszem po jakimś czasie rośliny te co bardziej delikatne padały albo robiły się dziury na listkach , ale nie byo takiego ataku sinic.

 

Prosiłbym o doradzenie co robić w takim przypadku lub jak zmierzyć dokładnie parametry wody. Czy mam wyrzucić wszystko z akwa i zaczynać od zera ? Akwarium mam w miejscu raczej ciemnym w przedpokoju, ale od 7 rano jak jest już jasno na polu do tej 11 coś tam światła wpada. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co 2 10g na dzień

Możesz jaśniej?

 

 

 

nawozy od huntera makro mikro potas

Czyli co, jak?

 

 

 

Co do parametrów ph 6.8 woda w wodociągu twarda około 7.2 może ciut więcej.

pH to nie twardość wody to jej odczyn.
 

Jak byś wszystko jaśniej opisał może by było łatwiej a tak jak ktoś nie siedzi "w Twojej głowie" to nie wiadomo o co chodzi,

Zapewne jest problem z nawozami, bo lejesz nie wiesz ile i czego, coś tam niby ograniczasz ale nie pomaga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co2 dwutlenek wegla i światło 10 godzin dziennie. Teraz już nie leje nic. Poza borasolemi femanga algen stop  w tym tygodniu. Wcześniej lałem co drugi dzień mikro makro i potas (zalecają co dzień). Nie wiem jak zbadać wodę dokładniej coś musi być przyczyą. Nie wiem już czy to są sinice czy zielenice - wcześniej bardziej śmierdziało akwa teraz tak nie śmierdzi  , ale plaga jest co widać na video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mikro makro i potas (zalecają co dzień)

Co to są za nawozy? Masz jakąś rospiskę który ile czego podnosi?

Jak nie to do kosza, żeby pozbyć się glonów musisz pomóc roślinom, czyli nawozić ale odpowiednio a nie gotowcami, które nie pasują do Twojego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są za nawozy? Masz jakąś rospiskę który ile czego podnosi?

Jak nie to do kosza, żeby pozbyć się glonów musisz pomóc roślinom, czyli nawozić ale odpowiednio a nie gotowcami, które nie pasują do Twojego akwarium.

Blue-Line Macro nawóz do akwarium ! 500ml ! Makro  tej samej serii mikro i potas. Tak jak w rozpisce z tym, że ograniczyłem po wysypie.  Jeśli chodzi o rośliny nie mogę narzekać nie ma dziur , rosną że muszę co tydzień wywalać garściami. To chyba nie są sinice tylko zielenice. Robiłem teraz podmianę i nic nie śmierdzi (wiem , że sinice łapią rośliny i owijają się na nich i śmierdzą) To chyba zielenice bez problemu poschodziły z szyb oraz z roślin co mogłem wywaliłem , ale widzę że jeszcze cząstki pływają. Jeśli chodzi o algen stop chyba pomaga bo na listakach nie ma krasnorostów jednie delikatny osad. Być możę borasol też pomógł. Teraz na pewno zachwiałem parametrywody podmianą dość sporą. Na dobrą sprawę nie wiem jak sprawdzić i co konkretnie mam sprawdzić i na czym mam bazować co lać więcej czy mniej. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobić zdjęcia, chemia pomaga zlikwidować skutki, nie przyczynę i na pewno będą nawroty.

Czego mam porobić zdjęcia ? u góry wrzuciłem film i kilka fot. Parametry wody mają być jakieś konkretne w roślinny akwa ? czy każdy ma indywidualne ? Możesz polecić jakieś testery ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czego mam porobić zdjęcia ? u góry wrzuciłem film i kilka fot.

Bez lampy, bo tam nic nie widać.

 

 

Parametry wody mają być jakieś konkretne w roślinny akwa ?

Ma być w miarę zachwany stosunek N:P:K:Mg  --> 10:1:18:3.

 

 

 

Możesz polecić jakieś testery ?

Kropelkowe, jakiej firmy obojętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez lampy, bo tam nic nie widać.

 

 

Ma być w miarę zachwany stosunek N:P:K:Mg  --> 10:1:18:3.

 

 

 

Kropelkowe, jakiej firmy obojętne.

 

 

OK wezmę lustrzankę i porobię zdjęcia za tydzień już dobrej jakości

 

Co do stosunku pierwiastków bo tego igdy nie mierzyłem to mam mieć azot około 10, fosfor 1 , potas 18 i magnez 3 ? czy to są jakieś proporcję ?

 

Jakiż zestaw kupić ? bo tego mnóstwo jest a nie chciałbym przepłacać. Możesz polecić jakieś konkretne ? bo np jbl jest 2x droższy od innych nie pamiętam nazw.

 

Wczoraj mocna podmiana wody ... i już zielenice zaczynają osiadać na szybie po 24 godzinach. Rośłiny starałem się dobrze wyczyścić i już widzę na ich końcach zielenice/sinice nie wiem bo to podobne. Na pewno nie śmierdzą jak kiedyś.

 

Może po prostu zmniejszyć baniak do 112l przy tej samej filtracji ... i nowym podłożu oraz roślniach ... Teoretycznie mniejsza łatwiej ogarnąć co prawda efekt nie ten sam.

Edytowane przez Davero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dodałem Co2 dałem nawóz tetry pod żwir.

 

 

w 2016 w sierpniu restart już bez podłoża

 

 

i nowym podłożu

To teraz jakie masz podłoże? Prawda jest taka, że przy tym oświetleniu i tej wysokości baniaka  powienieneś nie mieć problemów z roślinami czy glonami. 

 

 

 

przy tej samej filtracji

Filtracja jaka? Co ile podmiany?

 

I mamy już haos w danych, widzisz jak byś wszystko opisłą wg szablonu który znajduje sie w każdym dziale to by było prościej a tak trzeba każdą informację od Ciebie "wyciągać", niby to szczegóły nie mające nic wspólnego ze sobą ale w akwarium wsyztsko jest razem powiązane i równowaga tego jest bardzo krucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz jakie masz podłoże? Prawda jest taka, że przy tym oświetleniu i tej wysokości baniaka  powienieneś nie mieć problemów z roślinami czy glonami. 

 

 

 

Filtracja jaka? Co ile podmiany?

 

I mamy już haos w danych, widzisz jak byś wszystko opisłą wg szablonu który znajduje sie w każdym dziale to by było prościej a tak trzeba każdą informację od Ciebie "wyciągać", niby to szczegóły nie mające nic wspólnego ze sobą ale w akwarium wsyztsko jest razem powiązane i równowaga tego jest bardzo krucha.

 

 

Filtracja zewn i wewn z UV dość mocny filtr z dodatkiem bioceramiki kolo 12w. Zewn z trzema wkladami bio , zeolit i wegiel. HW 302 model

 

Podmiany co tydzień , dwa. Od wczoraj nie leje makro, mikro już wcześniej przestałem. Cały czas się zastanawiam czy nie zrobiłem błędu nie wyrzucając wszystkich roślin tylko część a część dokupiłem i wsadziłem je do akwa z zarodkami. Być może brak ryb też jakoś wpływa negatywnie.

Próbowałem już femange algen stop, borasol teraz wrzuciłem urofuragine zobaczymy czy coś pomoże. 

 

Nie wiem co jest łatwiejsze w hodowli małe akwarium z mocnyn światłem czy mój średniak z 80w oświetleniem. Po borasolu nawet podłoże zrobilo się czyste nie ma już tej zieleni, ale na końcach roślin pełno nitek wygądają jak zielenice. Sinice miałem na bank wcześniej straszny smród i łapały w pajęczyne rośłiny.

 

Nie wiem możę wydłużyć świecenie do 12g ... może wyłączyć co2 całkowicie ... Nie wiem w którą strone iść, Chciałbym już kupić ryby no ale póki są eksperymenty nie robie tego.

Edytowane przez Davero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja zewn i wewn z UV dość mocny filtr z dodatkiem bioceramiki kolo 12w

To UV to Ci nie potrzebne, jeszcze bardziej chwieje z biologią, to że mocny to nie ma znaczenia, ważna jest ilość medii.

 

 

Zewn z trzema wkladami bio , zeolit i wegiel. HW 302 model

Wg mnie mało tej biologii i to jeszcze zeolit, który Ci pochłania to co "wsypujesz" dla roślin, osobiście za węglem też nie jestem.

 

 

 

Cały czas się zastanawiam czy nie zrobiłem błędu nie wyrzucając wszystkich roślin tylko część a część dokupiłem i wsadziłem je do akwa z zarodkami.

Zarodniki, zawsze były są i będą częścią każdego akwarium, tak samo jak i glony tylko trzeba nauczyć się je mieć pod "kontrolą".

 

 

 

Być może brak ryb też jakoś wpływa negatywnie.

Nie ma takiej opcji, jak nawozisz.

 

 

 

Od wczoraj nie leje makro

Czyli wszystkie pierwiastki makro masz razem w jednej butelce?

 

 

 

Robiąc testy tetry wszystko mam w porządku ph itd niby w normie

To jakie Ci te testy wychodzą?

 

 

 

Podmiany co tydzień , dwa.

W jakiej ilości? Widzisz wszystko trzeba z Ciebie wyciągać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie mało tej biologii i to jeszcze zeolit, który Ci pochłania to co "wsypujesz" dla roślin, osobiście za węglem też nie jestem.

 

to cą sugerujesz , żeby do filra wrzucić w trzy kubły bio ceramikę ?

 

 

Czyli wszystkie pierwiastki makro masz razem w jednej butelce?

 

tak makro i mikro osobno mam potas ... wszystko z serii blue line od huntera

 

To jakie Ci te testy wychodzą?

 

w normie ... nie za mało nie za dużo nie przekraczam no2 no3. Te o których ty pisałeś dokładne z fiolkami nie mam , muszę kupić tylko nadal nie wiem które bo jest ich tak dużo , że mozna przepłacić. Pisałeś jaki ma być stosunek pierwiastków, ale ja nadal nie wiem bo nigdy nie robiłem czy podane wartośći mają być zbliżone do tych co podałeś czyli robie te cztery testy i piszę co mam zgadza się ? i wtedy leje lub nie leje odp pierwiastki ?

 

 

W jakiej ilości? Widzisz wszystko trzeba z Ciebie wyciągać...

1/3 akwarium. Wczoraj zrobiłem podmiane 5/6 czyszcząc praktycznie co się dało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tak makro i mikro osobno mam potas ... wszystko z serii blue line od huntera

Tak sobie zgooglowałem i:

 

 

Blue-Line to odpowiednio zbilansowana linia nawozów, która w swoim składzie zawiera komplet mikro i makroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin akwariowych. Zaleca się stosować całą linie, ponieważ poszczególne nawozy dopełniają się wzajemnie, tworząc razem kompleksowy nawóz akwarystyczny.

Twórcy Niebieskiej Linii, to hobbyści akwarystyki z długim stażem, którzy wraz ze specjalistami z dziedziny chemii wody, oraz botaniki, przez długie lata przygotowywali, badali i testowali skład nawozów wodnych, bilansując poszczególne składniki budulcowe, uzyskując kompleksowy nawóz nazwany Blue-Line.
I się pośmiałem... badania... testowania... bilanse...
 
A pomineli taką prostą rzecz jak to, że fosforu i magnezu ze sobą się razem nie miesza. Jak dlamnie te ich nawozy są g... warte, zapewne mikro mieszane z intermagu, carbo to aldehyd glutarowy a makro wiadomo suche sole a jaka tajemnica ile czego. Hehe
Masz w dziale "rośliny" opisany kalkulator zulixa jak rozrabiać nawozy. Być może i z tego ten Hunter korzysta. :)

 

 

 

Te o których ty pisałeś dokładne z fiolkami nie mam , muszę kupić tylko nadal nie wiem które bo jest ich tak dużo , że mozna przepłacić.

Dla roślin ważne są NO3 i PH4.

 

 

Pisałeś jaki ma być stosunek pierwiastków, ale ja nadal nie wiem bo nigdy nie robiłem czy podane wartośći mają być zbliżone do tych co podałeś czyli robie te cztery testy i piszę co mam zgadza się ?

Potas ciężko jest przedawkować i tak na oko się to wylicza z tego co podajesz w nawozie, nie musisz mieć testów do tego.

Magnez zależy ile wlejesz od tego jak masz twardą wodę (KH,GH) więc też przyjmuje się na oko , im twardsza tym magnezu lejesz mniej.

 

 

 

i wtedy leje lub nie leje odp pierwiastki ?

Możesz lać ale mniej, całkowicie się przestaje lać jak na prawdę znasz swoje akwa i masz je ustabilizowane.

 

 

 

1/3 akwarium. Wczoraj zrobiłem podmiane 5/6 czyszcząc praktycznie co się dało.

1/3 jest ok, 5/6 to kolejny z Twojej strony strzał w sobie w kolano i dokładasz sobie problemów, zaburzasz w ten sposób równowagę akwarium i glony znów mają pole do popisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak napisałeś

 

Ma być w miarę zachwany stosunek N:P:K:Mg  --> 10:1:18:3.

 

czyli żebym wiedział ile czego jest muszę mieć te testery ... ?

później piszesz 

 

Dla roślin ważne są NO3 i PH4. 

 

to możęsz mi podać jakie mam testy kupić bo się pogubiłem ...

 

Jakie nawozy twoim zdaniem ? Bo jest tego całą masa i każdy ma być najlepszy ....

 

czy może wystarczy lać potas i  magnez, żeby liśćie nie opadały i dziurawiły się ? resztę sobie odpuścić ...?

 

..................

 

Podmieniłem 5/6 aby wyczyśćić dno z zieleni i połapać jak najwięcej syfu . Twoim zdaniem akwarium obładowane glonami da się uratować ? czy trzeba wyrzucić i zaczynać od nowa. Co sądzisz o furaginie, borasolu algen stop na glony ? próbuje różnych konfiguracji. Co2 chyba mam nie wyłączać ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Davero włącz myślenie!!!

 

Testy podstawa to no3,po4 ,fe ,gh/kh

 

Ja używam z powodzeniem zoolek tanie i dobre ale na tym forum jest hejt na ta firmę i poleca ci 3x droższe jbl kupisz co chcesz

 

Nawozy jak chcesz dobre to sole ,woda ro ,kalkulator zulixa i mieszasz co ile ci trzeba.

Jak jesteś frajer to mogę ci wymieszasz linie nawozów pro gold linę do każdego akwarium oparta na latach doświadczeń i testów .... ironia.

 

Co 2 podajesz caly czas nie doprowadzaj do dużych wahań ph no to niedobre .

Te stosunki n:p:k itpitd są poglądowe to nie przepis na udane akwarium każdy zbiornik jest inny i np u ciebie sprawdź sie bilans 10 azot 1fosfr a u mnie taki bilans da np glony.

Obecnie w swojej 112mam po4 0,25 azot 15 potas 20 magnez 3 i wszystko rośnie ladnie glonów zielonych zero .

Takze do własnego bilansu musisz dojść sam metoda prób i błędów nikt ci nie powie ile masz czego lac i będzie malina .

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i taka odp mi się podoba. Myślę cały czas próbuje ... Co do googlowania to dzisiaj jest za dużo różnych informacji bredni , głupot aby sobie na własną rękę szukać. Dlatego założyłem temat z prośbą o pomoc. Co do nawozów nigdy nie robiłem , co do mierzenia wody nigdy nie mierzyłem po za testami na ph (paskowym)  itp tetry bodajże. Tak jak już pisałem po borasolu, urforaginie, algen stop nalot z anubiasa praktycznie zniknął. Problem jest na żabienicy która ewidentnie się meczy (nie wiem dlaczego , ale ta roślina zawsze mi rosła najszybciej w innych baniakach lata temu) Z tego co pamiętam i mam na zdjęciach z glonami problemów nie miałem raz rośliny rosły szybciej raz wolnej zależy jakie miałem światło i gdzie stało akwarium. Kiedyś to była zwykła żarówka 60w-100w później świetlówki, póżniej już plastikowe oświetlenie też ze świetlówkami grubymi i bez co 2 , bez nawozów,  rośliny gdzieś po 8 miechach te słabsze i bardziej wymagające padały po roku był resrtart zwykle. Teraz przy zmianie na cieńkie świetłowki ciepła barwa na oko 3000k. Zaczął się większy problem. Nie wiem co mam myśleć .... Czasami mam ochotę zmienić baniak na 112l , ale czy to coś da na pewno będzie inaczej, ale czy glonów się pozbędę. Może miejsce też mam felerne.

 

Teraz po podmianie sobotniej na liściach mam praktycznie to same długie nitki zielone rosną w tempie zastraszającym. Wygląda tak samo jak tydzieńtemu (ostatnio robiłem podmianę co 2 tyg 1/3 akwa) oraz nalot na szybie. wystarczy poruszać wodą i się odrywa od szyby. Problemem są te zielenicie / sinice nie wiem tak na prawdę co to jest (nie śmierdzą jak jeszcze miesiąc temu przed stosowaniem borasolu i femangi algen stop)

 

Spróbuje jeszcze zwiększyć co2 i nie dodaje żadnych nawozów.  Co2 mam podawać 24 na dobę czy wyłączać na noc jak niektórzy sugerują ? 

 

W sierpniu zalałem baniak i po stosowaniu algen stop we wrześniu pod konieć wyglądało to dosyć fajnie i nagle po tygodniu coś zaczęło się chrzanić ... Może spieprzyłem tabletkami też od huntera ... i mikro.

 

Mam pytanie jeszcze do Ciebie co sądzisz o podłożu ciemnym jbl manado ? dosyć drogie. Podobno dobre warte swojej ceny ?

Sam już nie wiem co robić czy spróbować z mniejszym baniakiem zwiększyć ilośc światła w na litr.  Kurde nie wiem.


Jeszcze jest droższa AMAZONIA - warto ? czy nie bawić się w wywalalnie sporej kasy ...

Edytowane przez Davero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Gotowe substraty wymagają doświadczenia więc nie polecałbym ich Tobie. Żwir lub piasek i pod to ziemia jest chyba najłatwiejszą i najtańszą opcją a również bardzo dobrą.

 

- Co2 podawaj całą dobę. Warto też podawać "CO2 w płynie" w dawce 3 lub 4 x zalecana dawka przez okres około dwóch tygodni i potem podawaj już zalecaną dawkę.

 

- Kup klasyczne świetlówki 6500k. Świetlówka 3000k to świetlówka mało przydatna dla roślin. Można kombinować 3000k + 8500k ale uważam, że klasyczne 6500k są najbezpieczniejsze na początek.

 

- Podaj wyniki No3 / Po4 / Fe / Gh / Kh. Te wyniki są naprawdę bardzo ważne aby doradzić kolejne działania. Testy Zooleka również jak najbardziej polecam.

 

- Nie lej chemii na zwalczanie glonów. To działa tylko na chwilę. Usuwaj glony ręcznie, odcinaj te części roślin które są już nie do odratowania, podmieniaj wodę co tydzień lub nawet co 3 dni. Czyść szyby nawet jeśli nie wydają się zielone.

 

- Nie lej nawozów według dawek zalecanych przez producenta. Lej tyle ile potrzeba - czyli musisz zrobić testy.

 

Generalnie masz mało światła a z tego co piszesz, wydaje się, że prowadzisz akwarium jak klasycznego HT.

Przy świetle 0.3 W/L moim zdaniem CO2 i intensywne nawożenie jest zbędne. I tak całość jest limitowana przez światło.

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

- Podaj wyniki No3 / Po4 / Fe / Gh / Kh. Te wyniki są naprawdę bardzo ważne aby doradzić kolejne działania. Testy Zooleka również jak najbardziej polecam.

 

 

no3  5

no2 0,025

po4 0,0, - 0,25

fe 0

nh3  0

ph 7-7,5 blizej 7,5 

kh 8 kropli

gh 9 kropli 

 

test zoolek

 

woda po tygodniu czysta , zielencie obiegły całe akwarium na szybach osad. rosliny stanely w miejscu , zabienica ginie. Moczarka o dziwo rośnie i daje radę. Mówiąc sczerze jest tragedia . Myślę że wszystko jest do wyrzucenia. Tak nie miałem nigdy. Co2 chodziły cały czas

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jak dawno wystartowałeś ten zbiornik ?

Obecność No2 wskazuje na niezamknięty cykl azotowy

 

- Nawozy typu "wszystko w jednym" powinieneś odstawić, jak już ktoś zresztą wyżej wspomniał.

Nie masz PO4 a rośliny potrzebują fosforu aby móc pobierać No3. Podnieś Po4 to góry - w okolice 0,5 ppm lub ciut wyżej i stale monitoruj Po4 i No3.

Jeśli nie chcesz bawić się w rozrabianie soli, bierz nawozy od Easy Life. Masz na nich napisane ile ml trzeba wlać aby uzyskać pożądaną ilość każdego pierwiastka.

Komplet nawozów = Profito ( micro ) + Nitro + Fosfo + Potassium pomoże Ci dawkować odpowiednie ilości każdego pierwiastka - kalkulator Zulixa wyliczy Ci ile czego dokładnie masz wlać. Lej też Easy Carbo - dawki x 4 przez 2 tygodnie.

 

- Światło - koniecznie wywal 3000k i wrzuć 2 x 6500k. Ewentualnie 1 x 6500k + grolux / aquastar.

Moim zdaniem to jest pierwsze co powinieneś zrobić, twoje kłopoty to głownie wina oświetlenia.

Przy poprawnym oświetleniu 2x39 W na 240 litrów nie powinieneś mieć żadnych kłopotów...

Poczytaj to http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/oswietlenie

 

- Podkręć CO2 i dawaj całą dobę. Przy KH=8 możesz zejść z Ph do Ph=7 a jeśli nie masz ryb to śmiało do Ph=6.8.

Czym niższe Ph tym gorzej dla glonów.

 

- Usuwaj glony ręcznie ile tylko dasz radę. Wyłącz UV.

 

- Do filtra daj jak najwięcej mediów biologicznych. Zeolit wywal.

Jakiego węgla aktywowanego używasz ? Ile czasu ten węgiel siedzi w filtrze ?

Ja węgla używam na stałe ale Ty może faktycznie go usuń i daj jakąś ceramikę.

 

- W miejsce zniszczonych przez glony roślin dosadź moczarkę i lub inne szybko rosnące rośliny cieniolubne.

Po rozwiązaniu problemu możesz je pomału usuwać i wprowadzać docelowe roślinki.

Pamiętaj aby rośliny które wycinasz ciąć przy samym żwirze a nie wyrywać je z korzeniami, chodzi o to aby nie zruszać podłoża, nawet jeśli nie masz nic pod żwirem, tak na wszelki wypadek. Jeśli masz jałowe podłoże, wrzuć tu i ówdzie kulki gliniano-torfowe.

 

- Podmieniaj wodę co 3 dni, spróbuj tak ze 25%.

 

Jak wspomniałem, uważam, że twoje problemy są spowodowane przez kiepsko dobrane oświetlenie + nawożenie.

Przy oświetleniu 2x39W na 240 litrów nie powinieneś mieć problemu z glonami.

Przy takim świetle w zasadzie nie trzeba podawać Co2 ( chyba, że do zbicia PH ) ani dodatkowo nawozić ( jeśli kran bogaty w micro i mamy rybki w akwarium ).

Oczywiście rośliny tylko cieniolubne - anubiasy, kryptokorynki... wybór jest całkiem duży.

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UV wyłączyłem już dawno,Nie nawożę od tygodnia efekt taki , że same zielenicie są w akwaium  Teraz wyłączyłem co2 dla testów i dla testów wlałem zooleka na glony do oczka preparat, Akwa do restartu takiego syfu jeszcze nie miałem - rośliny do wyrzucenia niestety. Tak jak pisałem wcześniej po zmianie światła taki cyrk mi się zaczął. Owszem idealnie nigdy nie było , ale robiło się to po jakimś czasie nie lałem nigdy nic.

 

Jakie świetlówki kupić bo cenowo to różnie wygląda 6500 są i tańsze i droższe czy jest jakieś znaczenie ?

 

Węgiel mam od sierpnia wtedy kiedy zalałem akwarium. No ale następnym razem dam do 3 koszyków bio ceramikę ... tylko czy używaną mogę wsadzić spowrotem ?

 

Zamieniać nie mogę roślin bo wszędzie są zarodki zielenic , odlewam wodę i jest ich mnóstwo przy odlewaniu po czym wlewam i mnostwo wyplywa ich jeszcze na lustro wody.

 

Co do tych kulek ... właśnie po wrzuceniu ich na początku jakby proces glonów zaczął szybciej się rozwijać.

 

Może spróbuje inny stary wariant. Zamienię świetlówki na zimne, wyłączę co 2 całkowicie i spróbuje hodować rośliny mniej wymagające / chociaż teraz nie mam zbytnio wymagających

anubias kryptokoryna,moczarka,zabienica, kabomba , coś w stylu gałęzatkijakieś trawy szybko się rozrastają, zwykła trawka u mnie nie chce rosnąc wszystko pada szybko, a nie jest wymagająca.

 

Tylko teraz mam kilka pytań :

 

1. Możecie mi wrzucić listę roślin które poradzą sobie w takim oświetleniu bez co 2? (ewentualnie mogę zwiększyć, ale nie zależy mi na jakiś trudnych gatunkach)

2. Bez co 2 i z tym światłem co mam potrzeba lać nawozy ? czy np potas i podmiana wody wystarczy  ?

3. Bawić się w jakieś podłoże nie chodzi mi o substrakt ... tylko nowe podłożę zamiast  zwiru ? czy odpuścić i dać zwir.

4. Jakieś inne sugestie aby dobrze rozpocząć ?

Edytowane przez Davero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie świetlówki kupić bo cenowo to różnie wygląda 6500 są i tańsze i droższe czy jest jakieś znaczenie ?

 

Mogą być najtańsze.

 

 

 

Węgiel mam od sierpnia wtedy kiedy zalałem akwarium. No ale następnym razem dam do 3 koszyków bio ceramikę ... tylko czy używaną mogę wsadzić spowrotem ?

 

Z reguły węgiel należy wymieniać co 4 tygodnie. Są firmy które produkują węgiel który wymienia się rzadziej, ale nie podejrzewam, że taki właśnie kupiłeś.

Bioceramikę umyj i wsadź do koszyków.

 

 

 

Co do tych kulek ... właśnie po wrzuceniu ich na początku jakby proces glonów zaczął szybciej się rozwijać

 

Nie kulki są winne. No chyba, że wsadziłeś je w żwir a przy grzebaniu w podłożu wszystko wypłynęło do wody...

 

Odnośnie pytań 1,2,3,4 - poczytaj w necie. Wszystko jest szeroko opisywane.

 

Nie obraź się, ale odnoszę wrażenie, że nie masz pojęcia o akwarystyce i nie chce Ci się samemu szukać informacji w necie.

Tu na forum jest trochę ludzi którzy mają dużo wiedzy, ale odnoszę wrażenie, że już kilka postów temu opadły im ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą być najtańsze.

 

 

 

 

Z reguły węgiel należy wymieniać co 4 tygodnie. Są firmy które produkują węgiel który wymienia się rzadziej, ale nie podejrzewam, że taki właśnie kupiłeś.

Bioceramikę umyj i wsadź do koszyków.

 

 

 

 

Nie kulki są winne. No chyba, że wsadziłeś je w żwir a przy grzebaniu w podłożu wszystko wypłynęło do wody...

 

Odnośnie pytań 1,2,3,4 - poczytaj w necie. Wszystko jest szeroko opisywane.

 

Nie obraź się, ale odnoszę wrażenie, że nie masz pojęcia o akwarystyce i nie chce Ci się samemu szukać informacji w necie.

Tu na forum jest trochę ludzi którzy mają dużo wiedzy, ale odnoszę wrażenie, że już kilka postów temu opadły im ręce.

No oczywiście, że nie mam pojęcia. Gdyby było inaczej to bym nie potrzebował pomocy. Pytam o rzeczy dla tych którzy się znają proste. Nie jest tak łatwo przeszukać (chyba, że jesteś mocno w temacie) sam widzisz polecają nawozy te tamte itd. To wynikło właśnie z czytania na różnych forach. Nie te czasy , że było jedne forum i ktoś coś tam napisał. Dzisiaj internet to jeden wielki śmietnik i na prawdę trzeba umieć wybierać co jest dobre jak wiesz o co chodzi to jest łatwiej. Jak nie wiesz gubisz się. Myślisz, że w sklepie ci ktoś doradzi ??? powie tak kup femange algen stop która defakto hamuje skutek , a nie przyczynę i owszem  zadziała przez tydzień. Na różnych stronach co prowadzą sprzedaż itd też tylko co kupić aby pozbyć się glonów. Pokazują swoje piękne akwaria po przycince z co2 z podłożem amazoni itd. W praktyce jest inaczej i ja takiego zbiornika nie wyhoduje. Może jak bym mógł podglądać, podpytać jak ktoś to prowadzi podpatrzeć przez kilka miesięcy był bym o wiele mądrzejszy. Jak ja byłem dzieciakiem akwarium wygląda tak, że lało się wodę z kranu chlorowaną wrzucało się ryby , rośliny i anty chlor w płynie. Te słabsze osobniki padały. Rośliny rosły po czym po kilku miesiącach wymieniało sie wodę. Wiedza skąd lata 80. Książki owszem, ale ile ich też można było mieć. Nie powiem byli akwaryści co prawda bez co 2 itp, rośliny piękne były. Zapewne nie tak wymagające jak dzisiaj bo i w PL mogło ich nie być. Najlepiej jest po prstu odpisywać jak ty podajesz konkretny link i ja szukam jak ze światłem, a że komuś ręce opadają to znaczy że nie chce pomóc. Czy wklejenie linku tak jak ty zrobiłeś jest tak ciężkie. Mam zasadę albo zaczynam wątek i komuś pomagam na tym czym się znam , albo w ogóle nie zaczynam odpisywać. Dzięki za pomoc  :- )  Co najwyżej o roślinach które nie potrzebują co2 i mocnego światła poszukam , a może założę inny wątek już konkretny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o roślinki cieniolubne ?

Wejdź w dział rośliny i pielęgnacja to znajdziesz przypięty temat z listą roślin cieniolubnych.

Wystarczy tam tylko zajrzeć.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-ro%C5%9Blin-cieniolubnych/

 

Dostałeś link odnośnie oświetlenia w którym wszystko masz opisane łatwo i przystępnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o roślinki cieniolubne ?

Wejdź w dział rośliny i pielęgnacja to znajdziesz przypięty temat z listą roślin cieniolubnych.

Wystarczy tam tylko zajrzeć.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-ro%C5%9Blin-cieniolubnych/

 

Dostałeś link odnośnie oświetlenia w którym wszystko masz opisane łatwo i przystępnie.

dzięki czytałem teraz jasne :)

 

240l zrobię w tej konfiguracjo co mam, a doradź mi czy mniejsze akwa około 30l będzie mi łatwiej ogarnąc z co2 ?  chciałbym się pouczyć ... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...